فراهانی
تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان

تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان

از آنجایی که برای تحصیل در خارج از کشور قطعا تسلط به زبان انگلیسی مورد نیاز می‌باشد، اما شرایط تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان هم فراهم است. وجود دوره‌هایی به زبان آلمانی و انگلیسی این کشور را به مقصدی پرطرفدار در بین دانشجویان بین المللی تبدیل کرده است. اگر شما هم قصد تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان را دارید، در ادامه این مطالب همراه ما باشید تا شما را بیشتر با این موضوع آشنا کنیم.

چگونه می‌توان در آلمان بدون داشتن مدرک زبان تحصیل کرد؟

چگونه می‌توان در آلمان بدون داشتن مدرک زبان تحصیل کرد؟

اگر تابه‌حال به کسب آمادگی لازم برای آزمون آیلتس موفق نشده‌اید یا در این آزمون نمرات قابل قبولی کسب نکرده‌اید یا به هر دلیلی نمی‌توانید مدرکی از میزان تسلط خود به زبان انگلیسی را ارائه دهید، قطعا بهترین گزینه انتخاب دانشگاهی در آلمان می‌باشد که به چنین مدارکی نیاز نداشته و بدون ارائه مدرک هم بتوان برای برنامه تحصیلی موردنظر خود درخواست و اقدام کرد. موارد کلیدی و ضروری که باید در هنگام درخواست از یک دانشگاه جهت تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان به یاد داشته باشید، به شرح زیر است:

 • دانشگاهی که قرار است شما را پذیرش کند، یک گواهی زبان تحصیل درخواست می‌کند که شما باید از موسسه دانشگاهی که قبلا دوره‌ی تحصیلی‌ خود را در آنجا گذرانده‌اید دریافت کنید.
 • اگر دانشجویی مدرک لیسانس را از دانشگاهی با زبان انگلیسی داشته باشد، مدرک آیلتس لازم نیست.
 • اگر زبان مادری کشور فرد درخواست دهنده انگلیسی است، می‌تواند در آلمان بدون مدرک آیلتس تحصیل کند.
 • اگر در یکی از رشته‌های زبان انگلیسی همچون کارشناسی ادبیات انگلیسی مدرک لیسانس خود را گرفته‌اید، بدون ارائه نمرات و مدارک از مهارت در زبان انگلیسی، واجد شرایط درخواست یک برنامه تحصیلی در دانشگاه‌های آلمان می‌باشید.
 • بعضی از دانشگاه‌ها، برای بررسی مهارت زبان انگلیسی فرد متقاضی یک مصاحبه صوتی و تصویری را انجام می‌دهند. با این حال، بهتر است همیشه مستقیما با خود دانشگاه موردنظر تماس بگیرید تا اطمینان حاصل کنید که آیا آن‌ها به مدرک بین‌المللی زبان همچون تافل، آیلتس یا هر آزمون زبان دیگری نیاز دارند یا خیر.

انواع دوره‌های تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان

انواع دوره‌های تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان

برای دانشجویان مشتاق به تحصیل در آلمان که به هر دلیلی موفق به دریافت مدرک زبان انگلیسی نشده اند دو نوع دوره آموزشی وجود دارد. بر اساس سیستم آموزشی آلمان، دوره‌های دانشگاهی طبق زبان آموزشی تقسیم‌بندی می‌شوند:

 • دوره‌های آموزشی به زبان انگلیسی

دانشجویان بین‌المللی که به زبان آلمانی تسلط و آشنایی کامل ندارند می‌توانند دوره‌‌هایی که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند را انتخاب نمایند. تقریبا بیشتر دانشگاه‌های آلمان، تعداد زیادی از رشته‌های تحصیلی را برای جذب دانشجویان بین‌المللی، به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. داوطلبان کشورهای انگلیسی زبان می‌توانند بدون دادن هرگونه آزمون مهارت زبان به صورت مستقيم در این رشته‌ها درس بخوانند، اما می‌بایست داوطلبان کشورهای دیگر در این آزمون‌ها شرکت نمایند.

 • دوره‌های آموزشی به زبان آلمانی

گزینه دیگر برای دانشجویان بین‌المللی این می‌باشد که همین دوره‌های تحصیلی و رشته‌ها را به زبان آلمانی بخوانند. دانشجویان باید قبل از شروع مراحل پذیرش، اطمینان حاصل نمایند که تسلط کافی به زبان آلمانی دارند. ممکن است از دانشگاهی به دانشگاه دیگر شرایط تسلط به زبان آلمانی متفاوت باشد. اغلب‌ مؤسسات گواهینامه‌ مهارت زبان آلمانی را از سطح B1 تا C1 می‌پذیرند.

شرایط دریافت پذیرش تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان

شرایط دریافت پذیرش تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان

اگر شما نیز قصد دارید تا بدون داشتن مدرک زبانی همچون آیلتس یا تافل در آلمان تحصیل کنید، باید برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان و ارسال درخواست خود به دانشگاه منتخب‌تان مدارک زیر را با خود داشته باشید:

 • مدرک زبان آموزشی (MOI)

برای تحصیل در کشور آلمان بدون داشتن مدرک تافل یا آیلتس یا نوع گواهینامه دیگری از زبان، باید گواهی زبان آموزشی (MOI) که توسط موسسه و دانشگاه قبلی خود صادر شده است را ارائه دهید. این گواهی تائید می‌کند که دوره‌ی تحصیلی قبلی شما به زبان انگلیسی بوده است. مدرک MOI به عنوان یک مدرک معتبر زبان به حساب می‌آید و در کل مراحل پذیرش به شما کمک می‌کند.

 • نامه تأییدیه

پس از دریافت پذیرش از دانشگاهی که متقاضی آن هستید، باید حتما یک نامه تأییدیه‌ از آن موسسه دریافت کرده باشید. و مبنی بر آن باشد که گواهی زبان آموزشی‌تان تائید شده است و نشان دهد که از ارائه نمرات آیلتس یا تافل معاف هستید. شما می‌توانید از این نامه تأییدیه، در نزدیک‌ترین سفارت آلمان به عنوان جایگزین مدرک مهارت یا نمره‌ی تافل و تسلط زبانی استفاده کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا روند مهاجرتتان راحت شود. چون به وضوح نشان خواهد داد که مدرک MOI شما تائید شده است.

 • دوره زبان آلمانی

روش دیگر تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان، گذراندن دوره آموزش زبان آلمانی می‌باشد. این دوره شما را ملزم می‌کند تا به گواهینامه سطح B1 تا C1 را به زبان آلمانی ارائه دهید. اگر متقاضی دوره‌های آموزش می‌باشید که به زبان آلمانی ارائه می‌شوند، می‌توانید نمرات آزمون زبان آلمانی TestDAF، GOETHE، DSH و غیره را ارائه دهید.

 • ویزای دانشجویی

آخرین کاری که باید برای تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان تافل یا آیلتس انجام دهید، اخذ و درخواست ویزای دانشجویی آلمان و عازم شدن به سوی دانشگاه موردنظرتان می‌باشد.

روش‌های افزایش شانس برای تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان

 درخواست ویزای‌ تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان ریسک‌هایی را برای متقاضی ایجاد می کند، سوال‌های پرتکرار دانشجویان این می‌باشد که روش‌های افزایش شانس ویزای تحصیلی آلمان بدون مدرک زبان چیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان فاکتور‌های مهمی وجود دارد، ‌که از جمله‌ آن‌ها می‌توان به گپ تحصیلی، سن دانشجو، رزومه علمی و کاری، معدل، رنکینگ دانشگاه هدف، study plan و انگیزه نامه اشاره کرد. همچنین می‌توان با موارد ذکر شده شانس تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان را افزایش داد. البته دانشجویان باید به این نکته مهم نیز توجه داشته باشند که اگرچه دانشگاه امکان پذیرش تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان را فراهم می‌کند، اما باید برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان حداقل یک مدرک زبان داشته باشید.

بورسیه تحصیلی آلمان بدون مدرک زبان

بورسیه تحصیلی آلمان بدون مدرک زبان

رویای بیشتر دانشجویان بین المللی، تحصیل در دانشگاه‌های مختلف دنیا به همراه بورسیه‌های تحصیلی می‌باشد، از دلایل مهم دانشجویان برای این موضوع، کاهش هزینه‌های دانشجویی خود است. بورسیه‌های تحصیلی همواره محدود بوده و برای تعداد مشخصی از دانشجویان ارائه می‌گردد. بنابراین کسانی در این رقابت پیروز می‌شوند که شرایط علمی مناسب تری داشته باشند. به عبارت دیگر می توان گفت که دریافت بورسیه‌های تحصیلی آلمان بدون مدرک زبان یا بدون تسلط کافی بر زبان بسیار سخت است.

ویزای تحصیلی آلمان بدون مدرک زبان در مدارس

در کشور آلمان مدارس به دو صورت بین المللی و دولتی است. تحصیل در مدارس بین المللی به زبان انگلیسی و تحصیل در مدارس دولتی به زبان آلمانی امکان پذیر است. دانش آموزانی که در کشور آلمان اقامت داشته یا در این کشور قیم قانونی دارند، برای تحصیل در مدارس دولتی می‌توانند اقدام کنند. اگر دانش آموزان شرایط ورود به مدرسه‌های دولتی را نداشته باشند می‌توانند در مدرسه‌های بین المللی به ادامه تحصیل بپردازند. دانش آموزانی که زیر ۱۸ سال سن دارند برای دریافت ویزای تحصیلی بسیاری از کشور‌ها نیاز به ارائه مدرک زبان ندارند. البته داشتن مدرک زبان باعث افزایش شانس پذیرش و ویزا و تقویت رزومه علمی شخص می‌شود. از آنجایی که در بیشتر مدارس آلمان برای پذیرش دانش آموزان مصاحبه شفاهی و بعضا کتبی انجام می‌شود، بایستی دانش آموزان تسلط کافی بر زبان آلمانی یا انگلیسی داشته باشند. درواقع دانش آموزانی که زیر ۱۸ سال سن دارند برای تحصیل در مدرسه‌های کشور آلمان فقط به آشنایی با زبان نیاز دارند و امکان دریافت ویزای تحصیلی آلمان بدون مدرک زبان وجود دارد.

مدارک و شرایط مورد نیاز برای تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان

برای درخواست ویزای تحصیلی آلمان بدون مدرک زبان بسته به شرایط شما متفاوت می‌باشد ولی به صورت کلی شامل موارد زیر است:

 • ارائه مدارک برای اثبات تمکن مالی
 • ارائه گواهی سلامت باید به علاوه تأییدیه پوشش بیمه باشد.
 • ارائه مدرک زبان آلمانی در سطح مناسب و یا تأییدیه ثبت نام در یک دوره زبان آلمانی
 • ارائه اسناد و مدارک تحقیق و پژوهش‌ها و دستاوردهای علمی در سال‌های اخیر
 • نامه قبولی در دانشگاه‌های این کشور و یا تأییدیه از این دانشگاه‌ها برای اخذ ویزای دانشجویی مورد نیاز.
 • تأییدیه پذیرش از دانشگاه‌های کشور آلمان برای اخذ ویزا لازم است.
 • ارائه پاسپورت معتبر و ویزای دانشجویی
 • ارائه بیمه سلامت
 • ارائه عکس پاسپورت
 • ارائه اجاره نامه
 • ارائه مدارکی مبنی بر پرداخت هزینه اخذ مجوز اقامت

در آغاز دانشجویان یک مجوز اقامت 2 ساله دریافت می‌کنند که قابل تمدید خواهد بود. با توجه به دوره زمانی مقطع تحصیلی و روند تحصیلات شما امکان موافقت با تمدید ویزا وجود دارد. باید برای تمدید ویزا از دانشگاه محل تحصیل خود، تأییدیه دریافت کنید. حتما قبل از تاریخ انقضای مجوز اقامت، حتما به تمدید آن اقدام کنید. بهتر است ایرانی‌های بالای ۱۸ سال برای افزایش شانس دریافت ویزای تحصیلی آلمان حتما با توجه به زبان دوره تحصیلی خود، مدرک زبان آلمانی و انگلیسی را به سفارت آلمان تحویل دهند وگرنه شانس دریافت ویزای آلمان بسیار کاهش خواهد یافت.

سوالات در مورد تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان

آیا امکان اخذ ویزای تحصیلی آلمان بدون مدرک زبان وجود دارد؟

بله، متقاضیان می‌توانند در صورت داشتن سطح زبان مناسب و بدون مدرک زبان در این کشور تحصیل کنند.

آیا برای تحصیل در بهترین رشته‌های آلمان، تسلط به زبان آلمانی نیاز است؟

در رشته‌هایی مانند علوم‌پزشکی که با انسان سروکار دارند، تسلط به زبان آلمانی ضروری است اما در سایر رشته‌ها تحصیل به زبان انگلیسی هم امکان‌پذیر است.

دانشجویان برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان بدون مدرک زبان چه شرایطی دارند؟

معمولا دانشجویان برای دریافت پذیرش از برخی از دانشگاه های دولتی و خصوصی آلمان الزامی به ارائه مدرک زبان ندارد اما برای دریافت ویزا بایستی مدرک زبان، هرچند پایین را ارائه دهند.

چه ریسک هایی برای دانشجویان علاقه مند به دریافت ویزای تحصیلی آلمان بدون مدرک زبان وجود دارد؟

اصلی ترین ریسکی که برای دانشجویان علاقه مند به ادامه تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان وجود دارد افزایش احتمال رد شدن پرونده است.

اسامی دانشگاه های آلمان بدون نیاز به مدرک زبان چیست؟

دانشگاه Siegen، Kiel،Koblenz and Landau ، Hildesheim، Kassel، دانشگاه علمی کاربردی Anhalt، Giessen، دانشگاه صنعتی براونشوایگ (TU Braunschweig)، دانشگاه برلین و… برخی از دانشگاه های آلمان بدون نیاز به مدرک زبان هستند.

برای افزایش شانس ویزای تحصیلی آلمان بدون مدرک زبان چه کاری باید انجام دهیم؟

برای افزایش شانس ویزای تحصیلی آلمان باید سایر فاکتور های دانشجو مناسب باشد، مثلا سن و گپ تحصیلی پایین، رزومه علمی و کاری قوی، انگیزه نامه قوی، رنکیگ دانشگاه هدف بالا و… .

milani
milani
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *