فراهانی
تحصیل رایگان در آلمان

تحصیل رایگان در آلمان

تحصیل رایگان در آلمان رویای مهاجرت به اروپا و گرفتن اقامت در آنجا را برآورده می‌سازد. ولی چگونه و به چه علت تحصیل رایگان در آلمان صورت می‌گیرد؟ در جواب کوتاه باید بگوییم مهاجرت کنندگان در آلمان همچون مردم بومی این کشور ارزشمند بوده و تحصیل در آن کشور نیز کاری انسانی و غیر تبلیغاتی محسوب می‌شود.
به همین خاطر، تحصیل در کشور آلمان برای دانشجویان بین‌المللی رایگان بوده و بهترین شرایط و مزیت‌ها را برای دانشجویان فراهم می‌کنند. اگر می‌خواهید در مورد تحصیل رایگان در آلمان بیشتر اطلاعات کسب کنید تا پایان مطالب با ما همراه باشید.

تحصیل رایگان در آلمان

یکی از بهترین و محبوب‌ترین فرصت‌های تحصیل رایگان در اروپا، تحصیل در کشور آلمان می‌باشد. این کشور به خاطر داشتن امکان تحصیل رایگان در همه مقطع‌ها، در سال‌های اخیر دانشجویان ایرانی بیشتری را به خود جذب نموده است. از سایر مزیت‌های تحصیل در کشور آلمان، امکان تحصیل رایگان هم به زبان آلمانی و هم به زبان انگلیسی می‌باشد. همینطور شما می‌توانید دوره‌های آموزش زبان آلمانی را در این کشور بگذرانید.

همچنین دانشجویان بین‌المللی در کشور آلمان، برای تامین خرج‌های زندگی خود، می‌توانند در کنار تحصیل، مشغول به کار شوند و در مقطع‌های دکترا نیز بورسیه تحصیلی بگیرند.

تحصیل برای چه افرادی در آلمان رایگان می‌باشد؟

تحصیل برای چه افرادی در آلمان رایگان می‌باشد؟

هر دانشجو علی رغم ملیت خود، قادر است در کشور آلمان به صورت رایگان تحصیل نماید.

در اکثر موسسات دولتی کشور آلمان شهریه پرداخت نمی‌کنند. به جای پرداخت شهریه دانشجویان باید قبل از آغاز هر ترم هزینه اجباری حدود ۳۰۰ یورو برای هر ترم به منظور پوشش هزینه‌های اداری و نیز بلیط قطار برای سفر در کل کشور پرداخت نمایند.

با این که در ایالت بادن-وورتمبرگ، دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های دولتی، باید حدود ۳۰۰۰ یورو پرداخت نمایند. البته این هزینه در مقایسه با انگلستان( از ۱۰ هزار تا ۳۸ هزار پوند یا بیشتر برای رشته‌های پزشکی) یا آمریکا (۲۶۲۹۰ دلار آمریکا) رقم پایینی به حساب می‌آید. اما دانشجویان بین‌المللی قادر هستند به طور رایگان در سایر ایالت‌ها تحصیل نمایند. همینطور دانشجویان می‌توانند از بورس‌های گوناگون ارائه گردیده توسط دانشگاه‌ها که عمدتا موسسه‌های دولتی می‌باشند، به کار ببرند. این موسسات برنامه‌های بهتری برای افراد خارجی دارند که به دنبال حمایت مالی به منظور تحصیل در آلمان می‌باشند.

شرایط تحصیل رایگان در آلمان ( در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری)

شرایط تحصیل رایگان در آلمان

اگر می‌خواهید در مورد شرایط مورد نیاز برای تحصیل رایگان در آلمان به زبان ساده آگاهی کسب کنید، به دقت مراحل پیش رو را مطالعه نمایید تا اطلاعات کافی را به دست آورده و شرایط و مدارک مورد نیاز را آماده سازی کنید تا از این طریق بتوانید در کشور مدرن و پیشرفته آلمان شروع به تحصیل کنید.

 • انتخاب دانشگاه در آلمان

اگر به دنبال تحصیل رایگان در آلمان هستید، در ابتدا باید رشته تحصیلی و دانشگاه مناسب را برگزینید. از طریق مراجعه به مرکز داده خدمات آکادمیک آلمان به دنبال رشته تحصیلی مطلوب و دلخواه از بین ۱۷ هزار رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی بگردید که از این تعداد ۸۸ رشته به انگلیسی ارائه می‌گردد. یکی از واقعیت‌هایی که باید بدانید این می‌باشد که فرصت تحصیل رایگان در آلمان به زبان انگلیسی هم در مقطع کارشناسی محدود بوده و بعضی از کرس‌ها به هر دو زمان تدریس می‌گردد که معمولاً دو الی چهار ترم به زبان انگلیسی و در ادامه به زبان آلمانی تغییر پیدا می‌کند.

بعد از این که دانشگاه مطلوب و مورد نظر خود را انتخاب کردید، باید رشته‌های قابل ارائه، محتوای دوره‌ها و جزئیاتی از این قبیل اشراف بیابید. همینطور باید موقعیت مکانی دانشگاه و شهر را در نظر داشته باشید، به طور مثال در پایتخت مدرن و پیشرفته برلین می‌توانید تحصیل دانشگاهی داشته باشید و یا می‌توانید به فکر زندگی و تحصیل با فرهنگ سنتی باواریان شهر مونیخ باشید. در بین برج‌های سر به فلک کشیده تجاری فرانکفورت راه بروید و به فکر گذراندن درس‌ها باشید و یا این که برای تحصیل دانشگاهی شهری دنج و دانشجویی همچون گوتینگن را برگزینید.

 • موارد مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه‌های رایگان آلمان

اگر قصد داشته باشید به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی آسیایی که تابعیت حوزه شینگن و کشورهای اروپایی را ندارد، تحصیل رایگان داشته باشید، در ابتدا لازم است مدارک تحصیلی قبلی خود را با دانشگاه آلمانی مورد نظر چک کرده و اعتبارسنجی کنید. هر نوع مدارک تحصیلی کشور مبدا باید برای واجد شرایط بودن، مقایسه و سنجش اعتبار مدارک به زبان آلمانی ترجمه گردیده و به دانشگاه آلمانی فرستاده شود.

اگر این کار را انجام ندهی شناسایی و سنجش مدارک از طریق دانشگاه دلخواه وجود نداشته و شرایط لازم اولیه احراز نمی‌شود. به منظور تحصیل رایگان در آلمان باید شرایط لازم برای تحصیلات عالیه دانشگاهی را داشته باشید. به طوری که شرایط شما قابل استناد و شناسایی با استاندارد دانشگاه‌های آلمان باشد. معمولاً مدارک شخص بعد از سنجش و ارزیابی اعتبار، معادل با استانداردهای دانشگاه‌های آلمان نبوده و شخص تقاضا کننده تحصیل رایگان، در همان ابتدا با مشکل روبرو می‌شود.

ولی اگر با این چنین مشکلات روبرو شدید جای نگرانی ندارد چرا که دانشگاه‌های آلمان برای این مشکل، راه حلی برای تقاضا کنندگان تحصیل رایگان گذاشته است. در صورتی که اکثر دانشجویان بین‌المللی و تقاضاکنندگان تحصیل رایگان در آلمان از کرس به عنوان اتلاف وقت و قانونی بی مورد یاد می‌کنند. پشت سر گذاشتن این دوره به منظور ادامه مسیر تحصیلی و موفقیت دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه‌های آلمان بسیار موثر می‌باشد.

اگه بخواهیم طور دیگر بیان کنیم، برای تحصیل در آلمان در مقطع لیسانس باید حداقل حدود ۴۰ واحد درسی سابقه تحصیل در یکی از دانشگاه‌های ایران را داشته باشد. وگرنه اگر بعد از دوران متوسط تحصیلات خود را ادامه نداده‌اید، مشمول این طرح می‌شوید. اغلب این دوره برابر با ۴ ترم و یا یک دوره تحصیلی کامل می‌باشد و با مهارت‌ها و اطلاعات مرتبط با رشته تحصیلی فرد، باعث هموار کردن راه‌ها و آماده‌سازی دانشجو به منظور تحصیل رایگان در دانشگاه‌های آلمان می‌شود. در اکثریت دانشجو طب رشته تحصیلی خود باید یکی از دوره‌های studienkolleg زیر را بگذراند:

 • T-Kurs: German, mathematics, physics, chemistry and informatics
 • M-Kurs: German, mathematics, physics, chemistry and biology
 • W-Kurs: German, mathematics, economics, Business and Sociology
 • G-Kurs: German, history, German literature, Sociology and Statistics
 • S-Kurs: for language degrees

بعد از گذراندن این دوره، دانشجو باید امتحان ورودی دانشگاه را بدهد.

همانگونه که مشاهده می‌نمایید کلاس‌های زبان آلمانی از اولویت‌های دوره‌های Studienkolleg به حساب می‌آید و علی رغم رشته‌های تحصیلی دانشگاهی شما، یاد گرفتن زبان آلمانی در سطح آکادمیک واجب‌تر می‌باشد.

 • داشتن مدرک و مهارت زبان آلمانی و انگلیسی

جهت تحصیل رایگان در آلمان در مقطع کارشناسی، پیش نیاز تحصیل در بیشتر دانشگاه‌های دولتی آلمان، زبان آلمانی می‌باشد.
در بعضی از رشته‌ها در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا، تحصیل رایگان به زبان انگلیسی نیز امکان‌پذیر خواهد بود.
بر اساس آخرین اطلاعات دست کم مدرک زبان آلمانی لازم و مورد تایید سفارت به منظور تحصیل رایگان در آلمان سطح B2 می‌باشد، ولی در هر صورت دانشجویان بین‌المللی باید به منظور ثابت کردن این ادعا که مهارت مورد نیاز و کافی برای طی کردن دروس به زبان آلمانی را دارند،

یکی از دو امتحان اصلی مورد تایید دانشگاه‌های آلمان را با موفقیت طی نمایند. این دو آزمون به نام‌های DSH به معنی تست ورودی زبان آلبانی برای دانشگاه و آزمون TEST DAF به معنی آزمون زبان آلمانی به عنوان زبان خارجی می‌باشند.

آزمون امتحان ورودی زبان آلمانی برای دانشگاه فقط در کشور آلمان و در دانشگاه‌های گوناگون آلمان صورت می‌گیرد ولی آزمون زبان آلمانی در مراکز گوناگون در بیش از ۹۰ کشور جهان انجام می‌گیرد. خوب است بدانید هر دوی این آزمون‌ها از طریق بیشتر دانشگاه‌های آلمان به منظور تحصیل رایگان مورد قبول می‌باشد.

به همین خاطر توصیه می‌کنیم حداقل از ۶ ماه پیش از آماده سازی برای تحصیل، زبان آلمانی را در خاک ایران یاد بگیرید. همانگونه که در نوشتار برترین دانشگاه‌های آلمان در سال 2019 به این مطلب اشاره نمودیم، بر اساس استقبال دانشجویان بین‌المللی از طرح تحصیل رایگان بعضی از دوره‌های تحصیلی در مقطع‌های دکتری و تکمیلی، به دو زبان انگلیسی و آلمانی ارائه می‌گردند که اگر مدرک زبان انگلیسی آیلتس و تافل با نمره ۶ و شش و نیم را داشتید، این برای شما یک مزیت به حساب آمده و این موضوع باعث می‌شود، کارهای تحصیلی شما با سرعت پیش برود.

 • اثبات تمکن مالی

بر اساس مقررات قانون کشور آلمان دانشجویان آسیایی باید برای دوران تحصیل رایگان در آلمان و اقامت از تمکن مالی خوبی بهره‌مند باشند. در این صورت بر اساس آمار سازمان وام و بورسیه تحصیلی دانشگاه‌های آلمان BAföG، هر دانشجوی بین‌المللی باید حداقل هزینه ماهانه ۷۲۰ یورو یا ۸٫۶۴۰ یورو برای سال اول تحصیلی خود داشته باشد تا با این مبلغ خرج‌های زندگی خود را در کشور آلمان تامین نماید.

 • درخواست پذیرش دانشگاه

طبق آمار نزدیک به ۳۵ درصد از دانشجویان بین‌المللی به منظور تحصیل رایگان در آلمان در مقطع کارشناسی به اخذ پذیرش دانشگاه اقدام می‌نمایند. معمولا دو بار در سال پذیرش دانشگاه‌های آلمان صورت می‌گیرد، در ترم زمستان و تابستان نیز تحصیل رایگان امکان‌پذیر است. ترم تابستان در دانشگاه‌های علوم و تحقیقات از ماه مارچ تا آگوست و در سایر دانشگاه‌ها از ماه آپریل تا سپتامبر شروع می‌شود. همینطور ترم تحصیلی زمستان از ماه سپتامبر تا فوریه و اکتبر تا مارچ می‌باشد.

معمولاً فرم‌های تقاضای پذیرش ثبت نام زمستان باید تا قبل از ۱۵ جولای صورت گیرد و برای تقاضاهای ثبت نام تابستان تا ۱۵ اقدام شود. توصیه می‌شود که فرم تقاضای پذیرش مدارک تحصیلی حداقل ۶ هفته پیش از ضرب العجل صورت گرفته در وب سایت دانشگاه مورد نظر فرستاده شود تا اگر لازم به تکمیل و اضافه کردن مدارک و اطلاعات بود، زمان کافی در اختیار فرد باشد. بعد از فرستادن مدارک به دانشگاه دلخواه در آلمان یک الی دو ماه بعد از ضرب العجل مشخص گردیده، نامه تایید یا رد تقاضا از طریق فرد دریافت شود. موارد لازم جهت اخذ پذیرش دانشگاه‌های آلمان و تحصیل رایگان در آلمان معمولا به شهر زیر می‌باشد:

 • کپی برابر اصل آخرین مدرک تحصیلی، دیپلم و سایر مدارک و مهارت‌های مرتبط
 • کپی پاسپورت که شامل صفحه اطلاعات شخصی و صفحه اصلی همراه با عکس می‌باشد.
 • ترجمه آلمانی ریز نمرات و دوره‌های تحصیلی عکس در قطع پاسپورت
 • مدارک مهارت زبان آلمانی دست کم سطح B2 و یا مدرک آزمون‌های ورودی زبان مورد تایید دانشگاه و آنلاین

بر اساس امتیاز قابل توجه تحصیل رایگان در آلمان رقابت بیشتری بین دانشجویان بین‌المللی برای تصاحب موقعیت تحصیل در یکی از دانشگاه‌ها برقرار است. به طوری که می‌توان گفت با در نظر داشتن این موضوع پروسه اخذ پذیرش دانشگاه و ویزای تحصیلی از سفارت آلمان، دقت بیشتری لازم داشته و زمان بر، حساس و طاقت فرسا می‌باشد.

 • اخذ بیمه سلامت آلمان

اگر پذیرش دانشگاه و ویزای تحصیلی آلمان را اخذ نمودید، باید قبل از سفر به این کشور و برای مدت زمان سکونت خود برای تحصیل رایگان در آلمان، از بیمه سلامت بهره‌مند باشید.

شما باید پیش از ثبت نام در دانشگاه آلمان و اخذ ویزای تحصیلی و مجوز اقامت، بیمه گفته شده را داشته باشید. به علت این که بیمه‌های سلامت ایران در خاک آلمان مورد تایید نمی‌باشند، شما باید برای هر ماه مبلغی حدود ۸۰ الی ۱۶۰ یورو برای تامین هزینه‌های بیمه پرداخت نمایید.

 • دریافت ویزای تحصیلی

ممکن است از این مرحله به عنوان سخت ترین قسمت پروسه تحصیل در آلمان یاد ببرید. طبق قوانین کشور آلمان تحصیل سایر کشورها مستلزم اخذ ویزای تحصیلی یا ویزای شینگن تایپ D می‌باشند.

بر اساس حجم بیشتر تقاضاهای دریافت شده از طریق سفارت آلمان در ایران، به خاطر وقت بر بودن فرایند رسیدگی به پرونده‌ها و سختگیری‌های آفیسر پرونده ویزای شینگن آلمان، پروسه اخذ ویزای تحصیلی یک الی یک و نیم سال زمان می‌برد.

 • تعیین محل اقامت در آلمان

اگر مراحل برگزیدن انتخاب رشته تحصیلی و دانشگاه پذیرش و دریافت ویزای تحصیلی را با موفقیت پشت سر گذراندید، دیگر نوبت به مرحله جستجو و برگزیدن محل سکونت به منظور تحصیل در کشور رسیده است. به دلیل این که دانشگاه‌های آلمان اغلب محل سکونت یا همان خوابگاه به دانشجویان نام نویسی شده تحصیل رایگان در آلمان می‌دهند، اجاره خانه فقط یکی از گزینه‌های انتخابی شما می‌باشد. به همین خاطر شما می‌توانید بر اساس پیچیدگی شرایط دریافت ویزای تحصیلی و رزرو خوابگاه دانشجویان ایرانی تقاضا کننده تحصیل رایگان در آلمان، بعد از سپری کردن اولین ترم تحصیلی خود در دانشگاه‌های آلمان، خوابگاه دانشجویی را به عنوان محل سکونت رزرو نمایید.

 • ثبت نام در دانشگاه

پروسه ثبت نام، تقاضا کننده را به دانشجو تبدیل می‌نماید. شما باید قبل از شروع دوره تحصیلی و به کار بردن تجهیزات دانشگاه همچون کتابخانه، ثبت نام کرده باشید. پیش از آغاز هر ترم نیز باید به طور مجدد ثبت نام کنید. انجام این کارها اغلب به نسبت دانشگاه بین ۱۵۰ الی ۲۵۰ یورو برای شما هزینه خواهد داشت. این امکان وجود دارد که هزینه مجزا در حدود ۱۰۰ یورو را به عنوان بلیط ترم پرداخت کنید که شامل هزینه‌های حمل و نقل عمومی برای مدت ۶ ماه می‌باشد. بر اساس مقررات دانشگاه‌های آلمان، برای ثبت نام در دانشگاه می‌توانید حضوری یا از طریق ایمیل و یا فرستادن مدارک لازم دانشگاه پیش از ضرب الاجل اعلام شده اقدام نمایید تا بعد از تایید و اخذ پذیرش از دانشگاه، به طور رایگان در آن کشور تحصیل نمایید.

تحصیل رایگان در آلمان بدون برخورداری از مهارت زبان آلمانی

تحصیل رایگان در آلمان بدون برخورداری از مهارت زبان آلمانی

تحصیل رایگان در کشور آلمان بدون صحبت کردن به زبان آلمانی نیز صورت می‌گیرد. برای این کار باید یک برنامه تحصیلی را که به زبان انگلیسی یاد داده می‌شود، در یک دانشگاه دولتی مورد نظر قرار دهید. در ۶۶ رشته تخصصی به طور تقریبی ۲۰۰۰ برنامه تحصیلی به زبان انگلیسی در بیش از ۱۵۴ شهر در این کشور ارائه می‌گردند. به همین خاطر شما می‌توانید بدون بهره‌بندی از هیچ مهارت، زبان آلمانی را در دانشگاه مد نظر خود در آلمان یاد بگیرید.
درباره تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان در مقاله ای جداگانه پرداخته ایم که بهتر است، جداگانه بخوانید.

تسلط نداشتن زبان آلمانی نباید برای دانشجویان بین‌المللی مانعی برای تحصیل رایگان در آلمان باشد. به دلیل این که تعداد بیشتری از موسسات آموزشی در آلمان دوره‌های رایگان به زبان انگلیسی ارائه می‌نمایند. به طور تقریبی ۸۳۵ برنامه تحصیلی به زبان انگلیسی در ۵۸ موسسه آموزش عالی که شامل ۷۲۶ برنامه فوق لیسانس و ۱۰۹ برنامه لیسانس می‌باشد، موجود هستند. بنابراین آلمان از لحاظ تعداد ارائه مدارک به زبان انگلیسی بعد از کشور هلند دومین رتبه را به خود اختصاص داده است و مقصدی مناسب برای دانشجویان بین‌المللی به حساب می‌آید.

بهترین دانشگاه‌ها در آلمان به منظور تحصیل رایگان برای دانشجویان بین‌المللی

بهترین دانشگاه‌ها در آلمان به منظور تحصیل رایگان برای دانشجویان بین‌المللی

در کشور آلمان بیشتر از ۳۰۰ دانشگاه دولتی شرایط تحصیل رایگان را برای دانشجویان بین المللی در اختیار می‌گذارند. برای دانشجویان بیشتر از هزار دوره و برنامه تحصیلی فراهم شده است. برترین دانشگاه‌های رایگان آلمان شامل موارد زیر می‌باشند:

 • دانشگاه فنی مونیخ
 • دانشگاه فنی براونشوایگ
 • دانشگاه گوته فرانکفورت
 • دانشگاهامبورگ
 • دانشگاه کلن
 • دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ
 • دانشگاه فنی آخن
 • دانشگاه مونستر
 • دانشگاه رور بوخوم
 • دانشگاه فردریش الکساندر
 • دانشگاه بن
 • دانشگاه دویسبورگ اسن آلمان

تحصیل در آلمان با معدل پایین امکان دارد؟

شما باید حداقل معدل در سیستم آموزشی آلمان یعنی 2.5 را داشته باشید ولی اگر ندارید این امکان وجود دارد که اگر معدل پایین است، اما دارای توانایی‌ها و دانش لازم برای ورود به دانشگاه هستید، بتوانید برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های آلمان اقدام کنید.

یکی از راه‌های تحصیل در آلمان با معدل پایین شرکت در آزمون Feststellungsprüfung است که در بسیاری از موارد، برای داوطلبانی که مدرک دبیرستانی معتبر ندارند یا معدل پایینی دارند، برگزار می‌شود.

سوالات در مورد تحصیل رایگان در آلمان

آیا تحصیل رایگان در کشور آلمان امکان‌پذیر می‌باشد؟

بله، اگر از دانشگاه‌های دولتی آلمان پذیرش دریافت نمودید، می‌توانید به طور رایگان در این کشور به تحصیل بپردازید.

چرا تحصیل در کشور آلمان به صورت رایگان می‌باشد؟

کشور آلمان تحصیل را یک کالای تبلیغاتی سودآور نمی‌پندارد. برای کشور آلمان هر یک از فارغ التحصیلان از دانشگاه‌های این کشور، یک سرمایه به حساب می‌آید.

آیا شرکت کردن در آزمون آیلتس به منظور تحصیل در دانشگاه‌های آلمان اجباری می‌باشد؟

به منظور تدریس در دانشگاه‌های آلمان از هر دو زبان آلمانی و انگلیسی استفاده می‌گردد. در بعضی از دانشگاه‌ها به منظور اطمینان از تسلط دانشجویان بین‌المللی بر مهارت‌های زبانی، می‌بایست دانشجو در آزمون آیلتس قبول شود. اما شرکت در این آزمون برای تحصیل در بیشتر دانشگاه‌های آلمان اجباری نمی‌باشد.

امکان تحصیل رایگان در آلمان در چه مقاطعی میسر است؟

امکان تحصیل رایگان در آلمان در تمام مقاطع تحصیلی در دسترس است.

چه دانشگاه‌هایی امکان تحصیل رایگان در آلمان را فراهم می‌کنند؟

تحصیل رایگان در آلمان در اغلب دانشگاه‌های این کشور امکان‌پذیر است.

milani
milani
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *