فراهانی
ثبت برند در آلمان

ثبت برند در آلمان چه شرایطی دارد؟

در کشور آلمان پشتیبانی از شاخص تجاری بر اساس مقررات ثبت شاخص تجاری انجام می‌شود. طبق این قوانین وضع شده، برای معرفی یک کالا یا خدمات یک شرکت آلمانی و یا به منظور برجسته کردن آنها از خدمات و محصولات سایر شرکت‌ها ، از نشانه، کلمه، عدد، حرف، نشانه صوتی و طرح سه بعدی استفاده می‌شود. تمامی شهروندان و شرکت‌ها مجوز درخواست برای ثبت برند در آلمان را دارند، برای آشنایی بیشتر در مورد شرایط مختلف ثبت برند در آلمان، نظیر مدارک لازم، مدت زمان لازم و غیره در ادامه مطلب بیشتر توضیح می‌دهیم.

ثبت برند در آلمان

ثبت برند در کشور آلمان از چه اهمیتی برخوردار می‌باشد؟ چرا باید ثبت برند در آلمان را در نظر گرفت؟ پس از آشناسازی یا توسعه یک کسب و کار، افراد مختلف از نام برند شناخته شده به نفع خود و برای معرفی کالاهای خود استفاده می‌کنند. اگر صاحب کسب و کار دائمی که برند خود را به ثبت نرسانده، هیچ گونه مالکيتی نسبت به برند مورد نظر ندارد و در صورت بروز مشکل نمیتواند به مراجع قانونی مراجعه کند و درخواست پیگیری داشته باشد. توجه داشته باشد بعد از تقاضای ثبت برند، گواهی علامت تجاری مورد نظر طبیعتا به اسم شما یا شخصی که شما به نمایندگی می‌گیرید، ارسال می‌شود. بدین ترتیب بعد از ثبت برند به اسم صاحب برند دیگر محصولات و یا خدمات سایر شرکت‌ها نمی‌توانند با نام این برند وارد بازار شوند، در غیر این صورت صاحب برند می‌تواند با مراجعه به قانون درخواست پیگیری کند، و کسی که تمایل به فعالیت با برند صاحب علامت تجاری داشته باشد، باید هزینه آن را به ایشان بپردازد. البته این را هم گفته باشم در کشور آلمان میتوان هم روی محصولات و هم روی خدمات برند منحصر ثبت کرد.

شرایط ثبت برند در آلمان چیست؟

شرایط ثبت برند در آلمان چیست؟

نخستین مرحله ثبت برند در آلمان ارسال درخواست به اداره ثبت اختراعات و علائم تجاری آلمان در مونیخ و پر کردن اظهارنامه ثبت برند می‌باشد. به این موضوع توجه داشته باشید که این اداره علاوه بر اینکه تمامی درخواست‌های برند را بررسی می‌کند بلکه ارسال گواهی ثبت یا مخالفت با ثبت برند در این کشور نیز بر عهده این اداره می‌باشد.
فرم اظهارنامه تمامی اطلاعات در مورد هویت تقاضا کننده، چگونگی علامت تجاری نظیر نشانک، کلمه، حروف و علامت دستگاه، لیست کالا و خدمات برند به زبان انگلیسی یا آلمانی را شامل می‌شود. پس از اتمام این کار متقاضی باید تمامی هزینه‌های مربوط به ثبت برند را کامل کرده و بپردازد.

روال ثبت برند در آلمان

اداره ثبت اختراع آلمان، پس از تحویل گرفتن تمامی مدارک مورد نیاز، تقاضای برند درخواست کننده را مورد بررسی قرار می‌دهد. در صورت تکمیل بودن مدارک لازم و همچنین با رعایت ضروریات قانونی، و پس از پرداخت هزینه مورد نظر توسط فرد تقاضا کننده، اداره ثبت اختراع مجوز ثبت علامت تجاری را به او می‌دهند و این موضوع را در روزنامه رسمی کشور به اشتراک می‌گذارد. این موضوع به مدت ۳ ماه در روزنامه رسمی کشور به اشتراک گذاشته می‌شود تا تمامی افرادی که ثبت این برند به زیان آنها یا حقوق آنها پایمال می‌شوند، زمان لازم برای اعتراض داشته باشند در صورت نبود هیچگونه اعتراضی نسبت به این موضوع اداره ثبت اختراع آلمان، برند مورد نظر را ثبت می‌رساند. قانون علامت تجاری آلمان یک بازه حمایتی ۱۰ ساله به علامت تجاری‌ها می‌دهد که پس از اتمام این ۱۰ سال امکان تمدید آن وجود دارد.

الزامات مورد نیاز ثبت برند در آلمان

الزامات زیادی در رابطه با ثبت یک برند ویژه در آلمان وجود دارد. به طوری که برخی از آنها توسط مقامات بالا رتبه این کشور تعیین می‌شوند و برخی دیگر به پیروزی در بازار این کشور اروپایی بستگی دارند. آنچه در این باره حائز اهمیت است از سخنان نامطلوب یا آغشته به کنایه که می‌تواند باعث سردرگمی مخاطبان شود استفاده نکنید، یعنی به طور کلی ارتباط موثر برند با مخاطبان برند را در نظر داشته باشید.
یکی از بهترین روش‌ها برای افزایش مخاطب و بهبود بازدهی برند، این است که علامت تجاری مورد نظر را به وسیله رسانه‌ها که شامل رسانه‌های تبلیغاتی که از بنر گرفته تا تلویزیون و گوشی هوشمند و مجلات می‌باشند، استفاده کنید تا در ذهن مخاطبانتان ماندگار شود و بازده مثبتی را به همراه داشته باشد.
یکی از شرط‌های اولیه اصالت می‌باشد به طوری که فروش شما باید از خدمات و محصولات سایر برندها متفاوت باشد و به طور مستقیم بر روی مخاطبان شما تاثیرگذار و ماندگار باشد.

کدام شرکت‌ها می‌توانند از پشتیبانی قانونی استفاده کنند؟

برای اطمینان از اینکه نام شرکت برای حمایت از علامت تجاری و ثبت برند در آلمان خوب است یا نه کافیست قبل از شروع درخواست ثبت علامت تجاری، تحقیق کنید که آیا این نام دارای معیارهایی که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم می‌باشند یا نه.

ثبت برند در آلمان
 • اسم شرکت شما باید مشخص باشد.

برای ثبت برند در کشور آلمان از کلمات عمومی نظیر صندلی اداری، برای فروختن صندلی اداری و یا از کلمه ماکرونی، برای فروختن رشته فرنگی استفاده نکنید چرا که مناسب و مشخص نیستند. به این موضوع توجه داشته باشید کلماتی مانند ارزان و یا خوشمزه که کلمه توصیفی می‌باشد آنقدر مشخص نیستند که بتوان از آن برای اسم استفاده کرد.

 • اسم شرکت شما باید به عنوان برند در دسترس همگان باشد.

برای ثبت برند در آلمان اطمینان حاصل کنید که اسم شرکت مورد نظر شما هنوز در دسترس است یا نه. به همین خاطر باید از تمامی برندهای تایید شده در اروپا و همچنین همه برندهای ثبت شده بین المللی پرس و جو شود و سپس اقدام به ثبت اسم شرکت مورد نظر کنید.
در حین پرس وجوی ثبت برند توجه داشته باشید که از نام‌های مشابه و حتی یکسان که از قبل توسط قانون علامت تجاری تایید شده استفاده نکنید و به این موضوع توجه داشته باشید.
اگر نام تجاری که از قبل برای شرکت خود در نظر گرفته بودید توسط سایر رقیبان منتخب شده می‌بایست نام دیگر انتخاب کنید. حتی اگر در ثبت نام تجاری رقیب یک روز زودتر از شما اقدام فرماید اولویت با ایشان بوده و شما مجبور به انتخاب نامی دیگر هستید.

 • اسم شرکت شما نباید دارای نشان ملی باشد.

 نام شرکت شما ممکن است حاوی نشانه‌هایی از حاکمیت دولت که اصطلاحاً به آن آرم می‌گویند باشد. در واقع حاکمیت دولت شامل مقامات و کارمندانی مانند ارتش، پلیس یا دولت فدرال می‌باشد. برای مثال شما نمی‌توانید با شرکت خود رئیس فدرال یا دادگاه عالی فدرال تماس برقرار کنید و هرگونه استفاده غیر معقول و غیر مجاز از نشان‌های ملی برای ثبت علامت تجاری در آلمان پیگیری قانونی را به همراه دارد.

مزایای ثبت برند در آلمان

آلمان یکی از صنعتی‌ترین کشورهای اروپایی می‌باشد به همین خاطر ثبت برند در این کشور می‌تواند فرصت‌های تجاری فراوانی را برای تجارت با اروپا، برایتان به ارمغان بیاورد. هر شرکت ثبت شده باید تعهدات ناشی از قانون تجارت آلمان را به طور دقیق رعایت کند تا اعتماد بانک‌ها و شرکت‌های دیگر را به خود جلب کند با این کار به آسانی می‌تواند روابط تجاری خود را شروع کرده و به کسب و کار خود مشروعیت ببخشد.

معایب ثبت برند در آلمان

ثبت برند و یا تغییر برند در آلمان در دفاتر اسناد رسمی انجام می‌شود و هزینه‌های هنگفتی را به همراه دارد، و به ارائه مدارک مالی کامل نیاز دارد.
قانون تجارت آلمان برای ثبت علامت تجاری در آلمان در مورد همه شرکت‌های ثبت شده در آن به کار گرفته می‌شود و این دستورالعمل‌ها به طور قابل توجهی سرسختانه‌تر از شرکت‌هایی است که در این تجارت وارد نشده‌اند.

سوالات درمورد ثبت برند در آلمان:

هزینه ثبت برند در آلمان چقدر است؟

متقاضی برای ثبت علامت تجاری باید هزینه ثبت برند که شامل هزینه پایه و هزینه‌های اضافه مربوط به کلاس و آموزش‌های محصول و خدمات برند می‌باشد به طور تمام کمال پرداخت بکند.

مدت زمان ثبت برند در آلمان چقدر است؟

اگر تمایل به ثبت برند در آلمان دارید کافیست در یک بازه زمانی بین ۳ تا ۶ ماه صبر کنید. اگر تصمیم دارید برند خود را در آلمان ثبت برسانید می‌توان گفت به طور تقریب سه ماه طول می‌کشد و اگر که بخواهید برند خودتان را در اتحادیه اروپا به ثبت برسانید، چیزی حدود ۶ ماه باید انتظار بکشید.

elel
elel
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع

2 پاسخ

 1. سلام وقت بخیر در رابطه با ثپت برند در المان سوال دارم و نیاز به کمک شما

  1. سلام
   وقت شما بخیر.
   در خدمت هستیم، می تونید با شماره های زیر تماس بگیرید.
   ۰۲۱۲۲۴۵۶۵۷۶
   ۰۲۱۲۲۴۴۴۳۰۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *