فراهانی
تمکن مالی برای ویزا آلمان

تمکن مالی برای ویزا آلمان در سال 2024 💲

هنگام مهاجرت به آلمان الزامات متعددی وجود دارد که باید در نظر داشته باشید. چه قصد دارید در یک دانشگاه آلمانی دانشجو شوید، چه قصد دارید زبان آلمانی را در یکی از مدارس آموزش زبان بیاموزید یا در یکی از شرکت‌های آلمانی مشغول به کار شوید؛ مهم است که ثابت کنید که می‌توانید هزینه های خود را در طول اقامت در آلمان تامین نمایید.
از این رو باید سندی ارائه دهید که به گواهی تمکن مالی معروف است و اثبات این است که متقاضیان ویزا می توانند استاندارد زندگی قابل قبولی را در کشور مقصد حفظ کنند و برای تامین هزینه های خود نیاز به کمک دولت مقصد ندارند. در این مقاله، اطلاعات کاملی در مورد تمکن مالی برای ویزا آلمان خدمتتان ارائه خواهیم داد.

ارائه گواهی تمکن مالی برای ویزا آلمان به چه معناست؟

ارائه گواهی تمکن مالی برای ویزا آلمان به چه معناست؟

برای دریافت ویزا یا اجازه اقامت آلمان، اثبات دارا بودن منابع مالی کافی مورد نیاز است. بر اساس قوانین مهاجرتی، اسناد مختلفی را می توان از متقاضیان بین المللی به عنوان اثبات تمکن مالی پذیرفت.
گواهی تمکن مالی برای ویزا آلمان (به آلمانی، “Finanzierungsnachweis”) مدرکی مبنی بر منابع مالی شماست. این گواهی معمولاً یک تأییدیه رسمی صادر شده توسط یک سازمان مورد تایید است که میزان وجوه موجود به نام متقاضی یا حمایت مالی را که او از یک قیم یا یک مؤسسه دریافت خواهد کرد، نشان می دهد.

چه افرادی به اثبات تمکن مالی سفارت آلمان نیاز دارند؟

چه افرادی به اثبات تمکن مالی سفارت آلمان نیاز دارند؟

تا زمانی که برای اقامت خود در آلمان نیاز به اخذ ویزا یا اجازه اقامت دارید، اثبات منابع مالی کافی اجتناب ناپذیر است. اساساً، همه افرادی که مایل به اخذ ویزای کوتاه مدت یا بلند مدت آلمان و اقامت در این کشور هستند، باید بتوانند شواهدی مبنی بر امنیت مالی و توانایی پرداخت هزینه اقامت در آلمان را ارائه دهند. بنابراین همه ایرانیانی که قصد مهاجرت به آلمان از طریق روش‌های مختلف را دارند؛ باید گواهی تمکن مالی ارائه دهند.

هزینه تمکن مالی برای ویزا آلمان در سال 2024 چه میزان است؟

هزینه تمکن مالی برای ویزا آلمان در سال 2024 چه میزان است؟

بسته به هدف شما از اقامت در آلمان، مقدار تمکن مالی مورد نیاز ممکن است متفاوت باشد. مبلغی که به طور رسمی از طرف اداره مهاجرت آلمان به عنوان حداقل تمکن مالی اعلام می شود، در واقع متوسطی از تمام هزینه های جاری مورد نیاز برای زندگی در آلمان است به نحوی که یک استاندارد زندگی مناسب را پوشش دهد. با وجودی که بسته به نوع ویزای درخواستی شما، مبلغ تمکن مالی متفاوت است ولی در بیشتر موارد، متقاضیان باید ثابت کنند که حدود 11.208 یورو برای یک سال در اختیار دارند.

نکته‌ای که باید در نظر بگیرید این است که این مبلغ به دلیل رشد مستمر هزینه های مربوط به مسکن، غذا، خدمات رفاهی و … هر سال تغییر می کند.

تمکن مالی مورد نیاز جهت تأمین هزینه های اقامت برای درخواست روادید جستجوی کار

شما باید مدارکی مبنی بر داشتن منابع مالی کافی برای حمایت از اقامت خود در آلمان در حالی که به دنبال کار هستید؛ ارائه دهید. شما باید حداقل مبلغ 947 یورو در ماه را به عنوان تمکن مالی ارائه دهید.

میزان تمکن مالی برای ویزای کاری آلمان

میزان تمکن مالی برای ویزای کاری آلمان

827 تا 947 یورو به ازای هر ماه اقامت برنامه ریزی شده در آلمان، میزان تمکن مالی برای ویزای کار آلمان است. تمکن مالی مورد نیاز برای این نوع ویزا ممکن است براساس مبلغ دقیق دستمزد که در قرارداد کاری ذکر شده است، توسط آفیسر سفارت تغییر کند.

اثبات تمکن مالی برای ویزای توریستی آلمان

نامه حمایت از شخص دیگری برای ساپورت مالی در طول اقامت توریستی در آلمان، یکی از گواهی های معتبری است که در ویزای توریستی آلمان به عنوان گواهی تمکن مالی مورد قبول است. روش دیگر یک صورت‌حساب بانکی می‌باشد که نشان می‌دهد شما پول کافی برای خرج کردن حداقل ۴۵ یورو در هر روزی که در آلمان سپری می‌کنید، را دارید.

تمکن مالی ویزای سرمایه گذاری و کارآفرینی آلمان

حداقل تمکن مالی برای ویزای سرمایه گذاری آلمان وجود ندارد؛ اما حداقل سرمایه مورد نیاز برای ثبت شرکت در آلمان و دریافت ویزای سرمایه گذاری، 25 هزار یورو می باشد که در طی مراحل ثبت شرکت باید این مبلغ در حساب فرد موجود باشد.

تمکن مالی برای ازدواج و الحاق خانواده

اگر یکی از طرفین بعد از ازدواج با یک مقیم آلمان، قصد مهاجرت به این کشور را دارد، داشتن تمکن مالی برای حمایت از همسر در مدت اقامت در آلمان بسیار با اهمیت است که می تواند در حدود 10332 یورو در سال باشد.

تمکن مالی ویزای آلمان جهت الحاق خانواده

تمکن مالی ویزا برای الحاق اعضای خانواده به ازای هر بزرگسال 500 یورو و هر کودک 350 یورو به صورت ماهانه می باشد.

تمکن مالی ویزای تحصیلی آلمان برای دانشجویان چه میزان است؟

برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان باید مدارکی دال بر تمکن مالی ارائه دهید. این به عنوان تضمینی برای پرداخت هزینه تحصیل در آلمان عمل می کند. از ژانویه 2023 دارا بودن مبلغ 934 یورو در ماه یا 11208 یورو در سال را باید ارائه دهید.

میزان تمکن مالی برای آوسبیلدونگ آلمان

تمکن مورد نیاز برای ویزای آوسبیلدونگ آلمان با توجه به اینکه شما از کارفرمای خود حقوق دریافت می کنید، کمتر است. میزان حقوق دریافتی خود را باید از مبلغ تمکن مالی مرسوم که 11,208 یورو است، کم کنید و به همان میزان گواهی تمکن مالی به سفارت آلمان ارائه کنید.

تمکن مالی ویزای همراه آلمان

مبلغ مورد نیاز تمکن مالی برای ویزای پیوست به همسر آلمان در حدود 10332 یورو در سال است.

مهاجرت به آلمان بدون تمکن مالی

گواهی تمکن مالی از مهم ترین مدارکی است که سفارت آلمان از متقاضیان دریافت ویزا درخواست می کند. در شرایط محدودی امکان دارد که نیازی به ارائه تمکن مالی نباشد مثلا اتباع کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیاز به ارائه تمکن مالی برای ویزا آلمان ندارند. در شرایطی نیز ممکن است اگر برای ویزای کار آلمان با قرارداد کاری درخواست می دهید، چون مبلغ دقیق دستمزد باید در قرارداد کاری ذکر شود، از نظر آفیسر سفارت دیگر نیازی به ارائه گواهی تمکن مالی نباشد. شرایط دیگری که ممکن است نیاز به ارائه گواهی تمکن مالی نداشته باشد، حالتی است که شما دارای بورسیه کامل (فول فاند) از یک موسسه معتبر آلمانی باشید. در این حالت نیز  ممکن است به تشخیص آفیسر نیاز به ارائه گواهی تمکن مالی نداشته باشید. هرچند این موارد محدود است و ارائه تمکن مالی برای ویزا آلمان جزی جدایی ناپذیر از این روند است.

روش های اثبات تمکن مالی سفارت آلمان 2024

روش های اثبات تمکن مالی سفارت آلمان 2024

گزینه‌های مختلفی برای متقاضیان بین‌المللی‌ وجود دارد، که می توانند از آن طریق منابع مالی خود را ارائه دهند. با این حال، ما قویاً توصیه می‌کنیم از سفارتی که می‌خواهید درخواست ویزا یا اجازه اقامت خود را به آن ارسال کنید، مبلغ دقیق را جویا شوید، زیرا ممکن است شرایط متفاوت باشد. ممکن است کل فرآیند اثبات تمکن مالی بر اساس پرونده شخصی شما و کشوری که از آن آمده اید متفاوت باشد. بسته به وضعیت شما، سفارت آلمان ممکن است مدارک بیشتری در رابطه با منابع مالی شما درخواست کند. به صورت کلی متداول‌ترین روش‌های اثبات تمکن مالی برای ویزا آلمان در ادامه آورده شده اند:

  • حساب مسدود شده آلمانی

حساب مسدود شده نوعی از حساب بانکی است که به طور خاص برای درخواست ویزا در آلمان ایجاد شده است. این نوع حساب بانکی برای تجمیع و مسدود کردن مبلغ مورد نیاز برای تأمین هزینه زندگی در آلمان در مدت معینی (معمولاً یک سال) استفاده می شود. پس از ورود پول به حساب، سازمان مربوطه مثلا بانک مبدأ، تأییدیه مسدودسازی را صادر می کند؛ این سند باید به مقامات سفارت ارائه شود تا ثابت کند که شما بودجه لازم برای اقامت خود را در دسترس دارید. پس از صدور ویزا یا اجازه اقامت، می توانید پرداخت های ماهانه خود را از این حساب انجام دهید.

مهم است که بدانید پس از ورود به آلمان نمی توانید به یکباره به همه پول دسترسی داشته باشید. مفهوم حساب مسدود شده به این معنی است که پول به صورت جزئی به صورت ماهانه به شما منتقل می‌شود؛ به این ترتیب، مقامات تضمین می‌کنند که متقاضی منابع کافی در کل دوره اقامت خواهد داشت و خطر خرج کردن همه ی پول وجود ندارد.

  • حمایت والدین

اگر قصد مهاجرت تحصیلی به آلمان را دارید چه به صورت دانش آموز و چه به صورت دانشجو و از والدین خود حمایت مالی قابل توجهی برای تحصیل خود دریافت می کنید، می توانید اسنادی را ارائه دهید که ثابت کند آنها بودجه کافی برای این منظور در دسترس دارند. در این نوع روش باید قرارداد کاری یا حکم استخدامی یکی از والدین یا هر دو آنها یا گزارش گردش حساب بانکی آنها یا اظهارنامه درآمد والدین به سفارت ارائه گردد.

  • ضمانت نامه قیم

ضمانت نامه از یکی از اقوام یا دوستانی است که مقیم دائم آلمان هستند، روش دیگر ارائه تمکن مالی است. این سند “Verpflichtungserklärung” نامیده می شود و شخص فوق الذکر را ملزم می کند که مسئولیت مالی کامل برای حمایت از شما در طول اقامت شما در آلمان و همچنین تحمل عواقب اقدامات شما را بر عهده بگیرد. این ضمانت نامه توسط اداره ثبت محلی قابل درخواست و صدور است.

برای صدور چنین تأییدیه ای، «ضامن» شما باید اظهارنامه میزان درآمد را نشان دهد تا اثبات کند که منابع مالی کافی برای حمایت از شما در طول اقامت تان را دارد.

  • بورسیه ها

اگر بورسیه تحصیلی از یک موسسه معتبر مثلا دانشگاه یا موسسه تحقیقاتی به شما اعطا شود، می توانید آن را به عنوان مدرک تأمین منابع مالی برای حمایت از اقامت خود در آلمان ارائه دهید. ما قویاً توصیه می کنیم که از قبل با سفارت مشورت کنید تا مطمئن شوید که سندی که ارائه می کنید مطابق با الزامات مرجع است و مورد پذیرش قرار می گیرد.

گاهی اوقات مبالغ بورسیه فقط تا حدی مقدار مورد نیاز برای هزینه‌های اقامت را پوشش می دهد. در این موارد، بهتر است چنین تاییدیه‌ای را با یک حساب مسدود شده ترکیب کنید که بقیه مبلغ را پوشش می‌دهد (یا جایگزین دیگری که ثابت کند از نظر مالی حمایت می‌شوید).

  • ضمانت نامه بانکی

اشکال خاصی از وام های بانکی وجود دارد که توسط مقامات به عنوان مدرک کافی برای تمکن مالی پذیرفته می شود. برای به رسمیت شناختن آن، بانک باید تأییدیه ای صادر کند که حین تحصیل و زندگی در آلمان از حمایت مالی کامل برخوردار خواهید شد.

مدارک اضاف بر گواهی تمکن مالی

گاهی اوقات ممکن است از شما خواسته شود که مدارک بیشتری از وضعیت مالی خود ارائه دهید، مثلا:

  • قرارداد با یک تجارت تجاری

اگر یک شرکت تجاری در کشور شما وجود دارد که تضمین می کند که شما را از نظر مالی حمایت می کند، مقامات آلمان ممکن است به اطلاعات خاصی در مورد آن شرکت نیاز داشته باشند. به عنوان مثال، آنها ممکن است به مدرکی نیاز داشته باشند که ثابت کند شرکت جعلی نیست. یا اگر شما و آن شرکت قراردادی را برای تامین مالی خود امضا کرده اید، موسسه مربوطه در آلمان این حق را دارد که از شروط آن معامله مطلع شود.

  • بورسیه تحصیلی در کشور مبدأ

اگر از کشور خود بورسیه تحصیلی برای تحصیل یا تحقیق در آلمان دریافت کردید، سفارت آلمان معمولاً می خواهد در مورد اعتبار ارائه دهنده بورس تحصیلی بداند و ممکن است در این رابطه از شما مدارک مضاعفی بخواهد.

  • منبع وجوه موجود در حساب بانکی شما

اگر مقدار زیادی پول در حساب بانکی خود واریز کنید، ممکن است سفارت آلمان بخواهد منبع پول را بداند. به عنوان مثال، شما ممکن است سال ها در یک شغل تمام وقت کار کرده باشید و پول را برای تحصیل خود پس انداز کرده باشید.

برای اثبات این موضوع می توانید یک قرارداد بلند مدت از قرارداد کاری خود و همچنین گزارشی از سپرده های بانکی خود ارائه دهید. به این ترتیب می توانید تضمین کنید که این پول شماست و بنابراین می توانید در آلمان زندگی و این پول را خرج کنید.

گروه مشاوره فراهانی

در مسیر خود به آلمان به راهنمایی نیاز دارید؟ نمی‌دانید چه نوع ویزایی برای شما مناسب‌تر است و باید از کجا شروع کنید؟ در مورد مبلغ مورد نیاز برای تمکن مالی برای ویزا آلمان سوالاتی دارید؟ ما یک نمای کلی از شرایط و مدارک مورد نیاز در تمام مراحل مهاجرت به آلمان در اختیار شما قرار می دهیم. از درخواست ویزای شما تا اقامت در آلمان، وکلا ما در گروه مشاوره فراهان شما را از ابتدا تا انتهای مسیر مهاجرت یاری می دهند.

پرسش های متداول درباره تمکن مالی برای ویزا آلمان

بهترین نوع گواهی تمکن مالی کدام است؟

حساب مسدود شده راه حلی است که برای درخواست های ویزا و اجازه اقامت که توسط همه مقامات آلمانی توصیه می شود. به طور خلاصه، جایگزین های مختلفی برای اثبات منابع مالی برای همه کسانی که می خواهند برای ویزای آلمان درخواست دهند، وجود دارد. با این حال، اغلب به یک مرجع مشخص بستگی دارد که آیا گزینه هایی مانند ضمانت نامه بانکی یا اظهارنامه درآمد والدین پذیرفته می شود یا خیر.

گزارش گردش حساب بانکی باید مربوط به چند ماه اخیر باشد؟

معمولا بهترین اثبات برای گردش حساب بالا، گرفتن گردش حساب 3 تا 6 ماهه است که نسبت به مدت های کوتاه‌تر مثلا یک ماهه دارای اعتبار بالاتری است.

milani
milani
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *