فراهانی
هزینه ویزای کار آلمان 2024

هزینه ویزای کار آلمان 2024

آلمان دومین کشور پرجمعیت اروپا و دارای بزرگترین اقتصاد اروپاست.
این کشور توسعه یافته، سطح بالایی از دسترسی به خدمات اجتماعی، مراقبت سلامت سراسری، تحصیلات رایگان دانشگاهی و بسیاری موارد دیگر را برای شهروندان آلمانی فراهم می کند. به همین دلیل بسیاری از افراد در سرتاسر دنیا تمایل دارند که به آلمان مهاجرت کنند. از آنجایی هم که بیشتر جمعیت کشور آلمان را افراد سالخورده تشکیل داده است، دولت این کشور همواره با کمبود نیروی کار مواجه است در نتیجه دولت آلمان هر ساله از نیرو های متخصص خارجی دعوت به کار می نماید و ویزای کار آلمان برای افراد متخصص را صادر می کند تا موجبات اقامت این افراد را فراهم می‌کند.
اما از اولین قدم ها در برنامه ریزی برای مهاجرت، برآورد هزینه های مهاجرت است.
ویزای کار آلمان یکی از پرطرفدارترین انواع ویزاها می باشد، که در این مقاله قصد داریم هزینه ویزای کار آلمان را بررسی نماییم.

هزینه ویزای کار آلمان چقدره؟

اگر در مسیر مهاجرت کاری به آلمان هستید؛ پس از بررسی شرایط ویزای کاری، در قدم بعدی باید هزینه ویزای کار آلمان را برآورد کنید. به طور کلی می توان گفت در مقابل بسیاری از کشورهای دیگر، هزینه های مهاجرت به آلمان بسیار کمتر است.
هزینه اخذ ویزای کار آلمان با توجه به پرونده هر کس محاسبه می شود و ممکن است بنا به ویزا و شرایط دیگر کمی متغییر باشد.
البته برخی از هزینه ها مشترک هستند مثلا، یکی از هزینه های پرداختی اجتناب ناپذیر مبلغی است که باید برای بررسی درخواست جهت دریافت ویزای کار آلمان به سفارت این کشور پرداخت کنید.
هزینه ویزای کار آلمان در حدود ۷۵ یورو است. با این حال، پیش از اقدام با سفارت آلمان در مورد هزینه های ویزای کار تماس بگیرید، زیرا ممکن است بسته به شرایط هزینه کمتر و یا بیشتری را باید پرداخت کنید.
لازم به ذکر است که در صورت رد شدن ویزا، پول پرداختی به شما پس داده نمی شود.

در نظر بگیرید که واحد پول آلمان مانند سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، یورو است.
با توجه به تفاوت قیمت ریال و یورو و نوسانات قیمت ارز ممکن است هزینه ویزای کار آلمان در مقاطع مختلف، متفاوت برآورد شود.
در اینجا هزینه های مختلف را دسته بندی کردیم:
هزینه‌های اخذ اقامت کاری آلمان را می‌توان به دو دسته تقسیم‌بندی کرد.

هزینه‌های مربوط به تمکن مالی

گواهی تمکن مالی، یکی از مدارکی که در بیشتر انواع ویزاها باید ارائه شود؛ گواهی تمکن مالی است که توسط بانک صادر می شود و میزان سرمایه ای که در حساب شخص متقاضی وجود دارد؛ را نشان می دهد. هدف از درخواست گواهی تمکن مالی توسط سفارت ها، اثبات توانایی متقاضی ویزا در تامین هزینه های زندگی در مدت اقامت در کشور مقصد است.

مقدار مورد نیاز تمکن مالی برای ویزا آلمان در انواع ویزاهای کاری متفاوت است؛ برای نمونه برای ویزای شروع به کار با تأیید ضمنیِ آموزش فنی و حرفه ایی مبلغ ماهیانه 827 یورو به ازای هر ماه اقامت، برای ویزا جستجوی کار و ویزا تحقیقات 947 یورو ماهیانه به ازای هر ماه اقامت، تمکن مالی نیاز است.
اگر در ویزای تحقیقات، متقاضی بورسیه داشته باشد، ممکن است به گواهی تمکن مالی نیاز نباشد. در انواع ویزای قراداد کاری نیز، با توجه به اینکه در قرارداد مبلغ دقیق درآمد مشخص می شود، نیازی به ارائه گواهی تمکن مالی نخواهد بود.

تمکن مالیمبلغ ماهانه (یورو)
ویزای جستجوی کار در آلمان720 یورو
ویزای کاری موقت آلمان853 یورو
ویزای اوسبیلدونگ آلمان863 یورو

هزینه‌های دولتیِ بررسی پرونده، صدور ویزا و مجوز اقامت

 • هزینه ترجمه مدارک به آلمانی: مدارک لازم برای ویزای کار آلمان را بررسی کنید. ممکن است برای انواع مختلفی از ویزای کاری، نیاز به مدارک متفاوتی باشد. تمام این مدارک باید به زبان آلمانی ترجمه و به سفارت تحویل داده شوند.
  بنابراین حتما در برآورد هزینه ویزای کار آلمان باید هزینه های دارالترجمه را در نظر بگیرید.
  در جدول زیر به عنوان نمونه هزینه ترجمه چند نوع مدرک که در تمام انواع ویزاهای کاری نیاز هستند؛ را آورده ایم.
ترجمه رسمی شناسنامه63 هزار تومانترجمه رسمی کارت ملی54 هزار تومان
ترجمه رسمی کارت پایان خدمت72 هزار تومانترجمه رسمی ریزنمرات66 هزار تومان
ترجمه رسمی دانشنامه108 هزار تومانترجمه رسمی دیپلم75 هزار تومان
ترجمه رسمی سابقه بیمه102 هزار تومانترجمه رسمی فیش حقوقیهزار تومان
 • در روز مصاحبه باید هزینه سفارت آلمان را همراه خود داشته باشید و به سفارت پرداخت نمایید. برای افراد زیر 18 سال مبلغ 40 یورو و برای افراد بالای 18 سال، 75 یورو می باشد.
  گروه های زیر پس از ارائه مدارک قانونی از پرداخت هزینه ویزا معاف هستند؛
  • والدین کودک آلمانی زیر 18 سال و فرزندان کوچک شهروندان آلمانی،
  • همسر یک شهروند اتحادیه اروپا،
  • فرزندان شهروندان اتحادیه اروپا یا همسرانشان و
  • کودکان زیر 6 سال.
 • برای صدور ویزای کار و مجوز اقامت هم باید این هزینه‌ها را بپردازید
 هزینه ویزای کار آلمان
صدور ویزا۷۵ یورو
صدور Blue Card۱۴۰ یورو
صدور مجوز اقامت۱۱۳ یورو
صدور مجوز اقامت (خوداشتغالی)۱۲۴ یورو
صدور مجوز اقامت (نیروهای متخصص)۱۴۷ یورو

هزینه امتحان زبان آلمانی

هزینه یادگیری زبان آلمانی: یکی از اولین هزینه هایی که در روند مهاجرت به آلمان باید در نظر بگیرید؛ هزینه یادگیری زبان آلمانی است. ممکن است با قرارداد کاری اقدام به دریافت ویزای آلمان کنید، که در قرارداد عدم نیاز به مدرک زبان آلمانی را ذکر شده باشد؛ ولی در سایر انواع ویزاها نیاز به مدرک زبان دارید.

همان طور که می دانید آزمون گوته (GOETHE) در ایران برای ارزیابی سطح زبان آلمانی برگزار می شود و فرد براساس سطح مورد نظر خود در آزمون شرکت خواهد کرد. هزینه آزمون گوته در سراسر جهان یکسان است و در ایران معادل ریالی آن دریافت می گردد.
آزمون گوته سطح A1 مبلغ ۱۰۵ یورو، سطح A2 مبلغ ۱۲۵ یورو، سطح B1 مبلغ ۲۱۰ یورو، سطح B2 مبلغ ۲۴۰ یورو، سطح C1 مبلغ ۲۷۰ یورو و سطح C2 مبلغ ۲۹۵ یورو است.

جزئیات هزینه های ویزای کار آلمان در 2024

عمده ترین این هزینه ها در سال 2024 عبارت هستند از:

هزینه ویزای کار آلمان
 • ترجمه مدارک تحصیلی و کاری و هویتی: که این مبلغی بین 3 تا 7 میلیون تومان هزینه دربردارد.
 • هزینه تائید سازمان زب: به غیر از مبلغ پرداختی جهت پست و ارسال مدارک به سازمان زب در آلمان مبلغ 200€ (یورو) باید به این سازمان پرداخت شود.
 • کل هزینه تائید دادگستری و وزارت امور خارجه: مبلغ ناچیزی حدود 200 تا 800 هزار تومان این اقدام دربردارد.
 • هزینه تائید مدرک تحصیلی و شناسنامه در سفارت آلمان: مدرک شناسنامه 25€ (یورو) و مدرک تحصیلی 45€ (یورو)
 • هزینه مصاحبه سفارت در روز مصاحبه: مبلغ 75€ (یورو)
 • تمکن مالی: ارائه دارایی به میزان 5118€ (یورو) حتی برای یک هفته در حساب ایرانی متقاضی
 • هزینه ووچر یا همان بوکینگ هتل با کد کانفرمیشن حدود 1000€ (یورو)
 • هزینه بلیت پرواز به آلمان: سفر یک طرفه از ایران به آلمان حدود 400€ (یورو)
بیمه مسافرتیپوشش 30 هزار یورو 
هزینه 6 ماه زندگی 5،118  یورو
هزینه های جانبیترجمه مدارک و رزرو هتل

انواع ویزای کار آلمان

ویزاهای کاری آلمان انواع مختلفی دارد که توضیحات کامل در مورد هر کدام را می توانید در سایت سفارت آلمان مطالعه کنید. در ادامه خلاصه ای از هر کدام به منظور آشنایی آورده شده است:

 • شروع به کار با قرارداد کاری: اگر بتوانید از یک کارفرمای آلمانی، دعوت نامه کاری دریافت کنید و موافقت اولیه اداره امور خارجیان شهر مربوطه را گرفته باشید؛ می توانید ویزای کاری آلمان یا ویزای جاب آفر آلمان را دریافت کنید. برای دریافت قراداد کاری باید مدرك دانشگاهی داشته باشید یا یک دوره آموزش فنی و حرفه ای گذرانده باشید.
 • ویزای کاری برای متخصصی حوزه IT با سابقه کاری: اگر مدرک معتبر در حوزه ی کامپیوتر ندارید ولی طی هفت سال گذشته حداقل به مدت سه سال در این حوزه فعالیت داشتید و پیشنهاد کاری مشخصی با درآمد ناخالص سالیانه 51.120 یورو یا بیشتر از یک کارفرمای آلمانی دریافت کرده باشید؛ می توانید برای این نوع ویزا اقدام کنید.
 • دوره آموزشی تطبیقی یا پذیرش شغلی برای پزشکان نیز برای کادر درمان می باشد.
 • شروع به کار با تأیید ضمنیِ (بخش هایی از) آموزش فنی و حرفه ایی: این نوع ویزا برای افرادی است که آموزش فنی و حرفه ایی که به طور کامل مورد تأیید قرار نگرفته، دیده اند. بنابراین می توانند صلاحیت لازم را در آلمان کسب و بطور همزمان شروع به کار کنند. وقتی که دوره ی آموزش تکمیلی اتمام یافت و مدرك آموزشی فنی و حرفه ای را به تایید رساندند؛ می توانند درخواست اقامت دهند.
 • ویزای کاریابی آلمان: ویزایی که به مدت 6 ماه برای جستجوی کار مرتبط با مدرک تحصیلی تان به شما اعطا می شود. پیش شرط لازم مدرك پایان تحصیلات دانشگاهی معتبر است یا حداقل دو سال آموزش فنی و حرفه ایی معتبر. اگر کار پیدا کردید می توانید درخواست اقامت به عنوان نیروی متخصص بدهید.
 • روادید بمنظور تحقیقات علمی تقاضای روادید تحقیقاتی زمانی مقدور است که از قبل با یک دانشگاه یا مرکز تحقیقاتی، قراردادی منعقد نموده باشید. اگر شرایط کارت آبی شامل حال شما شود، میتوانید بین آن و اقامتِ مخصوص محققین یکی را انتخاب کنید.
 • فعـالیـت/شغل آزاد اگر میخواهید در آلمان شرکتی تأسیس کنید، میتوانید بدین منظور روادید بگیرید، بشرطی که منافع اقتصادی یا نیاز منطقه‌ای برای محصول و یا خدماتتان وجود داشته باشد، تأسیس شرکت شما باعث اشتغالزایی شود و البته تأمین مالی آن تضمین شده باشد.

مدت زمان اخذ ویزای کار آلمان

با توجه به اینکه برنامه‌ریزی‌های مختلفی را باید برای مهاجرت انجام داد، نیاز است که مدت زمان اخذ ویزای کار در آلمان را بدانید.
برای اینکه به سوال گفته شده پاسخ داد باید این طور گفت که عوامل مختلفی در دریافت ویزای کاری دخیل هستند که شرایط اخذ ویزا را تحت تاثیر قرار خواهند داد. اما می‌توان با توجه به تجربه‌های متقاضی‌های مهاجرت به آلمان که موفق به اخذ ویزا شده‌اند، محدوده زمانی را اعلام کرد.
به طور معمول هنگامی ‌که برای اخذ ویزای کار در آلمان درخواست می‌دهید، پردازش کارهای اقامتی و مهاجرتی آغاز می‌شود و حدود یک تا سه ماه زمان می‌برد.
همچنین ممکن است، مدت زمان پردازش درخواست ویزا با توجه به نوع ویزای درخواستی، تفاوت‌هایی داشته باشد. از طرفی هم مدارک ارائه شده از سوی متقاضی ممکن است که با کاستی‌هایی همراه باشد که این موضوع در روند مدت زمان اخذ ویزا تاثیر خواهد گذاشت.

مالیات و هزینه‌های کار در آلمان

در آلمان تنها مالیاتی که برای تمام شغل‌ها در نظر گرفته می‌شود، مالیات بردرآمد است. انواع مختلفی از مالیات بردرآمد وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها به استخدام، خود اشتغالی، مشاغل نهاد‌های تجاری و دارای‌های سرمایه است.
مالیات در آلمان برای کلاس های مالی مختلف، بین 14% تا 45 درصد می باشد. درباره محاسبه مالیات آلمان، در مقاله ای به صورت جداگانه توضیح داده ایم.
توجه کنید اگر اقامت دائم آلمان را دریافت کرده باشید، میزان مالیات با توجه به درآمد کلی شما در سال محاسبه می‌شود. به طور کلی هرچه میزان درآمد افراد بیشتر باشد باید مالیات بیشتری را هم پرداخت کنند.
در صد مالیات بر اساس میزان درآمد ناخالص ماهیانه، وضعیت تاهل، داشتن فرزند، سن، نوع و میزان پوشش بیمه متفاوت است.
سن کار در آلمان 24 تا 65 سال است و افراد شاغل کمتر از 24 سال و بیشتر از 65 سال درصد مالیات کمتری می‌پردازند. البته شرایط کار در آلمان برای این سنین مناسب نیست.

شرایط بازنشستگی در آلمان

کشور آلمان، همانند سایر کشورهای دنیا برای دوران ناتوانی و پیری افراد، شرایط بازنشستگی را در نظر گرفته است.
50% از حق بیمه سلامت و بیمه بازنشستگی را کارفرما و 50% مابقی را نیروی کار پرداخت می کند. مبلغ پرداختی بابت بیمه سلامت، به سن، حقوق دریافتی و کلاس مالیاتی فرد بستگی دارد.
در حال حاضر سن بازنشستگی برای کشور آلمان ۶۶ سال و هفت ماه در نظر گرفته شده است.

شرایط و قوانین بیمه بیکاری در آلمان چیست و حقوق بیکاری در المان چقدر است؟

پرداخت بیمه بیکاری آلمان برای تمام کارمند‌ها اجباری است. اگر فردی حداقل یکسال سابقه اشتغال در آلمان داشته باشد و و حق بیمه پرداخت کرده باشد، شامل قانون حقوق بیکاری در آلمان می شود.
اگر شرایطی ایجاد شود که کارمند نتواند فعالیت کاری داشته باشد، باید حقوق بیکاری معادل 65% آخرین حقوق ناخالص دریافتی فرد و حداکثر تا سقف 18 ماه به فرد پرداخت می‌شود.

گروه مشاوره فراهانی

اگر به دنبال دانستن صفر تا صد مهاجرت کاری به آلمان هستید، موسسه مهاجرتی فراهانی یک راهنمای خوب است، که به صورت آنلاین یا حضوری به شما مشتریان عزیز در زمینه اخذ اقامت در آلمان، ویزای کار آلمان، خرید ملک در آلمان، دریافت بلو کارت، ثبت شرکت در آلمان، سرمایه گذاری در آلمان و ویزای استارتاپ آلمان مشاوره می دهد.  

جمع بندی

در این مطلب هزینه ویزای کار آلمان را بررسی کردیم. اگر بخواهیم به صورت خلاصه هزینه ها را دسته بندی کنیم،
شما برای آزمون زبان به حداکثر 290 یورو، برای ترجمه مدارک به حدود 2 میلیون تومان، برای گواهی تمکن مالی به حداکثر 10000 یورو و برای مصاحبه سفارت به 75 یورو نیاز دارید.
ممکن است در این بین نیاز به هزینه های جانبی نیز داشته باشید، مثلا هزینه های سفر برای مصاحبه در سفارت، هزینه بیمه مسافرتی و هزینه مشاوره با شرکت های مهاجرتی.

پرسش های متداول درباره هزینه ویزای کار آلمان:

هزینه مهاجرت به آلمان به تومان چقدر است؟

شاید برآورد هزینه مهاجرت به آلمان به تومان با توجه به نوسانات قیمت ارز مشکل باشد. بعضی از هزینه ها مانند ترجمه مدارک فقط براساس تومان هستند و بقیه همه براساس یورو می باشند. بهتر است از اول هزینه های خود را به یورو محاسبه کنید که در صورت تغییر قیمت ارز متضرر نشوید.

هزینه زندگی در آلمان چقدر است؟

هزینه زندگی در شهرهای مختلف آلمان و با توجه به سبک زندگی هر فرد متفاوت است ولی در سال 2024 برآورد شده است که در شهر برلین 854 یورو به صورت ماهانه، هزینه های روزمره و هزینه اجاره خانه در مرکز شهر حدود 881 یورو می باشد.

مدارک لازم برای ویزای کار آلمان چیست؟

از جمله مدارک کلی می توان به 2 قطعه عکس، گذرنامه، انگیزه نامه، رزومه، ترجمه مدرک تحصیلی، گواهی تمکن مالی و دعوتنامه کاری آلمان اشاره کرد که مورد آخر در صورت درخواست برای ویزای قرارداد کاری مورد نیاز است.

elel
elel
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *