فراهانی
ویزای جاب سیکر آلمان چیه

ویزای جاب سیکر آلمان | شرایط اخذ ویزای جاب سیکر آلمان

ویزای جاب سیکر آلمان یا ویزای کاریابی آلمان یک ویزای نوع D در آلمان، برای یافتن کار است. این روش برای افراد غیر اروپایی همچون ایرانیان روشی بسیار محبوب برای ورود به آلمان به حساب می‌آید. با تغییر در قانون مهاجرت کاری و معرفی قوانین جدید آلمان، دریافت ویزای جاب سیکر آلمان برای افرادی که غیر اروپایی هستند و به دنبال کار می‌گردند راحت تر و در دسترس‌تر شده است.
با دریافت ویزای جاب سیکر آلمان متقاضیان به مدت ۶ ماه فرصت دارند تا شغل مناسب با شرایط خود را در آلمان پیدا کنند. همانطور که گفته شد تغییرات در ویزای جستجوی کار و معرفی قوانین جدید، از ۲ مارس به اجرا گذاشته شد و کار و زندگی را برای افراد ماهر که مربوط به اتحادیه اروپا نیستند و تخصص‌های غیر آکادمیک و حرفه ای دارند آسان‌تر شده است.
ویزای جاب سیکر آلمان بهترین گزینه برای رسیدن به یک جاب آفر عالی در آلمان می‌باشد. شما می‌توانید به کشور آلمان سفر کرده و شخصا با کارفرمای احتمالی خود ملاقات کنید.
در ادامه مطالب همراه ما باشید تا شما را بیشتر با ویزای جاب سیکر آلمان آشنا کنیم.

ویزای جاب سیکر آلمان یا ویزای جستجوی کار آلمان

ویزای جاب سیکر آلمان یا ویزای جستجوی کار آلمان

ویزای جاب سیکر یا همان ویزای جستجوی کار آلمان در آگوست سال ۲۰۱۲ ارائه شد. هدف اصلی از ارائه ویزای جاب سیکر آلمان جذب افراد ماهر، متخصص، تحصیل‌کرده و با تجربه کاری است.
در حقیقت ویزای جاب سیکر آلمان، مجوزی می‌باشد که شما بتوانید در طی ۶ ماه، شغل پیدا کنید. اما نکته مهم این است که باید واجد شرایطی باشید تا بتوانید ویزای جاب سیکر آلمان را دریافت کنید.
شما می‌توانید بعد از دریافت مجوز جستجوی کار آلمان و پیدا کردن شغل مورد نظرتان درخواست ویزای کار بدهید.
با دریافت ویزای کاریابی آلمان نمی‌توانید به طور دائم در این کشور کار و زندگی کنید. به عبارت دیگر، بعد از دریافت ویزای کار مجوز کار به شما داده نمی‌شود، بلکه می‌توانید طبق مدت اعتبار این ویزا به دنبال کار در این کشور باشید.

نوع ویزامدت اعتبار ویزاتمکن مالی موردنیازشرایط اخذ ویزا
ویزای جاب سیکر آلمان۶ ماه۶,۱۶۲ یورو – داشتن مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشدمعادل با دانشگاه‌های آلمان
– حدود ۵ سال سابقه کاری مرتبط با مدرک تحصیلی
 – مدرک زبان آلمانی با حداقل سطح B1 

شرایط اخذ ویزای جاب سیکر آلمان

شرایط اخذ ویزای جاب سیکر آلمان

متقاضی ویزای جستجوی کار آلمان باید شرایط لازم را داشته باشد و معیارهای واجد شرایط بودن را داشته باشد، این شرایط شامل :

 • داشتن حداقل5 سال سابقه کار
 • داشتن مهارت کافی
 • رسیدن به سن قانونی یعنی 18 سال
 • ارائه مدارک مبتنی بر اثبات تمکن مالی
 • داشتن مدرک دانشگاهی یا آموزش فنی‌حرفه‌ای
 • مدرک زبان آلمانی حداقل در سطح B1

مدرک دانشگاهی مورد تایید برای جاب سیکر آلمان

برای ویزای جستجوی کار از نظر تحصیلی باید متخصصان هر رشته ای:

 • مدرک تحصیلی دانشگاهی دارند یا
 • مدرک تحصیلی دوره‌‌های فنی حرفه‌ای که حداقل دو سال طول بکشد.

البته در نظر داشته باشید که مدرک دانشگاهی باید داشته باشید که در آلمان پذیرفته شده باشد. برای اثبات اینکه مدرک شما در آلمان پذیرفته شده است هم 2 راه دارید:

 • شناسایی صلاحیت خود در پایگاه داده ANABIN
 • درخواست برای بیانیه مقایسه از ZAB

میزان تمکن مالی برای ویزای جاب سیکر آلمان

سند بانکی که آخرین موجودی دارنده حساب در آن مشخص باشد، گواهی تمکن مالی است. تمکن مالی این اطمینان را به دولت آلمان می دهد که در صورت ورود متقاضی ویزا به کشور، هزینه های زندگی او برای دولت آلمان مشکل ساز نخواهند شد و نشان دهنده توان مالی فرد است و برای این اثبات لازم است یک حساب بانکی مسدود شده (BLOCKED BANK ACCOUNT) در آلمان افتتاح کنید و مبلغ ۶,۱۶۲ یورو به این حساب واریز کنید.

دقت داشته باشید که گواهی تمکن مالی باید به واحد یورو و به زبان انگلیسی باشد.

نکته حائز اهمیت این است که در هنگام ورود به آلمان، این مبلغ باید در حساب های مرسوم به SparKonto بلاک شود و شما تنها می توانید ماهیانه مبلغ 853 یورو از آن برداشت کنید.

شرایط سنی اخذ ویزای جاب سیکر آلمان  

برای اخذ ویزای جاب سیکر آلمان بازه سنی مشخصی تعریف نشده است و شرایط سنی نیز بسته به نوع تخصص، تغییر می کند.
به طور کلی می توان گفت امکان اخذ ویزای Job Seeker برای متقاضیان بالای 45 سال سخت تر است.

دلایل رد درخواست ویزای جاب سیکر آلمان چیست؟

دلایل رد درخواست ویزای جاب سیکر آلمان

قبل از این که برای درخواست ویزای جستجوی کار آلمان اقدام کنید خوب است تا با یک وکیل مجرب مشورت کرده و مطمئن شوید عواملی که باعث رد شدن تقاضای شما می‌شوند، بر روند کار شما تاثیری دارند یا خیر.
اصلی ترین این عوامل عبارتند از:

 • نداشتن توانایی ارتباطی کافی
 • عدم اطمینان سفارت از توانایی متقاضی در یافتن کار در آلمان
 • عدم اطمینان سفارت از دلیل واقعی سفر متقاضی

اگر عوامل فوق در خصوص شما صادق نباشند، احتمال دریافت ویزای کاریابی آلمان برای شما به صورت چشمگیری بالا می‌رود.

مزایای دریافت ویزای کاریابی آلمان

مزایای دریافت ویزای کاریابی آلمان

مهم ترین مزیت ویزای جاب سیکر آلمان ارائه فرصتی ۶ ماهه برای کاریابی به کسانی است که به هر دلیلی در آلمان به صورت غیر حضوری موفق به دریافت قرارداد کاری نشده اند. نباید عدم امکان تمدید ویزا شما را نگران کند چون بسیاری از ایرانیان شاغل در آلمان، از طریق همین ویزا برای پیدا کردن کار استفاده کرده و نیازی به تمدید ویزا نداشته اند.

روش هایی مثل اقامت آلمان از طریق تحصیلی، دریافت بلوکارت آلمان، ویزای A17 و… هستند که می توانید در مقالات زیر اطلاعات کاملی پیرامون آن ها کسب کنید.

محدودیت‌ها و معایب ویزای جاب سیکر آلمان

عدم قابلیت تمدید ویزای جاب سیکر آلمان بزرگ ترین معایب این ویزا به شمار می‌رود هر چند نباید این نکته مهم را نیز فراموش کرد که فردی با سوابق تحصیلی و شغلی مناسب، همچنین انجام اقدامات لازم جهت آشنایی با روند کاریابی در آلمان پیش از دریافت ویزا و آشنایی کافی با زبان انگلیسی یا آلمانی، نیازی به تمدید ویزا نخواهد داشت و به راحتی می‌تواند کار مورد نظرش را پیدا کند.

از دیگر محدودیت‌های این ویزا این است که فرد نمی‌تواند در دوره ۶ ماهه خانواده خود را به آلمان ببرد.

در کنار تمام این محدودیت‌ها، باید بگوییم که در صورت درست طی شدن مراحل مربوطه، دریافت ویزای جاب سیکر آلمان همواره شانس بسیار بالایی دارد.

شما می‌توانید شانس دریافت ویزای جاب سیکر آلمان را با شناخت عواملی که سبب رد شدن درخواستتان می‌شوند، افزایش دهید.

مدارک مورد نیاز برای ویزای جاب سیکر آلمان

برای درخواست ویزای جاب سیکر آلمان باید مدارکی را ارائه دهید. اگر شما هم خواهان دریافت ویزا جاب سیکر آلمان هستید و شرایط اش را دارید می‌توانید مدارک خود را آماده کنید.
مدارک شما باید کامل باشد تا درخواست شما برای ویزای جاب سیکر آلمان به دلیل ناقص بودن آن‌ها رد نشود.

این را در نظر داشته باشید که مدارک باید در دو سری تحویل سفارت آلمان شود. سری اول شامل اصل مدارک و سری دوم کپی همان مدارک است. ترتیب مدارک جهت تحویل به سفارت آلمان مهم است. پس حتما این مدارک را با ترتیبی که بیان شده است بچینید. اسناد و مدارکی که جهت در خواست ویزای جاب سیکر آلمان به آن ها نیاز دارید، به ترتیب عبارتند از:

 • عکس گذرنامه‌ای (۴۵ × ۳۵ | براساس مشخصات بیومتریک و باکیفیت)
 • فرم درخواست ویزای جستجوی کار آلمان
 • گذرنامه معتبر(مدت اعتبار آن حداقل ۱۲ ماه باشد)
 • ترجمه آلمانی شناسنامه (اگر متقاضی نام یا نام خانوادگی خود را عوض کرده)
 • مدارک معتبری جهت اثبات تمکن مالی برای اقامت ۶ ماهه در آلمان
 • مدارک معتبر جهت تعیین محل اقامت در این ۶ ماه
 • مدارک زبان انگلیسی و آلمانی
 • ترجمه مدارک تحصیلات دانشگاهی
 • تاییدیه اعتبار مدارک تحصیلی شما در آلمان
 • ترجمه مدارک تحصیلات دانشگاهی
 • سوابق شغلی به زبان آلمانی
 • رزومه به زبان آلمانی (دقیق و شامل اطلاعات کامل فرد)
 • انگیزه نامه (SOP) به زبان آلمانی
 • مدارک درمانی و بیمه

فایل زیر که توسط سفارت آلمان در ایران منتشر شده است، شیوه دریافت تاییدیه تحصیلی را قدم به قدم بیان کرده است.

راهنمای درخواست ویزای جاب سیکر (JOB SEEKER)

چند نکته را باید حتما در نظر بگیرید:

 • همه‌ی مدارک باید به زبان انگلیسی یا آلمانی ترجمه شود. ترجمه این مدارک، به صورت رسمی و قانونی و توسط یک مترجم آلمانی می‌تواند مورد تأیید سفارت انجام گیرد.
 • این ترجمه باید ابتدا توسط وزارت خارجه ایران و سپس توسط سفارت آلمان مورد تایید قرار گیرد.
 • ارائه اصل مدارکی مثل شناسنامه یا مدرک دانشگاهی که ترجمه آن مورد نیاز سفارت آلمان است، لازم نیست!
 • کپی مدارک باید حتما روی کاغذ A4 باشند.

مراحل اقدام برای ویزای جستجوی کار آلمان

مراحل اقدام برای ویزای جستجوی کار آلمان

مراحل دریافت ویزای جاب سیکر آلمان همانند ویزاهای دیگر است. البته باید در مرحله اول به سایت‌های کاریابی آلمان با توجه به مدرک تحصیلی و حرفه خود برای جستجوی شغل مراجعه کنید. مراحل درخواست ویزای جاب سیکر آلمان به شرح زیر است:

 • پرکردن فرم درخواست ویزای جاب سیکر آلمان

شما می‌توانید فرم درخواست را به‌صورت آنلاین دانلود کنید. این فرم باید به طور دقیق تکمیل و دو بار از آن پرینت گرفته شود. همچنین باید آن را امضا کنید.

 • تعیین وقت برای ملاقات با سفارت آلمان

باید برای انجام مصاحبه به سفارت آلمان در کشور خود مراجعه نمایید. اما اگر سفارت آلمان در کشور شما نبود، از طریق سفارت یکی از کشورهای همسایه خود باید اقدام کنید. ممکن است زمان قرار ملاقات در سفارت هم ۳ ماه طول بکشد.
گرفتن وقت سفارت به صورت حضوری میسر نیست. به همین خاطر متقاضیان باید برای گرفتن وقت سفارت آلمان به صورت آنلاین اقدام کرده و ساعت و روزی مورد نظر برای ارائه مدارک لازم را تعیین نمایید.

 • جمع‌آوری مدارک مورد نیاز

دقت کنید که باید همه مدارک خواسته شده را جمع‌آوری کرده و هیچ یک از آن‌ها را فراموش نکنید، چون در صورت ناقص بودن مدارک درخواست شما تأیید نمی‌شود. بنابراین خوب است چند بار مدارک را بررسی کنید.

 • تعیین وقت ملاقات با سفارت آلمان

مدارک لازم را به همراه خود داشته باشید و طبق زمان تعیین شده در سفارت حاضر شوید. دقت کنید که ممکن است چند دقیقه تأخیر نوبت قرار شما را لغو کند.

 • پرداخت هزینه ویزای جاب سیکر آلمان

شما باید بابت ویزای جاب سیکر آلمان که در حال حاضر ۷۵ دلار است، هزینه‌ای را پرداخت کنید.

شما می‌توانید بعد از دریافت ویزای جاب سیکر آلمان به مدت ۶ ماه در این کشور دنبال شغل بگردید. در صورت امکان سعی کنید قبل از اقدام به درخواست ویزا برنامه‌های شغلی خود را مشخص نمایید.

همانطور که گفته شد شما نمی‌توانید با ویزای جاب سیکر در کشور آلمان کار کنید. بعد از پیدا کردن شغل، باید آن را به اجازه اقامت اشتغال تغییر دهید.

بعد از ۶ ماه شما باید مدارک کاری خود را ارائه دهید تا نشان دهد در این کشور مشغول به کار شده‌اید. بعد از اینکه از طریق ویزای جاب سیکر آلمان، در این کشور کار پیدا کردید، باید جهت مجوز اقامت کار درخواست دهید.

ویزای جاب سیکر برای افراد متاهل

زمانی که درخواست ویزای جستجوی کار ارائه می دهید، می توانید به عنوان فرد متاهل همزمان برای همسر و فرزند خردسال خود هم درخواست پر کنید. اما نکته اینست که باید بدانید که این کار شانس شما برای دریافت ویزای جاب سیکر را کاهش می دهد.

در نتیجه اگر متاهل هستید و امکان سفر کوتاه مدت و تنها به آلمان را دارید، بهتر است به تنهایی برای ویزای جاب سیکر اقدام کنید. زمانی که موفق به عقد قرارداد با یک کارفرمای معتبر آلمانی شدید، ضمن تبدیل اقامت موقت خود به اقامت بلند مدت و درخواست ویزای کاری، برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود نیز درخواست ویزا کنید. به احتمال خیلی زیاد با ویزای آن ها نیز موافقت می شود پس نگران نباشید.

مدت زمان جواب ویزای جستجوی کار آلمان

دریافت تاییدیه و همچنین پیمودن مراحل لازم برای دریافت ویزای جستجوی کار در سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های آلمان انجام می‌شود. انجام این کار تنها با داشتن وقت قبلی امکان پذیر است. رسیدگی به ویزای جستجوی کار آلمان پس از جمع آوری تمام مدارک و ارسال فرم درخواست، حدود 4 تا 6 هفته طول می‌کشد. سرعت زمان بررسی و صدور تاییدیه

مواردی از قبیل صحت اطلاعات و تکمیل بودن کلیه مدارک ارائه شده توسط متقاضی بستگی دارد.

 آیا ویزای جاب سیکر قابل تمدید است؟

متاسفانه این ویزا قابلیت تمدید ندارد. در نتیجه اگر در طول مدت اعتبار 6 ماهه‌ی این ویزا، نتوان شغل مناسبب خود را پیدا کنید، باید خاک آلمان را ترک کنید.
اما اگر کمتر از این مدت زمان بتوانید کار مناسبی پیدا کنید، می‌توانید نوع اقامت و ویزای خود را تغییر داده و ویزای کار آلمان را دریافت کنید.

اقدامات لازم بعد از ورود به آلمان با ویزای جستجوی کار

با در دست داشتن ویزای جستجوی کار آلمان (job seeker)، می‌توانید بلافاصله به این کشور سفر کنید. با این وجود، پس از ورود به آلمان، باید دو کار دیگر را نیز انجام دهید:

 • آدرس خود را در اداره ثبت محل سکونت آلمان (registration office)، ثبت کنید. فرقی نمی‌کند که در هتل، مکان اجاره‌ای یا محل اقامت برخی از اقوام یا دوستان اقامت داشته باشید. در هرصورت، باید ظرف دو هفته پس از ورود به آلمان، آدرس خود را ثبت کنید. نزدیکترین دفتر ثبت‌نام را پیدا کنید و با گذرنامه، ویزا و مدارک مربوط به آدرس محل اقامت خود، به آنجا بروید.
 • اجازه اقامت موقت آلمان را دریافت کنید. پس از ثبت آدرس خود، می‌توانید به‌‌عنوان یک شخص جویای کار در آلمان، درخواست اجازه اقامت کنید. برای این درخواست، باید از اداره مهاجرت در نزدیکی محل اقامت خود وقت بگیرید. در روز ملاقات، شما باید در مصاحبه‌ای شرکت ‌کنید و اسناد مربوط به درخواست خود را ارائه دهید.

 دریافت مجوز اقامت کار با دو روش امکان پذیر است:

 • درخواست اخذ بلوکارت آلمان

بلوکارت آلمان برای افراد متخصصی صادر می‌‌گردد که شرایط مورد نیاز و مدرک تحصیلی را داشته باشند. افرادی که دارای بلوکارت هستند حداکثر تا ۴ سال می‌توانند در کشور آلمان کار کنند. یکی از شرط‌های اساسی برای متقاضیان بلوکارت حقوق شغل فعلی آن‌ها است که باید ۱.۵ برابر میانگین حقوق ملی آلمان باشد.

افرادی که دارای بلوکارت آلمان هستند می‌توانند با همسر و فرزندان خود طبق شرایطی از جمله مکان مناسب، تمکن مالی برای پرداخت هزینه تحصیل در آلمان، و تامین مخارج زندگی برای اقامت به این کشور مهاجرت کنند. آن‌ها بعد از 33 ماه با بلوکارت قادر خواهند بود تا درخواست خود را برای اقامت دائم آلمان ثبت نمایند. می‌توان در مدت 21 ماه با نشان دادن مهارت در زبان آلمانی همین مجوز را دریافت کرد.

نکته جالب توجه این می‌باشد که افراد بدون مدرک تحصیلی هم می‌توانند در این کشور با ویزای اوسبیلدونگ آلمان مشغول به کار شوند. این ویزا به افرادی داده می‌شود که متخصص بوده و مهارت دارند و همچنین در یک مرکز آموزشی معتبر مدرک فنی خود را دریافت کرده‌اند.

 • درخواست دریافت ویزای جاب سیکر آلمان

ویزای کار آلمان یکی از راه‌های مهاجرت به این کشور می‌باشد. در بیشتر موارد برای دریافت این ویزا نیاز است تا قرارداد کاری در یکی از مشاغل این کشور داشته باشید یا اینکه خودتان بتوانید شغل ایجاد کنید. افراد می‌توانند با ویزای کار آلمان بعد از پنج سال موفق به دریافت اقامت دائم آلمان شوند. اعضای خانواده دارندگان این ویزا هم با شرایط خاصی می‌توانند به این کشور مهاجرت کنند.

سوالات در مورد ویزای جاب سیکر آلمان:

آیا برای ویزای جستجوی کار آلمان مدرک زبان آلمانی مورد نیاز است؟

بله، داشتن مدرک زبان آلمانی حداقل در سطح B1 مورد نیاز است.

میزان تمکن مالی برای ویزای جاب سیکر آلمان چقدر است؟

تمکن مالی توان مالی شخص را نشان می‌دهد و حداقل مبلغ آن برای ویزای جاب سیکر آلمان معادل۶,۱۶۲ یورو است.

تمدید ویزای جاب سیکر آلمان امکان پذیر است؟

تمدید این ویزا امکان پذیر نیست و در صورت پیدا نکردن شغل در دوره ی ۶ ماهه، برای ماندن در آلمان هیچ راهکار دیگری وجود ندارد.

حداقل مدرک تحصیلی مورد تایید سفارت برای ویزای جاب سیکر چیست؟

حداقل مدرک مورد نیاز برای دریافت ویزای جاب سیکر آلمان لیسانس است. اما مدرک فوق دیپلم هم شانس پذیرش دارد.

آیا امکان دریافت جاب سیکر با سابقه کار غیرمرتبط وجود دارد؟

خیر، سابقه کار حتما باید مرتبط با مدرک تحصیلی باشد.

اخذ ویزای جستجوی کار آلمان چقدر طول می کشد؟

حداکثر ۱۲ ماه

elel
elel
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *