فراهانی
خرید ملک در آلمان

 خرید ملک در آلمان

کشور آلمان یکی از قوی ترین اقتصادهای دنیا را دارد. این کشور هر ساله مقصد بسیاری از مهاجران جهان است. نرخ پایین بیکاری و سطح رفاهی بالا از دلایل اصلی مهاجرت به کشور آلمان به شمار می‌روند. برای مهاجرت به آلمان، راه‌های مختلفی وجود دارد، از جمله آن‌ها می‌توان به مهاجرت کاری، تحصیلی و سرمایه گذاری اشاره کرد. خرید ملک در آلمان یکی از روش‌های سرمایه گذاری در این کشور به حساب می‌آید. اگر شما نیز قصد خرید ملک در آلمان را دارید بهتر است در ادامه مطالب همراه ما باشید تا شما را بیشتر با خرید ملک در آلمان آشنا کنیم.

 خرید ملک در آلمان

خرید ملک در آلمان مراحل گوناگونی دارد که برای جلوگیری از هر گونه ضرر احتمالی دقت در انجام آن بسیار ضروری می‌باشد. اگر قصد دارید در این کشور ملک خریداری کنید در مرحله اول بهتر است در راستای این امر با یک وکیل مجرب مشورت نموده و از کمک او بهره مند شوید.
در این صورت مطمئن می‌شوید که فرآیند طی شده کاملا قانونی بوده است و همچنین می‌توانید بر روی سودی که ناشی از سرمایه گذاری به دست می‌آید حساب نمایید. لازم به ذکر است که عموما کشورهای اروپایی قوانین مالیاتی بسیار زیادی دارند که خریداران موظف هستند این قوانین را رعایت کنند. خرید ملک در آلمان خود به خود باعث دریافت اقامت این کشور نمی‌شود، و شما می‌توانید تنها یک ویزای توریستی بلند مدت دریافت کرده و به کشور آلمان رفت و آمد داشته باشید.
پس اگر از طریق خرید ملک واجد شرایط اقامت آلمان هستید،‌ لازم است تا با فرآیند خرید ملک در آلمان آشنا شوید. همانطور که در قسمت بالا نیز به آن اشاره شد شما بعد از پیدا کردن ملک مورد نظر و جستجو از طریق دفاتر املاک برای خرید ملک و انتقال سند و همچنین طی کردن مراحل خرید، باید از وکیل مسلط به قوانین بین الملل استفاده کنید.
چون با توجه به تفاوت در نظام مالیاتی، حقوقی و سرمایه گذاری در کشورهای مختلف شرایط بسیار امنی را برای هر دو طرف معامله فراهم می‌کند.

 مراحل خرید ملک در آلمان

 1.  می‌بایست در ابتدا یک پیش نویس از قرارداد توسط فروشنده تهیه شود که باید در آن مواردی همچون چگونگی پرداخت هزینه، ارزش ملک و مبلغ پیش پرداخت ذکر شده باشد. اگر این پیش نویس توسط خریدار تایید شد، او باید به عنوان پیش پرداخت ۱۰ درصد از قیمت ملک را به حساب دفتر اسناد واریز کند.
 2. در مرحله بعد خریدار ۴ هفته فرصت دارد تا مالیاتی که مربوط به ملک است را پرداخت کند. مبلغ مالیات در شهرهای مختلف متفاوت است و حدود ۳ تا ۷ درصد ارزش ملک می‌باشد.
 3. در مرحله آخر بین خریدار و فروشنده قراردادی منعقد شده و امضا می‌گردد.
 4. اگر خریدار اقامت این کشور را نداشته باشد با دریافت ویزای توریستی بلند مدت می‌تواند به آلمان رفت و آمد داشته باشد.

قوانین خرید ملک در آلمان

لازم به ذکر است که برای خرید ملک در این کشور اتباع غیر آلمانی نیازی به اجازه اقامت ندارند. همچنین باید به این نکته مهم نیز توجه داشته باشید که خرید ملک در آلمان به معنای دریافت اقامت نمی‌باشد. قوانین خرید ملک در آلمان به شرح زیر است:

 1. برای خرید ملک در آلمان تنها به پول و پاسپورت نیاز است و در این زمینه هیچ قانون و محدودیت خاصی وجود ندارد. با این‌ حال باید بعد از خرید ملک در این کشور پروسه قانونی ثبت آن را طی کنید. برای خارجی‌ها نیز قوانین مربوط به خرید ملک همانند ساکنین آلمان است.
 2.  لازم به ذکر است که تنها می‌توان تا مرحله ثبت قرارداد مراحل خرید ملک را به‌صورت غیرحضوری پیش برد.
 3.  پس از ثبت قرار داد تاریخ انتقال مالکیت دو تا سه هفته خواهد بود.
 4. دولت آلمان برای خرید ملک وام‌هایی را با بهره بسیار کم در حدود ۱.۲ تا ۲.۵ درصد در نظر گرفته است. اتباع غیر آلمانی حداکثر مبلغی که می‌توانند به‌عنوان وام دریافت نمایند به وضعیت اقامت آن‌ها بستگی دارد.
 5. ساکنان آلمانی تا ۸۰ درصد از ارزش ملک را می‌توانند وام دریافت کنند، ولی افراد غیر مقیم در حدود ۵۵ تا ۶۰ درصد از ارزش ملک را می‌توانند از بانک دریافت کنند.
 6. همچنین درآمد سالانه آن‌ها باید بیشتر از ۲۰۰۰۰ یورو باشد. ناگفته نماند میزان پرداخت ماهانه وام مسکن هم از ۳۵ درصد درآمد ماهانه فرد بیشتر نخواهد شد.
 7. بعد از خرید ملک در آلمان می‌توانید در صورت عدم تمایل آن را اجاره دهید. البته این نکته را نیز در نظر داشته باشید که قوانین اجاره خانه در آلمان بیشتر به نفع مستأجران است. همچنین درآمدی که حاصل از اجاره خانه به دست می‌آید شامل مالیات می‌شود.

مزایای خرید ملک در آلمان

مزایای خرید ملک در آلمان

خرید ملک در آلمان مزیت‌های بسیاری دارد که در این زمینه شما را متقاعد خواهد کرد. بعضی از این دلایل به شرح زیر می‌باشند:

 • پتانسیل رشد سرمایه:

جمعیت آلمان روز به روز افزایش می‌یابد. قطعا این افزایش جمعیت نشان‌دهنده افزایش رشد قیمت‌ مسکن و میزان تقاضای ملک در آلمان خواهد بود. با توجه ‌به سرمایه‌گذاری در آلمان، ورود شرکت‌های عظیم، رونق ساختمان‌سازی و افزایش جریان توریستی، کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که قیمت ملک در آلمان با رشد قابل توجهی روبرو خواهد شد.

 • امکان خرید خانه برای خارجی‌ها:

 برای خرید ملک در آلمان نیاز نیست که مقیم این کشور باشید، شما در هر جای دنیا که باشید می‌توانید ملک یا خانه ایی را در آلمان تهیه کنید.

 • ثبات قوانین آلمان، سرمایه‌گذاری مطمئن:

به دلیل ثبات قوانین این کشور بازار املاک و مستغلات آلمان قابل اعتماد است. درواقع اقتصاد پایدار آلمان می‌تواند برای شما سرمایه‌گذاری مطمئن و عاری از خطر را فراهم کند.

 • وجود وام مسکن با بهره کم:

دولت آلمان برای خرید ملک وام‌های بسیاری را در دسترس عموم مردم حتی خارجی‌ها قرار می‌دهد. وام‌هایی که میزان بهره آن حدود ۱.۲۵ تا ۲.۵ درصد می‌باشد.

 • هزینه زندگی در آلمان:

باوجود اینکه هزینه زندگی در آلمان، در چند سال اخیر افزایش یافته است، ولی همچنان اقتصاد آلمان حرف اول را در اروپا می‌زند.

سرمایه مورد نیاز برای خرید ملک در آلمان

همانطور که می‌دانید قیمت خرید ملک در آلمان در شهرها و محله‌های مختلف آن یکسان نیست. درواقع فاکتورهای موثر و تاثیر گذار بر قیمت خرید ملک در این کشور، شامل اندازه خانه و زمین، سن ساخت‌وساز، شهر و محله می‌شود. در سال ۲۰۲۲ قیمت ملک معمولی در آلمان حدود ۳۲۰،۰۰۰ یورو بوده است. در سال ۲۰۲۲ میزان سرمایه لازم به‌طور متوسط در آلمان برای خرید ملک حدود ۳۵۴۰۰۰ یورو گزارش شده است.

واجدین شرایط خرید ملک در آلمان

 واجدین شرایط اقامت آلمان از طریق خرید ملک، در صورتی امکان دریافت اقامت این کشور را خواهند داشت که خرید ملک خود را را در قالب یک طرح تجاری مورد تائید به دولت آلمان ارائه دهند‌. در غیر اینصورت خرید ملک در آلمان باعث دریافت اقامت و تابعیت نمی‌گردد. لازم به ذکر است، افرادی که اقامت کشور آلمان را ندارند هم می‌توانند در کشور آلمان ملک خریداری کنند و برای اقامت در آلمان ویزاهای توریستی بلند مدت را دریافت نمایند. بنابراین باید اتباع ایرانی در ابتدا از طریق سرمایه گذاری، تحصیل، کار یا ثبت شرکت در کشور آلمان اقدام به دریافت اقامت آلمان نموده و سپس به خرید ملک در آلمان اقدام نمایند. جالب است بدانید شما می‌توانید برخلاف آلمان، خرید ملک در کشورهای یونان، پرتغال و اسپانیا به دریافت اقامت اروپا دست پیدا کنید.

اقامت آلمان با خرید ملک

اقامت در آلمان توسط خرید ملک یکی از راه‌های مطمئن سرمایه گذاری است که همواره مورد توجه متقاضیان سرمایه گذار در کشورهای اروپایی قرار گرفته است. یکی از دلایل انتخاب کشور آلمان برای سرمایه گذاران در عرصه ملک، نسبت به سایر کشورهای اروپایی، سطح پایین هزینه‌ها، بالا بودن سطح رفاه اجتماعی، عدم وجود قوانین و شرایط محدود کننده در آلمان می‌باشد. کشور اروپا اقتصاد بسیار قوی دارد و کمپانی‌های بزرگی همچون بی ام و، بنز، پورشه، بوش و غیره در این کشور وجود دارند. کشور آلمان به نیروی کار جوان نیاز زیادی دارد و در راستای جذب نیروی خارجی برنامه‌هایی نیز تعریف کرده است. در واقع می‌توان گفت که کشور آلمان نیاز زیادی به سرمایه گذار نداشته و برنامه‌های سرمایه گذاری در این کشور بسیار سخت می‌باشد. در حال حاضر تنها برنامه سرمایه گذاری در آلمان ثبت شرکت می‌باشد که اگر انجام این کار به درستی انجام نشود، برای شخص نتیجه اقامتی نخواهد داشت. اتباع سایر کشورها هم از طریق خرید ملک در کشور آلمان می‌توانند سرمایه گذاری کنند. ولی باید به این نکته مهم نیز توجه داشته باشید که دریافت اقامت این کشور از طریق خرید ملک در آلمان میسر نمی‌باشد مگر این که خرید ملک در قالب یک شرکت به ثبت برسد. باید برای هر شرکتی که در کشور آلمان ثبت می‌شود، یک طرح تجاری قوی نوشته شود که نشان دهد این شرکت برای کشور آلمان توجیه اقتصادی داشته و سودآوری زیادی به همراه خواهد داشت. اگر با خرید ملک در آلمان هدف دریافت اقامت در این کشور را دارید باید از دیگر روش‌های مهاجرت به آلمان اقدام نمایید.

سوالات در مورد خرید ملک در آلمان

هزینه خرید ملک در آلمان به چه عواملی بستگی دارد؟

هزینه خرید ملک در آلمان به عواملی همچون اندازه خانه، سن ساخت و ساز، شهر و محله ملک بستگی دارد.

تا چه مرحله‌ای می‌توان خرید ملک در آلمان را به صورت غیر حضوری پیش برد؟

تنها می‌توان تا مرحله ثبت قرار داد مراحل خرید ملک در آلمان را غیر حضوری پیش برد.

آیا می‌توان بعد از خرید ملک در آلمان آن را اجاره داد؟

در پاسخ می‌توان گفت بله، در صورت تمایل فرد می‌تواند ملک خود را اجاره دهد.

milani
milani
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *