فراهانی
مشاغل پر درآمد در آلمان

مشاغل پر درآمد در آلمان ؟؟

آلمان به عنوان قطب صنعت اروپا شناخته می‌شود و اکثر شرکت‌ها و صنایع مختلف در این کشور فعالیت می‌نمایند. با توجه به فعالیت‌های اقتصادی آلمان، این کشور به عنوان یکی از بهترین مکان‌ها برای پیدا کردن شغل مناسب و درآمد خوب معروف است.
اکنون، بسیاری از مردم در کشورهای مختلف برای داشتن یک زندگی بهتر و یافتن شغلی مناسب، به آلمان مهاجرت می‌کنند. برای افرادی که قصد مهاجرت دارند به این کشور مهاجرت کنند، ضروری است که با مشاغل پر درآمد در آلمان آشنا شوید و مهارت‌های مناسب را کسب کنید تا زندگی بهتری برای خود داشته باشید.
توصیه می‌کنیم تا آخر این مقاله با ما همراه شوید تا شما را بیشتر با مشاغل پر درآمد در آلمان آشنا کنیم.

مشاغل پر درآمد در آلمان

مشاغل پر درآمد در آلمان

در صورتی که می‌خواهید در آلمان کار کنید، می‌بایست قبل از هر چیز بدانید که قرار است چه شغلی را انتخاب نمایید. اغلب مشاغل در آلمان به کارکنان، آسایش و امنیت شغلی را ارائه می‌نمایند.
نکته قابل‌ توجه این می‌باشد که نرخ بیکاری در این کشور کم است. به همین علت، یافتن شغل مناسبی که از درآمد خوبی نیز برخوردار باشد، کار سختی نمی‌باشد.

مشاغل پر درآمد در آلمان عبارتند از:

 • پزشکی و دندانپزشکی

از مشاغل پردرآمد در آلمان می‌توان به پزشکی و دندانپزشکی اشاره کرد.
چون شغل‌های وابسته به حوزه درمان به خصوص دندانپزشکی و پزشکی در سال ۲۰۲۳ در لیست پردرآمدترین شغل‌های آلمان قرار خواهند گرفت.
در حال حاضر در آمد پزشکان: 93800 یورو در سال و ماهیانه حدود 14,200 یورو
به طور کلی مشاغل پزشکی و کادر درمان سالانه در حدود ۴۹,۲۰۰ الی ۱۷۲,۲۰۰ یورو

در کشور آلمان درآمد پزشکی ارتباط مستقیمی با کیفیت درمان و سیستم بهداشتی این کشور دارد. در حال حاضر این کشور در سطح جهان به عنوان یکی از برترین سیستم‌های درمانی شناخته می‌شود.

 • مهندسی

مهندسی از دیگر مشاغل پردرآمد در آلمان است. مهندسی پردرآمدترین شغل در این کشور می‌باشد که طیف وسیعی از رشته‌های مختلف و مشاغل را شامل می‌شود.
شغل‌هایی همچون مهندسی مکانیک، مهندسی برق، هنرمندان رشته معماری و گرایش‌های مختلف رشته شیمی همگی در آلمان عضوی از جامعه پر درآمد مهندسی هستند. این مشاغل بعد از پزشکان و دندانپزشکان بالاترین درآمد را در این کشور دارند.
میانگین درآمد برای مهندسان در این کشور، حدود 69,850 یورو در سال است، ماهانه 3,220 یورو
می توانید در مقاله درآمد شغل معماری در آلمان میزان درآمد مهندس معمار را ببینید.

همانطور که میدانید کشور آلمان به عنوان صنعتی‌ترین کشورهای جهان شناخته می‌شود که بین ۵ قدرت اقتصادی اروپا قرار دارد. اقتصاد آلمان بخش اعظم قدرت و ثروت خود را مدیون مهندسان و صنایعی می‌باشد که در قسمت‌های مختلف آن مشغول به کار هستند.
بر همین اساس رشته‌های علوم پایه و مهندسی وابسته به آن در دانشگاه‌های آلمان از سوی دانشجویان بین‌المللی پرطرفدارترین برنامه‌های آموزشی هستند. بنابراین اگر به عنوان یک دانشجو رشته مهندسی تصمیم دارید تا وارد دانشگاه‌های آلمان شوید و یا به عنوان یک مهندس با رزومه کاری خود ویزای کار این کشور را اخذ کنید باید بدانید که برای پیدا کردن یک شغل پر درآمد در کشور آلمان شانس بالایی خواهید داشت.
در زیر می توانید جدولی از متوسط درآمد برخی از رشته های مهندسی را مشاهده کنید:

نام شغلمتوسط درآمد
 👷🏻‍♂️ مهندسی عمران۴۰ هزار یورو در سال
 👨🏻‍🏭 حقوق مهندس برق در آلمان۴۵ هزار یورو در سال
 👨🏻‍🔧 مهندس آب و فاضلاب۳۹ هزار یورو در سال
 👩🏻‍🔬 مهندس ژئوتکنیک۴۰ هزار یورو در سال
 👩🏻‍💻 مهندس ارتباطات۴۵ هزار یورو در سال
 • ریاضیات و علوم کامپیوتر

همانطور که می‌دانید امروزه در جهان عضویت در بازار تجارت و کار بین‌الملل بدون استفاده فضای کار آنلاین و هوش مصنوعی امکان‌پذیر نیست. به همین دلیل در کشور آلمان و سایر کشورهایی که توسعه یافته‌اند، علوم کامپیوتر به ویژه هوش مصنوعی و حوزه ریاضیات از جمله پرتقاضاترین فرصت‌های شغلی هستند که از درآمد بسیار بالایی برخوردار می‌باشند. این که درامد هوش مصنوعی در المان چقدر است می توانید مقاله آن را بخوانید.
از شغل‌های پردرآمد که برخی از آن‌ها در سطح بالا نیازی به تحصیلات آکادمیک ندارند می‌توان به کارشناسان علوم کامپیوتر، ریاضی‌دانان، برنامه نویسان، متخصصان حوزه فناوری اطلاعات، طراحان فضای رایانش ابری و بسیاری تخصص‌های دیگر اشاره کرد.
به عنوان مثال تعداد زیادی از متخصصان حوزه IT و برنامه‌نویسانی که در بخش‌های مختلف شرکت‌های آلمانی مشغول به کار می‌باشند دارای تحصیلات دانشگاهی نبوده و از طریق کار عملی و گواهی‌های بین‌المللی صلاحیت و توانمندی خود را به اثبات رسانده‌اند.
ناگفته نماند فعالان حوزه IT در مقایسه با ریاضی‌دانان، متخصصان هوش مصنوعی و برنامه نویسان درآمد کمتری دارند. با این حال کارشناس IT هم در لیست مشاغل پردرآمد در آلمان قرار دارد. می توانید درباره درآمد مهندس کامپیوتر در آلمان بیشتر اطلاع کسب کنید.

 • قاضی

از دیگر مشاغل پر درآمد در آلمان می‌توان به شغل قاضی و مشاغل وابسته به آن اشاره کرد. میانگین درآمد یک قاضی در آلمان ۱۱،۸۰۰ یورو در ماه می‌باشد که مبلغ نسبتا خوبی است.

 • بازاریابی و روابط عمومی

در دنیای تجارت پر رقابت امروز، دانش مدیریت بازار مشتریان و تدوین استراتژی‌های جذب مخاطب برای شرکت‌ها رمز موفقیت آنها محسوب می‌شود. با همه‌گیری ویروس کرونا در دهه اخیر، اکثر شرکت‌ها و بنگاه‌های تجاری، فعالیت‌های خود را به بخش آنلاین منتقل نمودند. این اقدام موجب تقویت چشم‌گیر و افزایش درآمد شغلی در حوزه دیجیتال مارکتینگ شده است.

در حال حاضر، متخصصان حوزه بازاریابی و فروش، دیجیتال مارکتینگ و روابط عمومی به خصوص در بخش آنلاین، یکی از پر در آمد‌ترین مشاغل در آلمان و سایر کشورهای توسعه یافته جهان می‌باشند.

 • روانشناسی و منابع انسانی

در لیست پر درآمدترین مشاغل در آلمان، صنایع الکترونیکی، بیوتکنولوژی، بانکداری، هوانوردی، داروسازی، خودروسازی و صادرات عمده جای دارند.
کارشناسان منابع انسانی و فارغ‌التحصیلان حوزه روانشناسی هم از دیگر پر درآمدترین مشاغل در آلمان هستند. درست است که پزشکان و دندانپزشکان به واسطه مراقبت از بدن درآمد بالایی دارند ولی روانشناسان هم از ذهن ما مراقبت می‌کنند و از این راه درآمد بالایی کسب می‌کنند. در زندگی مدرن امروز، مشکلات روانی مانند اضطراب و افسردگی در آلمان و کشورهای صنعتی دیگر به شکل فزاینده‌ای رو به افزایش هستند. بنابراین، شغل‌های وابسته به علم روانشناسی و منابع انسانی در آلمان به عنوان ازجمله مشاغل با درآمد بالا شناخته می‌شوند. در ضمن یکی از بهترین شغل برای خانم ها در آلمان هم به حساب می آیند.

 • زمین شناسی و توسعه پایدار

زمین، سیاره‌ای می‌باشد که انسان‌ها در آن زندگی می‌کنند و تاکنون برای آن جایگزینی پیدا نکرده‌‌اند. بیشتر این کره‌ی خاکی به واسطه زندگی انسان‌ها‌ تخریب‌ شده و روز به روز نابودی آن افزایش می‌یابد. به همین دلیل در حوزه محیط زیست و توسعه پایدار کشورهای پیشرفته و پیشگام همچون آلمان، کارگروه‌های تخصصی در شرکت‌های خصوصی و سازمان‌های دولتی تشکیل داده‌اند که برای محافظت از کره زمین و توسعه پایدار از تکنولوژی‌های جدید استفاده می‌کنند.

در این کارگروه‌ها متخصصین رشته‌های گوناگونی همچون زیست شناسی، زمین شناسی، اقلیم و آب و هوا، محیط زیست، اقیانوس شناسی و… حضور دارند. اهمیت آشنایی با چگونگی تشکیل زمین و محافظت از آن و بقای زمین باعث شده است تا این رشته‌ها اهمیت بسیار زیادی پیدا کنند. ناگفته نماند شغل‌هایی که وابسته به این گروه‌ها هستند در لیست مشاغل پردرآمد در آلمان قرار دارند.

صنایع پر درآمد آلمان

 به عنوان یکی از پیشروان صنعت در سطح بین‌المللی، آلمان نبض بازار اکثر صنایع پردرآمد را در دست دارد. در صورتی که به دنبال سرمایه‌گذاری و کارآفرینی در قسمت‌های مختلف وابسته به صنعت آلمان هستید، یا می‌خواهید برای یک موقعیت شغلی در این صنایع اقدام نمایید، باید بدانید که پر بازده‌ترین صنایع آلمان در چند سال اخیر شامل تولیدات الکترونیکی، بیوتکنولوژی، بانکداری، هوانوردی، داروسازی، خودروسازی و صادرات عمده است.

مشاغل مورد نیاز آلمان

 بعد از آشنا شدن با مشاغل پر درآمد آلمان باید این نکته را هم بدانید که برای مهاجرت کاری به آلمان، شغل شما باید در لیست مشاغل اداره مهاجرت آلمان باشد. به همین دلیل در این جا مشاغل مورد نیاز آلمان ۲۰۲۳ و لیست سفید را می آوریم اما این را هم باید اشاره کنیم که این لیست سال به سال تغییر می کند.


  لیست مشاغل مورد نیاز آلمان
مشاور و آنالیزور ITمتخصص IT
توسعه گر نرم افزارآنالیزور و متخصص اطلاعات
مهندسپزشک
مهندس الکترونیکمهندس خودرو و مکانیک
ریاضیدانمهندس عمران
تکنسین برقپرستار و کارکنان بخش درمان
مهندس کشاورزیمکاترونیک
مدیریت بازرگانیحسابدار
طراح صنعتیمدیریت صنعتی
مهندس صنایعمهندس شیمی
مهندس هوافضامترجم و مدرس زبان
متخصص علوم بهداشتفیزیوتراپ
روانشناسطراح داخلی
راننده حمل و نقل ریلیروانشناس بالینی
آرایشگرمدیر اجرایی
لوله کشراننده
معمارنجار
مدیر فروشبازاریاب
مشاوران ساخت و سازمهندس اتوماسیون

نحوه کاریابی در آلمان

 بعد از آشنایی با لیست مشاغل پر درآمد در آلمان باید به کاریابی در این کشور اقدام کنید. کاریابی شما از کشور ایران هم امکان پذیر است ولی به علت تاخیر در صدور ویزا و تایم‌های سفارت آلمان در ایران این کار برای متقاضیان بسیار سخت است. اصولا افرادی که می‌خواهند به این کشور وارد شوند و کار پیدا کنند باید پس از ورود به این کشور با توجه به مدرک تحصیلی و سابقه کاری خود به شرکت‌های معتبر و شرکت‌های بزرگ مراجعه نمایند و درخواست خود را مطرح کنند. در جلسه‌های مصاحبه، سطح علمی شما چک می‌شود و میزان تسلط شما به زبان آلمانی و انگلیسی هم ارزیابی می‌شود. امکان دارد نیاز باشد که در بعضی از رشته‌ها شما به شکل عملی تست‌هایی را پشت سر گذاشته و توانایی شما توسط کارفرما بررسی گردد.

متقاضیانی که در این مدت وارد پروسه کاری نشده باشند قادر هستند از مؤسسه‌های کاریابی برای استخدام استفاده کنند. این مؤسسه‌ها با رزومه افراد به جست و جوی کار اقدام نموده و جلسه‌های آشنایی با شرکت‌های مختلف را مهیا می‌نمایند. شما بعد از استخدام در این شرکت‌ها می‌بایست مبلغی را نقد و یا یک ماه حقوق خود را به عنوان دستمزد به این شرکت‌ها پرداخت کنید. مشاغل خانگی در آلمان هم وجود دارد که می توانید با اطلاع از آن ها مشغول به کار شوید.

بیشترین درآمد در کدام ایالت آلمان خواهد بود؟

 درآمد ایالت‌های فدرال غربی و شرقی آلمان قابل توجه است. کارمندان در ایالت‌های غربی آلمان به صورت متوسط ۴۲،۲۹۰ یورو حقوق می‌گیرند که ۲۲ درصد از میانگین حقوق در ایالت‌های شرقی بیشتر است. برخی از ایالت‌های پر درآمد آلمان عبارتند از:

 • هسن
 • بادن-وورتمبرگ
 • بایرن
 • هامبورگ
 • نوردراین-وستفالن

سوالات درمورد مشاغل پر درآمد در آلمان

کدام ایالت‌های آلمان دارای بیشترین درآمد هستند؟

شهروندان در سه ایالت بادن-ووتمبرگ، بایرن و هسن به‌ترتیب دارای بیشترین درآمد نسبت به ایالت‌های فدرال دیگر هستند.

چه مدارکی برای ویزای کار آلمان نیاز است؟

جهت شاغل بودن در آلمان به ویزای کار نیاز است و ویزای کار آلمان نیز به یک سری مدارک نیازمند است که ازجمله این مدارک می‌توان به پاسپورت، مدرک تحصیلی، سابقه کاری، ارائه مدرک زبان و... اشاره کرد.ر

milani
milani
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *