فراهانی
تاییدیه زاب آلمان

تاییدیه زاب آلمان

شاید اگر قصد مهاجرت به آلمان را داشته باشید، اسم تاییدیه زاب آلمان را شنیده باشید. تاییدیه زاب آلمان یا گواهی مقایسه پذیری مدارک دانشگاه های خارجی، مدرکی است که به فارغ التحصیلان دانشگاه های خارجی فرصت می دهد که با مدرک خود وارد بازار کار آلمان شوند. اما به راستی این مدرک مهم چیست و دریافت آن برای چه افرادی ضروری است. در این مقاله قصد داریم هر آنچه که در مورد تاییدیه زاب آلمان باید بدانید را توضیح دهیم؛ پس تا انتها با ما همراه باشید.

تاییدیه زاب آلمان چیست؟

تاییدیه زاب آلمان یک گواهی مقایسه پذیری مدارک تحصیلی است که به صورت رسمی توسط اداره مرکزی آموزش خارجی (ZAB) صادر می شود. اداره مرکزی آموزش خارجی یعنی زاب مرجع مرکزی برای ارزیابی مدارک خارجی در آلمان است که شامل گواهی پایان تحصیل، صلاحیت های حرفه ای و مدارک تحصیلی است. زاب خدماتی را برای مؤسسات آموزشی، مقامات دولتی و افراد ارائه می دهد. ارزیابی تخصصی صادر شده توسط زاب اطلاعاتی در مورد مدارک تحصیلی خارجی و مقایسه آنها با مدارک آلمانی ارائه می دهد. شباهت ها و همچنین تفاوت های قابل توجه بین مدرک خارجی و معادل آلمانی آن را مشخص می کند. هر سال بیش از 200000 درخواست پردازش می شود.

این گواهی در واقع مدرک دانشگاهی خارجی را با مدرک تحصیلی در سیستم آموزشی آلمان مقایسه می کند. شما می توانید از آن به عنوان مدرکی برای اثبات صلاحیت مدرک تحصیلی خود در ادارات دولتی، سفارت و برای ارائه به کارفرمایان آلمان استفاده کنید. می توان مزایای تاییدیه زاب آلمان را برای متقاضیان ویزای آلمان در موارد زیر خلاصه کرد:

افزایش دسترسی به بازار کار

شما با در دست داشتن تاییدیه زاب آلمان می توانید در مورد رشته تحصیلی خود و مهارت هایتان به کارفرمای مورد نظر خود اطلاعات کافی ارائه دهید. در واقع اطلاعات موجود در تاییدیه زاب آلمان به درک کارفرمایان از مدرک تحصیلی از یک سیستم آموزشی متفاوت و به زبانی دیگر کمک می کند. کارفرمایان می توانند ارزش صلاحیت شما را  به کمک این گواهی تشخیص دهند.

مهاجرت کنید و کار کنید

اگر قصد دارید با تحصیلات خود در ایران به آلمان مهاجرت کنید، یکی از مدارک مورد نیاز همین گواهی تاییدیه زاب آلمان است. هنگام درخواست ویزا یا کارت آبی اتحادیه اروپا، باید نشان دهید که مدرک دانشگاهی شما با مدرک آلمانی قابل مقایسه است. برای این کار می توانید از تاییدیه زاب آلمان استفاده کنید.

الزامات درخواست های شغلی را برآورده کنید

بسیاری از کارفرمایان برای درخواست های شغلی، به عنوان مثال در بخش دولتی، تاییدیه زاب آلمان را از متقاضیان درخواست می کنند، بنابراین اگر به قصد جستجوی کار در آلمان هستید، این گواهی را باید تهیه کنید.

تاییدیه زاب آلمان شامل چه اطلاعاتی است؟

تاییدیه زاب آلمان، نام مدرک دانشگاهی، برنامه تحصیلی و دانشگاه را بیان می کند. در واقع موسسه زاب رشته تحصیلی، مقطع تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل را مورد بررسی و تایید قرار می دهد. این گواهی نحوه تحصیل، تاریخ و مکان فارغ التحصیلی و مدت زمان تحصیل را نشان می دهد؛ همین طور تأیید می کند که دانشگاه و برنامه تحصیلی مدرک اخذ شده توسط اداره مرکزی آموزش خارجی آلمان به رسمیت شناخته شده است. اطلاعات دیگری موجود در گواهی نشان دهنده سطح تحصیلات مربوطه در آلمان که با این مدرک خارجی برابر است را نشان می دهد، به عنوان مثال سطح تحصیلات لیسانس یا فوق لیسانس.

اطلاعات عمومی در مورد دسترسی به آموزش عالی، استفاده از عنوان دانشگاهی، و شناخت حرفه ای بخشی از تاییدیه زاب آلمان است؛ اما به دارنده آن حق پذیرش دانشگاه، ادامه تحصیل، یا کار در یک حرفه تنظیم شده را نمی دهد. گواهی تاییدیه زاب آلمان همچنین نمرات بین المللی را به نمرات آلمانی تبدیل نمی کند.

چه کسانی باید برای تاییدیه زاب آلمان اقدام کنند؟

افرادی که قصد دارند برای کار یا تحصیل به آلمان مهاجرت کنند، باید مدرک تحصیلی آنها مورد تایید آلمان باشد. بنابراین اگر قصد دارید برای ویزای تحصیلی، ویزای کاری (از طریق قرارداد کاری) و ویزای جستجوی کار وارد آلمان شوید به تاییدیه زاب آلمان برای ارائه به سفارت نیاز دارید.

چه کسانی نمی توانند برای تاییدیه زاب آلمان اقدام کنند؟

افرادی که قصد مهاجرت کاری به آلمان (مثلا ویزای جستجوی کار آلمان) را دارند ولی مدرک خود را از دانشگاه علمی-کاربردی گرفته اند؛ نمی توانند برای تاییدیه زاب آلمان اقدام کنند زیرا متاسفانه در اکثر مواقع دانشگاه های علمی-کاربردی ها مورد تایید زاب نیستند. افرادی که دارای مدرک کاردانی هستند نیز می توانند برای تاییدیه زاب اقدام کنند، اما چون مقطع کاردانی به مفهومی که ما در ایران داریم در آلمان وجود ندارد، معمولا مورد تایید قرار نمی گیرد.

تاییدیه زاب آلمان چقدر طول می کشد؟

اعتبار تاییدیه زاب آلمان مادام العمر است و تاریخ انقضا ندارد. بررسی مدارک شما توسط زاب در شرایط عادی ممکن است بین 3 تا 4 ماه به طول بیانجامد. بنابراین بهتر است از ابتدا اقدام برای دریافت تاییدیه زاب آلمان را در برنامه مهاجرتی خود قرار دهید.

درخواست بررسی اعتبار مدرک تحصیلی و دانشگاه از طریق پایگاه آنابین

اطلاعات مربوط به سیستم های آموزشی خارجی از طریق پایگاه داده ‘anabin’ قابل دسترسی است. این پایگاه، اطلاعاتی در مورد ارزیابی مدارک تحصیلی خارجی به مقامات دولتی، کارفرمایان و افراد خصوصی ارائه می دهد.

اگر می خواهید بدانید که مدرک دانشگاهی خارجی شما در آلمان مورد قبول است، از مسیر زیر عمل کنید:

 • وارد سایت آنابین به آدرس (https://anabin.kmk.org/anabin.html ) شوید و در سمت چپ دسته ” University degrees” (مدارک دانشگاهی) را انتخاب کنید.
 • با استفاده از تب “search” (جستجو) مدرک دانشگاهی مدنظر خود را جستجو کنید. سریع ترین راه برای انجام این کار این است که کشور را انتخاب کرده و بخشی از عنوان مدرک را در قسمت متن وارد کنید.
 • هنگامی که مدرک خود را پیدا کردید، پرونده را باز کنید و روی “Assessment ” (ارزیابی) کلیک کنید.

اگر می خواهید بدانید که دانشگاه محل تحصیل شما در آلمان به رسمیت شناخته می شود، از مسیر زیر عمل کنید:

 • در منوی سمت چپ روی ” Institutions” (موسسات) کلیک کنید.
 • با استفاده از تب “Research” به جستجو درباره مؤسسه‌ای که مدرک دانشگاهی خود را دریافت کرده‌اید، بپردازید. سریع ترین راه برای انجام این کار انتخاب کشور و وارد کردن بخشی از نام دانشگاه در قسمت متن است.
 • هنگامی که دانشگاه خود را پیدا کردید، روی ” Status” (وضعیت) کلیک کنید.

اگر در سایت آنابین با وضعیت H+، H- و +/-H رو به رو شدید به چه معناست؟

مدارک دانشگاهی خارجی معمولاً تنها در صورتی در آلمان قابل شناسایی هستند که در یک موسسه دولتی به رسمیت شناخته شده باشند. این دانشگاه ها با وضعیت +H در پایگاه داده آنابین مشخص شده اند. وضعیت H+ در آنابین برای یک دانشگاه به این معناست که قبلا فردی از این دانشگاه برای زاب اقدام کرده است و مورد تایید قرار گرفته است.

وضعیت H- برای یک دانشگاه در سایت آنابین می تواند به معنای این باشد که هیچ فردی قبلا از این دانشگاه برای زاب تاییدیه دریافت نکرده است و زاب تا کنون بررسی برای این دانشگاه انجام نداده است. در این صورت شما حتما باید مدارک خود را برای بررسی به زاب ارسال کنید.

برای مدارک دانشگاهی از برخی کشورها، معیارهای اضافی نیز باید رعایت شود تا در آلمان به رسمیت شناخته شود. در این حالت موسسه دارای وضعیت +/-H است که در این صورت باید مدارک خود را برای موسسه زاب ارسال کنید تا مورد بررسی بیشتر قرار بگیرید و در صورت امکان تاییدیه دریافت کنید.

توجه داشته باشید که علاوه بر دانشگاه باید گرایش خود را نیز در آنابین بررسی کنید (مانند مکانیک شریف در مقابل برق شریف و غیره). چون ممکن است یک دانشگاه برای گرایش های مختلف دارای وضعیت متفاوتی باشد.

لازم به ذکر است که پایگاه داده آنابین هیچ ادعایی برای کامل بودن ندارد. بنابراین ممکن است مدرک شما هنوز در آنابین فهرست یا ارزیابی نشده باشد. بنابراین توصیه می شود که حتما مدارک خود را برای تایید به زاب ارسال کنید.

نکته مهم: در صورتی که دانشگاه محل تحصیل شما با وضعیت +H در پایگاه داده آنابین مشخص شده باشد، می توانید از این صفحه پرینت گرفته و همین مدرک را به عنوان مورد تایید بودن مدرک خود به سفارت ارائه دهید. اما از طرفی ممکن است با سخت گیری سفارت برای ارائه تاییدیه زاب رو به رو شوید، بنابراین معمولا توصیه می شود که مدارک خود را برای زاب ارسال کنید و تاییدیه زاب را که دارای مهر برجسته است برای محکم کاری اعتبار مدرک خود، دریافت کنید.

تاییدیه زاب آلمان به صورت آنلاین

قبلا شما باید مدارک خود را برای موسسه زاب پست می کردید که به دلیل مشکلاتی که این روش به دنبال داشت، امروزه از سیستم کاملا آنلاین زاب برای دریافت تاییدیه استفاده می شود. در این روش وارد وب سایت می شوید، ثبت نام می کنید، مدارک خود را آپلود می کنید، هزینه زاب را پرداخت می کنید و یک آدرس برای ارسال تاییدیه اعلام می کنید.

وارد آدرس https://www.kmk.org/zab/central-office-for-foreign-education.html شوید و وارد قسمت ” Digital Statement of Comparability” شوید. ثبت نام در این سایت را از طریق لینک سمت راست به نام “My Space” انجام دهید. در این قسمت (حساب BundID) با وارد کردن اطلاعات کامل خود، یک اکانت برای خود بسازید. در اکانت خود می توانید مدارک خود را آپلود کنید تا مورد ارزیابی قرار گیرد. وقتی که مدارک به صورت آنلاین دریافت شد، پیامی از طرف زاب ارسال می شود که با اعلام شماره حساب از شما می خواهد هزینه زاب را پرداخت کنید. وقتی که هزینه را پرداخت کردید، از طرف زاب مجددا پیامی مبنی بر دریافت هزینه و شروع فرآیند بررسی مدارک ارسال می شود.

تمام مراحل بررسی را می توانید در اکانت خود مشاهده کنید. پس از اتمام بررسی، زاب برای شما یک فایل پی دی اف ارسال می کند که شامل تمام اطلاعاتی است که در مورد مدرک تحصیلی شما مورد بررسی قرار گرفته است. شما می توانید این فایل را پرینت بگیرید و در مدارک خود برای سفارت قرار دهید.

مدارک مورد نیاز برای تاییدیه زاب آلمان

شما به راحتی می توانید از طریق لینک (https://zab.kmk.org/en/app/pre-check/pre-check ) و بعد از انتخاب کشور و نوع مدرک تحصیلی خود، لیستی از مدارک مورد نیاز برای تاییدیه زاب آلمان را به دست آورید.

بعد از انتخاب ایران در این صفحه، لیستی از مدارک به صورت کشویی باز می شود که به عنوان مثال برای مدرک کارشناسی ارشد، باید مدارک زیر را ارائه دهید:

 • مدرک دانشگاهی به زبان فارسی.
 • ترجمه مدرک دانشگاهی به زبان آلمانی یا ترجمه مدرک دانشگاهی به زبان انگلیسی.
 • کارنامه سوابق کل دوره تحصیلی به زبان فارسی.
 • ترجمه رونوشت سوابق به آلمانی یا ترجمه رونوشت سوابق به زبان انگلیسی.

اسناد مربوط حتما باید دارای مهر دفتر اسناد رسمی و تاییدیه کپی برابر اصل باشند.

اسنادی که به صورت عمومی باید ارائه شوند، شامل موارد زیر هستند:

 • مدارک شناسایی (گذرنامه یا شناسنامه)
 • اگر نام شما تغییر کرده باشد، مدرک تغییر نام (به عنوان مثال گواهی ازدواج) به زبان اصلی
 • شناسه پناهندگی یا اخطار پناهندگی اگر به عنوان پناهنده یا پناهجو شناخته شده اید و موافق نیستید که ZAB صحت اسناد شما را از طریق تماس با نهادهای مربوطه تأیید کند.
 • اگر تاییدیه زاب آلمان برای درخواست کارت آبی اتحادیه اروپا مورد نیاز باشد، قرارداد کار یا نامه تعهد کارفرمای آینده شما در آلمان نیز باید ارائه شود.

هزینه تاییدیه زاب آلمان در سال 2024

در سال 2024 هزینه ارزیابی مدرک برای اولین مدرک 200 یورو و برای سایر مدارک هر کدام 100 یورو است. هرچند معمولا ارزیابی آخرین مدرک کفایت می کند.

جمع بندی تاییدیه زاب آلمان

تاییدیه زاب آلمان یکی از مدارکی است که در صورتی که قصد دریافت ویزای تحصیلی یا کاری آلمان را دارید باید در دست داشته باشید. این مدرک میزان اعتبار مدرک تحصیلی شما را در سیستم آموزشی آلمان نشان می دهد. این گواهی توسط موسسه ای به نام زاب صادر می شود و به مقامات دولتی، کارفرمایان و افراد خصوصی کمک می کند تا سطح تحصیلات و مهارت آکادمیک شما را ارزیابی کنند. با وجودی که مراحل تاییدیه زاب به صورت کاملا آنلاین انجام می شود اما ممکن است برای افرادی که برای بار اول این پروسه را طی می کنند، همراه با چالش هایی باشد. می توانید برای مشاوره در زمینه اخذ تاییدیه زاب آلمان با مشاوران ما در گروه مشاوران فراهانی تماس حاصل فرمایید.

پرسش های متداول درباره تاییدیه زاب آلمان

چه مدارک دانشگاهی از ایران توسط زاب بررسی می شوند؟

می توانید برای کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری برای تاییدیه زاب آلمان اقدام کنید. کاردانی رتبه پایین‌تر از سطح مدرک لیسانس در آلمان در نظر گرفته می شود که مربوط به مدرکی از یک مدرسه حرفه‌ای آلمانی (Berufsfachschule) است و معمولا مورد تایید زاب قرار نمی گیرد.برای گواهی پایان دوره متوسطه نیز شما نمی توانید برای تاییدیه زاب درخواست دهید چون اساسا مدرک دانشگاهی نیست. در نظر داشته باشید که برای تمام مدارک، زاب تنها در صورتی می تواند تاییدیه صادر کند که برنامه تحصیلی و دانشگاه شما در زمان فارغ التحصیلی شما معتبر یا شناخته شده باشد.

کدام نوع ویزای آلمان حتما نیاز به ارائه تاییدیه زاب آلمان دارد؟

برای درخواست ویزای جستجوی کار آلمان و ویزای جاب آفر آلمان، حتما نیاز به ارائه تاییدیه زاب آلمان دارید.

تفاوت زاب و آنرکنونگ چیست؟

آنرکنونگ به معنای معادل سازی مدرک تحصیلی است و در واقع آنرکنونگ همان فرآیندی است که برای گرفتن تاییدیه زاب آلمان نیاز است.

milani
milani
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *