فراهانی

خرید خودرو در آلمان

آلمان دارای سیستم حمل و نقل عمومی خوبی است، اما گاهی اوقات هیچ چیز به اندازه سهولت و راحتی داشتن ماشین شخصی نیست. اگر ترجیح می‌دهید خودروی خود را از آلمان تهیه کنید، در این مقاله قصد داریم تمام آنچه را که باید در مورد خرید خودرو در آلمان بدانید، شرح می دهیم؛ پس با ما همراه باشید.

شرایط خرید خودرو در آلمان

صنعت خودرو سازی در آلمان تجارت بزرگی است، کشوری که علیرغم شبکه عالی حمل‌ونقل عمومی و قطارها و اتوبوس‌هایی که مسافت طولانی را طی می کنند، سابقه‌ای طولانی در تولید خودرو دارد. بنابراین جای تعجب نیست که خرید خودرو در آلمان نسبتاً آسان باشد؛ بسیار ساده تر از واردات خودرو از خارج. با این حال، برخی الزامات و مقررات وجود دارد که قبل از شروع فرآیند خرید باید از آنها آگاه باشید.
برای خرید خودرو در آلمان و انجام کارهای مورد نیاز مانند ثبت خودرو، بیمه کردن آن و پرداخت مالیات، بدون توجه به نو یا دست دوم بودن، باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • داشتن 18 سال یا بیشتر (سن قانونی رانندگی)
 • یک مدرک احراز هویت معتبر، مانند پاسپورت
 • مدارک اقامت در آلمان (به عنوان مثال گواهی ثبت نام)
 • گواهینامه رانندگی معتبر (برای رانندگی براساس نوع خودرو)
 • جزئیات حساب بانکی آلمانی شما

انواع خودرو در آلمان

جمهوری فدرال آلمان کشوری است که به خودرو ها اهمیت بسیاری می دهد. بسیاری از آلمانی ترجیح می دهند با خودرو شخصی خود رانندگی کنند و اکثر خانواده ها ماشین دارند. در سال 2019، حدود 570 خودرو به ازای هر 1000 نفر وجود داشت که کمی بیشتر از یک خودرو به ازای هر دو نفر بود.

به طور کلی، چهار نوع مختلف خودرو برای خرید در آلمان وجود دارد:

 • خودرو نو (Neuwagen): یک ماشین کاملاً جدید که هیچ مالک قبلی نداشته است.
 • خودرو دست دوم (Gebrauchtwagen): خودروی دست دومی که ممکن است یک یا چند مالک قبلی داشته باشد. خودروهای دست دوم گزینه ارزان تری هستند زیرا قیمت خودروها به سرعت کاهش می یابد، به خصوص در چند سال اول.
 • خودروی یک ساله (Jahreswagen): خودرویی که حداکثر یک سال و اغلب توسط کارمندان نمایندگی خودرو استفاده شده است و به همین دلیل معمولاً هنوز در وضعیت خوبی قرار دارد.
 • خودروی نمایشی (Vorführwagen): خودرویی که برای اهداف نمایشی و تست رانندگی در یک نمایندگی خودرو استفاده شده است. این خودروها معمولاً مسافت کمتری طی کرده اند (کیلومتر پایین تری دارند) و با وجود کم استفاده بودن، با تخفیف قابل توجهی نسبت به خودرو جدید به فروش می رسند.

نوع ماشینی که می‌خرید به شرایط شخصی شما بستگی دارد، به‌عنوان مثال، مدت زمانی که قصد اقامت در آلمان را دارید، چقدر پول می‌خواهید خرج کنید، و میزان استفاده‌ای که از آن انتظار دارید.

مزایا خرید خودرو جدید در آلمان

خرید خودروی جدید هزینه مالی قابل توجهی دارد و در آلمان گزینه گران قیمتی است، جایی که قیمت خودروهای جدید دارای بالاترین قیمت ها در اتحادیه اروپا است. همچنین ممکن است برای دریافت ماشین خود باید زمان بیشتری منتظر بمانید.

با این حال، خرید یک خودروی جدید چند مزیت دارد که عبارتند از:

 • امکان انتخاب دقیق ساخت، مدل و رنگ مورد نظر شما
 • امکان انتخاب مشخصات ایمنی و عملکردهای اضافی
 • قابلیت اطمینان بهتر و آرامش خاطر بیشتر، با ضمانت های جامع که اغلب توسط نمایندگی ها ارائه می شود
 • طول عمر بیشتر وسیله نقلیه

نحوه خرید خودرو در آلمان

هنگامی که به دنبال خرید خودرو در آلمان هستید، یک نمایندگی خودرو (Autohaus) باید اولین مقصد شما باشد. تقریباً هر شهر بزرگ آلمان حداقل تعدادی فروشنده خودرو دارد. نمایندگی ها معمولا با یک یا چند خودروساز در آلمان کار می کنند. همین طور از طریق آنلاین می توانید خرید خودرو در آلمان را انجام دهید. مزیت استفاده از نمایندگی این است که آنها کسب و کارهای معتبری هستند که با تولید کنندگان خاصی مرتبط هستند و به طور کلی پشتیبانی خوبی را ارائه می دهند. بسیاری از نمایندگی‌ها نیز به شما پیشنهاد می‌کنند که برخی از کارهای اداری مانند ثبت نام خودرو را انجام دهند. اگر خودتان نتوانید وسیله نقلیه را تحویل بگیرید، اغلب خدمات تحویل نیز دارند.

مانند بسیاری از کارهای قانونی دیگر، روند خرید خودرو در آلمان شامل مراحل و موانع اداری بسیار زیادی است. در اینجا راهنمای گام به گام نحوه خرید خودرو در آلمان آمده است:

ماشین مورد نظر خود را پیدا کنید

نمایندگی های حضوری و وب‌سایت‌های زیادی وجود دارند که خودروهای فروشی را عرضه می‌کنند. همین طور می توانید تبلیغات شخصی در شبکه های اجتماعی یا روزنامه محلی را برای یافتن خودرو مناسب بررسی کنید.

به مشاهده خودرو یا تست درایو بروید

هنگامی که ماشینی را پیدا کردید که ظاهر آن را دوست دارید، با فروشنده تماس بگیرید تا ملاقاتی را ترتیب دهید. این فرصت شماست تا به خوبی خودرو را بررسی کنید و از مالک چند سوال بپرسید. معمولاً می توان رانندگی خودرو را نیز آزمایش کرد.

پیش پرداخت کنید

اگر تصمیم به خرید خودرو گرفتید، یک قرارداد با فروشنده امضا کنید و مبلغی پیش پرداخت کنید. فروشندگان خصوصی معمولاً زمانی که برای تحویل گرفتن خودرو می آیید، پیش پرداخت و سپس کل مبلغ را از طریق حواله بانکی یا نقدی درخواست می کنند، در حالی که نمایندگی ها ممکن است به شما اجازه دهند نوعی برنامه پرداخت تنظیم کنید یا خودرو را به صورت قسطی خریداری کنید.

یک شماره eVB دریافت کنید

برای ثبت نام خودرو و استفاده از آن، باید ثابت کنید که بیمه شده است. شما می توانید این کار را با یک شماره eVB انجام دهید. برای دریافت شماره eVB باید بیمه خودرو بگیرید. هنگامی که هزینه بیمه نامه خود را پرداخت کردید، بیمه گر شما به طور خودکار یک شماره eVB را از طریق ایمیل یا پست برای شما ارسال می کند. معمولاً انجام این کار به صورت آنلاین امکان پذیر است.

پلاک خود را بگیرید

اگر خودرو جدید خریداری می کنید حتما باید پلاک جدید دریافت کنید. اطلاعاتی از طریق پلاک مشخص است از جمله اولین حرف روی پلاک، نشان دهنده شهر محل ثبت خودرو است.

ماشین خود را ثبت کنید

تمام خودروها در آلمان نیاز به ثبت نام دارند. این کار با گرفتن یک نوبت در دفتر ثبت نام محلی خودرو از طریق اینترنت و از طریق پلت فرم ثبت نام i-car (i-Kfz) انجام می شود، البته اگر یک فرم eID داشته باشید. برای ثبت نام خودروی خود به مدارکی نیاز دارید، از جمله: پر کردن فرم ثبت نام خودرو، پاسپورت معتبر، اجازه اقامت، گواهی ثبت نام، قسمت دوم گواهی ثبت نام، گواهی انطباق اتحادیه اروپا در صورت ثبت نام خودروی جدید، جزئیات آخرین معاینه فنی در صورت ثبت نام خودروی مستعمل و جزئیات بیمه ماشین.

هنگام ثبت نام خودروی خود، باید فرم بدهی مستقیم را نیز پر کنید تا سالی یک بار مالیات خودرو از حساب بانکی شما کسر شود. در طول جلسه، یک نشان آلایندگی در صورت نیاز به شما داده می شود، یک ثبت نام خودروی جدید (قسمت اول) چاپ می شود و نام شما در قسمت دوم اضافه می شود. آنها همچنین تعدادی برچسب رسمی روی پلاک شما خواهند گذاشت که نشان می دهد خودرو کجا ثبت شده است و چه زمانی قرار است معاینه فنی بعدی انجام شود.

برخی از نمایندگی ها ممکن است پیشنهاد دهند که خودرو را برای شما ثبت کنند. در این صورت، باید مدرکی مبنی بر اقامت خود در آلمان همراه با گواهی ثبت نام ارائه دهید.

پس از طی این مراحل می توانید ماشین را تحویل بگیرید.

خرید اینترنتی خودرو در آلمان

خرید آنلاین خودرو در آلمان به طور فزاینده ای رایج است، چراکه یک راه سریع و راحت برای خرید یک وسیله نقلیه است؛ در واقع بسیاری از مراحل توضیح داده شده در بالا حذف می شود. شما به سادگی ماشین مورد نظر خود را انتخاب می کنید، مدارک لازم را به صورت آنلاین تکمیل می کنید و وسیله نقلیه را با ثبت نام، بیمه و آماده رانندگی درب منزل تحویل می گیرید. بسیاری از این نمایندگی‌ها در صورت نارضایتی از خودرو، 14 روز ضمانت بازگشت وجه ارائه می‌دهند.

با این حال، مشکلاتی وجود دارد. به عنوان مثال، شما نمی توانید قبل از خرید، شخصاً خودرو را مشاهده کنید یا آن را آزمایش کنید. بسیاری از این وب سایت ها نیز در حال حاضر فقط به زبان آلمانی در دسترس هستند.

می‌توانید از وب‌سایتی مانند mobile.de یا autoscouto24.de برای مشاهده خودروهای نمایندگی‌های مختلف استفاده کنید، با گزینه‌ای برای فیلتر کردن بر اساس مشخصات مورد نظر (مانند اندازه موتور، تعداد درها، مسافت پیموده شده، سن).

خرید قسطی خودرو در آلمان

اگر نمی توانید هزینه ماشین جدید خود را به طور کامل پرداخت کنید، می توانید هزینه خودر و را به صورت قسطی پرداخت کنید. بازپرداخت مبلغ در اقساط ماهانه، با بهره، معمولاً در یک دوره 24 تا 60 ماهه است. بسیاری از تولیدکنندگان و نمایندگی‌ها گزینه‌های فروش قسطی خودرو در آلمان را ارائه می‌دهند، معمولاً با نرخ‌های بهره بهتر از آنچه در بانک دریافت می‌کنید.

برای واجد شرایط بودن برای خرید اقساطی خودرو در آلمان، باید سابقه اعتباری خوبی در آلمان داشته باشید (که توسط نمره SCHUFA مشخص می شود). اگر تازه وارد این کشور شده اید، ممکن است به دست آوردن این اعتبار مشکل باشد. همچنین اگر هنوز قرارداد کار دائمی ندارید، بعید است که بتوانید به صورت قسطی در آلمان صاحب خودرو شوید.

خرید خودرو دست دوم در آلمان

بازار بزرگ و فعالی برای خودروهای دست دوم در آلمان وجود دارد؛ یکی از بزرگ‌ترین بازارهای اروپا، با گزینه‌هایی متناسب با انواع سلیقه‌ها و بودجه‌ها. خودروهای دست دوم این مزیت را دارند که فوراً در دسترس هستند و بسیار مقرون به صرفه اند. خرید خودروی دست دوم نسبتاً ساده است، اما باید نکات مهمی را در نظر داشته باشید تا گول فروشندگان سودجو را نخورید و هزینه بیش از اندازه پرداخت نکنید:

 • خرید خودرو دست دوم در آلمان از فرد حقیقی

بسیاری از مردم اتومبیل خود را از یک فروشنده خصوصی (فرد حقیقی) خریداری می کنند. این روش اغلب بهترین راه برای یافتن یک معامله خوب است. امروزه بیشتر خودروهای دست دوم در وب‌سایت‌هایی مانند mobile.de و autoscout24.de قابل مشاهده هستند، اما می‌توانید در شبکه های اجتماعی، روزنامه‌ها و حتی ویترین مغازه‌ها نیز به دنبال تبلیغات بگردید.

فروشنده اطلاعات تماس خود را در آگهی می گذارد تا شما با او تماس گرفته و برای مشاهده خودرو هماهنگ کنید. همچنین باید بتوانید با وسیله نقلیه یک تست رانندگی انجام دهید.

 • خرید خودرو از فروشندگان خودروهای دست دوم

بسیاری از نمایندگی ها در آلمان نیز خودروهای دست دوم را می فروشند. احتمالاً این گزینه ایمن‌تر است، زیرا نمایندگی‌ها معمولاً خودروهای مستعمل را قبل از عرضه آن‌ها برای فروش به‌طور کامل تست و سرویس می‌کنند. برخی از نمایندگی ها حتی ممکن است ماشین های دست دوم را به صورت اقساطی ارائه کنند و برای افرادی که بتوانند به صورت قسطی خودرو بخرند، این شرایط بسیار ایده آل است.

از معایب خرید خودرو از نمایندگی این است که به طور کلی قیمت های بالاتری ارائه می دهند، به خصوص که باید 19 درصد مالیات بر ارزش افزوده اضافی برای خودرو بپردازید.

 • ضمانت پس از فروش ماشین دست دوم در آلمان

نمایندگی ها باید از نظر قانونی ضمانت مکانیکی یک ساله (Gewährleistung) را برای همه خودروهای دست دومی که می فروشند ارائه دهند. این بدان معناست که آنها مسئول تعمیر عیوبی هستند که در زمان فروش وجود داشته است، اما عیوب جدیدی که پس از نهایی شدن فروش ایجاد می شوند، خارج از ضمانت است.

همچنین ممکن است نمایندگی ها علاوه بر گارانتی تا سه سال با دریافت هزینه اضافی به شما ضمانت دهند و گارانتی عیوبی را که پس از خرید خودرو ظاهر می شوند را پوشش دهند. نمایندگی ها اغلب گستره خدمات مختلفی دارند، به عنوان مثال برخی از ضمانت ها فقط مشکلات الکتریکی را پوشش می دهند، در حالی که برخی دیگر فقط مشکلات مکانیکی را پوشش می دهند. آنها معمولاً هزینه تعمیر و بخشی از هزینه قطعات را پوشش می دهند.

اگر خودرویی را از یک فروشنده خصوصی بخرید، آن گونه ضمانت‌ها یا ضمانت‌هایی را که می‌توانید از یک نمایندگی انتظار داشته باشید، دریافت نمی‌کنید، اما قوانین آلمان بیان می‌کند که در شش ماه اول، هر مشکلی که با آن مواجه شوید، احتمالا از قبل وجود داشته است. شما می توانید از نظر قانونی از فروشنده درخواست غرامت کنید، اما احتمالاً برای این کار به یک وکیل نیاز خواهید داشت.

هنگام خرید خودرو دست دوم در آلمان به چه نکاتی باید توجه کرد؟

هنگام خرید یک خودروی دست دوم، کمی احتیاط به شما کمک می کند، زیرا نمی خواهید در نهایت یک خودرو همیشه خراب داشته باشید که در دراز مدت هزینه بیشتری برای شما به همراه دارد. در اینجا مواردی ذکر می شوند که باید هنگام خرید خودرو در آلمان در نظر بگیرید.

مسافت پیموده شده

مردم عموماً خودروهای دست دوم با کیلومتر پایین تر را ترجیح می دهند، زیرا این نشان می دهد که وسیله نقلیه کمتر فرسوده شده است. 100.000 کیلومتر معمولاً به‌عنوان حد در نظر گرفته می‌شود و خودروهایی که بیش از این کار کرده‌اند، قیمت‌های بسیار پایین‌تری دارند.

تاریخ اولین ثبت نام و تعداد مالکان قبلی

تاریخ اولین ثبت نام به شما نشان می دهد که ماشین چند ساله است. انتخاب ماشین دست دوم مناسب به طور کلی موردی برای یافتن تعادل مناسب بین سن ماشین و میزان مسافت طی شده است. وقتی نوبت به مالکان قبلی می‌رسد، هرچه کمتر باشد بهتر است.

تاریخ معاینه فنی بعدی

هر خودرو در آلمان باید هر دو سال یکبار (یا پس از سه سال، در مورد وسایل نقلیه جدید) معاینه فنی کامل را انجام دهد. این به عنوان Hauptuntersuchung (HU) یا TÜV شناخته می شود. هنگام خرید یک خودروی دست دوم، حتما بررسی کنید که چه زمانی باید بازرسی بعدی TÜV آن انجام شود. فروشنده باید بتواند تمام گزارش های معاینه فنی قبلی را به شما نشان دهد.

اگر خودرو در آینده ای نزدیک معاینه فنی داشته باشد، این می تواند بر قیمت تأثیر بگذارد، چراکه به عنوان مالک جدید باید هزینه تعمیرات را بپردازید. وقتی تاریخ معاینه فنی خودرو دست دوم نزدیک باشد، هزینه خودرو باید کمتر باشد و اگر معاینه فنی عقب افتاده باشد، بسیار ارزان تر هستند (قبل از اینکه بتوانید به طور قانونی با آن رانندگی کنید، باید حتما گواهی معاینه فنی را دریافت کنید).

قبل از امضای قرارداد خرید یا پرداخت بیعانه، اگر می خواهید بسیار محتاط باشید، ایده خوبی است که وسیله نقلیه را توسط یک شخص ثالث مستقل مورد بازرسی مکانیکی قرار دهید.

قرارداد فروش

ایده خوبی است که یک قرارداد فروش (Kaufvertrag) بین خریدار و فروشنده برای خرید خودروهای دست دوم تنظیم کنید. شما می توانید الگوهای این قراردادها را در اینترنت پیدا کنید. قرارداد شامل تمام اطلاعات مهم در مورد معامله شما و ماشین، از جمله هر گونه نقص شناخته شده است.

سند خودرو

فروشنده باید بتواند تمام مدارک ماشین را ارائه دهد، از جمله:

 • گواهی ثبت نام قسمت 1: ثبت وسیله نقلیه، سند کوچکی که باید در خودرو نگهداری شود.
 • گواهی ثبت نام قسمت 2: سند ثبت وسیله نقلیه که معمولاً در منزل نگهداری می شود. داشتن این دو سند از سوی فروشنده ضروری است، زیرا ثبت نام وسیله نقلیه بدون اوراق ثبت نام تقریباً غیرممکن است.
 • سوابق نگهداری و سرویس: این دفترچه گزارش هر گونه تعمیر و معاینه فنی انجام شده بر روی خودرو را نشان می دهد. یک سوابق دقیق سرویس خودرو عموماً نشانه خوبی است از اینکه ماشین به خوبی نگهداری شده است.
 • دفترچه راهنمای مالک: اگرچه ضروری نیست، اما سند مفیدی است که خریدار را با خودرو جدید خود آشنا می کند. اگر فروشنده دفترچه راهنما را نداشته باشد، این نیز یک علامت هشدار احتمالی است.

شما باید تمام مجموعه کلیدهای ماشین را دریافت کنید. مالک همچنین ممکن است قطعات اضافی خودرو را به شما بدهد. به عنوان مثال، اگر آنها خودشان تعمیرات انجام داده باشند و قطعات خریده باشند، ممکن است قطعات اصلی را به شما بدهند.

قیمت خودرو در آلمان

بر اساس گزارش سالانه Deutsche Automobil Treuhand (DAT)، میانگین هزینه یک خودروی جدید در سال 2023، 42.790 یورو بوده است، در حالی که میانگین قیمت یک خودروی دست دوم 18.800 یورو بوده است.

توجه داشته باشید که چانه زنی بر سر قیمت خودرو در آلمان رایج نیست و بنابراین قیمتی که روی برچسب روی شیشه جلوی خودرو می بینید احتمالاً قیمتی است که می پردازید. با این حال، ممکن است برای پرداخت نقدی تخفیف دریافت کنید.

علاوه بر قیمت تمام شده خودرو، باید هزینه‌های دیگری مانند مالیات خودرو، نشان‌های آلایندگی، بیمه خودرو و هزینه‌های سایر موارد مانند سوخت، جریمه پارکینگ و هزینه‌های نگهداری را نیز در نظر بگیرید.

پرسش های متداول:

آیا یک خارجی می تواند در آلمان ماشین بخرد؟

برای اینکه در آلمان رانندگی کنید باید یک مقیم ثبت نام شده باشید تا ماشین خود را ثبت کنید و همچنین گواهینامه رانندگی معتبر در آلمان داشته باشید. بسیاری از افراد می توانند به سادگی گواهینامه رانندگی خارجی خود را با گواهینامه آلمانی تعویض کنند، اما ممکن است از شما خواسته شود که در یکی یا هر دو آزمون رانندگی آلمان شرکت کنید. مطمئن شوید که علائم جاده ای آلمان و قوانین اتوبان را نیز مطالعه کرده اید.

چگونه می توانم ماشینم را در آلمان بفروشم؟

می توانید از طریق نمایندگی، وب سایت فروش آنلاین خودرو یا آگهی در روزنامه محلی خودرو خود را برای فروش بگذارید. برای فروش ماشین خود به هر دو بخش گواهی ثبت نام و آخرین گزارش معاینه فنی نیاز دارید.

اجاره خودرو در آلمان چگونه است؟

می توانید یک خودرو را برای مدت زمان معینی با هزینه ماهانه مشخصی در آلمان اجاره کنید، بدون اینکه واقعاً مالک آن باشید. لیزینگ خودرو در آلمان به خصوص برای مهاجرانی که قصد ندارند برای مدت قابل توجهی در کشور بمانند، می تواند گزینه راحت تری باشد.

elel
elel
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *