فراهانی
مدارک لازم برای ویزای کار آلمان 2023

مدارک لازم برای ویزای کار آلمان

آلمان چهارمین اقتصاد بزرگ دنیاست که علاوه بر صنایع آلمانی، بسیار از شرکت های بزرگ نیز در آلمان شعبه دارند و فعالیت می کنند. از طرفی به دلیل پیر شدن آلمان در سال های اخیر، به شدت کمبود نیروی متخصص در این کشور احساس می شود.
آلمان با ارائه فرصت های شغلی متنوع، حقوق بالا، ساعات کاری متعادل و امکان اخذ پاسپورت آلمانی بعد از گذشت چند سال اقامت در کشور، افراد بسیار را در سرتاسر دنیا ترغیب به اخذ ویزای کاری آلمان کرده است.
کامل بودن مدارک در هنگام درخواست ویزا در احتمال پذیرش ویزای آلمان بسیار اهمیت دارد. در این مقاله قصد داریم مدارک لازم برای ویزای کار آلمان را بررسی کنیم.

مدارک لازم برای ویزای کار آلمان کدام اند؟

مدارک لازم برای ویزای کار آلمان که به صورت عمومی برای بیشتر انواع ویزاهای کار آلمان مورد نیاز هستند:

مدارک لازم برای ویزای کار آلمان

 • عکس با قطع گذرنامه ای دارای پس زمینه سفید، ابعاد 35 در 45 میلیمتر که در 6 ماه اخیر گرفته شده باشد.
 • فرم درخواست ویدکس را تکمیل کنید و پرینت آن را امضا کنید و تحویل دهید. بعضی از انواع ویزای کاری نیاز به دو نسخه از این فرم دارد.
 • گذرنامه با حداقل 6 ماه اعتبار و دو نسخه کپی از صفحات دوم و سوم گذرنامه در قطع A4 ارائه دهید.
 • گواهی تامین مالی که در انواع مختلف ویزا، مبلغ متفاوتی است و بین 827 تا 947 یورو به ازای هر ماه اقامت برنامه ریزی شده در آلمان متغیر است. ممکن است برای انواع ویزای های دارای قرارداد کار که مبلغ دقیق دستمزد را ذکر کرده اند، نیازی به ارائه گواهی تمکن مالی نباشد. اگر بورسیه دریافت کردید، مدارک مرتبط با آن را نیز ارائه دهید. تمکن مالی برای ویزا آلمان به طور مفصل در مقاله‌ای جداگانه صحبت شده است.
 • انگیزه نامه که در بعضی از انواع ویزای کاری آلمان مورد نیاز است.
 • مدارک دانش زبان آلمانی یا انگلیسی که براساس نوع ویزای کاری شما سطح آن ممکن است B1، B2 یا A1 باشد. اگر زبان کاري شما در آنجا آلمانی نیست، در موارد خاص میتوان از مدرك زبان آلمانی صرف نظر کرد. در این صورت باید گواهی کارفرما مبنی بر زبان کاري مورد استفاده در محل کارتان در آلمان و تأیید کفایت دانش زبانی شما را تحویل دهید.
 • رزومه نیز که شرح کامل و پیوسته زندگی، تحصیلات و سوابق شما می باشد، را ارائه دهید.
 • گواهی مربوط به بیمه درمانی معتبر را نیز تحویل دهید.
 • اگر هنگام ارائه درخواست ویزا، 45 سال تمام باشید، و درآمد ناخالص سالانه زیر 45.540 یورو داشته باشید، برای تضمین معیشت مناسب در دوران سالمندی، نیاز به ارائه مدارکی نظیر دارا بودن بیمه تکمیلی، بیمه عمر و بازنشستگی یا اموال، دارایی و املاک دارید.
 • هزینه مربوط به بررسی مدارک در سفارت آلمان که به صورت نقد و به یورو دریافت می شود. این هزینه غیر قابل بازگشت است.

مدارک لازم برای ویزای کار آلمان براساس تخصص و نوع ویزای درخواستی به طور کامل در سایت سفارت آلمان به نشانی https://teheran.diplo.de/ir-fa  در دسترس است و توصیه می شود که مورد مطالعه قرار گیرد. به طور کلی می توان مدارک تخصصی زیر را به عنوان نمونه آورد:

 • قرارداد کاری با یک کارفرمای آلمانی که اطلاعاتی شامل زمان شروع قرارداد، مدت زمان قرارداد، درآمد ناخالص، ساعات کاری هفتگی، شرح فعالیت شغلی، اصل امضای دارنده حق شرکت و کارفرما، شماره ثبت تجاری شرکت و اطلاعات تماس با کارفرما را دارا باشد.
 • اگر قصد تاسیس شرکت در آلمان را دارید یا می خواهید ویزای استارتاپ آلمان را دریافت کنید؛ باید یک نمایه کامل از شرکت مد نظر خودتان از جمله طرح فعالیت و کسب و کار، برنامه های آتی و غیره را به طور کامل ارائه دهید.
 • اگر به منظور تحقیقات در آلمان قصد دریافت ویزا را دارید، باید از یک مرکز تحقیقاتی دعوتنامه داشته باشید که مدت پیش بینی شده براي اقامت، تأمین مالی و برنامه ی تحقیقاتی مورد نظرتان را به طور کامل شرح داده باشد.

نکات مهم برای آماده سازی مدارک لازم برای ویزای کار آلمان

نکات مهم برای آماده سازی مدارک لازم برای ویزای کار آلمان

قبل از آماده سازی مدارک خود برای تحویل به سفارت چند نکته را در نظر بگیرید:

 • برگه های راهنمایی به شما ارائه می شوند که مدارک لازم برای ویزای کار آلمان را به صورت کامل توضیح داده اند؛ اما با توجه به شرایط شما ممکن است نیاز به ارائه مدارک بیشتری باشد، معمولا از سفارت با شما تماس می گیرند و به شما فرصت می دهد تا مدارک بیشتر را نیز به مدارک قبلی خود اضافه و به سفارت تحویل دهید.
 • در نظر داشته باشید که ترتیب قرارگیری مدارک باید دقیقا به همان صورتی باشد که در برگه راهنما آورده شده است.
 • تمام کپی ها باید در قطع A4 باشند؛ حتی برای مدارکی که اصل آن ها بزرگ تر یا کوچک تر از این قطع هستند.
 • شخص شما مسئول مستقیم صحت اطلاعاتی است که به سفارت تحویل می دهید. جداً از ارائه مدارک مخدوش یا جعلی خودداری کنید.
 • تمام مدارک به زبان آلمانی یا با ترجمه آلمانی ارائه شوند. معمولا از تمام مدرک دو نسخه مورد نیاز است.

مدارک لازم برای ویزای کار آلمان با توجه به تحصیلات

 • اگر تحصیلات دانشگاهی و یا آموزش فنی و حرفه ایی خود را در کشور دیگری بجز آلمان گذرانده اید، باید آن را پیش از ارائه ی درخواست روادید به تأیید برسانید.
  اطلاعات بیشتر در این خصوص را در وبسایت https://www.anerkennung-in-deutschland.de/ و یا برای مدارك دانشگاهی از https://anabin.kmk.org/anabin.html ملاحظه نمایید.
  لطفاً توجه داشته باشید که در آلمان به برخی از مدارك دانشگاهی خارجی بعنوان آموزش فنی و حرفه ایی نگریسته می‌شود. وقت کافی براي فرآیند تأیید مدركتان در نظر بگیرید و سپس نسبت به درخواست روادیدتان اقدام کنید.
 • براي اینکه در آلمان بتوانید در حوزه ی کامپیوتر کار کنید، نیازی به مدرك معتبر ندارید، البته به شرط آنکه طی هفت سال گذشته حداقل بمدت سه سال در این حوزه فعالیت داشته و پیشنهاد کاری مشخصی هم با درآمد ناخالص سالیانه ی 51.120 یورو یا بیشتر داشته باشید.

فرم درخواست ویزای کار آلمان

در روند درخواست برای ویزای کار آلمان، باید فرم درخواست ویدکس را به زبان آلمانی یا انگلیسی تکمیل کنید که از طریق لینکhttps://videx.diplo.de/videx/visum-erfassung/#/videx-langfristiger-aufenthalt میتوانید به آن دسترسی پیدا کنید. معمولا دو کپی از این فرم با امضای شخص شما باید در مدارک قرار گیرد و به سفارت تحویل داده شود.

ویزای کار آلمان

ویزای کار آلمان

همان طور که می دانید امکان دریافت ویزای کار آلمان به روش های مختلفی فراهم شده است؛ از جمله ویزای قرارداد کاری، ویزا کاری برای متخصصی حوزه IT با سابقه کاری، دوره آموزشی تطبیقی یا پذیرش شغلی برای پزشکان، شروع به کار با تأیید ضمنیِ آموزش فنی و حرفه ایی، ویزا جستجوی کار، ویزا بمنظور تحقیقات علمی و فعـالیـت/شغل آزاد. مدارک لازم برای ویزای کار آلمان برای هر کدام از این انواع به تفکیک در سایت سفارت آلمان آورده شده است.
می توانید ویزای کار آلمان برای افراد متخصص درسال 2024 را هم در مقاله آن مطالعه کنید.

هزینه ویزای کاری آلمان

هزینه ویزای کار آلمان 2024 ،می تواند شامل: هزینه سفارت آلمان برای افراد زیر 18 سال 40 یورو و برای افراد بالای 18 سال 75 یورو باشد که باید در روز مصاحبه همراه خود داشته باشید و به سفارت پرداخت نمایید. ترجمه مدارک که باید قبل از مراجعه انجام شده باشد.

گروه مشاوره فراهانی

اگر به دنبال یک گروه متخصص برای طی کردن هموار مسیر مهاجرت هستید؛ بی شک گروه مشاوره مهاجرتی فراهانی انتخاب خوبی خواهد بود. این موسسه به صورت آنلاین یا حضوری به شما مشتریان عزیز در زمینه اخذ اقامت در آلمان، ویزای کار آلمان و ویزای جاب آفر آلمان، خرید ملک در آلمان، دریافت بلو کارت، ثبت شرکت در آلمان، سرمایه گذاری در آلمان و ویزای استارتاپ آلمان مشاوره می دهد.

جمع بندی مدارک لازم برای ویزای کار آلمان

اطلاعات کامل در مورد مدارک لازم برای ویزای کار آلمان در این مقاله آورده شد. حتما علاوه بر مطالعه این مطلب به سایت سفارت آلمان نیز سری بزنید و براساس نوع ویزای کاری، مدارک مورد نیاز را بررسی نمایید. تمام مدارک خود را براساس لیست مدارک لازم برای ویزای کار آلمان مرتب نمایید و تحویل سفارت آلمان دهید. در نظر داشته باشید که ارائه اطلاعات غلط، مدارک جعلی یا اشتباه، می تواند منجر به رد درخواست شما و احتمالا ممنوعیت ورود به آلمان شود. در سفارت آلمان فقط درخواست های کامل بررسی می شوند. در صورت ناقص بودن مدارک، احتمال شدن درخواست شما زیاد خواهد بود و هیچ هزینه ای نیز برگردانده نخواهد شد.

پرسش های متداول درباره مدارک لازم برای ویزای کار آلمان:

مدارک لازم برای سفارت آلمان در تهران چیست؟

با توجه به نوع ویزای درخواستی خود، می توانید از قبل مدارک لازم را در سایت سفارت آلمان مطالعه و آماده کنید. مراجعه به سفارت آلمان در تهران تنها با وقت قبلی در روزهای یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت 6:45 تا 14:30 ممکن است. اگر در تهران ساکن باشید می توانید به سفارت آلمان در تهران واقع در خیابان فردوسی مراجعه کنید.

تاییدیه مدرک تحصیلی برای ویزای کار آلمان را به چه صورت دریافت کنیم؟

اگر تحصیلات دانشگاهی و یا آموزش فنی و حرفه ایی خود را در کشور دیگري بجز آلمان گذرانده اید، باید قبل از ارائه ي درخواست ویزا، مدرک خود را به تأیید برسانید. می توانید در وبسایت https://www.anerkennung-in-deutschland.de/html/de/index.php اطلاعات کافی دریافت کنید. توجه کنید که در آلمان برخی از مدارك دانشگاهی خارجی بعنوان آموزش فنی و حرفه ایی قلمداد می شود

elel
elel
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *