فراهانی
مشکلات مهاجرت به آلمان

مشکلات مهاجرت به آلمان

اگر قصد دارید به کشورهای اروپایی مهاجرت کنید خوب است بدانید که یکی از بهترین و ایده آل ترین کشورهای اروپای غربی، آلمان می‌باشد. البته لازم به ذکر است که مهاجرت به آلمان با سختی‌های بسیار زیادی روبرو است. بنابراین اگر قصد دارید به آلمان مهاجرت کنید بهتر است در مرحله‌ اول با مشکلات مهاجرت به آلمان آشنا شوید تا بهتر بتوانید شرایط لازم را جهت زندگی در این کشور فراهم کنید. آلمان یکی از مرفه ترین کشورهای اروپایی است و به همین دلیل گزینه‌ بسیار مناسبی برای ادامه زندگی می‌باشد. با این وجود مشکلات مهاجرت به آلمان باعث می‌شود تا بیشتر مهاجران از انتخاب خود پشیمان شوند. در ادامه قصد داریم تا شما رابه طور کامل با مشکلات مهاجرت به آلمان آشنا کنیم.

مشکلات مهاجرت به آلمان

مشکلات مهاجرت به آلمان

 کشور آلمان در اروپای غربی واقع شده و برای مهاجرت در نزد جهانیان از جمله ایرانیان یکی از کشورهای پرطرفدار می‌باشد. مهاجرت به کشور آلمان مزایای زیادی را می‌تواند برای ساکنان این کشور فراهم کند که از جمله آن‌ها می‌توان به پوشش بیمه‌ای عالی، امکانات بالا، کیفیت زندگی بالا، دسترسی به بهترین دانشگاه‌ها و مدارس اشاره کرد. ولی این مزیت‌ها باعث نمی‌شود تا افراد از مشکلات مهاجرت به آلمان چشم پوشی کنند. مهاجران قبل از این که به آلمان مهاجرت کنند، باید تمامی مزایا و مشکلات زندگی در آلمان را در نظر گرفته و سپس تصمیم جدی تر بگیرند.

باید بدانید که مشکلات مهاجرت به آلمان از همان ابتدای کار شروع می‌شوند. شما باید بدانید که از چه طریقی قصد دارید به این کشور مهاجرت کنید. اگر قصد دارید برای تحصیل به آلمان مهاجرت کنید، باید در ابتدا دانشگاه موردنظر خود را پیدا نموده و هزینه‌های مربوط به آن را پرداخت کنید و سپس بتوانید برای خودتان یک رزومه تحصیلی عالی تهیه کنید. اگر هم قصد دارید از روش مهاجرت کاری اقدام کنید، باید بدانید که چه شغل‌هایی در کشور آلمان موردنیاز هستند و باید از چه راهی این مسیر را طی نمایید.

پس اولین مشکلات مهاجرت به آلمان، آماده‌کردن مدارک موردنیاز برای اقدام و انتخاب بهترین راه برای مهاجرت است. شما باید در این میان یا خودتان راه و روش‌های مهاجرت به آلمان را بلد باشید و یا اینکه از موسسه‌های مهاجرتی مختلف کمک بگیرید. اما متاسفانه از آن جایی که بازار مهاجرت بسیار داغ شده است، موسسه‌های نامعتبر و جعلی زیادی قصد دارند تا از افرادی که قصد مهاجرت به کشورهای مختلفی همچون آلمان را دارند کلاهبرداری کنند. از همین رو پیدا کردن یک موسسه مهاجرتی معتبر یکی از مشکلات مهاجرت به آلمان است. از طرفی یک موسسه مهاجرتی علاوه بر اینکه باید در امر مهاجرت دارای سابقه‌ای درخشان و معتبر باشد باید بتواند رزومه‌ای مشخص و کامل را در اختیار مراجعه‌کنندگان خود بگذارد. پس پیداکردن یک موسسه مهاجرتی مناسب که تیم مشاوره قوی و وکلای مهاجرتی خبره داشته باشد، به تنهایی یکی از مشکلات مهاجرت به آلمان محسوب می‌شود. سایر مشکلات مهاجرت به آلمان شامل موارد زیر می‌باشند:

  • دوری از خانواده و دوستان

یکی دیگر از مهم ترین مشکلات مهاجرت به آلمان دوری از خانواده و دوستان است. حتی اگر شما بتوانید یک موسسه مهاجرتی معتبر را پیدا کنید که مسائل مهاجرتی مختلف همچون انتخاب بهترین مسیر مهاجرت، ارسال و تکمیل مدارک را به عهده بگیرد، اما هنوز هم یک مشکل اساسی بر سر راه مهاجرت به کشور آلمان وجود دارد. و آن هم این است که شما باید از خانواده و دوستان خود جدا شده و به یک کشور غریب سفر کنید. دوری از خانواده و دوستان یکی از مشکلات بزرگ مهاجرتی می‌باشد، که نه‌تنها برای مهاجرت به آلمان، بلکه ممکن است برای مهاجرت به هرکجای دنیا گریبان شما را بگیرد. همچنین بجز موارد ذکر شده شما باید آماده باشید که خودتان را با یک اجتماع جدید، یا یک فرهنگ جدید و یا انسان‌های جدیدی وفق دهید. بسیاری از مهاجران دلشان به‌سرعت برای کشورشان تنگ خواهد شد. پس توصیه می‌شود این مشکل را جدی بگیرید.

  • اخلاق آلمانی‌ها

بعضی از مهاجرانی که در آلمان زندگی کرده‌اند معتقد هستند که مردم آلمان، در روابط اجتماعی خود، قاطع و کاملا جدی هستند و ممکن است با دیگران سخت وارد روابط دوستانه شوند. اگر شما هم به انسان‌های خونگرم علاقه داشته و در روابط دوستانه خود اولویت را به این خصوصیت می‌دهید شاید مردمان این کشور با معیارهای شما تفاوت داشته باشند. پس می‌توان گفت اخلاق آلمانی‌ها یکی دیگر از مشکلات مهاجرت به آلمان است.

معروف است که پیداکردن دوست در آلمان سخت می‌باشد چون مردم این کشور با دیگران به‌راحتی صمیمی نمی‌شوند. بیشتر مهاجرانی که در آلمان زندگی کرده‌اند بر این باور هستند که آلمانی‌ها زیاد شکایت و گله می‌کنند و به‌راحتی راضی نمی‌شوند. البته این ویژگی جنبه‌های مثبت زیادی نیز دارد. به عنوان مثال مردم آلمان به نظم و وقت‌شناسی معروف هستند و در روابط خود به دلیل قاطعیتی که دارند از برخی ضوابط و اصول پیروی می‌کنند.

باز هم تاکید می‌کنیم که این ویژگی‌ها کاملا نسبی بوده و آن را نمی‌توان به تمام مردم تعمیم داد. اما با قاطعیت می‌توان گفت که آلمانی‌ها به صمیمیت و خونگرمی شهرت ندارند و اگر برایتان این خصوصیت‌ها اولویت بسیار زیادی دارند بهتر است در میان مردم سایر کشورها آن‌ها را جستجو کنید.

  • منوی محدود

آلمان هم مانند سایر کشورهای اروپایی دیگر از نظر تنوع غذایی منتقدانی دارد. یعضی از مهاجران معتقد هستند که منوی غذای آلمانی‌ها محدود بوده و به کیفیت و تنوع غذاهای ترکی یا عربی نمی‌رسد. البته این امر نیز مانند سایر امور فرهنگی کاملا نسبی بوده و به سلیقه افراد بستگی دارد. آنچه گفته شد تنها نظرات افراد می‌باشد و امکان دارد غذاهای آلمانی کاملا باب میل شما باشند. ناگفته نماند که این مشکل از موارد کم‌اهمیت مشکلات مهاجرت به آلمان محسوب می‌شود.

  • جدا کردن کار و زندگی شخصی

 این یک ضرب المثل آلمانی می‌باشد که راوبط کاری در آلمان را به بهترین شکل ممکن توصیف می‌کند. منظور از جمله‌ی بالا این است که بین کار و زندگی ش

خصی در آلمان مرز مشخص و واضحی وجود دارد. ممکن است آلمانی‌ها در ابتدا مقداری غیر صمیمی و خشک به نظر برسند. علت آن این می‌باشد که مردم این کشور دوست دارند جنبه‌های مختلف زندگی خود همچون کار و زندگی خصوصی را از یکدیگر جدا کنند، اما تنها در ابتدای آشنایی با اطرافیان این گونه اند.

بنابراین اصلا جای تعجب ندارد اگر متوجه شوید که در ابتدا آلمانی‌ها بیشتر بر انجام وظایف خود تمرکز می‌کنند تا ایجاد روابط دوستانه و آشنایی با همکاران خود. معمولا بین مردم آلمان حرف زدن در مورد مسائل عادی روزمره چیزیست که در محیط کار نمی‌بینید، چون مردم این کشور معتقد هستند که این مسائل حواس آن‌ها را از انجام وظایف خود پرت می‌کند. ممکن است با خود فکر کنید که دلیل وجود چنین مسئله ایی به خاطر اخلاقیات کاری بسیار سختگیرانه مردم کشور آلمان می‌باشد و باید گفت که متاسفانه این مساله صحت داشته و از مشکلات مهاجرت به آلمان به شمار می‌رود.

  • هزینه‌های بالای زند‌گی در آلمان از مشکلات مهاجرت به آلمان

آلمان یکی از کشورهای اروپایی گران‌قیمت می‌باشد که هزینه‌های زندگی همچون خوراک، مسکن، پوشاک، حمل و نقل و سایر هزینه‌های زندگی دیگر در این کشور نسبتا بالا است.

برای دریافت ویزای آلمان، متقاضیان باید اثبات نمایند که توانایی تامین هزینه‌های زندگی خود در آلمان را دارند. این امر برای افرادی که از کشورهای کم‌درآمد هستند می‌تواند بسیار چالش‌برانگیز باشد. به همین دلیل افراد بخاطر هزینه‌های زندگی بالا در آلمان از مهاجرت به این کشور صرف نظر می‌کنند. همچنین این مسئله می‌تواند یکی از مهم ترین مشکلات مهاجرت به آلمان باشد. اما برای کاهش هزینه‌ها در این کشور راه‌کارهایی وجود دارد که به شرح زیر می‌باشند:

شما می‌توانید برای کاهش هزینه‌ها در آلمان شهر یا روستایی را انتخاب کنید که هزینه‌های زندگی پایین‌تری داشته باشند.

همچنین دانشجویان می‌توانند برای کاهش هزینه‌های محل اقامت خود، خانه اشتراکی یا خوابگاه‌های دانشجویی را انتخاب کنند.

برای کم کردن هزینه‌های خوردو و خوراک نیز می‌توانند به جای غذا خوردن در رستوان، در خانه پخت و پز غذا را انجام دهند.

استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی به جای ماشین شخصی یکی دیگر از روش‌های کاهش هزینه‌ها است.

  • نژادپرستی و تبعیض

متأسفانه، تبعیض و نژاد پرستی یکی دیگر از مشکلات مهاجرت به آلمان است که در این کشور بسیار دیده می‌شود. ممکن است مهاجران به دلیل مذهب، نژاد جنسیت یا ملیت خود در آلمان با تبعیض مواجه شوند. اما این مسئله جای هیچ گونه نگرانی ندارد و می‌توان این موضوع را به مقامات مربوطه گزارش داده و یا از حقوق خود به عنوان یک مهاجر آگاهی پیدا کرد.

  • مشکلات روحی و روانی

مهاجرت می‌تواند یک تجربه استرس‌زا بوده و باعث ایجاد مشکلات روحی و روانی همچون اضطراب، افسردگی، نشخوار فکری و اختلالات خواب شود. برای رفع مشکلات مهاجرت به آلمان شما می‌توانید در صورت نیاز با یک تراپیست، مشاور یا روانکاو صحبت کرده و از سلامت روان خود مراقبت کنید.

  • نوبت دهی سفارت از مشکلات مهاجرت به آلمان

یکی از مشکلات مهاجرت به آلمان، نوبت دهی سفارت آلمان می‌باشد. افراد باید برای اقامت در آلمان یا درخواست ویزا، قبل از مراجعه به سفارت آلمان نوبت بگیرند. ممکن است این فرآیند پیچیده و طولانی باشد و به تقاضای مهاجرت و تعداد درخواست‌های قبلی بستگی داشته باشد. علاوه بر این، معمولا نوبت‌های سفارت آلمان زود پر می‌شود و باید گاهی اوقات چند هفته یا حتی چند ماه منتظر باشید تا نوبت خود را بگیرید. ممکن است این مسئله باعث مشکلات مالی و تأخیر در برنامه ریزی سفر شود. علاوه بر موارد ذکر شده، پروسه تکمیل فرم‌ها، تصویربرداری و جمع آوری مدارک نیز تلاش و زمان زیادی را در سفارت آلمان می‌طلبد. بنابراین نوبت دهی سفارت از معایب و مشکلات مهاجرت به آلمان به شمار می‌رود.

شرایط سنی مناسب از مشکلات مهاجرت به آلمان

شرایط سنی برای مهاجرت یکی دیگر از مشکلات مهاجرت به آلمان است. در ادامه به بررسی بعضی از مشکلات مهاجرت به آلمان و شرایط سنی مناسب برای مهاجران می پردازیم.

جوانان:

عموما جوانان دارای توانایی یادگیری سریع‌تر و سطح زبان بالاتر هستند، اما ممکن است در کشور جدید با چالش‌های فرهنگی و زندگی روبرو شوند.

تولد کودک:

باردار بودن یا داشتن کودک در هنگام مهاجرت، از دیگر مشکلات مهاجرت به آلمان به حساب می‌آید و امکانات و خدمات بهداشتی خاصی را می‌طلبد. همچنین، ممکن است در شرایط جدید تأثیرات روحی و روانی بارداری و تولد کودک و نبودن خانواده و دوستان هم مشکلاتی را به همراه داشته باشد.

افراد مسن:

ممکن است افراد مسن در زمینه سلامتی، ادغام شدن با فرهنگ جدید و احساس تنهایی با چالش‌های جدید روبرو شوند. همچنین، برای افراد مسن در آلمان بعضی از امکانات و خدمات وجود دارد، اما به حمایت اجتماعی و تأمین منابع مالی نیاز دارد.

کودکان و نوجوانان:

 کودکان و نوجوانان در طیتحصیلات و گذراندن زندگی روزمره خود و همچنین فرایند یادگیری زبان جدید مشکلات خاصی را تجربه کرده‌اند. همچنین، پذیرش فرهنگ جدید و علاقه به حفظ هویت فرهنگی خود نقش مهمی در تطبیق آن‌ها با جامعه جدید دارد.

معایب مهاجرت و زندگی در آلمان چیست؟

معایب مهاجرت و زندگی در آلمان چیست؟

یکی از مهم ترین مشکلات مهاجرت به آلمان و زندگی در این کشور، آب و هوای نامناسب آن است. اکثر افرادی که به آلمان مهاجرت یا سفر می‌کنند، از آب و هوای این کشور ناراضی هستند، اما درصد زیادی از افراد نیز از محیط طبیعی آلمان تعریف می‌کنند. باید به این نکته مهم نیز توجه داشته باشید که برای پیدا کردن کار در کشور آلمان، تسلط به زبان آلمانی در اولویت قرار دارد. به همین دلیل می‌بایست در ابتدا به دنبال یادگیری زبان این کشور باشید. از دیگر معایب و مشکلات مهاجرت به آلمان این است که مدت زمانی که برای خرید در کشور آلمان در نظر گرفته شده، بسیار پایین می باشد. چون اکثر فروشنده‌ها از ساعت ۹ تا ۷ مشغول کار هستند و در این زمان هم شما در محیط کاری خود مشغول به کار هستید. لازم به ذکر است افراد بیشتر حقوقی که دریافت می‌کنند برای مالیات هزینه می‌شود.

  • رعایت قوانین مهم آلمان

آلمان قوانینی دارد که ممکن است در بیشتر کشورها این قوانین وجود نداشته باشد. همچنین در آلمان نسبت به جاهای دیگر برخی از قوانین با دقت بیشتری اجرا می‌شوند. شما باید به‌عنوان یک مهاجر در مورد آن‌ها اطلاع کافی را داشته باشید تا دچار مشکل نشوید.

برخی از قوانین مهم آلمان :

 ثبت اطلاعات محل سکونت و رجیستری هر فرد مقیم که در صورت عدم ثبت به موقع، ۱۰۰ یورو جریمه می‌شود از دیگر مشکلات مهاجرت به آلمان است.

هر فرد بالای ۱۶ سال در آلمان باید دارای مدرک شناسایی جدید و معتبر باشد. افراد دارای تابعیت اتحادیه اروپا یا آلمان باید پاسپورت یا کارت شناسایی و کسانی که شهروند یک کشور اتحادیه اروپا نیستند، بایستی پاسپورت معتبر داشته باشند.

در آلمان، باید هر خانوار برای تأمین مالی شبکه‌های پخش رادیو تلویزیونی سهمی را پرداخت کند. این هزینه درماه ۱۷،۵۰ یورو است و برای هر خانوار فقط یک‌بار پرداخت می‌شود.

اگر با خرید ملک در آلمان صاحب خانه شده باشید، پس از گذشت مدت زمان مشخصی مالیات به شما تعلق می‌گیرد.

از دیگر مشکلات مهاجرت به آلمان وقت شناسی است. چون آلمانی‌ها به وقت شناسی اهمیت بسیار زیادی می‌دهند و از مردم انتظار دارند برای قرار ملاقات‌ها و جلسات به موقع حاضر شوند. دیر رسیدن می‌تواند به عنوان بی‌احترامی تلقی شده و به اعتبار شخصی یا حرفه‌ای شما آسیب برساند.

 آلمانی‌ها به پایبندی به مقررات و قوانین معروف هستند. پیروی از رویه‌‌ها و قوانین در آلمان برای پیشگیری از بروز مشکل یا توهین به دیگران بسیار مهم است.

بازیافت و جداسازی زباله از مشکلات مهاجرت به آلمان به شمار می‌رود. چون آلمان از نظر محیط زیست بسیار فعال بوده و برای دفع زباله قوانین سختگیرانه ای دارد. مهم است که زباله‌های خود را به درستی جدا کرده و تا حد امکان آن‌ها را بازیافت کنید.

 آلمانی‌ها پرداخت‌های نقدی را اصلا دوست ندارند.‌ بنابراین داشتن کارت اعتباری و استفاده از آن برای خرید امری بسیار مهم می‌باشد.

معمولا در مناطق مسکونی، در مورد میزان سر و صدا در ساعات خاصی از شبانه روز، به خصوص در عصرها و آخر هفته‌ها قوانین سختگیرانه ای وجود دارد. مهم است که به همسایگان خود احترام گذاشته و سطح سر و صدا را در این مواقع کاهش دهید.

 آلمانی‌ها برای فضای شخصی خودشان ارزش قائل هستند و در تماس فیزیکی، همچون بوسیدن یا در آغوش گرفتن با افرادی که به خوبی نمی‌شناسند، ممکن است احساس ناراحتی کنند. مهم است که به مرزهای شخصی همدیگر احترام گذاشته و قبل از شروع تماس فیزیکی از فرد اجازه بگیرید.

باتوجه به این که آلمانی‌ها برای کار سخت ارزش زیادی قائل هستند، تعادل بین کار و زندگی را هم در اولویت قرار می‌دهند. مهم است که از تعطیلات خود استفاده کرده و ساعات طولانی کار نکنید تا از فرسودگی شغلی پیشگیری کنید.

با پیروی از این دستورالعمل‌ها و قوانین می‌توانید در جامعه آلمان راحت تر ادغام شوید و از هرگونه درگیری و سوء تفاهم فرهنگی جلوگیری کنید.

سوالات درمورد مشکلات مهاجرت به آلمان

روابط اجتماعی آلمانی‌ها با مهاجرین چگونه است؟

آلمانی‌ها افراد صمیمی نبوده و بسیار سرد و سخت و قانونمند هستند.

در آلمان خدمات برای مشتریان چگونه است؟

بسیار ضعیف و بد است مگر اینکه به زبان آلمانی مسلط بوده و بتوانید روابط دوستانه تری با آن‌ها ایجاد کنید.

آیا هنوز هم نژاد پرستی در آلمان وجود دارد؟

در قرن‌های اخیر نژاد پرستی در آلمان کاهش یافته است اما هنوز وجود دارد.

چالش‌های موجود در محیط کار در آلمان کدام‌ها است؟

آلمانی‌ها در محیط کار متمرکز به کار بوده و افرادی بسیار رک گو و مودب هستند و همچنین بسیار منظم و دقیق می‌باشند و برای آن‌ها زمان بسیار مهم است.

milani
milani
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *