فراهانی
مزایا و معایب سرمایه گذاری در آلمان

مزایا و معایب سرمایه گذاری در آلمان

کشور آلمان در زمینه صنعت یکی از قدرتمندترین کشورهای جهان می‌باشد، که هر ساله از کشور‌های مختلف پذیرای مهاجران بسیار زیادی است. یکی از روش‌هایی که بیشتر افراد به خاطر آن به آلمان سفر می‌کنند سرمایه گذاری می‌باشد. چرا که این کشور از بازار اقتصادی بسیار پیشرفته‌ای برخوردار بوده و توانسته عنوان بزرگترین قطب تولیدی و اقتصادی در اروپا را از آن خود کند. آلمان، انتخاب بسیار هوشمندانه‌ای جهت راه‌اندازی شرکت‌های خصوصی بزرگ و کوچک است، چون دولت آلمان، از کسانی که به تازگی وارد این کشور می‌شوند و قصد ثبت شرکت در آلمان را دارند، استقبال بسیاری می‌کند. در این مقاله، سعی داریم تا شما را بیشتر با مزایا و معایب سرمایه گذاری در آلمان آشنا کنیم پس در ادامه همراه ما باشید.

مزایای سرمایه گذاری در آلمان

مزایای سرمایه گذاری در آلمان

سرمایه گذاری در کشور قدرتمند آلمان دارای مزایای زیادی است. سرمایه گذاری در این کشور نه تنها باعث سوددهی و امنیت می‌شود، بلکه می‌تواند برگ برنده دریافت اقامت آلمان برای شما باشد. در ادامه به بعضی از مزیت‌های سرمایه گذاری در آلمان اشاره می‌کنیم:

 • کشور آلمان به دلیل موقعیت استراتژی بسیار خوب، به عنوان تدارکات کل اروپا به حساب می‌‌آید.
 • در این کشور افراد می‌توانند با امنیت کامل سرمایه گذاری کنند.
 • سطح بالای رفاه اجتماعی و کیفیت زندگی
 • آلمان، یکی از بهترین کشورها برای سرمایه گذاران می‌باشد. همچنین بعد از چین و آمریکا آلمان از لحاظ صادرات سومین کشور می‌باشد.
 • کشور آلمان از سرمایه گذاران خارجی استقبال بسیار زیادی می‌کند.
 • کشور آلمان به دلیل داشتن سیستم آموزشی عالی، دارای نیروی کار ماهر می‌باشد.
 • عضویت در اتحادیه اروپا برای پیشرفت و رقابت
 • شما بعد از ۳ سال می‌توانید اقامت دائم بگیرید.
 • پس از ۸ سال اقامت، می‌توانید پاسپورت دریافت کنید.
 • امکان رفت و آمد آسان به حوزه شنگن، برای شما فراهم خواهد بود.
 • فساد به حداقلی محدود می‌شود که به نفع سرمایه گذاران خارجی است
 • درخواست ویزای همراه برای خانواده
 • نبود تبعیض بین سرمایه گذاران داخلی و خارجی از نظر مالیات یا ثبت شرکت

معایب سرمایه گذاری در المان

معایب سرمایه گذاری در المان

علاوه بر مزایا، سرمایه گذاری در آلمان معایبی نیز دارد که به شرح زیر می‌باشند:

 مبلغ سرمایه‌گذاری در آلمان با توجه به نوع شرکت، فعالیت و فاکتورهای مختلف دیگر مشخص می‌شود، اما در کل شما باید برای سرمایه گذاری در آلمان سر کیسه را شل کنید.

 سرمایه گذاری در آلمان قوانین مالیاتی بسیار پیچیده‌ای دارد؛ که گاهی ممکن است اذیت‌کننده و دست‌و پاگیر باشند.

سرمایه گذاری در آلمان کاغذ بازی‌ زیادی دارد، چرا که با توجه به قوانین سفت‌ و سخت در کشور آلمان، روال راه‌اندازی بیزنس و سرمایه‌گذاری، کمی پرپیچ‌وخم و پیچیده است.

در کشور آلمان نیروی کار در اولویت می‌باشد. قوانین کار بیشتر به سود نیروی کار بوده و حمایت بسیار زیادی از آن‌ها می‌شود که این قوانین در تضاد با منافع شرکت‌ها است.

برای سرمایه گذاری در این کشور شما باید زبان آلمانی را یاد بگیرید، که قطعا این مسئله بسیار سخت و دشوار است و از معایب سرمایه گذاری در آلمان محسوب می‌شود.

ریسک‌های سرمایه گذاری

شما باید این نکته مهم را به خاطر داشته باشید که هر موفقیتی با چالش‌ها و شکست‌های متفاوتی همراه است. سرمایه گذاری در کشوری مانند آلمان نیز از این قاعده مستثنی نبوده و ممکن گاهی با شکست مواجه شوید. به عنوان مثال حداقل مبلغ ثبت شرکت و سرمایه گذاری در آلمان، کمی زیادتر از حد انتظار است. همچنین برای بعضی از سرما‌یه‌گذاری‌ها هم میزان مالیات قابل توجه است. لازم به ذکر است که اگر مالیات‌ها در تاریخ تعیین شده پرداخت نشوند، قطعا از تمدید اقامت منع می‌شوید. شما باید علاوه بر مبلغ سرمایه گذاری، هزینه‌ای به منظور تامین مخارج و اسکان در نظر بگیرید تا ثابت کنید که شما از سوی دولت به هیچ‌گونه حمایتی نیاز ندارید. به طور کلی روش‌های سرمایه گذاری در آلمان، بسیار متنوع بوده و همین تنوع‌ پذیری، باعث شده است تا شرایط متفاوتی برای سرمایه گذاران ایجاد شود تا آنان بتوانند با تکیه بر اقتصاد قوی آلمان، بهترین نوع سرمایه گذاری را انتخاب کنند. همچنین سرمایه گذاری‌ در آلمان به ویژه برای مهاجران خارج از اتحادیه اروپا، بدون هدف نبوده و علاوه بر بالا رفتن سرمایه، افراد به دنبال دریافت پاسپورت و کسب اقامت دائم نیز هستند. از آنجایی که سرمایه گذاری در مستغلات و املاک بسیار سود آور است، اما باعث دریافت پاسپورت نمی‌شود. به طور کلی، با توجه به جامعه مهاجرپذیر و اقتصاد رو به رشد آلمان، سرمایه گذاری‌ در این کشور مطمئن و قابل‌ اعتماد خواهد بود.

مالیات در آلمان برای سرمایه گذاران خارجی

مالیات در آلمان برای سرمایه گذاران خارجی

در کشور آلمان برای انواع مختلف اقدامات، مالیات‌های گوناگونی وجود دارد. همچنین سرمایه گذاری در کشورهای مختلف نیز مشمول مالیات بر درآمد است. متقاضیانی که قصد دارند از طریق سرمایه گذاری به آلمان مهاجرت کنند، با در نظر داشتن میزان مالیات در این کشور می‌توانند تصمیم گیری کنن، چون درآمدی که از طریق سرمایه گذاری در کشور آلمان به دست مشمول مالیات ۲۵ درصدی است. همچنین باید برای سرمایه گذاران این میزان مالیات به اضافه هزینه‌های اضافی همبستگی را نیز در نظر گرفت.

شرایط سرمایه گذاری در آلمان

متقاضیان ابتدا باید برای سرمایه گذاری در آلمان، اثبات کنند که هزینه مورد نیاز را به صورت قانونی کسب کرده و در اختیار خود دارند. همچنین باید اثبات کنند که از تمکن مالی برخوردار هستند و می‌توانند هزینه لازم را برای معاش خود و خانواده خود تامین کنند. از آنجایی که طبق قوانین آلمان هر شخصی از اتباع خارجی برای سرمایه گذاری در آلمان آزاد می‌باشد، متقاضی می‌تواند با سرمایه گذاری در این کشور اقامت آلمان را هم‌ دریافت نماید. همچنین، باید این نکته مهم را نیز به خاطر داشته باشید که در قوانین کشور آلمان، بین افراد خارجی و اتباع آلمانی هیچ تفاوتی وجود ندارد و همه‌ی سرمایه‌گذاران می‌توانند از قوانینی که آن‌ها را برای اجرای مؤثر سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی خود تشویق می‌کند بهره‌مند شوند.

سوالات درباره مزایا و معایب سرمایه گذاری در آلمان

مزایای سرمایه گذاری در آلمان چیست؟

✅ امنیت برای سرمایه گذاران
✅ کشور آلمان به دلیل موقعیت استراتژی بسیار خوب، به عنوان تدارکات کل اروپا به شمار می‌رود.
✅ کشور آلمان از سرمایه گذاران خارجی استقبال می‌کند.
✅ کیفیت زندگی و سطح بالای رفاه اجتماعی
✅ آلمان، سومین کشور پس از چین و آمریکا از لحاظ صادرات است و یکی از بهترین کشورها برای سرمایه گذاران می‌باشد.
✅ آلمان به دلیل داشتن سیستم آموزشی خوب، دارای نیروی کار ماهر است.
✅ اقتصاد قدرتمند آلمان
✅ عضویت در اتحادیه اروپا برای رقابت و پیشرفت

حداقل سرمایه‌گذاری در آلمان برای اقامت چقدر است؟

مبلغ نهایی با توجه به نوع کسب‌وکار، شرایط شما، ایالت محل ثبت شرکت و معیارهای مختلف دیگر، متفاوت است. اما در منابع مختلف توصیه شده برای یک سرمایه‌گذاری مطمئن و پرسود، یک شروع قوی و جلوگیری از گیردادن‌های احتمالی ادارۀ مهاجرت یا وزارت کار آلمان، حداقل 360هزار یورو وارد آلمان کنید.

چقدر طول می‌کشد تا ویزای سرمایه‌گذاری آلمان را بگیریم؟

تهیۀ بیزنس‌پلن و تکمیل مدارک (به خودتان بستگی دارد)
بررسی بیزنس پلن و صدور ویزا: 8-4 ماه
انگشت‌نگاری، مصاحبه و کارهای اداری قبل از مهاجرت: 3-1 ماه
به‌نظر می‌رسد در بهترین حالت، این پروسه حداقل 1 سال طول خواهد کشید؛ اما فراموش نکنید که بخش مهمی از سرعت پیشرفت پروسه هم به خودتان بستگی دارد.

milani
milani
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *