فراهانی

مهاجرت افراد زیر ۱۸ سال به آلمان

اکثر افرادی که می‌خواهند به آلمان مهاجرت کنند، تحت شرایط سنی خاصی بایستی روش‌های گوناگونی را انتخاب نمایند. این مسیر برای مهاجرت افراد زیر ۱۸ سال به آلمان هم صادق است. کشور آلمان نیز مثل کشور‌های دیگر دنیا شرایط خاصی را برای پذیرش مهاجران دارد.

به همین علت افراد در هر سن و سالی برای این که قادر باشند به این کشور مهاجرت کنند باید به نکاتی توجه کنند. ما در این مقاله قصد داریم شما را به صورت کامل با مهاجرت افراد زیر ۱۸ سال به آلمان آشنا کنیم برای آشنایی بیشتر با این موضوع تا آخر این مقاله ما را همراهی کنید.

آشنایی با مهاجرت افراد زیر ۱۸ سال به آلمان

اخیرا اکثر خانواده‌ها به همراه فرزندان زیر 18 سال خود به آلمان مهاجرت می‌نمایند. البته بعضی از نوجوانان زیر 18 سال هم به تنهایی جهت مهاجرت به آلمان آماده می‌شوند. شرایط مهاجرت افراد زیر 18 سال با افراد بالای 18 سال متفاوت است. از لحاظ حقوقی این افراد بالغ محسوب نشده و دریافت ویزا برای آن‌ها دشوار است.

برای مهاجرت افراد زیر هجده سال چند راه وجود دارد که در ادامه به توضیح هر از این راه‌ها می‌پردازیم:

ویزای توریستی برای مهاجرت افراد زیر ۱۸ سال به آلمان

ازجمله روش‌های مهاجرت افراد زیر ۱۸ سال به آلمان ویزای توریستی است. که این ویزا، ویزایی موقت و کوتاه مدت بوده و فرد برای دریافت آن بایستی این اطمینان را به مامور مهاجرت بدهد، که پس از پایان سفر به کشور مبدا بر می‌گردد.

داشتن تمکن مالی جهت تأمین هزینه‌های زندگی در طول این سفر واجب است.

دقت کنید اگر فرد زیر ۱۸ سال وابستگی مالی به خانواده خود دارد، قادر به دریافت ویزای توریستی آلمان به صورت مستقل نیست و همراه با والدین باید سفر کند.

مهاجرت به آلمان از طریق پناهندگی

عده‌ای از افراد ۱۸ سال نیز به صورت پناهنده به آلمان مهاجرت می‌کنند. افرادی که بدون قیم یا والدین به این کشور پناهنده می‌شوند، پرونده بدون سرپرست و پناهجوی زیر ۱۸ سال برای آن‌ها ثبت می‌گردد. در این شرایط دولت آلمان با چک کردن درخواست آن‌ها از طریق اداره BAVF پرونده آن‌ها را بررسی می‌نماید و در صورت داشتن شرایط لازم به آن‌ها اقامت دولدونگ می‌دهد و بعد از سن ۱۸ سالگی فرد اجازه اقامت و زندگی در این کشور را توسط وکیل دریافت می‌نماید.

مهاجرت به آلمان از طریق ویزای تحصیلی

نوجوانان زیر ۱۸ سال قادر هستند با دریافت ویزای تحصیلی به تحصیل در مدارس دولتی و بین المللی و یا دانشگاه‌های برتر این کشور مشغول شوند. تحصیل از ۶ تا ۱۸ سالگی در آلمان اجباری بوده و تمام افراد بایستی به تحصیل در مدارس این کشور بپردازند. بعد از پایان دوران دبیرستان، دانش آموزان قادر هستند به دانشگاه وارد شده و یا در سازمان‌های فنی و حرفه ای به یادگیری یک حرفه خاص مشغول گردند.

در صورتی که شما نیز زیر ۱۸ سال هستید برای اینکه بتوانید از این طریق به آلمان مهاجرت کنید، نیاز است با برخی از مدارک لازم جهت ارائه به سفارت و دریافت ویزای تحصیلی آشنا گردید. این مدارک شامل پاسپورت معتبر، نامه پذیرش از مدرسه در آلمان، آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریزنمرات، انگیزه نامه تحصیلی، تکمیل فرم ویزای زیر ۱۸ سال آلمان، تمکن مالی مناسب برای ارائه به سفارت و بیمه سلامت و درمان برای افراد زیر ۱۸ سال هستند.

مهاجرت به آلمان از طریق الحاق به خانواده

در این روش بایستی یکی از والدین ویزای کاری، سرمایه‌گذاری یا تحصیلی آلمان را دریافت نموده و خانواده خود را هم به این کشور ببرند.

مزایای مهاجرت افراد زیر ۱۸ سال به آلمان

اکثر خانواده‌ها به خاطر پیشرفت فرزندان خود، آن‌ها را برای تحصیل به آلمان می‌فرستند. مهاجرت افراد زیر ۱۸ سال به آلمان علاوه بر ساخت آینده‌‌ای درخشان بلکه مزایای دیگری نیز دارد. بعضی از این مزایا به شرح زیر هستند:

 • امکان تحصیل در مدارس آلمانی با کیفیت بالای آموزشی
 • امکان تحصیل در مدارس دولتی به صورت رایگان در صورت تسلط نسبی داشتن به زبان آلمانی
 • امکان تحصیل در مدارس بین‌المللی و شبانه‌روزی به زبان انگلیسی
 • با تحصیل در مدارس آلمان، دانش آموزان می‌توانند زبان‌های آلمانی، فرانسوی و انگلیسی را یاد بگیرند.
 • آشنایی با فرهنگ‌ها، آداب‌ورسوم و زبان‌های مختلف و کسب تجربه تحصیلات بین‌المللی برای افراد زیر ۱۸ سال
 • امکان اخذ پذیرش از دانشگاه‌های برتر آلمان و جهان بعد از دریافت مدرک دبیرستان
 • دریافت اقامت آلمان با تحصیل در مدارس و دانشگاه‌ها
 • امنیت شغلی بالا و اخلاق کاری خوب
 • موقعیت‌های شغلی عالی
 • بهره‌مندی از بیمه‌های درمانی
 • داشتن کیفیت زندگی بالا
 • هزینه‌های زندگی پایین
 • سیستم حمل و نقل عالی

شرایط اسکان افراد زیر ۱۸ سال در آلمان

افرادی که قبل از ۱۸ سالگی به آلمان مهاجرت می‌کنند، برای اسکان بایستی دارای شرایط خاصی باشند. با توجه به اینکه این افراد سن قانونی ندارند، به همین علت برای مهاجرت مقوله اسکان حائز اهمیت است. در اولین قدم فرد بایستی تکلیف محل اسکان اولیه خود را مشخص نماید.

اگر دانش‌آموز پذیرش از مدارس شبانه روزی دريافت نماید، قادر است در این مدارس ثبت نام نماید. البته در این شرایط مدیریت مدرسه به عنوان قیم قانونی دانش‌آموز تعیین می‌گردد. به همین علت تمام مسئولیت حفاظت از دانش‌آموز به عهده مدیریت مدرسه است. اگر یکی از اقوام یا بستگان دانش‌آموز مقیم آلمان باشند، می‌توان بعد از اطمینان دولت این کشور قیومیت دانش‌آموزان را به یک خانواده آلمانی یا اقوام او واگذار کرد.

اقامت دائم و دریافت شهروندی آلمان برای افراد زیر ۱۸ سال

ممکن است برای شما این‌ سوال پیش بیاید که مهاجرت افراد زیر ۱۸ سال به چه شکل به اقامت دائم و تابعیت آلمان منجر می‌گردد؟

در پاسخ این سوال باید بگوییم که اگر فرد از راه دانش‌آموزی به آلمان مهاجرت نماید بعد از اتمام دوره تحصیلی، با دریافت پذیرش از دانشگاه‌های آلمان قادر خواهد بود ویزای دانش‌آموزی را به دانشجویی تغییر دهند.

بعد از دوران فارغ التحصیلی از دانشگاه، اگر فرد قادر باشد شغل مناسبی بیابد با تغییر ویزای تحصیلی به کاری و سپری کردن ۵ سال اقامت کاری در آلمان قادر است اقامت دائم دریافت کند. بعد از ۸ سال کار و اقامت در آلمان هم قادر است، جهت دریافت تابعیت اقدام کند. دریافت تابعیت و پاسپورت آلمانی به شرایط زیر نیازمند است:

 • قبول شدن در آزمون شهروندی آلمان
 • داشتن مدرک زبان آلمانی سطح B1
 • پرداخت کردن بیمه و مالیات
 • عدم وجود سابقه کیفری در آلمان
 • تمکن مالی کافی جهت تأمین هزینه‌های زندگی

میزان تمکن مالی برای مهاجرت افراد زیر ۱۸ سال به آلمان

ازجمله مهمترین مقوله‌ها در فرایند مهاجرت به آلمان، تمکن مالی می‌باشد. افرادی که می‌خواهند به این کشور مهاجرت نمایند، با توجه به روش مهاجرت بایستی میزان مشخصی تمکن مالی داشته باشند. برای مهاجرت افراد زیر ۱۸ سال به آلمان هم این شرط برقرار می‌باشد. با این تفاوت که اثبات تمکن مالی بایستی از طرف والدین باشد. رقم مشخص شده برای مهاجرت افراد زیر ۱۸ سال به آلمان حدود ۱۰ الی ۱۲ هزار یورو برای هر فرد است.

سوالات درمورد مهاجرت افراد زیر ۱۸ سال به آلمان

افراد زیر 18 سال به چه روش‌هایی قادر هستند به آلمان مهاجرت کنند؟

همانطور که در این مقاله نیز ذکر شده این افراد به ۴ روش ویزای توریستی، پناهندگی، از طریق تحصیل و الحاق به والدین می‌توانند به این کشور مهاجرت کنند.

زبان تحصیل در مدارس آلمان چیست؟

در مدارس دولتی زبان آلمانی تدریس شده و در مدارس خصوصی و بین المللی و شبانه روزی زبان تدریسی، انگلیسی است.

آیا افراد زیر 18 سال قادر به دریافت بورسیه تحصیلی مدارس آلمان هستند؟

خیر، در دبستان‌ها و مدارس راهنمایی و دبیرستان‌های آلمان بورسیه داده نمی‌شود زیرا تحصیل در مدارس دولتی آلمان رایگان است.

milani
milani
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *