فراهانی
ویزای توریستی آلمان

ویزای توریستی آلمان

بسیاری مکان ها در آلمان برای مسافران در سراسر جهان بسیار جذاب هستند. با این حال، بسیاری از گردشگران قبل از ورود به آلمان باید ویزا دریافت کنند. اگرچه آلمان با بیش از 60 کشور جهان (از جمله ایالات متحده، کانادا، استرالیا، انگلستان، ژاپن و غیره) توافق نامه تسهیل ویزا دارد، اما هنوز کشورهای زیادی در سراسر جهان از جمله ایران وجود دارند که شهروندان آنها حتی برای سفرهای کوتاه توریستی نیاز به دریافت ویزا دارند. در این مقاله قصد داریم که شرایط اخذ ویزای توریستی آلمان را به طور کامل بررسی کنیم.

شرایط درخواست ویزای توریست آلمان

ویزای توریستی برای افرادی که مایلند برای بازدید از دوستان و اقوام یا فقط برای دیدن مناظر و تجربه سفر به این کشور و فرهنگ آن به آلمان سفر کنند، نیاز است. ویزای توریستی آلمان به عنوان ویزای شینگن آلمان شناخته می شود و به دارنده این امکان را می دهد تا در مدت زمانی که صادر می شود (حداکثر 90 روز) از آلمان و سایر کشورهای منطقه شینگن بازدید کند. اگر قصد دارید برای مدتی کمتر از سه ماه به آلمان سفر کنید، برای بازدید از خانواده یا دوستان یا گشت و گذار، باید برای ویزای شینگن درخواست دهید.

ویزای شینگن توریسم / ویزای توریستی آلمان، ویزایی است که توسط کشورهای شنگن ایجاد شده است و به دارنده آن اجازه می دهد تا از آلمان و تمامی 27 کشور عضو شنگن بازدید کنند و به صورت برچسبی که روی پاسپورت مسافر چسبانده شده است، صادر می شود.

لطفا توجه داشته باشید که به عنوان دارنده ویزای توریستی شینگن، اجازه کار یا تحصیل را ندارید. بنابراین، شما باید برای ویزای دانشجویی یا ویزای کار یا سایر انواع ویزا با توجه به هدف خود از ورود، اگر می خواهید برای غیر از گردشگری وارد آلمان شوید، درخواست دهید.

در جدول زیر آورده شده است که چه کسانی باید برای ویزای توریستی درخواست دهند:

بازدیدکنندگانی که برای بازدید از آلمان نیازی به ویزا ندارندبازدیدکنندگانی که برای بازدید از آلمان نیاز به ویزا دارند
شهروندان منطقه شنگنبا کشورهای عضو شنگن توافقنامه تسهیل ویزا نداشته باشند.
اتباع یکی از کشورهایی که توافق نامه تسهیل ویزا با کشورهای شنگن ایجاد کرده اند.با کشورهای شنگن توافقنامه تسهیل ویزا داشته باشند، اما مرزبانان اجازه ورود بدون ویزا به مسافر را ندادند.
دارندگان ویزا از سایر کشورهای شینگن 
دارندگان ویزای صادر شده توسط یکی از کشورهای عضو 
دارندگان اجازه اقامت دائم صادر شده توسط یکی از کشورهای شنگن 

برای سفر به آلمان چه زمانی باید برای ویزای توریستی آلمان اقدام کنم؟

برای سفر به آلمان چه زمانی باید برای ویزای توریستی آلمان اقدام کنم؟

اولین زمانی که می توانید درخواست ویزای شینگن خود را ثبت کنید، حداکثر شش ماه قبل از سفر مورد نظر به آلمان است. در حالی که آخرین زمانی که می توانید اقدام کنید، دو هفته قبل از سفر به آلمان است.

با این حال، به شما توصیه می شود حداقل 3 هفته قبل از تاریخ سفر خود برای ویزای توریستی درخواست دهید تا از تاخیر در پردازش جلوگیری کنید.

بهترین زمان درخواست ویزای توریستی آلمان

بهترین زمان برای درخواست ویزای توریستی آلمان حدود یک ماه قبل از تاریخی است که قصد سفر به آلمان را دارید. با این حال، اولین زمانی که می توانید درخواست دهید شش ماه قبل و آخرین آن دو هفته قبل از سفر مورد نظر شما است.

زمان پردازش ویزای توریستی آلمان چقدر است؟

رسیدگی به ویزای اقامت کوتاه مدت آلمان حدود ده روز طول می کشد. با این حال، زمانی که سفارت در حال رسیدگی به بسیاری از درخواست‌های ویزا است، ویزای توریستی آلمان ممکن است کمی بیشتر طول بکشد زیرا ویزای کاری یا سایر موارد با اولویت بیشتری در نظر گرفته می‌شوند. به همین دلیل توصیه می کنیم در اسرع وقت درخواست خود را برای ویزای توریستی آلمان ثبت کنید.

مدارک مورد نیاز ویزای توریستی آلمان

مدارک مورد نیاز ویزای توریستی آلمان

مدارک مورد نیاز برای ویزای توریستی آلمان به شرح زیر است:

 • فرم درخواست تکمیل شده به زبان انگلیسی یا آلمانی. فرم باید به طور کامل، صادقانه و صحیح تکمیل، چاپ و در پایان امضا شود.
 • اعلامیه صحت اطلاعات
 • عکس های اندازه پاسپورت. لطفا توجه داشته باشید که این عکس ها باید یکسان باشند و شرایط عکس ویزا را رعایت کنند.
 • پاسپورت معتبر. گذرنامه نباید بیش از 10 سال قدیمی باشد و حداقل یک صفحه خالی برای چسباندن برچسب ویزا روی آن و رعایت سایر شرایط گذرنامه داشته باشد.
 • صورتحساب های بانکی شخصی در سه ماه گذشته.
 • بیمه مسافرتی شینگن. شما باید یک نامه تاییدیه از بیمه سلامت خود ارسال کنید که در آن پوشش درمان فوری پزشکی با حداقل 30000 یورو ذکر شود.
 • مدرک اقامت. این می تواند رزرو هتل برای کل اقامت شما در منطقه شینگن یا دعوت نامه یکی از اعضای خانواده یا دوستان ساکن در هر یک از کشورهای شنگن باشد.
 • اثبات رزرو پرواز.
 • اثبات تمکن مالی. می تواند شامل موارد زیر باشد:
 • صورت حساب بانکی که بیش از سه ماه یا بیشتر نباشد.
 • نامه حمایت مالی از شخص دیگری
 • نامه ای از شرکت خود بگذارید (در صورت شاغل بودن)
 • گواهی عدم اعتراض، یعنی:
 • اگر دانشجو هستید، مدرسه یا دانشگاه شما باید این گواهی را برای شما صادر کند.
 • اگر کارمند هستید، کارفرما یا شرکتی که در آن کار می کنید باید این نامه را صادر کند.
 • اگر دانشجو نیستید و کار هم نمی کنید، این مدرک الزامی نیست.
 • یک اظهارنامه شخصی که توضیح دهد که چرا می خواهید از آلمان دیدن کنید، چه مدت قصد دارید در آنجا بمانید، و در آنجا چه خواهید کرد.
 • دعوتنامه. نامه دعوت از فردی که در آلمان قصد دیدن ایشان را دارید، که ممکن است به شکل اسپانسر یا اقامتگاه خصوصی باشد. دعوت نامه همچنین باید شامل آدرس، مدت اقامت و اطلاعات تماس میزبان باشد.
 • مدارکی مانند گواهی ازدواج، گواهی تولد فرزندان، گواهی فوت همسر و غیره نیز ارائه شود.
 • گواهینامه رانندگی و/یا قبض آب و برق به نام شما. این به عنوان مدرک اقامت در کشور خود، مورد نیاز است.
 • برای خردسالان:
 • اگر بدون همراه والدین سفر می کنند، رضایت نامه ای امضا شده توسط هر دو والدین.
 • فرم امضا شده توسط هر دو والدین
 • کپی از صفحه اطلاعات پاسپورت والدین

هزینه دریافت ویزای توریستی آلمان

هزینه دریافت ویزای توریستی آلمان

برای رسیدگی به درخواست شما باید هزینه ویزا را بپردازید. هزینه ویزای شینگن از سال 2020، 80 یورو است.

لطفاً توجه داشته باشید که هزینه ویزا در صورت رد ویزا بازپرداخت نمی شود و قیمت در هر زمان ممکن است تغییر کند.

نحوه ثبت درخواست ویزای توریستی آلمان

نحوه ثبت درخواست ویزای توریستی آلمان

برای دریافت ویزای توریستی آلمان، باید مراحل فرآیند درخواست ذکر شده در زیر را دنبال کنید:

 • مدارک مورد نیاز را جمع آوری کنید.
 • مشخص کنید که کجا باید درخواست بدهید. به عنوان مثال، این می تواند سفارت / کنسولگری آلمان در کشور شما باشد.
 • وقت مصاحبه بگیرید، می توانید آن را به صورت آنلاین یا حضوری در کنسولگری/سفارت آلمان تعیین کنید.
 • هزینه ویزا را پرداخت کنید.
 • در مصاحبه شرکت کنید. مصاحبه ممکن است حدود 20 دقیقه طول بکشد و در طی آن مامور ویزا از شما سوالاتی در مورد سفر شما می پرسد و مدارک شما را می خواهد.
 • منتظر پاسخ در مورد درخواست خود باشید.

 اعتبار ویزای توریستی آلمان

طولانی ترین زمانی که می توانید با ویزای توریستی در آلمان بمانید، سه ماه است. با این حال، سفارت آلمان در کشور شما تصمیم می گیرد که چند روز و در چه تاریخی می توانید در آلمان بمانید. بنابراین، لطفاً درک کنید که بین اعتبار ویزا و مدت اقامت تفاوت جزئی وجود دارد.

اعتبار ویزا اولین تاریخی است که می توانید وارد منطقه شینگن شوید و در آخرین روز از آن خارج شوید. در حالی که مدت اقامت تعداد روزهایی است که می توانید در مدت اعتبار ویزای خود در شینگن سپری کنید. بنابراین اعتبار ویزا همیشه بیشتر از مدت اقامت بوده است. اعتبار ویزا یا مدت اقامت خود را نقض نکنید. در غیر این صورت، ممکن است با ممنوعیت یا اخراج مواجه شوید.

تمدید ویزای توریستی آلمان

برای افرادی که با ویزای توریستی آلمان به اروپا آمده‌اند و نمی‌خواهند پس از پایان دوره اقامت مجاز 90 روزه، آلمان را ترک کنند، تمدید ویزا در چند مورد استثنایی امکان پذیر است. با این حال، به خاطر داشته باشید که اگر برای تمدید ویزای خود در آلمان درخواست دهید، علیرغم این واقعیت که ویزای شینگن به شما حق سفر به سایر کشورها را می دهد، بعد از تمدید ویزا، شما فقط باید در خاک آلمان بمانید. برای تمدید ویزا، باید درخواستی را به همراه چند مدرک لازم ارسال کنید. فرآیند ساده و سریع است. ممکن است یک مصاحبه کوتاه در مورد دلایل درخواست تمدید ویزای کوتاه مدت داشته باشید که در آن باید مصاحبه کننده را متقاعد کنید که واقعاً به شدت به تمدید ویزای شینگن نیاز دارید.

چند بار می توان با ویزای توریستی وارد آلمان شد؟

شما می توانید با ویزای توریستی آلمان یک بار وارد آلمان شوید و در صورت خروج از کشور، دیگر نمی توانید با همان ویزا وارد آلمان شوید. ویزای دابل نوعی است که بعد از خروج از کشور، یکبار دیگر مجاز به ورود به کشور خواهید بود. با داشتن ویزای شینگن چندبار ورود، هیچ محدودیتی در تعداد دفعات ورود و خروج به حوزه شینگن تا زمانی که ویزای شما اعتبار داشته باشد، نخواهید داشت.

در نظر داشته باشید که شما نمی توانید 90 روز اقامت خود را در آلمان در یک دوره 180 روزه سپری کنید. اما اگر 90 روز متوالی بمانید، پس از گذشت 90 روز می توانید دوباره وارد کشور شوید. اما، اگر نیاز به ورود مجدد در یک دوره 180 روزه دارید، باید برای ویزای طولانی مدت یا اجازه اقامت اقدام کنید.

عوامل اصلی برای ریجکتی ویزای توریستی آلمان

عوامل اصلی برای ریجکتی ویزای توریستی آلمان

درخواست ویزای توریستی آلمان شما تحت بررسی دقیق قرار می گیرد. افسران ویزا در سفارت یا کنسولگری آلمان تمام مدارک شما را به دقت بررسی می کنند، مصاحبه شما را بررسی می کنند و سپس تصمیم می گیرند. بنابراین، دلایل رد کردن به این بستگی دارد که درخواست شما چقدر حائز تمام شرایط بوده است.

دلایل مختلفی می تواند وجود داشته باشد که در نهایت موجب ریجکتی ویزای توریستی آلمان شود، اما رایج ترین دلایل عبارتند از:

 • شما تمام مدارک مورد نیاز را ارسال نکردید.
 • اسنادی که ارسال کردید هدف شما از سفر را تایید نمی‌کردند.
 • اگر می‌خواهید با اعضای خانواده ملاقات کنید: مدارکی که ارائه کرده‌اید، روابط خانوادگی را ثابت نمی‌کند.
 • شما بلیط هواپیما و رزرو هتل را درست ارسال نکردید یا در این مدت آنها را لغو کردید.
 • شما یک قرارداد کاری معتبر ارائه نکرده اید.
 • زمانی که قصد اقامت در آلمان را دارید با مرخصی کار/ مدرسه مطابقت ندارد.

جمع بندی

ویزای توریستی آلمان به شما اجازه اقامت 90 روزه در این کشور را می دهد، از طرفی می توانید با داشتن این ویزا به سایر کشورهای حوزه شینگن سفر کنید. با وجودی که اتباع حدود 60 کشور برای ورود به آلمان نیاز به ویزای توریستی ندارند ولی اتباع ایرانی باید برای ورود به خاک آلمان دارای یکی از انواع ویزاها مانند ویزای توریستی باشند. بهتر است از حدود یک ماه قبل از سفر خود اقدام به اخذ ویزا کنید. مدارک خود را با دقت تهیه کنید و در اختیار سفارت قرار دهید. می توانید در مسیر اخذ ویزای توریستی آلمان از وکلای مهاجرتی خبره گروه مشاوره فراهانی کمک و راهنمایی بخواهید.

پرسش های متداول:

تمکن مالی ویزای توریستی آلمان چقدر است؟

مقدار موجودی بانکی مورد نیاز برای ویزای توریستی آلمان بسته به شرایط فردی متقاضی متفاوت است. با این حال، به طور کلی، برای هر روز اقامت در آلمان باید حداقل 80 یورو در حساب بانکی خود داشته باشید.

در صورت ریجکت شدن ویزای توریستی آلمان چه باید کرد؟

متقاضی در هر مقطع زمانی می تواند دوباره برای ویزا درخواست دهد یا برای ارزیابی مجدد ویزا درخواست دهد حتی در مواردی متقاضی می تواند اعتراض خود به رد ویزا را به صورت قانونی و شکوایه اعلام کند.

آیا می توانم ویزای توریستی خود را به ویزای کار در آلمان تبدیل کنم؟

هنگامی که برای ویزا درخواست می دهید، باید هدف صحیح اقامت خود را بیان کنید تا از بروز مشکلات بعدی جلوگیری کنید. ورود به کشور با ویزای کوتاه مدت (شنگن) برای مقاصد توریستی، به دارنده آن حق اشتغال در آلمان را نمی دهد. هرچند ویزای شینگن تنها در صورتی می تواند به اجازه اقامت تبدیل شود که برخی از شرایط در آلمان برآورده شود. شرح شرایط نیاز به بررسی دقیق پرونده شما دارد.

elel
elel
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *