فراهانی
مهاجرت به آلمان از طریق ثبت اختراع چجوریه

مهاجرت به آلمان از طریق ثبت اختراع

بسیاری از مخترعان ایرانی قصد دارند تا مهاجرت به آلمان از طریق ثبت اختراع را تجربه کرده و از این طریق به قطب اقتصاد اروپا مهاجرت نمایند. این روش یکی از بهترین راه‌ها برای مهاجرت به آلمان است که می‌تواند مزایای زیادی را برای افراد به همراه داشته باشد. اگر شما نیز جز این دسته از افراد هستید، تا آخر این مطلب همراه ما باشید تا شما را بیشتر با مهاجرت به آلمان از طریق ثبت اختراع آشنا کنیم.

ساختار کشور آلمان برای پذیرش مخترعان

کشور آلمان برای این که افراد را به عنوان مخترع پذیرش نماید شرایط خاصی را نیز برای آنان ایجاد کرده است. در واقع اگر فردی بخواهد از طریق ثبت اختراع به آلمان مهاجرت نماید، می‌تواند ویزای سرمایه گذاری را دریافت کند. اما فرد باید قبل از هر اقدامی اختراع مورد نظر خود را به عنوان پنتنت کشور آلمان ثبت نماید. فرد می‌تواند در صورت موفقیت در ثبت اختراع به راحتی مراحل دریافت ویزا و دریافت اقامت خود را طی کند. البته این اختراع زمانی قابلیت دریافت ویزا را دارد که قابلیت تجاری شدن برای آن وجود داشته باشد. به هر حال فردی که بخواهد مهاجرت به آلمان از طریق ثبت اختراع را انجام دهد باید بیزینس پلن قوی تجاری هم ارائه دهد.
بعد از گذراندن این مراحل نوبت ثبت شرکت با مسئولیت محدود در آلمان است تا شخص بتواند به عنوان اختراع پولساز سرمایه گذاران را برای سرمایه گذاری در تولید این اختراع جذب نماید.

مزایای مهاجرت به آلمان از طریق ثبت اختراع

در اکثر کشورهای دنیا ثبت اختراع مزایای عام و یکسانی دارد. آلمان هم جز کشورهایی می‌باشد که با ثبت اختراع در آن می‌توانید مزایای زیادی را به دست آورید. اولین مزایای مهاجرت به آلمان از طریق ثبت اختراع دریافت حفاظت حقوقی می‌باشد. ایده‌های تجاری موفق از اشیاء روزمره گرفته تا محصولات پیچیده که دارای فناوری‌های پیشرفته ایی هستند افراد زیادی را وسوسه می‌کنند که آن‌ها را کپی یا از آن‌ها تقلید نمایند.

 1. اگر شما هم یک مخترع هستید تنها راه برای محافظت از اختراعات فنی در برابر تقلید بدون اجازه، دریافت پتنت و ثبت اختراع است. چون دارندگان پتنت در کشوری که تقاضای ثبت کرده‌اند و پتنت گرفته‌اند حق انحصاری استفاده از اختراعشان را دریافت می‌کنند. بنابراین، اگر شما در آلمان تقاضا کنید که اختراعتان ثبت شود قطعا در برابر سودجویان از حمایت سیستم قضایی کشور و حمایت حقوقی دولت بهره‌مند می‌شوید.
  در واقع ثبت اختراع منبع مهمی از اطلاعات می‌باشد. چون انتشار یک اختراع‌ انگیزه ای برای توسعه و تحقیق بیشتر برای دیگران فراهم می‌کند. مصرف‌ کنندگان و مخترعان به یک اندازه از افزایش دانش و بهتر کردن نوآوری بهره‌مند می‌شوند. در نتیجه اقتصاد یک کشور شکوفاتر و قوی‌تر می‌شود. به همین دلیل بسیاری از کشورهای پیشرو اقتصادی، مسابقه‌ای غیررسمی از راه ثبت اختراع برای جذب هر چه بیشتر مخترعین از کشورهای دیگر به راه انداخته‌اند.
 2. دومین مورد از مزایای مهاجرت به آلمان از طریق ثبت اختراع این می‌باشد که به شما کمک می‌کند تا تصمیمات تجاری را راحت‌تر و بهتر اتخاذ نمایید. وقتی در آلمان پتنت خود را بگیرید، این پتنت می‌تواند برنامه‌های تکنولوژیکی، موفقیت استراتژی‌ها، تحقیق و توسعه شما را نشان دهد. در نتیجه عامل مهمی در ارزیابی شخص شما یا شرکت‌ شما است. اگر شما صاحب یک شرکت یا کارآفرین هستید، مجموعه پتنت شما، دارایی ارزشمندی می‌باشد و برای سرمایه‌گذاران و شرکای بالقوه پتانسیل‌های نوآورانه را آشکار می‌کند. برخورداری از حمایت حقوقی و گرنت پتنت برای اختراعتان، موقعیت شرکت یا شما را در بازار جهانی تقویت می‌‌نماید. به عبارت دیگر در زمینه کاری خودتان برجسته می‌شوید.
 3.  سومین مزایای مهاجرت به آلمان از طریق ثبت اختراع افزایش انگیزه و انتقال فناوری است. علاوه بر موارد ذکر شده پتنت می‌تواند انگیزه کارکنان شرکت را نیز افزایش دهد. اگر شرکت برای اختراع یک کارمند اظهارنامه ثبت اختراع تسلیم نماید آن کارمند با ثبت اختراع در کشور آلمان می‌تواند پاداش قابل‌ توجهی دریافت نماید.
 4. چهارمین مزایای مهاجرت به آلمان از طریق ثبت اختراع این می‌باشد که ثبت اختراع در انتقال فناوری نقش مهمی را ایفا می‌کند. همچنین هیچ سرمایه‌گذار عاقلی بروی اختراعی که ثبت نشده است سرمایه‌گذاری نمی‌کند. همچنین به سختی می‌توانید اختراع ثبت نشده را بفروشید یا لیسانس بدهید. پتنت، پیدا کردن شرکا را برایتان آسان‌تر کرده و مسیر پیشرفت‌ها و همکاری‌های تجاری را هموار تر می‌‌نماید. زمانی که شرکت یا خود شما برای تأمین مالی وام درخواست می‌کنید، پتنت‌ها می‌توانند در این زمینه بسیار مفید باشند.
  قطعا شما هزینه و وقت زیادی را صرف ساخت اختراع خود کرده‌اید. اما بهتر است بدانید که پتنت‌ها می‌توانند همه این هزینه‌ها را برایتان جبران کنند. همچنین شما بسیار راحت‌تر و سریع‌تر به سودآوری می‌رسید و جای خود را در بازار تثبیت می‌‌نمایید. اگر در گام بعدی پیشرفت حرفه‌ای و شغلی خود برای خلق اختراع دیگر به دنبال کسب حمایت مالی باشید، سرمایه‌گذاران زیادی با توجه به پتنت‌های قبلی شما، مایل به همکاری با شما خواهند بود.
 5.  پنجمین مزایای مهاجرت به آلمان از طریق ثبت اختراع این می‌باشد که پتنت می‌تواند به مدت ۲۰ سال از اختراع شما محافظت کند. زمانی که اظهارنامه ثبت اختراع خود را به اداره ثبت اختراع آلمان ارائه می‌‌دهید به طور خودکار به شما پتنت نمی‌دهند. چون در مرحله اول داوران متخصص اداره ثبت اختراع آلمان اختراع شما را داوری و بررسی می‌کنند.
  اگر نتیجه داوری شما مثبت باشد می‌توانید پتنت دریافت کنید. در داوری، داور بررسی می‌‌نماید که آیا موضوع اظهارنامه برای یک فرد ماهر در آن زمینه علمی و فنی جدید می‌باشد یا خیر. آیا در اظهارنامه، شما اختراع خود را به گونه‌ای افشا کرده‌اید و توضیح داده‌اید که داور امکان ساخت یا انجام آن را پیدا کند یا خیر. آیا اختراعتان کاربرد صنعتی دارد یا خیر. اگر پاسخ داور یا همان فرد ماهر در آن زمینه عملی و فنی به تمام سوالات ذکر شده مثبت باشد، قطعا تا دریافت پتنت راه زیادی نخواهید داشت.
 6. ششمین مزایای مهاجرت به آلمان از طریق ثبت اختراع این است که حق جلوگیری از استفاده دیگران از اختراع و حق انحصاری استفاده از اختراع با انتشار پتنت در روزنامه ثبت اختراع آلمان اجرا می‌شود. همچنین اختراع اعطا شده حداکثر به مدت ۲۰ سال از روز پس از تسلیم اظهارنامه محاسبه می‌‌گردد. با این حال، برای محصولات دارویی و حفاظت از گیاهان در آلمان استثنائاتی وجود دارد.
 7. هفتمین مزایای مهاجرت به آلمان از طریق ثبت اختراع این می‌باشد که حفاظت فرامرزی امکان‌پذیر می‌گردد. همه حقوق مالکیت فکری، از جمله پتنت‌ها سرزمینی می‌باشند. این بدان معنا می‌باشد که فقط در کشور یا سرزمینی که آن را دریافت نموده‌اید تأثیر دارند. بنابراین، پتنتی که اداره ثبت اختراع آلمان به فرد اعطا کرده است، فقط در آلمان قابل استناد می‌باشد. همچنین بهتر است به این نکته مهم نیز توجه داشته باشید که امکان بسط اظهارنامه ثبت اختراعی که به اداره ثبت اختراع آلمان ارائه داده‌اید، به سایر کشورها هم وجود دارد.
 8. هشتمین مزایای مهاجرت به آلمان از طریق ثبت اختراع حق انحصاری استفاده، لیسانس دادن اختراعات است. اگر صاحب پتنت باشید، می‌توانید به هر نحو از اختراع خود بهره‌برداری نمایید. همچنین می‌توانید در بازار کسب موقعیت انحصاری دریافت کنید. شما با پتنت، ابزاری دارید که ورود رقبا را به بخش خاصی از بازار دشوار یا حتی غیر ممکن می‌کند. بعلاوه شما می‌توانید حق اختراع خود را به فروش برسانید، لیسانس دهید و وصیت کنید. قرارداد لیسانس منعقده بین لیسانس‌ گیرنده و صاحب پتنت این اجازه را به لیسانس‌ گیرنده می‌دهد تا در ازای پرداخت هزینه از اختراع مندرج و پتنت استفاده و بهره‌برداری نماید. شما می‌توانید اختراعاتی را که برای آن‌ها اعلامیه‌های غیر الزام‌ آور و الزام‌ آور تمایل به اعطای لیسانس مطابق با بخش ۲۳ قانون ثبت اختراع در کشور آلمان صادر شده است را به زبان آلمانی و به صورت آنلاین در DPMAregister جستجو نمایید.
 9.  نهمین مزایای مهاجرت به آلمان از طریق ثبت اختراع مدل مفید می‌باشد. در واقع مدل مفید جایگزین سریع و کم‌هزینه برای پتنت می‌باشد. مدل‌های مفید حفاظتی مشابه اختراعات را ارائه می‌دهند با این تفاوت که به طور قابل توجهی مراحل ثبت کوتاه‌تر می‌باشد، چون اختراعات از نظر داوری و فنی مورد بررسی قرار نمی‌گیرند. اما می‌توان مدل‌های مفید را راحت‌تر به چالش کشید و حکم ابطال آن‌ها را دریافت کرد. معمولا مدل مفید برای نوآوری‌هایی در دسترس می‌باشد که شرط سخت‌گیرانه گام ابتکاری که یکی از شرایط لازم برای اعطای پتنت و اختراع دانسته شدن است را ندارند ولی جدید هستند و دارای کاربرد صنعتی می‌باشند.

مدارک لازم برای ثبت اختراع در آلمان

برای ثبت اختراع در آلمان ارائه مدارک زیر ضروری است:

 • توضیحات کامل و دقیق در رابطه با اختراع و طرح آن
 • فهرست رفرنس‌ها و منابع علمی به‌کار رفته برای اختراع مورد نظر
 • گردآوری و ارائه ایده‌ها یا ادعاهای مشابه اختراع مد نظر
 • رسم فنی اختراع به شکل دقیق و کامل
 • توضیح کامل عملکرد اختراع
 • سوابق پیشین فرد مخترع در رابطه با زمینه‌های علمی و سایر اختراعات

مهم‌ ترین حوزه‌‌های اختراعی برای کسب اقامت کشور آلمان

 مهاجرت به آلمان از طریق ثبت اختراع فقط زمانی امکان پذیر است که اختراع شما کاربرد به خصوصی در حوزه‌هایی مانند خودروسازی داشته باشد. به طبع خودروسازی فقط حوزه مدنظر برای ارائه این روش اقامتی نمی‌باشد و می‌توان با داشتن اختراعاتی در سایر حوزه‌ها هم درخواست اقامت آلمان را ارائه کرد.

 •  از دیگر حوزه‌های محبوب در این زمینه، صنایع ای تی یا INFORAMTION TECHNOLOGY می‌باشد.
 • این صنعت زیرمجموعه‌های زیادی مثل رایانه‌ها، دستگاه‌های هوشمند، اینترنت و … دارد.
 • درصورتی که اختراعتان در این زمینه باشد، شما شانس خوبی برای دریافت اقامت آلمان خواهید داشت.
 • نانوتکنولوژی هم یک صنعت دیگر در این رابطه محسوب می‌شود.
 •  اختراعات نانوتکنولوژی سهم پر اهمیتی از اختراعات بزرگ جهان را مختص خود کرده‌اند و به همین خاطر در کشور آلمان هم از اهمیت و ارزش بسیار زیادی برخوردار می‌باشند.
 • حوزه‌های مهم دیگر برای کسب اقامت کشور آلمان توسط ثبت اختراع شامل اختراعات پزشکی، اختراعات مربوط به ساخت و ساز و اختراعات مربوط به ربات‌ها می‌باشند.

جمع بندی

مهاجرت به آلمان از طریق ثبت اختراع ازجمله راه‌های مهاجرت به آلمان می‌باشد که افراد در آن در پی مهاجرت و کسب اقامت آلمان می‌باشند. در این روش شما قادر هستید با ثبت اختراع خود در این کشور، به زندگی در آلمان مشغول شوید.

سوالات درمورد مهاجرت به آلمان از طریق ثبت اختراع:

آیا برای مهاجرت به آلمان از طریق ثبت اختراع، به ثبت آن اختراع در ایران نیاز است؟

ثبت نمودن اختراع و یا ایده در ایران ضرورتی نیست اما سبب آسان و سریع شدن روال اخذ اقامت می‌گردد.

نحوه ثبت اختراع در آلمان چگونه است؟

با مراجعه به دفاتر اداره ثبت اختراعات در شهرهای مختلف آلمان مانند برلین، مونیخ، ینا و … می‌توانید اختراع خود را ثبت کرده و سپس مهاجرت به آلمان از طریق ثبت اختراع بپردازید.

آیا می‌توان به ثبت اختراع به صورت آنلاین اقدام کرد؟

در صورتی که جزو کسانی می‌باشید که در آلمان حضور ندارید و می‌خواهید از طریق ثبت اختراع در آلمان به این کشور مهاجرت کنید قادر هستید به ثبت اختراع خود از طریق نرم افزار DPMAdirekt اقدام نمایید

elel
elel
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *