فراهانی
ثبت آدرس محل سکونت در آلمان

ثبت آدرس محل سکونت در آلمان

اگر به تازگی به آلمان نقل مکان کردید؛ یکی از اولین اقداماتی که باید انجام دهید، ثبت آدرس محل سکونت در آلمان است که در واقع ثبت نام در شهرداری منطقه سکونت است. اما برای افرادی که برای بار اول به آلمان مهاجرت می کنند، ممکن است قوانین رسمی کمی گیج کننده به نظر برسند، بنابراین ما تصمیم گرفتیم که در این مقاله شما را با نحوه ی ثبت آدرس محل سکونت در آلمان آشنا کنیم.

 چگونگی ثبت آدرس محل سکونت در آلمان

 چگونگی ثبت آدرس محل سکونت در آلمان

هر فردی که به آلمان مهاجرت می کند و در یک محل سکونت اقامت می کند؛ باید ظرف دو هفته پس از مهاجرت برای ثبت آدرس محل سکونت در آلمان اقدام کند. این ثبت نام اجباری و عمومی است و براساس قوانین فدرال می باشد.

در زبان آلمانی به این فرآیند رسمی ثبت آدرس محل سکونت در آلمان، Anmeldung گفته می شود. برای ثبت نام، باید به اداره شهروندان شهرداری منطقه خود مراجعه کنید و کارت شناسایی معتبر، گذرنامه یا سند جایگزین پاسپورت و گواهی صادر شده توسط شخص صاحب ملک را ارائه دهید. هم آلمانی ها و هم خارجی ها باید این ثبت نام را انجام دهند. عدم انجام این کار جرم محسوب می شود و خود به خود جریمه مالی دارد.

به یاد داشته باشید که اگر از آلمان به خارج از کشور مهاجرت کردید، باید ترک محل سکونت خود را به اداره شهروندان شهرداری منطقه خود اطلاع دهید.

چه افرادی باید آدرس خود را ثبت کنند؟

چه افرادی باید آدرس خود را ثبت کنند؟

همه افراد آلمانی یا مهاجران باید آدرس خود را در هنگام جا به جایی محل سکونت ثبت نمایند. اگر به تازگی به آلمان مهاجرت کرده اید، یا از شهری در آلمان به شهر دیگری در این کشور نقل مکان می کنید، یا صرفا منزل مسکونی خود را عوض کرده اید، باید در اداره شهروندان شهرداری منطقه خود یعنی Bürgeramt مشخصات و آدرس منزل خود را ثبت کنید. پس از اتمام ثبت نام، تاییدیه یا Amtliche Meldebestätigung دریافت خواهید کرد که برای سایر کارهای اداری و قانونی کار و زندگی در آلمان مانند افتتاح حساب مورد نیاز است. این مدرک در واقع تاییدیه این است که شما در آلمان اقامت دارید و در یکی از شهرهای این کشور سکونت دارید.

معافیت از ثبت آدرس محل سکونت در آلمان

معافیت از ثبت آدرس محل سکونت در آلمان

افرادی که از امتیازات دیپلماتیک یا کنسولگری برخوردارند یا بر اساس توافق نامه های حقوق بین الملل از شرایط ثبت نام مستثنی شده اند (مثلاً موافقت نامه وضعیت نیروهای ناتو) نیازی به ثبت نام ندارند.

معافیت از ثبت آدرس محل سکونت در آلمان، در مورد اقامت های کوتاه مدت نیز اعمال می شود: هرکسی که در یک اقامتگاه در آلمان ثبت نام کرده و به مدت حداکثر شش ماه به اقامتگاه دیگری نقل مکان می کند، مجبور نیست مرجع ثبت را از این نقل مکان مطلع کند. افرادی که معمولا در خارج از کشور زندگی می کنند و در آلمان ثبت نام نکرده اند، اگر کمتر از سه ماه در آلمان بمانند، مجبور به ثبت نام نیستند. اینکه یک فرد باید ثبت نام کند همیشه بستگی به مدت زمانی دارد که در یک اقامتگاه زندگی می کند و نه به مدت کلی اقامت او در آلمان.

چه مدارکی برای Anmeldung در آلمان مورد نیاز است؟

 • کارت شناسایی معتبر که می تواند یک پاسپورت یا یک جایگزین پاسپورت باشد – فقط باید هویت شما را ثابت کند.
 • تکمیل فرم ثبت نام Anmeldung:  این فرم پر شده را با خود بیاورید. (به بخش دین توجه کنید. اگر نشان دهید که متعلق به یکی از جوامع مذهبی شناخته شده بر اساس قوانین عمومی آلمان هستید که مجاز به دریافت مالیات از اعضای خود هستند، ممکن است در نهایت مالیات بپردازید که حدود 8 درصد از حقوق شما است. این قانون برای کلیساهای پروتستان و کاتولیک و همچنین فرقه های یهودی هستند.)
 • تأییدیه کتبی صاحبخانه شما به عنوان گواهی اقامت (“Wohnungsgeberbestätigung”): گواهی باید حاوی اطلاعات زیر باشد: نام و آدرس ارائه دهنده مسکن و اگر مالک نیست، همچنین نام مالک، تاریخ نقل مکان، آدرس آپارتمان و اسامی افراد مشمول ثبت نام. قرارداد اجاره معمولاً به عنوان جایگزینی برای تأییدیه توسط صاحبخانه شما پذیرفته نمی شود.
 • قرارداد اجاره شما
 • ویزای موقت
 • می توانید همسر و فرزندان خود را در یک قرار ملاقات ثبت نام کنید. با این حال، شما باید مدارک کامل درخواست برای هر یک از اعضای خانواده و همچنین گذرنامه اصلی آنها را همراه خود داشته باشید.

به عنوان حداقل، برای هر یک از اعضای خانواده به موارد زیر نیاز دارید:

 • فرم Wohnungsgeberbestätigung (چند نفر از اعضای خانواده را می توان در همان فرم ذکر کرد).
 • فرم Anmeldung (چند نفر از اعضای خانواده را می توان در همان فرم فهرست کرد).
 • پاسپورت
 • گواهی ازدواج + ترجمه معتبر آلمانی.
 • شناسنامه برای کودک + ترجمه آلمانی معتبر.

اگر همسرتان در جلسه ثبت نام با شما شرکت نخواهد کرد، ممکن است داشتن یک وکالت نامه امضا شده از او (Volmacht) مفید باشد. این فقط یک مجوز کتبی ساده است که به شما امکان می دهد از طرف همسر خود اقدام قانونی ثبت نام را انجام دهید.

راهنمای گام به گام ثبت آدرس محل سکونت در آلمان

1. به محض اینکه نقل مکان کردید، در دفتر شهروندان محلی در شهرداری منطقه خود (Bürgeramt) وقت ملاقات بگیرید. در برخی شهرها، حجم کار بسیار زیاد است، بنابراین ممکن است رزرو یک قرار ملاقات کمی طول بکشد.

2. هنگامی که قرار خود را رزرو کردید، یک ایمیل تاییدیه با شماره قرار ملاقات دریافت خواهید کرد. هنگامی که برای قرار ملاقات خود می روید، مطمئن شوید که این اطلاعات را در دسترس داشته باشید.

3. مدارک مورد نیاز برای ثبت نام را آماده کنید. مدارک ممکن است بسته به شهر، موقعیت مکانی و شرایط خاص شما متفاوت باشد. حتماً وب سایت اداره شهروندان محلی خود را بررسی کنید تا ببینید دقیقاً چه چیزی مورد نیاز است.

4. در روز قرار ملاقات مدارک خود را دوباره بررسی کنید و حتما سر موقع در محل حاضر شوید. یک صفحه نمایش در اتاق انتظار وجود دارد، صبر کنید تا شماره شما ظاهر شود. وقتی شماره شما ظاهر شد، نوبت شماست: به میز یا دفتری که در کنار شماره قرار ملاقات تان ذکر شده است بروید. بسیاری از کارکنان انگلیسی صحبت نمی کنند، بنابراین در صورتی که به زبان آلمانی مسلط نیستید، سعی کنید با یک آلمانی زبان به قرار ملاقات بروید. این فرآیند در مجموع حدود 5 تا 10 دقیقه طول می کشد، در پایان شما یک تکه کاغذ، “Meldebescheinigung”، که همان گواهی ثبت محل سکونت است، دریافت خواهید کرد.

وقتی به آپارتمان دیگری نقل مکان می کنید، باید کل فرآیند را دوباره انجام دهید!

هدف از الزام ثبت آدرس محل سکونت در آلمان

هدف از الزام ثبت آدرس محل سکونت در آلمان

ثبت جمعیت، ستون اصلی اطلاعاتی است که برای تامین نیازهای شهروندان یک کشور مورد نیاز است. مقامات دولتی از داده های ثبت محل سکونت برای بسیاری از برنامه ریزی های کلان استفاده می کنند، به عنوان مثال، در حوزه مدیریت خدمات مالی و اجتماعی، طرح ریزی های شهری، راهسازی و غیره.

در شهرداری ها، داده های ثبت محل سکونت به عنوان مبنای مهمی برای برنامه ریزی عمل می کند. به لطف این داده‌ها، شهرداری‌ها می‌دانند که مثلاً به چند مهدکودک و مدرسه در یک منطقه خاص از شهر نیاز است. از داده های ثبت آدرس محل سکونت در آلمان نیز برای آماده سازی انتخابات و آرا استفاده می شود. تعداد ساکنان در یک منطقه شهرداری، که میزان وجوه دولتی دریافتی شهرداری به صورت مالیات را تعیین می کند، بر اساس همین داده های ثبت محل سکونت محاسبه می شود. همین طور مشاغل یا اشخاص حقیقی در صورتی که قانون اجازه دسترسی بدهد، می توانند از اطلاعات ثبت محل سکونت برای یافتن مشتریان بالقوه خود استفاده کنند.

گواهی اقامت (Wohnungsgeberbestätigung)

از سال 2015، هر فردی که در آلمان، منزل اجاره می‌کند و می‌خواهد آدرس خود را ثبت کند، به یک برگه کاغذ اضافی نیاز دارد که همان گواهی اقامت در آلمان است که  فرمی است که توسط صاحبخانه شما پر شده و امضا شده و تأیید می کند که شما به محل زندگی جدید نقل مکان کرده اید. طبق قانون، هرکسی که بخواهد در دفتر شهروندی محلی (Bürgeramt) ثبت نام کند به آن نیاز دارد.

از نظر قانونی، صاحبخانه شما موظف است گواهی اقامت را به شما ارائه دهد. اگر این کار را انجام ندهند ممکن است تا 1000 یورو جریمه شوند. معمولاً می توانید یک فرم الگو را در وب سایت دفتر شهروندان محلی خود بیابید، که می توانید آن را دانلود کنید و از صاحبخانه یا آژانس اجاره خود بخواهید آن را پر کرده و امضا کند.

اگر آدرس خود را در آلمان ثبت نکنید چه اتفاقی می افتد؟

اگر آدرس خود را در آلمان ثبت نکنید چه اتفاقی می افتد؟

از نظر قانونی، شما موظف هستید که ظرف 14 روز آدرس جدید محل سکونت خود را ثبت کنید. عدم انجام این کار می تواند منجر به جریمه تا 1000 یورو شود. با این حال، در واقعیت، ما هرگز نشنیده ایم که جریمه ای به این اندازه صادر شود. در بدترین حالت، عدم ثبت آدرس خود در مدت 14 روز ممکن است منجر به اطلاع کارکنان Bürgeramt شود. ممکن است این روند بخشیده شود زیرا همین کارکنان می دانند که گرفتن یک قرار Anmeldung در عرض 14 روز پس از انتقال به آدرس جدید می تواند دشوار باشد.

نکته اصلی که باید از آن آگاه باشید این است که عدم تکمیل سریع فرم ثبت محل سکونت، روند کار و زندگی شما در آلمان را به تاخیر می اندازد. بدون تاییدیه ثبت محل سکونت، نمی توانید برای ویزا درخواست دهید، شناسه مالیاتی آلمان دریافت کنید یا حساب های بانکی آلمانی خاصی باز کنید.

جمع بندی

یکی از اولین اقداماتی که در هنگام ورود به آلمان بایستی انجام گیرد، ثبت آدرس محل سکونت در آلمان است. شما باید ظرف دو هفته با مراجعه به اداره شهروندان شهرداری منطقه سکونت خود، وقت قرار ملاقات رزرو کنید و با در دست داشت مدارک و فرم های تکمیل شده لازم، آدرس خود را ثبت کنید. عملا بدون در دست داشتن تاییدیه ثبت نام آدرس، کار و زندگی در آلمان ممکن نیست.

می توانید در صورت نیاز به هرگونه راهنمایی با گروه مشاوره فراهانی تماس حاصل فرمایید.

پرسش های متداول:

آیا می توانم ثبت آدرس محل سکونت در آلمان را بصورت آنلاین انجام دهم؟

مهم نیست که در کدام شهر آلمان زندگی می کنید، تقریباً همیشه باید Anmeldung خود را در یک قرار حضوری در Bürgeramt (اداره شهروندان در شهرداری منطقه خود) تکمیل کنید. تکمیل Anmeldung خود به صورت آنلاین امکان پذیر نیست.

چرا به گواهی لغو ثبت آدرس نیاز دارم؟

اگر به خارج از آلمان مهاجرت می کنید، باید گواهی لغو ثبت آدرس دریافت کنید. این گواهی به عنوان مثال برای ارائه به سفارت آلمان در خارج از کشور هنگام رسیدگی به مسائل گذرنامه مانند تغییر محل اقامت در گذرنامه یا صدور گذرنامه جدید، نیاز است. گواهی لغو ثبت آدرس را می توان به سادگی از طریق استعلام کتبی از طریق وب سایت شهرداری یا با فکس انجام داد. آدرس، شماره تلفن و فکس شهرداری مسئول محل سکونت قبلی شما را می توانید به صورت آنلاین پیدا کنید.

آیا می توانم بدون ثبت آدرس محل سکونت در آلمان زندگی کنم؟

ثبت محل سکونت یک قدم مهم برای هر فردی است که در آلمان زندگی می کند، زیرا به دلایل مختلف لازم است. برای مثال، ممکن است لازم باشد هنگام افتتاح حساب بانکی یا ثبت نام برای بیمه درمانی، خرید شماره تلفن همراه، اتصال به اینترنت و موارد دیگر مدرکی مبنی بر ثبت محل سکونت ارائه دهید. آدرسی که با آن ثبت نام می کنید همچنین آدرسی است که مقامات برای ارسال نامه پستی شما به آن استفاده می کنند که همان طور که می دانید بسیاری از مدارک مهم از این طریق ارسال می شوند. بنابراین اساساً داشتن آن ضروری است.

elel
elel
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *