فراهانی
مصاحبه سفارت آلمان 2023

 مصاحبه سفارت آلمان 2024

شهروندان خارج از اتحادیه اروپا ازجمله کشور ایران، باید برای سفر به آلمان ویزای آلمان را دریافت نمایند تا بتوانند وارد خاک این کشور شوند. برای دریافت ویزای آلمان، مصاحبه سفارت آلمان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می‌باشد، چون جواب‌های قانع‌کننده باعث می‌شود تا مراحل دریافت ویزا را با موفقیت طی کنید. لازم به ذکر است که از مهم ترین فاکتور‌های تعیین کننده ی موفقیت در مصاحبه سفارت آلمان می‌توان به کامل بودن مدارک و آماده بودن متقاضیان برای مصاحبه اشاره کرد. سوالاتی که در مصاحبه سفارت آلمان از متقاضیان پرسیده می‌شود، برای همه یکسان نیست اما تعدادی از سوالات پر تکرار و نحوه پاسخ صحیح به آن‌ها را برای شما شرح خواهیم داد. پس در ادامه مطالب همراه ما باشید تا شما را بیشتر با مصاحبه سفارت آلمان آشنا کنیم.

 مصاحبه سفارت آلمان

مصاحبه سفارت آلمان

از اصلی‌ترین اقدام‌های دریافت ویزا در کشور‌های افسر محور مثل آلمان، مصاحبه با سفارت است چراکه از تعیین کننده ترین مراحل ویزا شدن می‌باشد. در قدم دوم کامل بودن مدارک و در قدم سوم آماده بودن متقاضیان برای مصاحبه قادر هستند فاکتور‌های تعیین کننده‌ی موفقیت باشند. سوالاتی که در مصاحبه سفارت آلمان می‌پرسند، همیشه برای کل متقاضیان یکی نمی‌باشد ولی تعدادی از سوالات پر تکرار و نحوه پاسخ صحیح به آن ها را در مقاله زیر بررسی می‌کنیم تا بتوانید با آرامش خاطر بیشتر برای مصاحبه سفارت آماده شوید.

نحوه پاسخ دهی در مصاحبه سفارت آلمان

در مصاحبه سفارت آلمان لبخند بزنید و به خاطر داشته باشید که مصاحبه گر صرفا کار خود را انجام می‌دهد و قطعا این شغل از اهمیت خاصی برخوردار است، چون افراد زیادی هستند که با ویزای تعطیلات به خارج از کشور سفر کرده و به دنبال کار می‌گردند که انجام این کار غیر قانونی می‌باشد. نحوه پاسخ دهی در مصاحبه سفارت آلمان از نکات مهم مصاحبه می‌باشد و به جز پاسخ هایی که می‌دهید، وظیفه شما این می‌باشد که زمانی که در مصاحبه سفارت آلمان شرکت می‌کنید باید تا حد امکان مؤدب، آرام و خوش بیان باشید. چون شما از طریق پاسخ‌های خود باید مصاحبه کننده را متقاعد کنید که قصد شما از سفر به آنجا این‌ نیست که بخواهید مشکلی ایجاد کنید. سعی کنید در هنگام مصاحبه سفارت آلمان هیچ اطلاعاتی را مخفی نکنید و اطلاعات نیمه تمام یا نادرست ندهید. باید به همه سوالات پاسخ صحیح دهید تا مصاحبه کننده از سما راضی باشد. پاسخ سوالات ساده را با بله یا خیر مشخص کنید و به راحتی به سوالات پاسخ دهید. به خاطر داشته باشید که باید مصاحبه سفارت آلمان را به عنوان یک گفتگو در نظر بگیرید نه به جای یک بازجویی.

مدارک لازم برای روز مصاحبه سفارت آلمان

مدارک لازم برای روز مصاحبه سفارت آلمان به نوع ویزایی که شخص درخواست می‌دهد بستگی دارد. اما به طور کلی به مدارک زیر نیاز خواهد بود که عبارتند از:

 • فرم درخواست ویزای آلمان:فرم باید با اطلاعات صحیح تکمیل شود.
 • دو قطعه عکس: باید عکس ها یکسان بوده و طی 3 ماه گذشته گرفته شده باشند.
 • رزرو بلیط رفت و برگشت به آلمان
 • پاسپورت معتبر
 • مدارک مربوط به تمکن مالی: بر اساس اطلاعات کمیسیون اروپا، متقاضیان خارجی که به منظور درخواست ویزای آلمان اقدام می‌کنند، باید بتوانند روزانه ۴۵ یورو را برای مدت اقامت خود در خاک آلمان به کنسولگری یا سفارت آلمان تضمین کنند.
 • مدارک شناسایی مانند کارت ملی و شناسنامه شخص
 • مدارک اثبات محل اقامت در آلمان
 • گواهی پیشنهاد کاری یا پذیرش در دوره
 • گواهی بیمه سلامت آلمان
 • بیمه نامه‌ مسافرتی
سوالات مصاحبه سفارت آلمان

سوالات مصاحبه سفارت آلمان برای محل اقامت

سوالات مصاحبه سفارت آلمان برای محل اقامت به عنوان سوالات مهم و پر تکرار در مصاحبه محسوب می‌شود. چون محل اقامت هر فرد با توجه به روش مهاجرتی او می‌تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال کسی که برای ویزای توریستی اقدام می‌نماید می‌تواند محل اقامت خود را مهمان خانه یا هتل نشان دهد، اما فردی که برای سرمایه گذاری یا کار به آلمان می‌رود می‌بایست حتما برنامه ریزی برای نقل مکان به یک خانه داشته باشد و نهایت تا یک ماه به خانه ای نقل مکان کند. محل اقامت دانشجو یا دانش آموز می‌تواند مدرسه، اقامت گاه‌های دانشجویی، خوابگاه یا خانه باشد. در هر حال باید متقاضی باید مدارک محل اقامتی که برای خود تهیه کرده است را در مصاحبه سفارت آلمان نشان دهد.

سوالات مصاحبه سفارت برای ویزای تحصیلی آلمان

در جلسه مصاحبه سفارت آلمان سوالات شخصی، عمومی و خاصی در مورد اهداف و سوابق آینده متقاضی بعد از اتمام تحصیل در آلمان مطرح می‌شود.

با توجه به این که نمی‌توان به طور قطعی گفت که در مصاحبه سفارت آلمان برای ویزای تحصیلی چه سوالاتی پرسیده می‌شود، اما در بیشتر مصاحبه‌ها قطعا پر تکرار ترین آن‌ها، محتمل ترین هستند. پر تکرار ترین سوالات مصاحبه سفارت آلمان برای ویزای دانشجویی آلمان عبارتند از:

 • آیا قصد دارید پس از تمام تحصیل در آلمان به ادامه تحصیل بپردازید یا مشغول به کار شوید؟

باید به این سوال صادقانه پاسخ داده و از اهداف خود بعد از تحصیل سخن بگویید.

 • آیا از بورسیه تحصیلی در آلمان استفاده می‌کنید؟

اگر به این سوال پاسخ مثبت دادید باید نام بورسیه تحصیلی و موسسه صادر کننده بورسیه تحصیلی، مدت زمان و میزان حمایت مالی آن را نیز ذکر نمایید.

 • دانش کلی در مورد آلمان چقدر است؟

شما باید دانش خود را درمورد تاریخ، فرهنگ و مردم این کشور ار ارائه دهید.

 • دلیل انتخاب کشور آلمان برای تحصیل چیست؟

از کیفیت دانشگاه و سطح علمی آلمان بگویید اما سعی نکنید کشور مبدا خود را تخریب کنید.

 • در مورد رشته تحصیلی مورد نظرتان اطلاعات کامل را ارائه دهید.

همه‌ی کشور‌ها به دنبال دانشجوی واقعی می‌باشند و دانشجوی واقعی نیز درمورد رشته تحصیلی خود اطلاعات کامل را دارد.

 • در زمان تحصیل محل اقامت کجا خواهد بود؟

دانشجو می‌بایست مدارک محل اقامت خود را که از قبل تعیین کرده است نشان دهد.

 • برنامه ریزی آینده شما برای تحصیل و بعد از آن چیست؟

اهداف فرد و پیش بینی آینده شغلی.

سوالات مصاحبه سفارت برای ویزای کاری آلمان

سوالات مصاحبه سفارت آلمان برای ویزای کاری عموما عبارتند از:

 • از چه طریقی کار را پیدا کردید؟

معرفی روش پیدا کردن کار، همچون پلتفرم های کاریابی مثل لینکدین یا موسسات کاریابی بین المللی معتبر.

 • فرآیند مصاحبه شغلی یا کاریابی شما چگونه بود؟

هدف از پرسیدن این سوال این می‌باشد که این نکته مشخص گردد آیا مصاحبه شما واقعی بوده است و یا کار‌های مصاحبه سفارت آلمان را خودتان انجام دادید یا خیر.

 • محل اقامت شما کجا خواهد بود؟

پاسخ به این سوال هر چقدر دقیق تر باشد، قطعا تاثیر مثبت زیادی خواهد داشت.

به عنوان مثال محل کار من برلین است. برای ماه اول در نزدیکی دفترم یک مهمان خانه رزرو کرده ام و در ماه اول یک آپارتمان پیدا خواهم کرد و به آنجا نقل مکان می‌کنم. البته اطلاعاتی که در هنگام مصاحبه سفارت آلمان ارائه می‌دهید باید واقعی و با مدرک باشد.

 • مدت زمان استخدام شما چقدر است؟

برای پاسخ به این سوال نیاز است تا شما قرارداد کاری خود را با دقت بسیار زیاد مطالعه کرده و تاریخ شروع و پایان قرارداد خود را بدانید. اگر برای قرارداد شما تاریخ پایانی ذکر نشده است، قرارداد کاری شما نامحدود است و باید این نکته را در مصاحبه ذکر نمایید.

 • قصد دارید چه زمانی به آلمان سفر کنید؟

باید پاسخ به این سوال براساس تاریخ شروع قرارداد شما باشد و بهترین زمان سفر به آلمان حدود ۱ تا ۲ روز قبل از شروع قرارداد شما می‌باشد.

 • چرا می‌خواهید در این شرکت کار کنید؟

 قبل از مراجعه به سفارت آلمان خوب است درمورد شرکت محل کار خود به دقت تحقیق نموده و اطلاعات لازم را درمورد آن کسب نمایید.

سوالات مصاحبه سفارت برای ویزاهای سرمایه گذاری آلمان

سوالات مصاحبه سفارت آلمان برای ویزاهای سرمایه گذاری آلمان بیشتر در مورد پرسیدن سوالات تخصصی درمورد روش سرمایه و میزان سرمایه گذاری گذاری است.

اطلاعات کلی مصاحبه سفارت آلمان در بحث ویزای سرمایه گذاری عبارتند از:

 • آیا می‌توانید صورت حساب بانکی خود را نشان دهید؟

زمانی که سند صورت حساب بانکی خود را به مسئول ارائه می‌دهید باید دقت کنید که هیچ تردیدی از خود نشان ندهید.

 • شغل شما در کشور مبدا؟

 درمورد وظایف و شغل خود توضیح دهید.

شما می‌توانید شغل خود را با ارائه مدارک لازم نشان دهید.

 • میزان درآمد ماهیانه یا حقوق شما؟

میزان حقوق و درآمد خود را هم می‌توانید با ارائه مدارک بانکی و مالی نشان دهید.

 • میزان دارایی‌های شما؟

این سوال متفاوت تر از سوالات قبلی می‌باشد که باید در آن به تمام اموال، املاک و دارایی‌های غیر نقدی خود اشاره کنید و مدارک آن‌ها را هم نشان دهید.

 • منبع مالی یا منبع دارایی شما چیست؟

شما می‌توانید بجز مدارک حقوق خود دارایی‌های غیرنقدی خود را نیز نشان دهید، همچنین اگر ماهیانه به عنوان سود بانکی، سود سهام یا اجاره ملک مبلغی را دریافت می‌کنید باید مدارک آن را نیز ارائه نمایید.

 • چه روشی را برای سرمایه گذاری انتخاب کردید و چرا؟

قبل از مراجعه به سفارت آلمان اطلاعات کامل در مورد روش سرمایه گذاری خود را به همراه داشته باشید تا درمورد پاسخ دادن به مشکل بر نخورید.

 • چرا کشور آلمان را برای سرمایه گذاری خود انتخاب کردید؟

اطلاع از شرایط اقتصادی کشور آلمان و آوردن دلایلی مانند استیبل بودن نظام مالی و اقتصادی این کشور می‌تواند جزو پاسخ های مورد قبول باشد.

 • چرا در کشور خود سرمایه گذاری نمی‌کنید؟

مناسب ترین پاسخ به این سوال می‌تواند برای افرادی باشد که در ایران هم سرمایه گذاری انجام داده اند و برای گسترش سرمایه گذاری خود به کشور آلمان سفر کرده اند.

 • به تنهایی به آلمان خواهید آمد یا همراه خواهید داشت؟

اگر همراه با خود دارید نیاز است تا مدارک و نسبت آن‌ها با شما مشخص باشد.

اگر قصد شروع بیزنس یا یک کسب و کار را دارید بهتر است درمورد این کسب و کار توضیح دهید.

درمورد کسب کار جدید و بیزینس خود توضیحات لازم و برنامه تهیه شده را ارائه دهید.

عوامل تاثیر گذار در مصاحبه سفارت آلمان

عوامل تاثیر گذار در مصاحبه سفارت آلمان

مواردی که در ادامه ذکر می‌کنیم در نتیجه مصاحبه سفارت آلمان تاثیر گذار می‌باشند و رعایت آن‌ها از مهمترین نکات مصاحبه سفارت آلمان به شمار می‌روند. این نکات عبارتند از:

 • نداشتن تأخیر

هنگام رزرو مصاحبه ویزا ساعت و روز دقیق آن را به شما اطلاع  می‌دهند. اگر شما در قرار ملاقات خود تاخیر کنید، سفارت آلمان شما را یک متقاضی غیر مسئول و غیر صادق فرض می‌کند. در عوض، باید سعی کنید حداقل ۳۰ دقیقه زودتر در کنسولگری یا سفارت که در آن مصاحبه سفارت آلمان برگزار می‌شود حاضر شوید.

 • ارائه پاسخ های مناسب:

 نداشتن آمادگی مناسب برای مصاحبه سفارت آلمان موضوع دیگری می‌باشد که مقامات ویزا را وادار می‌کند تا درخواست شما را رد کنند. اگر نتوانید پیش‌بینی کنید که برای مصاحبه ویزای آلمان چه سؤالاتی پرسیده می‌شود، قطلا نمی‌توانید پاسخ‌های سنجیده‌ و واقعی را به مقامات مهاجرت بدهید.

 • ظاهر مناسب:

ممکن است ظاهر شما در مصاحبه سفارت آلمان، از جمله کفش، لباس، رفتار، آرایش، وضعیت بدن و حتی مقدار عطری که می‌زنید، درخواست ویزای شما را به خطر بیندازد. به خاطر داشته باشید که برداشت‌های اولیه بسیار مهم هستند و شما برای ایجاد یک اثر اولیه خوب فرصت دیگری ندارید.

سوالات متداول در مورد مصاحبه سفارت آلمان:

آیا مصاحبه سفارت آلمان به زبان آلمانی می‌باشد؟

خیر، مصاحبه کننده سفارت به زبان کشور شما مسلط می‌باشد، اما خوب است با زبان آلمانی نیز آشنا باشید.

در ویزای تحصیلی آلمان همراه چه کسانی هستند؟

در ویزای تحصیلی همسر و فرزندان زیر ۱۸ شما سال به عنوان همراه محسوب می‌شوند.

اگر متقاضی از همسر خود جدا شده باشد باید مدارک طلاق را نیز ارائه دهد؟

بله، درصورت وجود باید مدارک طلاق، ازدواج یا فوت همسر حتما به سفارت ارائه گردد.

برای سفر توریستی به آلمان ارائه تمکن مالی نیاز است؟

بله، باید در تمام روش‌های مهاجرتی، نامه تمکن مالی همراه شما باشد.

elel
elel
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *