فراهانی
ویزای کار آلمان با مدرک فنی حرفه ای

ویزای کار آلمان با مدرک فنی حرفه ای

کشور آلمان این روزها به یکی از جذاب ترین مقاصد برای ایرانیان تبدیل شده است. این کشور که در مرکز قاره اروپا قرار دارد، حدود 80 میلیون جمعیت دارد و یکی از بزرگترین اقتصادهای دنیا و چهارمین تولید کننده برتر اروپاست. بسیاری از شرکت های صنعتی بزرگ مانند فولکس واگن، بی ام و، مرسدس بنز، پورشه، بوش و نیوآ دارای کارخانه های فعال در آلمان هستند. به همین دلیل فرصت های شغلی زیادی در آلمان وجود دارد و بسیاری قصد مهاجرت به آلمان از طریق اخذ ویزای کاری را دارند.

روش های مختلفی برای مهاجرت به آلمان وجود دارد از جمله پناهندگی، مهاجرت از طریق خانواده، اخذ ویزای تحصیلی آلمان و اخذ ویزای کاری آلمان از طرق مختلف که یکی از بهترین روش ها، اخذ ویزای کار آلمان با مدرک فنی حرفه ای است، که قصد داریم در این مقاله شما را با این روش آشنا کنیم، پس با ما همراه باشید.

ویزای کار آلمان با مدرک فنی حرفه ای

ویزای کار آلمان با مدرک فنی حرفه ای

اداره مهاجرت آلمان از سال 2020 برای جذب نیروی کار متخصص، شرایط ویزای کار آلمان را تسهیل کرده است از جمله اینکه شرط داشتن مدرک دانشگاهی معتبر را برداشته است و امکان اخذ ویزا با مدرک فنی حرفه ای را فراهم کرده است.
شما با در دست داشتن مدرک فنی حرفه ای مورد تایید آلمان و سایر مدارک مورد نیاز می توانید از طریق ویزای جاب آفر آلمان یا ویزای جستجوی کار آلمان به این کشور مهاجرت کنید.

شرایط اخذ ویزای کار آلمان با مدرک فنی حرفه ای

شرایط اخذ ویزای کار آلمان با مدرک فنی حرفه ای
 • مدرک فنی حرفه ای معتبر

نیازی به داشتن مدرک دانشگاهی نیست و فرد می تواند با در دست داشتن مدرک تخصصی در یک رشته خاص درخواست ویزای کار آلمان بدهد. این مدرک باید معتبر و قابل مقایسه با مدرک آوسبیلدونگ آلمان باشد.
قبل از درخواست ویزا باید از طریق آدرس www.anerkennung-in-deutschland.de مدرک خود را به تایید برسانید.

سازمان آموزش فنی حرفه ای کشور زیر نظر وزارت کار و امور اجتماعی از سال 1359 تاسیس شده است. این سازمان در تعامل با سازمان بین المللی کار و مورد تایید این سازمان جهانی است. شما بعد از شرکت در دوره های آموزشی و قبولی در آزمون تئوری و عملی، مدرک فنی حرفه ای دریافت می کنید. این مدارک دارای هولوگرام رسمی و مورد تائید 186 کشور زیر نظر سازمان بین المللی کار است. پس خیالتان از اعتبار مدرک فنی حرفه ای برای مهاجرت به آلمان راحت باشد.

 • سابقه کار مرتبط

یکی از مهم ترین مدارکی که باید در دریافت ویزای کار آلمان با مدرک فنی حرفه ای ارائه دهید، حداقل دو سال سابقه کار مرتبط با مدرک است. سابقه کار را می توانید در قالب رزومه یا سابقه بیمه ارائه دهید. به یاد داشته باشید عملا بدون داشتن سابقه کار مرتبط با مدرک، امکان دریافت ویزای کار آلمان بسیار کم است.

 • مدرک زبان آلمانی

برای اخذ ویزای کار آلمان با مدرک فنی حرفه ای حداقل باید مدرک زبان آلمانی در سطح B1 داشته باشید. این سطح سومین سطح از سطوح 6 گانه مدرک زبان است و شما با داشتن این سطح باید بتوانید به راحتی مکالمات روزمره را انجام دهید و با سایر آلمانی زبان ها صحبت کنید و ارتباط برقرار کنید.

 • ارائه سند تمکن مالی

تمکن مالی مورد نیاز برای ویزای کار آلمان با مدرک فنی حرفه ای در سال 2023 به ازای ماهانه 827 یورو می باشد که باید از بانک مورد نظر تهیه کنید و در مدارک خود در هنگام دریافت ویزا قرار دهید.

از سایر مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کار آلمان با مدرک فنی حرفه ای می توان به 3 قطعه عکس، پاسپورت معتبر، رزومه تحصیلی و شغلی، سند بیمه پزشکی و تکمیل فرم ها مورد نیاز سفارت آلمان اشاره کرد. می توانید با مراجعه به لینک https://teheran.diplo.de/blob/2465540/1e0bf5c939bb966a480cab97ee794ddf/arbeitsaufnahme-bei-teilweiser-anerkennung-der-berufsausbildung-data.pdf مدارک مورد نیاز را با دقت بیشتری جمع آوری و به سفارت تحویل دهید.

سن مناسب برای اخذ ویزای کار آلمان با مدرک فنی حرفه ای

بهترین سن برای درخواست ویزای کار آلمان با مدرک فنی حرفه ای، بین 28 تا 38 سال است.

چرا که شما در کنار ارائه مدرک معتبر فنی حرفه ای، باید سابقه کار مرتبط نیز ارائه دهید، بنابراین نباید سن شما کم باشد که شک عدم وجود سابقه کاری مناسب را برای آفیسر سفارت ایجاد کند. از طرفی حداکثر سن مناسب می تواند بین 40 تا 44 سال باشد، زیرا از آن طرف نیز دولت آلمان با جذب نیروی متخصص، انتظار کارآمدی این نیرو را تا حداقل 30 سال کار دارد، بنابراین در سنین بالا نیز شانس اخذ ویزای کار پایین می آید.

بهترین رشته های فنی برای مهاجرت به آلمان

اگر هر مدرک فنی حرفه ای دارید می توانید با جستجو در سایت های کاریابی آلمان یا سایت های کاریابی جهانی مانند indeed یا حتی شبکه اجتماعی لینکدین، مشاغل مرتبط با مدرک خود را جستجو کنید. اما از بهترین رشته هایی که با مدرک فنی حرفه ای می توانند به آلمان مهاجرت کنند، موارد زیر را می توان نام برد:

 • مدرک برنامه بنویسی و کامپیوتر: مشاغل حوزه تکنولوژی، برنامه نویسی و کامپیوتر که با بروزرسانی و پیشرفت تکنولوژی های کشور آلمان، از مورد تقاضاترین مدارک است.
 • مدرک تاسیسات فنی: افرادی که می توانند در زمینه راه اندازی و نگهداری تاسیسات حرارتی و برودتی و لوله کشی ساختمان فعالیت کنند؛ می توانند از طریق این مدرک اقدام به مهاجرت کنند.
 • مدرک برق: افرادی که در زمینه های برق کشی ساختمان و ابزارآلات صنعتی کار می کنند، کاندید خوبی برای مهاجرت از این طریق هستند.
 • مدرک جوشکاری: یکی از پرتقاضاترین مدارک فنی حرفه ای به دلیل کمبود نیروی انسانی متخصص در این زمینه و وجود صنعت های بزرگ در این کشور مدرک جوشکاری است.
 • مدرک مکانیک: این مدرک به دلیل وجود شرکت های خودروسازی بزرگ در آلمان از بازار کار خوبی برخوردار است.
 • مدرک الکترونیک: با وجود صنایع زیاد در حوزه الکترونیک در آلمان این مدرک نیز مورد تقاضاست.
 • مدرک آرایشگری: این مدرک که در حوزه های مختلف اخذ می شود، می تواند گزینه خوبی برای اخذ ویزای کاری آلمان باشد.

هزینه اخذ ویزای کار آلمان با مدرک فنی حرفه ای

هزینه ویزای کار آلمان با مدرک فنی حرفه ای

از جمله هزینه هایی که باید در مسیر مهاجرت به آلمان با مدرک فنی حرفه ای در نظر بگیرید می توان به

 • هزینه ترجمه مدارک به زبان آلمانی
 • هزینه یادگیری زبان آلمانی و شرکت در آزمون های بین المللی
 • هزینه اخذ سند تمکن مالی
 • هزینه بررسی مدارک و مصاحبه در سفارت آلمان به میزان 75 یورو است.

ممکن است هزینه های دیگری نیز در این مسیر متقبل شوید از جمله هزینه دریافت مشاوره مهاجرتی از موسسات معتبر مهاجرتی.

ویزای کار آلمان با دیپلم

اگر با مدرک دیپلم قصد مهاجرت به آلمان را دارید می توانید از طریق ویزای آوسبیلدونگ آلمان اقدام کنید که در این نوع ویزا پس از گذراندن دوره های آموزش فنی حرفه ای می توانید در آلمان مشغول به کار شوید.
راه دیگر اخذ ویزای جستجوی کار در آلمان است که می توانید در مدت 6 ماهه به آلمان سفر کنید و به دنبال شغل مناسب بگردید.

به یاد داشته باشید برای مهاجرت به آلمان داشتن یک مدرک معتبر دانشگاهی یا یک مدرک معتبر فنی حرفه ای ضروری است و بدون داشتن مدرک روند مهاجرت کاری به آلمان مشکل خواهد بود.

مدارس فنی حرفه ای آلمان

مدارس فنی حرفه ای آلمان

اگر مدرک دیپلم خود را در ایران دریافت کرده اید می توانید برای تحصیل در مدارس فنی حرفه ای آلمان به عنوان کارآموز درخواست دهید. در این مدارس در یک زمینه تخصصی خاص، به مدت دو تا سه سال دوره های تئوری و عملی را می گذرانید. در نهایت با قبولی در آزمون های پایان دوره و دریافت مدرک می توانید در آلمان مشغول به کار شوید.

گروه مشاوره فراهانی

این روزها با افزایش تقاضا و تغییر مداوم قوانین مهاجرتی، مسیر مهاجرت برای بسیاری از افراد پرچالش و سخت شده است و نیاز به دریافت مشاوره برای طی این مسیر احساس می شود. گروه مشاوره فراهانی برای کمک به شما عزیزان بهترین تیم مشاوران و وکیلان مهاجرتی را گرد هم آورده است که در تمام روش های مهاجرتی متخصص و خبره هستند و می توانند شما را تا اخذ ویزای آلمان همراهی کنند. توصیه می کنیم برای دریافت مشاوره و بررسی مدارک با گروه مشاوره فراهانی تماس حاصل فرمایید.

ویزای کاری آلمان بدون مدرک تحصیلی

ویزای کاری آلمان بدون مدرک تحصیلی به چه صورت امکان دارد؟
در پاسخ باید بگوییم بله، کار در آلمان بدون نیاز به مدرک تحصیلی امکان‌پذیر می تواند باشد. اما باید از تجربه کافی و یا صلاحیت و مهارت مورد نیاز در یک زمینه به ویژه شغلی برخوردار باشید.

ویزای کار آلمان بدون مدرک زبان

با ویزای کار آلمان بدون مدرک زبان در بعضی از مشاغلی که نیاز به ارتباط مستقیم با مشتریان ندارند، میتوان پذیرش کاری گرفت. هر چند ممکن است مدرک زبان آلمانی جز مدارک ضروری برای اپلای کاری نباشد ولی به این معنا نیست که بدون داشتن هیچ دانشی از زبان آلمانی می توانید در این شغل ها موفق باشید.

جمع بندی ویزای کار آلمان با مدرک فنی حرفه ای

اگر زیر 40 سال سن دارید، دارای یک مدرک فنی حرفه ای معتبر در یک زمینه شغلی تخصصی هستید، حداقل 2 سال سابقه کار مرتبط با مدرک دارید، مدرک سطح B1 زبان آلمانی را دارید و می توانید سند تمکن مالی به حداقل مبلغ 827 یورو ماهانه را ارائه دهید؛ اخذ ویزای کار آلمان با مدرک فنی حرفه ای بهترین گزینه شما برای مهاجرت به آلمان است.

سوالات متداول درباره ویزای کار آلمان با مدرک فنی حرفه ای

پس از چند سال کار با مدرک فنی حرفه ای در آلمان می توان درخواست اجازه اقامت دائم داد؟

اگر ویزای کار آلمان با مدرک فنی حرفه ای دارید و در یک شرکت آلمانی مشغول به کار هستید، می‌توانید پس از 4 سال درخواست اقامت دائم دهید.

اعتبار مدرک فنی حرفه ای ایران در آلمان چگونه است؟

مدارک فنی حرفه ای که به طور رسمی از سازمان آموزش فنی حرفه ای کشور اخذ شده اند، در کشور آلمان معتبر هستند. هرچند قبل از درخواست ویزا باید با آپلود مدرک خود در سایت www.anerkennung-in-deutschland.de تاییدیه اعتبار مدرک را دریافت کنید.

مدرک فنی حرفه ای در چه کشورهایی اعتبار دارد؟

مدرک فنی حرفه ای ایران در 186 کشور جهان از جمله کشورهای مهاجرپذیری مانند آلمان و کانادا اعتبار دارد.

milani
milani
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *