فراهانی
مزایای بلو کارت آلمان چیست

مزایای بلو کارت آلمان چیست؟

کشور آلمان یکی از توسعه یافته‌ترین کشورهای اروپا می‌باشد و تعداد بیشتری از مردم در جهان خواهان اقامت در این کشور هستند. در این مقاله در مورد مزایای بلو کارت آلمان بحث خواهیم کرد.

بلو کارت آلمان چیست؟

بلو کارت آلمان چیست؟

بلو کارت آلمان نوعی سکونت کاری می‌باشد که مخصوص کسانی است که حقوق آنها از یک حد مشخص شده توسط وزارت کار در آلمان بیشتر می‌باشد. در سال ۲۰۲۱ این عدد معادل ۵۶۸۰۰ یورو در سال تعیین شده است. برای رشته‌هایی همچون شیمی، ای تی، مهندسی، فیزیک، ریاضی و پزشکی، این عدد معادل ۴۴۳۰۴ یورو در سال است. کسانی که درآمدشان از این حد معین شده در سال بیشتر باشد، ویزای کار عادی نمی‌گیرند و بلو کارت دریافت می‌کنند که مزیت‌های بیشتری در مقایسه با ویزای کار معمولی دارد.

مزایای بلو کارت آلمان

مزایای بلو کارت آلمان

مزایای بلو کارت آلمان شامل موارد زیر می‌باشد:

 • کارت آبی آلمان کارتی قابل تمدید بوده و با استفاده از آن می‌توان به طور دائم در این کشور سکونت داشت. افرادی که بلو کارت دریافت می‌کنند، واجد شرایط کاری و قانونی شبیه شهروندان بوده و دارای شرایط خدمات بازنشستگی و بیمه هستند.
 • این طرح مزایای دیگری همچون تحصیل همسر و مجوز کار در سراسر ناحیه شنگن و نیز امکان داشتن تحصیل مجانی برای کودکان زیر ۱۸ سال در هر یک از کشورهایی که عضو اتحادیه،دارد.
 • قانون کارت آبی نیز امکاناتی را برای کارفرمایان مهیا کرده و رتبه‌های موجود در رده‌بندی استخدامی را حذف کرد. وزارت کار آلمان به طور قدیمی شهروندان آلمانی را در نخستینگی قرار داده است. ولی کارفرمایان می‌توانند متخصصان خارجی را حتی بدون داشتن مجوز اداره کار به خدمت بگیرند.
 • افرادی که دارای مدارک مهندسی هستند، می‌توانند با کارت آبی آلمان برای ۱۹ ماه پشت سر هم در آلمان مشغول به کار شوند و اقامت دائم در این کشور را کسب کنند.
 • اخذ سکونت دائم در قاره اروپا از مزیت‌های مهم بلو کارت آلمان می‌باشد. یعنی کسانی که کارت آبی دارند، قادر هستند در هر کشوری که در اتحادیه اروپا است، اقامت دائم داشته باشند.

تاریخچه بلو کارت آلمان

بلو کارت آلمان یا کارت آبی در سال ۲۰۱۲ از گرین کارت ایالات متحده آمریکا الهام گرفته شد و جهت صدور برای تقاضا کنندگان کار در کشور آلمان تبیین گردید. بلو کارت آلمان با اتکا به پرچم اتحادیه اروپا، ۱۲ ستاره دارد و به رنگ آبی می‌باشد. بلو کارت آلمان بر پایه قانون ماده ۶۳ پیمان رم تا ۳ سال اعتبار دارد و قابل تمدید می‌باشد. کسی که دارای بلو کارت آلمان می‌باشد، پس از ۳ سال و در صورتی که در این مدت مالیات خود را سر وقت داده باشد، می‌تواند تقاضای سکونت دهد. اگر کسی که کارت آبی دارد اقامتش به مدت ۴ سال دیگر نیز ادامه پیدا کند، این شخص می‌تواند تقاضای تابعیت یا پاسپورت آلمان را کند. دارنده کارت آبی نه تنها حق سکونت خود را از دست نمی‌دهد بلکه می‌تواند در این کشور بماند. فردی که درخواست بلو کارت می‌کند، نمی‌تواند خانواده خود را تا پیش از پیدا کردن شغلی درخور همراه خود به این کشور بیاورد.

درخواست کننده بلو کارت آلمان، اگر کاری با درآمد کافی پیدا کند، می‌تواند برای انتقال خانواده خود به این کشور اقدامات لازم را انجام دهد. بنابراین خانواده شخص درخواست کننده حق کار و تحصیل در این کشور را خواهند داشت. جهت دریافت سکونت همیشگی خانواده شخص درخواست کننده، یاد گیری زبان آلمانی تا حد مطلوب واجب است.

شغل‌های دارای شرایط اخذ بلو کارت آلمان

بعضی از شغل‌ها در آلمان نیروی کار کمی دارند و در این شغل‌ها کسانی که حتی درآمد پایین تری هم دارند می‌توانند جهت دریافت بلو کارت آلمان تقاضا کنند. لیست مشاغلی که مورد کشور آلمان است شامل موارد زیر می‌باشد: شغل‌هایی در زمینه فناوری اطلاعات، ریاضیات، مهندسی، پزشکی و علوم طبیعی و غیره. بعضی از شغل‌هایی که درآمد مناسبی دارند و بهترین گزینه‌ها به منظور دریافت سکونت آلمان از راه کارت آبی اروپا هستند را در لیست پایینی همراه با حقوق آنها در طی سال ۲۰۲۲ بیان کرده ایم:

 • مخابرات:72626 یورو
 • بانکداری و مالی: 83371 یورو
 • حمل و نقل: 72020 یورو
 • دارو سازی: 71169 یورو
 • آی تی: 72582 یورو
 • تحلیل گر کسب و کار: 52600 یورو
 • طراح گرافیک: 28000 یورو
 • مدیر پروژه: 55500 یورو
 • مهندسی هوافضا: 54500 یورو
 • تحلیل گر مالی: 56300 یورو
 • مهندس مکانیک: 43000 یورو
 • مدیر مالی: 886000 یورو
 • مدیر فناوری اطلاعات: 76100 یورو
 • مدیر توسعه کسب و کار: 70600 یورو

مدت زمان صدور کارت آبی

کسانی که دارای شرایط کارت آبی هستند و همه مدارک لازم را جمع آوری کرده‌اند و تقاضای دریافت کارت آبی کرده‌اند، به طور تقریبی بین ۵ تا ۶ هفته از نتیجه اخذ کارت سکونت باخبر می‌شوند. خوب است بدانید برای اخذ مجوز کاری، جمع آوری سایر مدارک و بیمه درمانی، زمان بیشتری لازم است.
منبع: blue card

سوالات درمورد مزایای بلو کارت آلمان:

بلو کارت آلمان چیست؟

کسانی که برای کار در کشور آلمان اقامت داشته باشند و درآمد آنها حداقل ۵۶۴۰۰ یورو در سال باشد، جهت اخذ بلو کارت آلمان می‌توانند تقاضا کنند. اما کسانی که کارت آبی دارند می‌تواند پس از گذراندن ۳۳ ماه، اقامت همیشگی این کشور را دریافت کنند.

شرایط دریافت بلو کارت آلمان چیست؟

تقاضا کنندگانی که پیشنهاد شغلی از سمت کارفرمایی در آلمان داشته باشند و سکونت کاری این کشور را دارا باشند، می‌توانند با وجود داشتن حداقل درآمد جهت دریافت بلو کارت آلمان، تقاضا کنند. دارا بودن دانش زبان آلمانی، تحصیلات و سوابق کار مرتبط از شرایط اولیه کارت اقامت است.

شرایط دریافت اقامت و تابعیت آلمان از راه بلو کارت آلمان چیست؟

کسانی که ویزای بلو کارت آلمان دارند، می‌توانند بعد از گذراندن ۳۳ ماه کار کردن در این کشور، جهت اخذ اقامت همیشگی خود و بعد از ۷ سال برای شهروندی آلمان تقاضا کنند.

elel
elel
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *