فراهانی
ارزانترین راه مهاجرت به آلمان 2023

ارزانترین راه مهاجرت به آلمان کدام است؟

هر ساله از سراسر دنیا افراد زیادی به روش‌های مختلف وارد کشور آلمان می‌شوند.‌ اما سوال اینجاست که ارزانترین راه مهاجرت به آلمان کدامست؟ در این باره می‌توان گفت که ارزانترین راه مهاجرت به آلمان را شرایط و اهداف متقاضی مشخص می‌کند. اما به طور کلی، بهترین و ارزانترین راه مهاجرت به آلمان، از طریق تحصیل، ویزای جستجوی کار یا ویزای کار آلمان است. در ادامه این مطالب همراه ما باشید چون قصد داریم تا شما را بیشتر با ارزانترین راه مهاجرت به آلمان آشنا کنیم.

مهاجرت به آلمان

آلمان کشور رویایی اکثر افراد برای مهاجرت می‌باشد. از قرن بیستم به بعد افراد زیادی به مهاجرت به آلمان علاقمند هستند. قطعا دلیل این تمایل مزیت‌هایی است که زندگی در این کشور دارد.

این کشور از جمله مهم‌ترین قدرت‌های دنیا می‌باشد که از لحاظ صنعتی و اقتصادی وضعیت بسیار عالی دارد. در این کشور امکان رشد و شکوفایی بالایی وجود داشته و مهاجران هم اکثرا در پی همین مورد در جنبه‌های مختلف زندگی می‌باشند.

امنیت بالا و هزینه‌های نه چندان زیاد زندگی در آلمان، از مزیت‌های مهاجرت به این کشور می‌باشد. مزیت دیگر مهاجرت به این کشور خدمات زیادی است که دولت آلمان به شهروندان خود می‌دهد. در سال‌های گذشته با توجه به تقاضای پناهندگی شدید برای آلمان، مهاجرت به این کشور از گذشته کمی سخت‌تر شده است.

مراحل مهاجرت به آلمان

مراحل مهاجرت به آلمان با توجه به روش مهاجرتی، متفاوت می‌باشد؛ ولی در کل باید خود را برای مراحل زیر آماده نمایید:

 • بررسی شرایطتان برای مهاجرت به آلمان
 • انتخاب روش مهاجرتی متناسب با این شرایط
 • تکمیل مدارک، پرداخت هزینه‌ها و درخواست برای ویزای مد نظر

ارزانترین راه مهاجرت به آلمان

ارزانترین راه مهاجرت به آلمان

راه‌های مختلفی برای مهاجرت به آلمان وجود دارد که از ارزانترین راه مهاجرت به آلمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ویزای جستجوی کار

یکی از ارزانترین راه مهاجرت به آلمان، ویزای جستجوی کار است. این ویزا برای افرادی مناسب می‌باشد که در زمینه‌ی کاری خود دارای مهارت و تخصص منحصر به فردی باشند. ویزای جستجوی کار به دارندگان این اجازه را می‌دهد که بتوانند به مدت ۶ ماه در این کشور زندگی کرده و به دنبال کار بگردند. پس از اینکه متقاضی، توانست در آلمان شغل مورد نظر خود را پیدا کند، باید این ویزا را تبدیل به مجوز کار در آلمان نماید. اگر در طی زمان معین شده، فرد نتواند کار پیدا کند باید به شهر و کشور خود باز گردد.

 • ویزای تحصیلی

از ارزانترین راه مهاجرت به آلمان می‌توان به ویزای تحصیلی اشاره کرد. چون تحصیل در آلمان به صورت رایگان انجام شده و دولت کشور آلمان هم از دانشجویان و محصلان خارجی، حمایت بسیار زیادی می‌کند. اگر شما هم مایل به تحصیل در آلمان هستید، باید برای دریافت ویزای دانشجویی کشور آلمان، اقدام نمایید. با این وجود، برخلاف کشورهای اروپایی دیگر، آلمان ویزای خود را برای یک مدت کوتاه صادر می‌کند. پس اگر قصد دارید تا در دوره‌ای که بیش از سه ماه طول می‌کشد اقدام به پذیرش نمایید، می‌بایست قبل از ورود به کشور آلمان، برای اقامت خود مجوزی دریافت نمایید. پس از تمام شدن دوره تحصیلی مورد نظر، می‌توانید مدتی را برای جستجوی کار در کشور آلمان اقامت داشته باشید. بعد از اینکه شغل مورد نظر خود را پیدا کردید، باید بر اساس مورد بالا، برای دریافت مجوز کار در آلمان اقدام نمایید. متقاضیان باید برای دریافت ویزای دانشجویی در آلمان، مدارکی را به سفارت کشور آلمان یا کنسولگری آن ارسال کنند. این مدارک شامل مدرکی مبنی بر داشتن حمایت مالی کافی برای تامین هزینه تحصیل خود و نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر می‌باشند. بدون شک ارزانترین راه مهاجرت به آلمان ویزای تحصیلی می‌باشد.

 • ازدواج در آلمان

ازدواج در آلمان ارزانترین راه مهاجرت به آلمان می‌باشد. چون همان طور که در قسمت قبل همبه آن اشاره شد، افراد پس از اتمام تحصیلات در آلمان می‌توانند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کرده و اقامت آلمان را دریافت کنند. در واقع دانشجویان نمی‌توانند از طریق ویزای تحصیلی در آلمان اقامت این کشو را دریافت کنند و باید آن را به ویزای ازدواج یا کاری تبدیل کنند. ازدواج با تبعه آلمانی هم یکی از راه‌های دریافت اقامت آلمان است که می‌توان گفت این روش ارزانترین راه مهاجرت به آلمان به شمار می‌رود. البته ازدواج با افراد تبعه آلمانی هم دارای یک سری شرایط است که افراد باید آن‌ها را رعایت کنند. لازم به ذکر است که ازدواج باید به صورت رسمی ثبت شود، از طرفی باید همسر اسپانسر توانایی مالی لازم را برای تامین مخارج فرد در آلمان داشته باشد. از دیگر شروط دریافت اقامت این کشور و ازدواج با تبعه آلمانی داشتن مدرک زبان آلمانی در سطح B1 است.

 • پناهندگی

از دیگر روش‌های پر ریسک و ارزانترین راه مهاجرت به آلمان، پناهندگی به این کشور است. البته به دلیل ریسک‌ها و چالش‌هایی که وجود دارد، به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌‌شود که از این طریق به کشور آلمان مهاجرت کنید. همچنین با توجه به حجم بالای درخواست پناهندگی، دولت آلمان کیس‌های پناهندگی را با دقت زیادی بررسی می‌کند و به همین دلیل درخواست افرادی برای پناهندگی تایید می‌شود که واقعاً در داخل کشور امنیت جانی ندارند.

نکات مهم درباره ارزانترین راه مهاجرت به آلمان

همانطور که قبل از این هم گفته شد، انتخاب ارزانترین راه مهاجرت به آلمان برای هر فرد متفاوت می‌باشد و افراد باید با بررسی شرایط خود به طور اختصاصی بتوانند راه مناسب را برای مهاجرت به این کشور انتخاب کنند. اگر شما هم قصد مهاجرت به کشور آلمان را دارید، و هنوز هم برای انتخاب ارزانترین راه مهاجرت به آلمان مردد هستید، بهتر است مطالب ذکر شده را به دقت مشاهده کرده و تصمیم درستی بگیرید.

چه افرادی نمی‌توانند به آلمان مهاجرت کنند؟

چه افرادی نمی‌توانند به آلمان مهاجرت کنند؟

بعد از آشنایی با ارزانترین راه مهاجرت به آلمان باید این را بدانید که عده‌ای از افراد نمی‌توانند به آلمان مهاجرت کنند. این افراد عبارتند از:

 • افرادی که سابقه کیفری امنیتی داشته و قبلا چه در ایران و چه در سایر کشور‌ها محکوم شده‌اند نمی‌توانند به کشور آلمان مهاجرت کنند.
 • کسانی که دارای سابقه در وزارت دفاع می‌باشند هم نمی‌توانند ویزا شوند.
 • کسانی که بیماری‌های واگیردار مهم مثل سل، ایدز و ویروس هپاتیت B و C دارند.
 • کسانی که قوانین مهاجرت آلمان را نقض نموده‌اند و از اقامت یا ویزای کاری خود سوء استفاده کرده‌اند نیز قادر به مهاجرت به آلمان‌ نمی‌باشند‌
 • کسانی که توانایی مالی بسیار کمی دارند و نمی‌توانند هزینه‌های مهاجرت را پرداخت کنند.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به آلمان

 با توجه به مسیر و روشی که انتخاب می‌کنید، مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به کشور آلمان متفاوت است. با این حال اگر بخواهیم شما را با مهم‌ترین مدارک مورد نیاز برای انجام این کار آشنا کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مدارک اثبات تمکن مالی
 • مدارک هویتی
 • مدارک پزشکی
 • مدارک عدم سوء پیشینه
 • مدارک تحصیلی
 • مدارک سوابق شغلی
 • مدرک بیمه

سوالات در مورد ارزانترین راه مهاجرت به آلمان

آیا مهاجرت ایرانیان به آلمان به راحتی امکان پذیر است؟

بله، اگر افرا واجد شرایط مهاجرت به روش مورد نظر باشند، می‌توانند به راحتی به آلمان مهاجرت کنند.

سریع ترین راه مهاجرت به آلمان چیست؟

از سریعترین راه‌های مهاجرت به آلمان می‌توان به مهاجرت کاری، تحصیلی و ازدواج اشاره کرد.

ارزانترین راه مهاجرت به آلمان چیست؟

مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج، کار و تحصیل به عنوان ارزانترین راه‌های مهاجرت به آلمان شناخته می‌شوند.

milani
milani
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *