فراهانی
ویزای کار آلمان برای افراد متخصص درسال 2023

ویزای کار آلمان برای افراد متخصص در سال 2024

کشور آلمان برای صنایع گوناگون تعداد نیروهای کار بین‌المللی مورد نیاز خود را از سال ۲۰۲۲ از ۳۰۰ هزار نفر به ۴۰۰ هزار نفر افزایش داده است. بنابراین دریافت ویزای کار آلمان برای افراد متخصص کمی آسان‌تر شده است.
از سوی دیگر کشور آلمان در بعضی از تخصص‌ها همچون رشته‌های فنی مهندسی از جمله مهندسی کامپیوتر، مهندسی برق، پرستاری و مهندسی مکانیک دارای کمبود نیرو می‌باشد. بنابراین دریافت ویزای کار آلمان برای افراد متخصص در این حوزه‌ها امکان پذیر است.
در ادامه مطالب همراه ما باشید تا شما را بیشتر با شرایط دریافت ویزای کار آلمان برای افراد متخصص آشنا کنیم.

ویزای کار آلمان برای افراد متخصص

در حال حاضر به دلیل نیاز شدید آلمان به نیروی کار، شرایط کار در آلمان برای بیشتر نیروهای کار متخصص و تکنسین ایرانی با شرایط یکسان با شهروندان آلمانی امکان پذیر می‌باشد.
دارا بودن و ارائه رزومه قوی، از اصلی ترین عوامل جذب نیروی کار توسط دولت آلمان می‌باشد. کارشناسان متخصص با دقت نظر بسیار بالا رزومه قدرتمندی برای شما تدوین می‌نمایند.
قوانین جدید آلمان این موضوع را نشان می‌دهد که افراد بدون داشتن مدرک دانشگاهی هم قادر هستند در آلمان فعالیت کنند. شما هم می‌توانید به جمع هزاران مهاجر موفق ایرانی در آلمان ملحق شوید.

هزینه ویزای کار آلمان 2024 برای افراد متخصص

هزینه ویزای کار آلمان 2024 می تواند شامل هزینه‌های دولتیِ بررسی پرونده، صدور ویزا و صدور مجوز اقامت (نیروهای متخصص) که حدودا 147 یورو است، هزینه تمکن مالی و زندگی در آلمان می شود.

مدارک لازم جهت دریافت ویزای کار آلمان برای افراد متخصص

مدارک لازم جهت دریافت ویزای کار آلمان برای افراد متخصص

شما می‌توانید برای پیدا کردن کار در آلمان از ویزای کار استفاده نمایید. ویزای کار آلمان انواع مختلفی دارد که برای هر یک از این کار‌ها به مدارک متفاوتی نیاز است.
از مهم‌ترین مدارک موردنیاز برای انواع ویزاهای کاری در آلمان می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • مدارک شخصی
 • دو قطعه عکس
 • پاسپورت دارای اعتبار
 • بیمه سلامت
 • رزومه و CV نشان‌دهنده مدارک تحصیلی و سابقه‌کار
 • رسید پرداخت هزینه‌های دولتی صدور ویزا
 • قرارداد کار یا جاب آفر با جزئیات حقوق
 • نامه شخصی با توضیح هدف از مهاجرت و مدت اقامت در آلمان
 • ناخالص سالانه و شرح مفصلی از اشتغال در آلمان

تا اینجا با مدارک لازم برای ویزای کار آلمان و انواع آن آشنا شدیم. اگر شما نیز قصد دریافت ویزای کار در کشور آلمان را دارید می‌بایست از شرایط لازم جهت دریافت آن نیز آگاه باشید. لازم به ذکر است که شرایط دریافت هر نوع از ویزای کار، با انواع دیگر آن متفاوت می‌باشد.

شرایط مشترک اخذ ویزاهای کاری آلمان

از جمله شرایط یکسان برای دریافت ویزای کار آلمان برای افراد متخصص می‌توان به تهیه مدارک لازم برای قرارداد، نام‌نویسی ویزا و یا پیشنهادی که از طرف یکی از شرکت‌های آلمانی به شما داده می‌شود اشاره نمود. یک شرط مهم برای دریافت ویزای جاب آفر و کار عمومی در آلمان ارائه مدارکی است که اثبات کند شما در این حرفه‌ صلاحیت لازم را دارید. گواهینامه‌های کسب مهارت، مدارک دانشگاهی، مقاله و رزومه جزو این مدارک هستند.

مراحل دریافت ویزای کار آلمان برای افراد متخصص

بعد از این که شما مدارک مورد نیاز خود را برای دریافت ویزای کاری در آلمان ارائه دادید بايد مراحلی را طی کنید. مراحل درخواست ویزای کاری آلمان برای افراد متخصص تا حدودی به مراحل درخواست ویزاهای دیگر این کشور شباهت دارد.

 1. در ابتدا باید فرم درخواست ویزای آلمان را تکمیل نمایید. در مرحله بعد باید وقت مصاحبه آنلاین رزرو کنید که می‌توانید در سایت نمایندگی آلمان در ایران این کار را انجام دهید. اگر درخواست مصاحبه شما تایید شد، یک رمز برای شما ارسال می‌‌گرد. پس از دریافت رمز و تایید درخواست باید اطلاعاتی که در فرم خواسته شده است را وارد کنید. اطلاعاتی که در فرم ثبت کردید وارد سیستم مجازی کنسولگری آلمان می‌شود و شما باید آن را چاپ نمایید.
 2. پس از آن که شما نسخه چاپی فرم درخواست را بررسی کرده و از صحت اطلاعات درج شده اطمینان حاصل کردید، باید برای دریافت ویزای کار آلمان هزینه‌های لازم را پرداخت کنید.
 3.  پس از پرداخت هزینه‌های لازم، از رسید صادر شده به خوبی مراقبت کنید تا بتوانید با استفاده از آن درخواست پردازش‌شده را دریافت کنید. سپس باید اطلاعات بیومتریک که شامل اسکن اثر انگشت می‌شود را جمع‌آوری کنید. بعد از انجام مراحل گفته شده، درخواست شما در کنسولگری این کشور بررسی می‌شود.

بهترین مشاغل جهت ويزای کار آلمان برای افراد متخصص

زمانی که یک سازمان، شرکت و یا کارفرما شخص آلمانی را در کسب‌وکار خود استخدام می‌کند در مرحله اول به میزان تخصص و رزومه کاری این فرد نگاه می‌کند.
لازم به ذکر است افرادی که دارای مدارک معتبر و تجربه کاری هستند در اولویت استخدام قرار می‌گیرند.

در ادامه به بعضی از برترین مشاغل آلمان برای افراد متخصص اشاره می‌کنیم که شامل موارد زیر می‌باشند:

 • مشاغل پزشکی و داروسازی

در سال‌های گذشته در کشور آلمان، تقاضا برای جذب نیروی داروساز و پزشکی افزایش یافته است. در این کشور مشاغل پزشکی جزو شغل‌های پرتقاضا شناخته می‌شوند. دلیل این اتفاق تعداد زیاد بیمارستان‌ها و بازنشستگی پزشکان سالمند در این کشور است. کشور آلمان در مقایسه با سایر کشورها، سیستم مراقبت‌های بهداشتی و پزشکی پیشرفته‌تری دارد.

 • مشاغل مهندسی در آلمان

آلمان یک کشور صنعتی می‌باشد که در زمینه مشاغل ماشین‌آلات، مهندسی، محصولات الکترونیکی و تولیدات کارخانه‌ای یکی از برترین کشورها در جهان به شمار می‌رود. به همین دلیل است که شغل‌های مهندسی در آلمان از مشاغل مورد نیاز هستند، چون در این زمینه کشور آلمان با کمبود نیرو مواجه است. بنابراین کارهای مهندسی افراد متخصص خارجی در زمینه استخدام می‌شوند.

 • مشاغل پرستاری و مراقبت بهداشتی

همانطور که می‌دانید در یک کشور افزایش امید به زندگی باعث افزایش جمعیت سالمندان آن نیز می‌‌گردد. قطعا با افزایش افراد سالخورده در کشور آلمان، نیاز به پرستاری و مراقبت‌های اولیه پزشکی نیز افزایش می‌یابد. به همین دلیل، افرادی که در این حوزه متخصص بوده و کار می‌کنند به راحتی استخدام می‌شوند.

انواع ویزای کاری آلمان

می‌توان به‌طور کلی ویزاهای کاری آلمان را به دو دسته تقسیم‌بندی کرد که یکی از آن‌‌ها ویزای کوتاه مدت و دیگری ویزای بلندمدت می‌باشد. اعتبار ویزاهای کوتاه‌مدت چند ماه تا چند روز است و بیشتر برای سفرهای کوتاه‌مدت کاری استفاده می‌شود. مهلت ویزاهای بلندمدت نیز به نوع ویزا بستگی دارد می‌تواند از چند سال تا چند ماه باشد. در ادامه مهم‌ترین ویزای کار آلمان را برای افراد متخصص معرفی کرده‌ایم که به شرح زیر می‌‌باشند:

 • ویزای کار آلمان

به صورت کلی، شما باید برای کار در کشور آلمان ویزا دریافت کنید که لازمه آن، دریافت ویزای جاب آفر آلمان از یک کارفرمای آلمانی می‌باشد. از جمله مهم‌ترین شرایط برای دریافت این ویزا می‌توان به داشتن مدرک تحصیلی یا مدرک مهارتی معتبر، سابقه کار مرتبط، تمکن مالی و مدرک زبان آلمانی اشاره کرد.

 • ویزای جستجوی کار آلمان برای افراد متخصص

اگر می‌خواهید در کشور آلمان کار پیدا کنید با اخذ ویزای جاب سیکر آلمان می‌توانید به مدت شش ماه در این کشور به دنبال کار بگردید. اما دریافت این ویزا به پیش‌نیازهایی مانند داشتن مدرک زبان آلمانی، مدرک تحصیلی معتبر، داشتن تمکن مالی برای زندگی در آلمان به مدت شش ماه و پنج سال سابقه کاری نیاز دارد.

 • برنامه انتقال درون‌شرکتی (ICT)

یکی از روش‌های مهاجرت کاری به آلمان برای افراد متخصص برنامه انتقال درون شرکتی است که می‌توانید با استفاده از آن در شعبه شرکت خود در آلمان شروع به کار کنید. شما باید در جایگاه شغلی خود نیروی متخصص یا مدیر باشید و بتوانید به وسیله این شرکت به اروپا اعزام شوید. اگر شرایط خواسته‌شده را داشته باشید به شما یک ICT Card می‌دهند. ICT Card اجازه اقامت و کار در آلمان و بقیه کشورهای عضو اتحادیه اروپایی را به شما می‌دهد.

 • اخذ ویزای کار آلمان از طریق کارفرما

اگر برای شما یک کارفرمای آلمانی دعوتنامه پیشنهاد کار را ارسال کرد، توصیه می‌شود به هیچ عنوان این فرصت را از دست ندهید. چون این یک فرصت تکرار نشدنی می‌باشد که برای هر فردی پیش نمی‌آید. ارسال دعوتنامه از طرف او و پیدا شدن کارفرمای آلمانی برای متقاضی دریافت ویزای کار، قطعا خبری امیدوارکننده است. زمانی که شما این ویزا را دریافت کردید باید بعد از ورود به آلمان طبق قوانین، فقط برای کارفرمایی که از او دعوت دریافت کرده‌اید کار کنید. درواقع برای کارفرمایی دیگر اجازه کار کردن به شما داده نخواهد شد.

 • ویزای خوداشتغالی و فریلنسری

اگر سرمایه اولیه کافی را دارید، با یک طرح تجاری در کشور آلمان می‌توانید سرمایه‌گذاری کنید و بیزینس خود را راه اندازی کنید. از مهم‌ترین شرایط اخذ این ویزا می‌توان به داشتن سرمایه، سابقه کار مرتبط و پلن بیزینس اشاره کرد. شما می‌توانید در کشور آلمان با ویزای فریلنسری کسب و کار خود را راه اندازی کنید.

 • بلوکارت یا کارت آبی

کارت آبی یا بلوکارت آلمان یک مجوز رسمی برای اقامت در کشور آلمان می‌باشد. شما می‌توانید با استفاده از این ویزا به کار و زندگی در آلمان مشغول شوید. از جمله موارد مورد نیاز برای دریافت کارت آبی می‌توان به، جاب آفر مورد تایید کارفرماهای آلمانی و مدرک تحصیلی دانشگاهی اشاره کرد. دستمزد و حقوق شما باید در قرارداد حدود ۵۶۸۰۰ یورو در سال و برای شغل‌هایی که کمبود نیروی متخصص دارند حدود ۴۴۳۰۴ یورو در سال باشد. یکی از مزایای بلو کارت این می‌باشد که با داشتن آن می‌توانید تا ۳ ماه بعد از اتمام تاریخ قرارداد کاری، در کشور آلمان بمانید. همچنین، با داشتن این مجوز می‌توانید به مدت ۳۳ ماه و در بعضی شرایط به مدت ۲۱ ماه بعد از دریافت آن، اقامت دائمی این کشور را دریافت کنید.

سوالات در مورد ویزای کار آلمان برای افراد متخصص:

مزایای بلوکارت چیست؟

با داشتن بلوکارت می‌توانید به مدت ۳۳ ماه و در بعضی شرایط به مدت ۲۱ ماه بعد از آن، اقامت دائمی این کشور را دریافت کنید.

بهترین مشاغل جهت ويزای کار آلمان برای افراد متخصص چیست؟

مشاغل پرستاری، پزشکی، داروسازی و مهندسی از شغل‌های پرتقاضا برای افراد متخصص در آلمان هستند.

شرط مهم برای دریافت ویزای جاب آفر و کار عمومی در آلمان چیست؟

شرط مهم برای دریافت ویزای جاب آفر و کار عمومی در آلمان ارائه مدارکی است که اثبات کند شما در این حرفه‌ صلاحیت لازم را دارید.

elel
elel
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *