فراهانی
اقدامات بعد از مهاجرت به آلمان

اقدامات بعد از مهاجرت به آلمان

مهاجرت به آلمان برای بسیاری از افراد یک رویا است. اخذ ویزا گامی مهم در تحقق این رویا است. پس از دریافت ویزای خود، اطمینان از راحتی شما در حین اقامت در یک کشور خارجی دومین نکته مهم برای داشتن یک تجربه بدون استرس است. روزهای اول بعد از ورود به آلمان، برای همه چالش برانگیز است. نیاز است که برای شروع یک زندگی عادی جدید در آلمان چند کار را انجام دهید. در این مطلب قصد داریم چند نکته مهم از اقدامات بعد از ورود به آلمان را شرح دهیم؛ تا به شما کمک کنیم تا این فرآیند را با موفقیت طی کنید.

بررسی مهمترین اقدامات بعد از ورود به آلمان

بررسی مهمترین اقدامات بعد از ورود به آلمان

مهاجرت به کشور جدیدی مانند آلمان می تواند چالشی باشد؛ زیرا شما باید با آب و هوا، فرهنگ عمومی، سیستم کار و تحصیل و زبان کشور مقصد سازگار شوید. اگر راهنمای مناسب مانند یک آشنا در آلمان داشته باشید؛ راحت تر می توانید با موانع زبانی و فرهنگی روبرو شوید و با سهولت بیشتری اقدامات بعد از ورود به آلمان را انجام دهید. در غیر این صورت باید خود بتوانید در اسرع وقت این اقدامات را انجام دهید تا بتوانید در آلمان مستقر شوید. در این مقاله، نقشه راه روشنی ارائه داده ایم تا مطمئن شوید که هیچ گام مهمی را در این فرآیند از دست نمی دهید:

پیدا کردن محلی برای اقامت؛ اولین مورد از اقدامات بعد از ورود به آلمان

پیدا کردن محلی برای سکونت در آلمان دغدغه اصلی مهاجران خارجی است و تا حد زیادی یکی از بزرگترین مسائلی است که در طول مدت اقامت خود با آن رو به رو خواهید شد. مکان‌های زیادی برای اسکان وجود دارند، اما باید با توجه به بودجه و شرایط شخصی خود، محل سکونت مناسب را انتخاب کنید. یافتن چنین مکانی که دارای اجاره مقرون به صرفه باشد، در منطقه ای که برای شما ناشناس است، می تواند کمی مشکل باشد.

اگر با ویزای تحصیلی آلمان وارد این کشور می شوید؛ معمولاً دانشگاه‌های دولتی آلمان در خوابگاه‌های خود، تعدادی اتاق‌های اختصاصی را به اشتراک می‌گذارند، اما اغلب بین تعداد این اتاق‌ها و تعداد دانشجویان بین‌المللی ورودی جدید، تفاوت وجود دارد. برای رزرو این اتاق‌ها باید یک درخواست آنلاین به دانشگاه ارسال کنید. بهتر است اجاره آپارتمان‌های محلی یا گزینه های دیگر را نیز در نظر داشته باشید.

علی رغم اینکه ممکن است یافت محل سکونت مناسب، چالش برانگیز باشد ولی شما فقط با کمی جستجو و تغییرات جزئی در سبک زندگی خود، می توانید آپارتمان مناسبی را پیدا کنید. توصیه ما به شما این است که قبل از ورود به آلمان در مورد محل‎‌های مناسب و حدود اجاره بها تحقیق کنید؛ زیرا حتی اگر قبل از ورود به آلمان مکان مناسبی برای اجاره پیدا نکردید، حداقل لیستی از آژانس ها و سایت های اجاره منزل دارید که می توانید به محض ورود به آلمان، آپارتمان مناسبی در آنها بیابید.

اگر هنگام ورود به آلمان محل اقامت ندارید، باید قبل از ترک کشور خود بدانید که می توانید چند شب اول را تا پیدا کردن آپارتمان مناسب، در کجا بمانید.

ثبت آدرس خود؛ دومین مورد از اقدامات بعد از ورود به آلمان

طبق قوانین آلمان، هر کسی که به طور قانونی در آلمان اقامت دارد، چه موقت و چه طولانی مدت، باید آدرس خود را در دفتر مقامات محلی موسوم به Anmeldung که مسئول ثبت آدرس هستند، ثبت کنند. ثبت آدرس محل اقامت شما در Anmeldung محلی، باید ظرف 2 هفته پس از ورود شما به آلمان انجام شود. درخواست از طریق پست یا روش های دیگر به جای حضور شخصی در دفاتر آنها پذیرفته نمی شود.

توجه داشته باشید که اگر این محدودیت زمانی را رعایت نکنید؛ ممکن است منجر به ایجاد مشکلاتی برای شما یا حتی اخراج از کشور شود. بنابراین شما باید ثبت آدرس را در اولویت اقدامات بعد از ورود به آلمان در نظر بگیرید.

مدارک مورد نیاز برای ثبت آدرس اقامت در آلمان به شرح زیر است:

مدارک هویتی (شناسنامه یا پاسپورت معتبر)، اجازه اقامت یا ویزا، فرم ثبت نام، تاییدیه از صاحبخانه، قرارداد اجاره محضری و گواهی ازدواج (اگر متاهل هستید).

دریافت بیمه درمانی؛ از عمومی‌ترین اقدامات بعد از ورود به آلمان

بیمه درمانی برای همه در آلمان طبق قانون اجباری است. همانطور که این قانون به صراحت بیان می کند، هر کس در آلمان صرف نظر از محل سکونت (موقت یا طولانی مدت) یا موقعیت اجتماعی (شاغل یا غیر شاغل) باید قبل از ورود خود به کشور دارای بیمه سلامت باشد. با این گفته، شما نیز مشمول چنین قوانین حقوقی هستید و بنابراین باید در آلمان بیمه درمانی دریافت کنید تا اجازه اقامت و کار و تحصیل در اینجا را داشته باشید.

دو نوع بیمه درمانی در آلمان وجود دارد: بیمه سلامت اجباری (بیمه سلامت عمومی) و بیمه سلامت خصوصی.

بیمه سلامت عمومی، اجباری است، بنابراین صرف نظر از درآمد شما، شما از این طرح برخوردار خواهید بود. طبیعتاً مجموعه محدودی از نیازهای پزشکی تحت پوشش بیمه سلامت عمومی شما خواهد بود. اگر می خواهید بیمه درمانی شما نیازهای پزشکی بیشتری را پوشش دهد و اگر درآمد شما بالاتر از یک آستانه مشخص باشد، می توانید بیمه درمانی خصوصی تهیه کنید.

ثبت‌نام دوره زبان آلمانی؛ از راحت‌ترین اقدامات بعد از ورود به آلمان

اگرچه ممکن است شما قبل از ورود به آلمان تا حدی زبان آلمانی بلد باشید و حتی در سطح B1 یا B2 باشید؛ ولی زبان محاوره ای روزمره در هر کشوری دارای چالش های مخصوص به خود است. بنابراین توصیه می شود برای تقویت هرچه بیشتر زبان خود در دوره های زبان آلمانی ثبت نام کنید.

اگر حتی در دوره هایی که به زبان انگلیسی تدریس می شوند؛ پذیرفته شده باشید یا در محل کار خود، لزوم استفاده از زبان آلمانی وجود نداشته باشد ولی در صورتی که زبان آلمانی بلد نباشید، به سختی می توانید با افراد محلی ارتباط برقرار کنید.

این جمله که آلمانی ها ملی گرا هستند چندان دور از واقعیت نیست. یافتن موسسه، مرکز خرید یا رستورانی که در آن بتوانید با زبان انگلیسی با افراد محلی و کارکنان ارتباط برقرار کنید، دشوار است. علاوه بر این، در اکثر بانک‌های آلمان، کارمندان موظف هستند به زبان آلمانی ارتباط برقرار کنند.

برای جلوگیری از این وضعیت ناخوشایند، پیشنهاد می کنیم دوره زبان آلمانی را در منطقه ای که در آن زندگی می کنید ثبت نام کنید.

آلمان میزبان تعداد زیادی از مهاجران بین‌المللی است و برای پاسخگویی به نیازهای زبانی آنها، دوره های زبان زیادی در سراسر کشور ارائه می شود. یکی را پیدا کنید و خودتان آلمانی یاد بگیرید.

افتتاح حساب بانکی، از ضروری‌ترین اقدامات بعد از ورود به آلمان

هنگامی که در آلمان هستید برای پرداخت اجاره، خدمات آب و برق و سایر انواع پرداخت ها و دریافت حقوق خود، نیاز به یک حساب بانکی دارید.

آلمان به عنوان کشوری شناخته می شود که بیشترین تعداد بانک در اروپا را دارد که این مطمئناً مزیت های خاص خود را دارد، اما از طرف دیگر می تواند انتخاب بهترین بانک آلمان را برای شما دشوار کند. به عنوان یک مهاجر که قصد ساختن زندگی از صفر را در یک کشور غریب دارد، هر سنت ارزش دارد و شما باید حتی جزئیات جزئی خدمات بانکی را در نظر بگیرید.

طیف گسترده ای از عوامل وجود دارد که باید در نظر بگیرید و اگر با سیستم بانکی در آلمان کاملاً آشنا نباشید؛ واژگان تخصصی سیستم بانکداری می تواند شما را سردرگم کند و منجر به انتخاب بدی شود.

خوشبختانه، بانک هایی وجود دارند که می توانند روند افتتاح حساب بانکی و کل امور بانکی در آلمان را آسان کنند. یکی از بانک هایی که به عنوان یک گزینه بسیار محبوب برای مهاجران بین‌المللی به خصوص دانشجویان مطرح شده است، حساب بانکی N26 است.

برخی از جذاب ترین ویژگی های مرتبط با افتتاح حساب بانکی در N26 شامل موارد زیر است:

افتتاح رایگان حساب، بدون نیاز به نشان دادن گواهی ثبت نام (Meldebescheinigung)، دارای اپلیکیشن موبایل، تراکنش های بین المللی رایگان و قابلیت دسته بنید معاملات.

تهیه سیم‌کارت آلمانی، اقتصادی‌ترین اقدام بعد از ورود به آلمان

بعد از ورود به آلمان، عملا استفاده از سیم کارت کشور مبدا (سیستم رومینگ)، هیچ توجیه اقتصادی ندارد، چرا که منجر به قبض‌های نجومی خواهد شد، بنابراین پیشنهاد می کنیم یک سیم کارت آلمانی تهیه کنید.

سه اپراتور اصلی و بزرگ تلفن همراه در آلمان هستند:

  • دویچه تلکام (که قبلا به عنوان T-Mobile شناخته می شد)
  • وودافون
  • O2

این شرکت ها مجموعه ای از خدمات جامع و محصولات مخابراتی را با تعرفه های جذاب ارائه می دهند.

تکمیل خدمات رفاهی؛ آخرین اقدام بعد از ورود به آلمان

بعد از اینکه یک آپارتمان مناسب یافتید و تمام مراحا اسکان را طی کردید، اگر صاحبخانه شما این کار را برای شما انجام نداده است، باید وسایل مورد نیاز و خدمات رفاهی از جمله برق، گرمایش، آب و اینترنت را نصب کنید.

سیستم های گرمایشی آلمان اکثرا از نفت یا گاز مایع استفاده می کنند، اما ممکن است مکان هایی وجود داشته باشد که برق منبع اصلی گرمایش باشد. علاوه بر این، برخی از آپارتمان ها هستند که به شبکه گرمایش متصل نیستند و از بخاری های انفرادی استفاده می کنند.

معمولاً هزینه گرمایش و برق با استفاده از سیستم اندازه گیری و میزان مصرف تعیین می شود. هنگام اقامت در یک آپارتمان خاص، باید یک کنتور برق شخصی (Zahler) راه اندازی کنید؛ که تضمین می کند فقط برای فضایی که در آن زندگی می کنید؛ هزینه پرداخت می کنید.

توجه داشته باشید که تیم های بازرسی به طور منظم بهینه بودن زیرساخت ها کنترل می کنند.

برای حمل و نقل در آلمان وسیله خود را انتخاب کن

اگرچه آلمان کشورِ ماشین‌های شخصی در نظر گرفته می شود، و بسیاری از برندهای نام آشنا و لوکس خودرو، ساخت آلمان هستند؛ اما اکثر شهرها دارای شبکه حمل و نقل عمومی گسترده با اتوبوس، تراموا، قطارهای زیرزمینی و سیستم های حمل و نقل سریع هستند. در شهرهای بزرگ، قطارهای زیرزمینی و ترانزیت سریع، سریع ترین و کارآمدترین روش حمل و نقل هستند. برلین، پایتخت آلمان دارای بهترین سیستم حمل و نقل عمومی در کشور است.

ماشین های شخصی یکی از رایج ترین و محبوب ترین وسایل نقلیه برای حمل و نقل شخصی است. اینها می توانند حداکثر پنج مسافر را حمل کنند و با بنزین، دیزل، برق یا نیروی هیبریدی کار کنند. ماشین ها در شکل ها، اندازه ها، مدل ها و برندهای مختلف تولید می شوند. خانه برندهایی مشهوری مانند مرسدس بنز، بی ام و، پورشه و فولکس واگن آلمان است.  برخی از وسایل نقلیه برای سرعت، راحتی، تجمل یا ایمنی طراحی شده اند.

نحوه خرید خودرو در آلمان

نحوه خرید خودرو در آلمان

ماشین مورد نظر خود را پیدا کنید. البته همه چیز با پیدا کردن ماشین دلخواه شما شروع می شود؛ به نمایندگی خودرو مراجعه کنید؛ ماشین را بخرید؛ بازرسی TÜV را دریافت کنید؛ برای ثبت نام خودرو وقت رزرو کنید؛ پلاک خودرو را تهیه کنید؛ خودرو را بیمه کنید.

گواهینامه رانندگی در آلمان

گواهینامه رانندگی در آلمان

اگر گواهینامه رانندگی از کشور دیگری دارید، می توانید آن را تبدیل به گواهینامه رانندگی آلمانی کنید. تبدیل گواهینامه رانندگی خارجی سریعتر از گرفتن گواهینامه جدید است. شما می توانید این کار را در هر زمانی پس از نقل مکان به آلمان انجام دهید. پس از نقل مکان به آلمان، گواهینامه رانندگی خارجی شما به مدت 6 ماه اعتبار دارد. اگر گواهینامه رانندگی اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا را دارید، تا زمان انقضای آن معتبر است.

به یاد داشته باشید که شما نمی توانید گواهینامه رانندگی منقضی شده از کشورهای دیگر را تبدیل کنید و در این صورت باید در آزمون رانندگی گواهینامه آلمانی شرکت کنید.

برای تبدیل گواهینامه خود مراحل زیر را طی کنید:

1. ابتدا آدرس خود (Anmeldung) را ثبت کنید. برای تبدیل گواهینامه رانندگی خود به گواهی ثبت نام (Anmeldebestätigung) نیاز دارید.

2. گواهینامه رانندگی خود را از کجا گرفتید؟ شرایط برای هر کشور متفاوت است. برای ایران باید دوره کمک های اولیه را بگذرانید، آزمایش چشم انجام دهید، در امتحان رانندگی نظری و عملی قبول شوید.

3. در برلین، باید 2 تا 4 ماه صبر کنید. در شهرهای دیگر، 2 تا 6 هفته طول می کشد. لازم نیست کاری انجام دهید. زمانی که گواهینامه رانندگی جدید شما آماده شد، نامه ای برای شما ارسال می کنند که گواهینامه رانندگی جدید خود را از Fahrerlaubnisbehörde بگیرید. وقت ملاقات بگیرید، پاسپورت خود را به آنها نشان دهید و گواهینامه رانندگی جدید خود را دریافت کنید.

گروه مشاوره فراهانی

در صورت تمایل ما در گروه مشاوره فراهانی می توانیم در مورد فرصت های کار و زندگی در آلمان به شما مشاوره دهیم. کارشناسان ما با سوالاتی در مورد جستجوی کار، ویزا، شناخت و یادگیری زبان آلمانی از شما پشتیبانی خواهند کرد. می توانید از طریق سایت یا شماره تماس های ما با ما در ارتباط باشید.

جمع بندی
پس از ورود به آلمان، باید ظرف دو هفته به اداره ثبت نام ساکنان محلی خود گزارش دهید تا تأییدیه ثبت نام محل اقامت خود را دریافت کنید. این قانون برای تمام مهاجران چه دارای ویزای کاری و چه دارای ویزای تحصیلی صدق می کند. پاسپورت، ویزا و اجاره نامه یا تاییدیه صاحبخانه را برای ثبت اسکان نیاز دارید. باید نشان دهید که بیمه درمانی مناسب دارید. از دیگر اقدامات بعد از ورود به آلمان، باز کردن حساب بانکی، خرید سیم کارت و دریافت گواهینامه رانندگی است. در این بین یادگیری زبان آلمانی را نیز فراموش نکنید، چراکه در صورتی که به زبان محلی مسلط باشید، بسیار آسان تر می توانید این مراحل طی کنید.

پرسش های متداول درباره اقدامات بعد از مهاجرت به آلمان

چه چیزهایی می توانید با خود به آلمان بیاوریم؟

به طور کلی، اقلام مورد نیاز برای استفاده یا مصرف شخصی و حرفه ای را می توان بدون عوارض گمرکی و بدون دردسر به آلمان آورد. برای خودرو شخصی مشروط بر اینکه اعلام شود عوارضی دریافت نمی شود. همچنین می توانید هدایایی بدون عوارض گمرکی تا سقف 175 یورو به همراه داشته باشید.

بهترین وب سایت ها برای یافتن محل اقامت در آلمان کدام است؟

از بهترین سایت ها برای یافتن آپارتمان‌هایی که مبله نیستند؛ ImmoScout: https://www.immobilienscout24.de/ و Ebay Kleinanzeigen: https://www.ebay-kleinanzeigen.de/ است و بهترین سایت برای یافتن آپارتمان مبله AirBnB https://www.airbnb.com/ است.

milani
milani
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *