فراهانی
آزمون زبان آلمانی در ایران

آزمون زبان آلمانی در ایران

افرادی که به زبان آلمانی علاقمند هستند، می‌توانند پس از پایان یافتن دوره‌های آموزش زبان آلمانی برای سنجش معلومات خود و دریافت مدرک جهت ارائه به دانشگاه‌های آلمانی زبان، سفارت جمهوری فدرال آلمان و یا کارفرماهای مربوطه در ایران یا خارج از کشور در آزمون‌های زبان آلمانی شرکت نمایند.
در صورتی که قصد مهاجرت، تحصیل یا کار در یکی از کشورهای آلمان، اتریش، بلژیک، سوئیس، لوکزامبورگ یا لیختن‌اشتاین را داشته باشید، نیاز است که در یکی از آزمون‌های زبان آلمانی، شرکت کنید.
ما در این مقاله قصد داریم شما را به صورت کامل با آزمون زبان آلمانی در ایران آشنا کنیم برای آشنایی بیشتر با این موضوع در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

آشنایی با آزمون زبان آلمانی در ایران

 • زبان آلمانی ازجمله ده زبان متداول جهان و رایج‌ترین زبان مادری اتحادیه اروپا می‌باشد.
 • این زبان، زبان رسمی در آلمان، اتریش، لیختن اشتاین و بخش‌هایی از سوئیس است.
 •  زبان آلمانی گزینه بسیار جذابی می‌باشد که قادر است درهای زیادی را به روی آینده شما باز نماید.

در صورتی که مدتی است که زبان آلمانی را یاد گرفته و اکنون به سطح مطلوبی رسیده‌اید، زمان آن رسیده است که یک گواهینامه رسمی زبان آلمانی جهت اثبات این کار دریافت نمایید. شرکت کردن در یک آزمون زبان آلمانی و دریافت گواهینامه مربوطه، در رزومه شما تاثیر زیادی خواهد داشت و کارفرمایان بالقوه آتی شما را تحت تاثیر قرار خواهد گذاشت.

 • گواهینامه‌ها و آزمون‌های زبان آلمانی قبل از ورود شما به محیط کاری تاثیر زیادی خواهند داشت.
 • انتخاب آزمون زبان آلمانی بسیار گسترده است و آزمون مناسب شما مطابق با سطح، هدف نهایی شما و دانشگاه مورد تقاضای شما خواهد بود.
 • معروف شده‌ترین آزمون‌های زبان آلمانی DSH ،TestDaF و آزمون‌های موسسه Goethe می‌باشند و تمام سطوح CEFR را از A1 الی C2 پوشش می‌دهند.

انواع آزمون زبان آلمانی در ایران

انواع آزمون زبان آلمانی در ایران

انواع آزمون زبان آلمانی در ایران شامل آزمون ÖSD، آزمون TELC، آزمون DSH، آزمون TestDaF و آزمون Goethe Zertifikat می‌باشند.

که در ادامه به صورت مختصر در رابطه با هر کدام توضیح خواهیم داد:

 • آزمون Goethe Zertifikat

موسسه بین المللی گوته با برگزار کردن آزمون‌های استاندارد Goethe Zertifikat، سطح زبان آلمانی افراد را بررسی می‌نماید. امروزه، شعبه تهران این موسسه به عنوان نماینده رسمی گوته در ایران فعالیت می‌نماید و افراد قادر هستند در آزمون‌های این موسسه شرکت کنند.
ازجمله ویژگی‌های مهم آزمون‌های گوته این می باشد که مدارک آن‌ها توسط سفارت آلمان تأیید و پذیرش می‌گردد. با توجه به این موضوع، افرادی که قصد مهاجرت، تحصیل یا کار در آلمان را دارند، بایستی در آزمون گوته شرکت کنند.
سطوح آزمون‌های گوته مطابق با استاندارد CEFR اروپا تعیین شده که شامل شش سطح A1، A2، B1، B2، C1 و C2 است و برای کسانی که در پی یادگیری زبان آلمانی هستند، راهنمای مفیدی می‌باشد.

 • آزمون DSH

آزمون DSH یک آزمون مخصوص برای ورود به دانشگاه‌های آلمان می‌باشد که توسط دانشگاه‌های آلمانی برگزار می‌گردد. نتایج این آزمون به سه سطح DSH 3، DSH 2 و DSH 1 تقسیم می‌شود که هر یک بازه‌های درصدی خاصی را شامل می‌شوند.
داشتن مدارک DSH 3 و DSH 2 به دانشجوان اجازه ورود به دانشگاه‌های آلمانی زبان را می‌دهد و این آزمون فقط در دانشگاه‌های آلمان برگزار می‌گردد.

ولی باید دقت کنید که فرمت و محتوای آزمون DSH امکان دارد در هر دانشگاه متفاوت باشد.

 • آزمون TestDaF

آزمون TestDaF یک آزمون مخصوص برای دانشجویانی می‌باشد که می‌خواهند، به زبان آلمانی در دانشگاه‌های آلمان یا کشورهای آلمانی زبان دیگر به تحصیل آکادمیک مشغول شوند. این آزمون از بخش‌های خواندن، شنیدن، نگارش و مکالمه تشکیل یافته است. با کسب مدرک سطح TDN 4 در این آزمون، دانشجوان می‌توانند در کل مراکز آموزش عالی آلمان به تحصیل مشغول گردند.
لازم به ذکر است که اعتبار مادام العمر مدرک TestDaF و عدم نیاز به گذراندن دوره‌های زبان بعد از کسب این مدرک، از ویژگی‌های مهم این آزمون می‌باشند.

 • آزمون TELC

آزمون TELC از دیگر آزمون‌ زبان آلمانی در ایران است که اخیراً در ایران برگزار شده و مدرک آن توسط سفارت و دانشگاه‌های آلمان، اتریش و سوئیس تایید می‌گردد.
این آزمون طبق استاندارد GER طراحی شده است و برای مقاصد مختلف مثل مهاجرت تحصیلی، کاری یا اقامت به کار می‌رود. افراد برای ورود به بازار کار در کشور آلمان به کسب مدرک A2 این آزمون نیاز دارند و قبولی در آزمون TELC C1 معادل با TDN4 یا DSH2 می‌باشد.

کدام یک از انواع آزمون زبان آلمانی در ایران را انتخاب کنم؟

کدام یک از انواع آزمون زبان آلمانی در ایران را انتخاب کنم؟
 • در صورتی که قصد شرکت در یک آزمون آلمانی برای دریافت گواهینامه سطح زبان زبان آلمانی در ایران را دارید و هدف خاصی ندارید، آزمون‌های Goethe-Institut بهترین گزینه هستند.
  این آزمون‌ها برای هر یک از 6 سطح CEFR یک آزمون ارائه داده و گواهینامه‌های آن توسط کارفرمایان و دانشگاه‌های سراسر جهان شناخته‌شده و ارزشمند هستند.
 • ولی در صورتی که قصد پذیرش در یک دانشگاه آلمانی را دارید، باید در آزمون‌های TestDaF یا DSH شرکت نمایید که سطوح مشابه CEFR را پوشش داده و برای داوطلبان بالاتر از سطح متوسط و پیشرفته (سطح B2-C1) مناسب هستند.
  پس در حالت کلی برای انتخاب آزمون مناسب باید ابتدا سطح تسلط خود را مشخص نمایید و سپس طبق هدف خود آزمون مناسب را انتخاب کنید.

تاریخ و هزینه برگزاری آزمون زبان آلمانی چقدر است؟

تاریخ و هزینه برگزاری آزمون زبان آلمانی چقدر است؟

آزمون زبان آلمانی موسسه گوته و همچنین TestDaf با دفعات زیادی در ایران برگزار می‌گردد. به صورتی که زبان آموزان در حالت بدبینانه هر ۳ ماه یکبار می‌توانند در این آزمون شرکت کنند.
هزینه آزمون زبان آلمانی در ایران هم مناسب تر از آلمان است با وجود نرخ‌های ارز امروزی توصیه ما بر این است که زبان آموزان در ایران دوره‌ها را بگذرانند و در آزمون‌ها شرکت نمایند.

سوالات درمورد آزمون زبان آلمانی در ایران:

اعتبار مدارک زبان آلمانی چقدر است؟

اعتبار مدارک ÖSD و TestDaF مادام العمر است. البته اکثر شرکت‌های آلمانی موقع جذب نیرو تقاضا می‌نمایند، بیشتر از دو سال از دریافت مدرک سپری نشده باشد.

شرایط آزمون زبان آلمانی در ایران چیست؟

زبان آموزان در روز آزمون بایستی کارت ملی یا پاسپورت خود را همراه خود داشته و موبایل و کیف‌های خود را قبل از ورود به جلسه آزمون تحویل دهند.

elel
elel
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *