فراهانی
اجاره خانه در آلمان

اجاره خانه در آلمان + قیمت و شرایط اجاره خانه

اجاره خانه در آلمان اولین کاری است که بعد از مهاجرت به کشور آلمان باید انجام داد. به علت افزایش مهاجر از کل دنیا و آسان شدن روند مهاجرت به آلمان میزان خانه در این کشور شدیدا کاهش یافته است. بنابراین لازم است بعد از ویزا شدن در قدم اول در پی اجاره خانه در آلمان باشید.
برای اجاره خانه در آلمان باید شرایط خود از جمله بودجه خود را سنجیده و مطابق با آن به دنبال خانه باشید. برای اجاره خانه در آلمان نیاز است که مراحل مختلفی را پشت سر گذاشته و اطلاعاتی در رابطه با قوانین اجاره خانه در کشور آلمان داشته باشید. اگر شما نیز می‌خواهید در کشور آلمان خانه اجاره کنید توصیه می‌کنیم تا آخر این مقاله ما را همراهی کنید.

چه نوع خانه‌ای برای اجاره انتخاب کنیم؟

اجاره خانه در آلمان یک مرحله حیاتی است، به همین علت توصیه می‌کنیم قبل از اجاره خانه در آلمان با دقت به شرایط خود نگاه کرده و به سوالات زیر پاسخ دهید:

 • چه میزان بودجه‌ای برای اجاره خانه نیاز دارید؟
 • آیا می‌خواهید از خانه‌های مشترک یا شخصی استفاده کنید؟
 • آیا می‌خواهید همراه با خانواده خود یا مجردی به آلمان مهاجرت کنید؟
 • آیا میزان مساحت خانه با تعداد افراد شما متناسب است؟
 • می‌خواهید خانه مبله اجاره کنید یا غیرمبله؟
 • آیا به لوازم اولیه نیاز دارید؟
 • قرارداد کوتاه مدت می‌بندید یا بلند مدت؟
 • آیا لوکیشن خانه اجاره شده به محل کار شما نزدیک است؟
 • آیا نزدیکی به امکانات حمل و نقل عمومی برای شما حائز اهمیت است؟

با دادن پاسخ به این سوالات، خواهید توانست خانه‌ای متناسب با نیازهای خود انتخاب نمایید.

انواع خانه برای اجاره کوتاه‌مدت و یک‌ساله

 در صورتی که برای اجاره خانه در آلمان تصمیم دارید به صورت کوتاه مدت و یک ساله خانه اجاره کنید، می‌توانید یک اتاق در یک خانه مشترک در کشور آلمان اجاره کنید، یا به تنهایی در یک آپارتمان سکونت داشته باشید.

هزینه اجاره خانه در آلمان

هزینه اجاره خانه در آلمان

هزینه اجاره خانه در آلمان به نوع خانه‌ای که اجاره می‌کنید بستگی دارد. طبق آمارهای اخیر در سال 2023 برای اجاره یک خانه در آلمان 854 یورو، برای اجاره یک آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر 627 یورو و برای اجاره یک آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر باید 450 یورو مد نظر داشته باشید.

 لازم به ذکر است که هزینه اجاره خانه در آلمان به محل زندگی نیز بستگی دارد. در صورتی که بخواهید در شهری بزرگ و پیشرفته خانه اجاره کنید حتما هزینه اجاره‌ خانه بیشتر خواهد بود. در ادامه به صورت کامل به توضیح عوامل موثر بر هزینه اجاره خانه در آلمان خواهیم پرداخت.

عوامل موثر بر قیمت اجاره خانه

عوامل موثر بر قیمت اجاره خانه

در هزینه اجاره خانه در آلمان عوامل مختلفی بستگی دارند که برخی از این عوامل شامل موارد زیر می‌باشند:

 • موقعیت جغرافیایی

نزدیک بودن به مرکز شهر و دسترسی راحت به سوپرمارکت، مراکز خرید، رستوران، پارک و … سبب افزایش هزینه اجاره خانه در آلمان می‌شود.

 • سال ساخت و شرایط خانه

 خانه‌های مدرن و به روز که به امکانات و تجهیزات رفاهی تازه‌ای مجهز هستند، اجاره‌های بیشتری دریافت می‌کنند.

 • درجه مبله‌بودن خانه

برای زندگی در خانه‌های غیر مبله در مقایسه با خانه‌های مبله هزینه کمتری برای اجاره پرداخت خواهید کرد.

در کدام شهرهای آلمان خانه ارزان است؟

در کدام شهرهای آلمان خانه ارزان است؟

در پاسخ این سوال باید بگوییم که در ارزان بودن خانه موقعیت جغرافیایی شهر تاثیر زیادی دارد. به صورت کلی، شهرهای شمال و شرق آلمان، از شهرهای جنوب و غرب آلمان، ارزان‌تر بوده و دلیل آن، تفاوت در سطح درآمد، رشد اقتصادی و تقاضای بازار می‌باشد.

 عامل دیگری که در ارزان بودن خانه در آلمان تاثیر دارد، اندازه و جمعیت آن شهر است، به این صورت که شهرهای کوچک‌تر با جمعیت کمتر، ارزان‌تر از شهرهای بزرگ و پر جمعیت هستند و دلیل آن تفاوت در هزینه زندگی، خدمات شهری و فشار بر روی منابع می‌باشد.
سومین عامل تاثیر گذار در ارزان بودن خانه نوع و وضعیت مسکن است، به‌صورت کلی، خانه‌های قدیمی و کوچک، ارزان‌تر از خانه‌های جدید و بزرگ هستند. دلیل آن هم به خاطر تفاوت در کیفیت، امکانات و استانداردهای خانه می‌باشد.

راه‌های پایین‌آوردن هزینه کرایه خانه در آلمان

راه‌های پایین‌آوردن هزینه کرایه خانه در آلمان

برای پایین آوردن هزینه اجاره خانه در آلمان راه‌های مختلفی وجود دارد بر فرض مثال اگر شما دانشجو باشید، اقتصادی‌ترین گزینه برای سکونت دانشجویی، رزرو یک اتاق در خوابگاه‌های دانشجویی می‌باشد. این اسکان ارزان دانشجویی، علاوه بر اینکه هزینه اجاره خانه در آلمان را کاهش می‌دهد، سبب توسعه فردی به کمک روابط با افراد دیگر نیز می‌شود. چون هزینه های زندگی در آلمان متعدد هستند

اگر هم بخواهید در آلمان خانه‌ای با مبلغ پایین اجاره کنید، توصیه می‌کنیم با دو یا چندنفر دیگر به‌صورت مشترک در یک خانه زندگی کرده و به این ترتیب در مقایسه با اجاره انفرادی یک خانه، هزینه کمتری برای محل سکونت خود پرداخت نمایید. چون هزینه های زندگی در آلمان متعدد هستند و در مقاله مختص به آن به طور ویژه پرداخته ایم.

راه حل دیگر هم این است که یک خانه‌ای به دور از مرکز شهر اجاره کنید، چراکه محله‌ها و خانه‌هایی که در مرکز شهر قرار دارند، معمولا به‌خاطر تقاضای بیشتر، اجاره بیشتری هم دارند.

نحوه یافتن ملک برای اجاره در آلمان

برای اجاره خانه در آلمان باید اول از همه یک ملک که با نیازهای شما سازگار باشد را بیابید، ملکی که به محل کار شما نزدیک بوده و با بودجه شما نیز سازگار باشد. برای یافتن ملک برای اجاره خانه در آلمان می‌توانید از روش‌های زیر نیز استفاده کنید:

 • پورتال یا نمایندگی‌های املاک

 از روش‌های رایج و محبوب جهت یافتن خانه اجاره‌ای کمک گرفتن از پورتال یا نمایندگی‌های املاک است. برخی از این پورتال‌ها شامل موارد زیر می‌باشند:

Immobilien Scout 24HomelikeImmoweltimmobiloMr LodgeSpotahomeWohnungsbörse

 • پیدا کردن مسکن موقت و آپارتمان مبله

موقع ورود به‌ کشور آلمان به خاطر نداشتن تجهيزات توصیه می‌کنیم یک خانه و آپارتمان مبله را اجاره کنید چراکه اجاره خانه غیرمبله هزینه‌های شما را افزایش خواهد داد. لازم به ذکر است که برای اجاره این نوع خانه شما نهایتا یک سال می‌توانید قرارداد ببندید.

 • بهترین سایت‌های پیدا کردن اجاره خانه در آلمان

 استفاده از بهترین سایت‌ها از دیگر راه‌ها جهت یافتن اجاره خانه در آلمان هستند. اکثر این سایت‌ها تنها به زبان آلمانی در دسترس می‌باشند. در سایت‌های اجاره خانه، امکانات متنوعی برای خانه‌ها در نظر گرفته می‌شود، که هر یک از آن‌ها ممکن‌ است هزینه‌های مختلفی برای اجاره خانه تقاضا نمایند.

تنوع زیادی برای خانه در شهرهای مختلف آلمان وجود دارد که تمام افراد می‌توانند طبق بودجه و سرمایه خود خانه دلخواه خود را از طریق سایت‌های اجاره بیابند.

 اصلی‌ترین مزیت استفاده از سایت اجاره خانه در آلمان این می‌باشد که افراد در کمترین زمان می‌توانند طبق شرایط و بودجه خود انتخاب مناسبی از خانه را داشته باشند.

امکانات خانه‌های اجاره‌ای در آلمان

همانطور که متوجه شدید خانه‌های اجاره‌ای در آلمان، معمولا به دو صورت مبله یا غیر مبله ارائه می‌گردند. در صورت اجاره خانه‌های مبله، به ملزومات اولیه و عمومی زندگی در یک خانه نیازی نخواهید داشت و تنها باید وسایل شخصی خود را همراه خود بیاورید اما در صورت اجاره خانه‌های غیر مبله باید همه چیز رو خودتان تهیه کرده و به این ترتیب هزینه زیادی را صرف خواهید کرد.
خانه‌های مبله در آلمان مجهز هستند به:

 • یخچال

 یکی از آیتم‌های اصلی و همیشگی در خانه‌های مبله، یک یخچال در سایز استاندارد می‌باشد.

 • ماشین لباسشویی

 از دیگر آیتم‌های استاندارد در خانه مبله، ماشین لباسشویی می‌باشد. ولی خشک‌کن تنها در خانه‌های لوکس و بزرگ وجود خواهد داشت.

 • تختخواب

در خانه‌های مبله، معمولا تختخواب به‌همراه بالش و تشک موجود بوده و فقط چیزی که برای خواب احتیاج خواهید داشت، ملافه، پتو یا لحاف شخصی است.

 • کاناپه

 در تمام خانه‌های مبله در آلمان، طبق متراژ خانه، یک دست کاناپه موجود است.

 • موارد دیگر

تلویزیون و میز تلویزیون، آینه، لامپ، میز و صندلی، میز عسلی و … از آیتم‌های دیگر خانه‌های مبله هستند. مواردی ازجمله جارو برقی، اتو و میز آن، تستر، قفسه کتاب و… از موارد ثابت نبوده و قبل از اجاره خانه، می‌توانید از وجود آن‌ها در خانه مطمئن شوید.

مزایای اجاره آپارتمان در آلمان

اجاره آپارتمان در آلمان مزیت‌های زیادی دارد. که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قانون آلمان از حقوق مستاجر محافظت می‌کند، به این صورت که مستاجران حقوقی قوی داشته و از طرف دولت حمایت می‌شوند.
 • مبلغ اجاره آپارتمان در آلمان تقریبا کنترل‌شده و پایین می‌باشد.
 • تامین ودیعه در این کشور به‌راحتی امکان‌پذیر است چراکه این ودیعه معادل اجاره‌ دو یا سه‌ ماه است.
 • به خاطر تمایل کم شهروندان آلمانی به خرید خانه، گزینه‌های متنوعی برای اجاره خانه یا آپارتمان در این کشور موجود است.
 • مسئول پرداخت حق کمیسیون بنگاه املاک در آلمان، بر عهده کسی است که جهت استفاده از خدمات آژانس املاک درخواست داده، پس مستاجر هیچ وظیفه‌ای در این قبال ندارد.

مدارک لازم برای اجاره خانه در آلمان

برای اجاره خانه در کشور آلمان باید یک سری مدارک همراه خود داشته باشید که این مدارک عبارتند از:

 • کپی شناسنامه یا پاسپورت
 • ارائه مجوز اقامت در کشور آلمان
 • تایید حقوق یا صورت حساب بانکی
 • ثبت قرارداد رسمی بین مستاجر و مالک
 • اسناد سوابق اعتباری برای کسانی که قبلا در آلمان خانه اجاره کرده‌اند.
 • ضامن در صورت عدم فراهم مدارک فوق

قوانین مربوط به اجاره خانه در آلمان

قبل از اجاره خانه در آلمان نیاز است که با قوانین آن آشنایی داشته باشید که این قوانین عبارتند از:

 • هنگام امضای قرارداد اجاره خانه در آلمان، می‌بایست نکات مهمی را مد نظر داشته باشید. بر فرض مثال مسئول پرداخت هزینه‌های مربوط به نظافت ساختمان چه کسی می‌باشد؟ آیا تعمیر یا جایگزینی وسایل و لوازم مصرفی مربوط به خانه بر عهده تعهدات مالک می‌باشد یا مستاجر؟
 • در بیشتر قراردادهای اجاره خانه در آلمان، مستاجر در پایان قرارداد، نیاز است که دیوارهای خانه را با رنگ سفید رنگ‌آمیزی نماید و خانه را به همان صورتی به صاحب خانه تحویل دهد، که تحویل گرفته بود. مستاجر مسئول خرابی مبلمان و لوازم خانگی که در خانه وجود داشتند، است.
 • مبلغ ودیعه خانه در آلمان همانطور که قبلا هم ذکر شد معمولا برابر 2 یا 3 ماه اجاره خانه است. در پایان قرارداد، معمولا باید این مبلغ ظرف مدت یک ماه به مستاجر پرداخت شود.
 • در صورت به وجود آوردن خسارت به وسایل و مبلمان خانه، صاحب‌خانه قادر است مبلغی برای جبران خسارت را از رهن کمتر کند.
 • برای اجاره‌ خانه در آلمان باید یک قرارداد اجاره بین مالک و مستاجر امضا گردد. داشتن این قرارداد اجاره، حقوق شما به‌عنوان مستاجر را تضمین نموده و بایدها و نبایدهای لازم جهت جلوگیری از سوء تفاهم‌های احتمالی را توضیح خواهد داد.
 • از دیگر قوانین اجاره خانه در آلمان این است که بعد از امضای قرارداد مالکان خانه نمی‌توانند بدون اطلاع قبلی مستاجران را بیرون نمایند و حتی در صورتی که مستاجر قادر به پرداخت اجاره بها نباشد باید مهلتی برای پرداخت اجاره بها به او داده شود.
 • در صورتی که مالک خانه در وسط معامله به افزایش اجاره‌بها شروع کند، می‌توانید از او شکایت کنید، چراکه قانون کاملا به نفع شما می‌باشد.

قرارداد اجاره آلمان

 از اصلی‌ترین شرایط اجاره خانه در آلمان، نوشتن قراردادی صحیح و موفقیت آمیز می‌باشد. به‌صورت کلی قرارداد اجاره آلمان باید حاوی مشخصات مستاجر، مالک و ملک، شرایط اجاره مانند قبوض آب و برق و هزینه‌های عملیاتی، لیست کامل موجودی برای خانه‌های مبله، تاریخ شروع اجاره و مدت اجاره، مشخصات و قوانین مربوط به پارکینگ در صورت وجود، مبلغ پرداختی اجاره، تاریخ سررسید، مشخصات بانکی، مبلغ سپرده، شرایط مرتبط با افزایش مبلغ اجاره، قوانین زندگی در خانه و مراقبت از آن باشد.

چه مواردی در قراردادهای اجاره خانه در آلمان ذکر می‌شوند؟

چه مواردی در قراردادهای اجاره خانه در آلمان ذکر می‌شوند؟

در قرارداد آلمان علاوه بر موارد ذکر شده فوق باید موارد زیر نیز ذکر شوند:

 • مدت زمان قرارداد
 • مبلغ پول ودیعه
 • مبلغ اجاره ماهیانه
 • شرایط افزایش اجاره بها
 • لیست کامل وسایل خانه
 • مقررات مربوط به نگهداری حیوانات خانگی مقررات خانه
 • مدت زمان اعلام تخلیه خانه و کنسل کردن قرارداد

اجاره خانه یا خرید ملک در آلمان؟

افراد برای انتخاب بین دو گزینه اجاره خانه یا خرید ملک در آلمان باید شرایط شخصی و مالی خود را بررسی کنند.
در صورتی که قصد داشته باشید برای مدت کوتاهی در آلمان زندگی نمایید یا می‌خواهید به مدت کوتاه به این کشور سفر کنید، اجاره خانه شاید گزینه‌ی مناسبی باشد. ولی اگر می‌خواهید به صورت دائمی در آلمان زندگی کرده و یا به قصد سرمایه گذاری به کشور آلمان مهاجرت می‌کنید، خرید ملک هم گزینه‌ی خوبی است.

سوالات درباره اجاره خانه در آلمان

اجاره خانه در آلمان چقدر است؟

اجاره خانه در آلمان با توجه به محل زندگی متفاوت است. اجاره خانه در شهرهای بزرگ بالاتر و هزینه اجاره خانه در مناطق خارج از شهر پایین‌تر است. اجاره خانه در آلمان 854 یورو برای یک آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر 627 یورو برای یک آپارتمان 1 خوابه خارج از مرکز شهر و 450 یورو برای یک اتاق در یک آپارتمان مشترک است.

شرایط اجاره خانه در آلمان بهتر است یا خرید ملک؟

اجاره کردن یا خرید ملک در آلمان به شرایط مالی و وضعیت زندگی شما بستگی دارد. اگر وضعیت مالی خوبی دارید خرید خانه گزینه مناسبی است، اما اگر وضعیت مالی خوبی ندارید باید به فکر اجاره خانه در آلمان باشید.

مستاجرین در آلمان چه حقوقی دارند؟

قوانین حاکم در آلمان کاملا به نفع مستاجرین است. بهره‌مندی از این حقوق باعث می‌شود که بتوانید با خیال راحت خانه موردنیاز خود را اجاره کرده و با آرامش در آن زندگی کنید.

milani
milani
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *