فراهانی
ویزای شینگن

ویزای شینگن

تمامی شهروندان ایرانی موظفند قبل از ورود به کشورهای تحت معاهده شینگن برای ویزای شینگن اقدام کنند. ممکن است در این مسیر دچار چالش هایی شوند که قصد داریم در این مقاله به طور مفصل ویزای شینگن را معرفی کنیم و شرایط و مدارک لازم برای اخذ این ویزا را توضیح دهیم.

ویزای شینگن چیست؟

ویزای شینگن چیست؟

شینگن به قسمتی از کشورهای اتحادیه اروپا اطلاق می شود که برای گذر از آن ها به پاسپورت نیاز نیست. این منطقه اکثر کشورهای اروپایی را در بر می گیرد و بزرگترین منطقه سفر رایگان در جهان است.

ویزای شینگن مجوزی است که به شما امکان می دهد آزادانه وارد منطقه شینگن، که شامل 27 کشور اروپایی است، شوید. ویزای شینگن برای بازدید از یک یا چند کشور عضو شینگن مورد نیاز است. این ویزا در تمام کشورهای شینگن برای اقامت حداکثر 90 روزه در یک دوره شش ماهه به منظور بازدید، گردشگری یا تجارت معتبر است، اما نه برای اهداف شغلی یا الحاق خانواده. برای اقامت بیش از 90 روز، مانند تحصیل، کار یا زندگی در یک کشور شینگن، باید برای ویزای ملی خاص آن کشور درخواست دهید، نه ویزای شینگن.

اتباع ایرانی که دارای گذرنامه عادی هستند باید برای ورود به منطقه شینگن برای ویزا اقدام کنند.

برای بازدید از یک کشور شینگن، درخواست ویزا باید به سفارت/کنسولگری آن کشورِ عضوِ مربوطه ارائه شود. اگر قصد بازدید بیش از یک مقصد را داشته باشید، درخواست ویزا باید در سفارت/کنسولگری کشور عضوی که قلمرو آن مقصد اصلی بازدید از نظر هدف یا مدت اقامت است، تسلیم شود. در صورت اقامت برابر، فرد باید درخواست خود را به سفارت اولین کشور شینگن که قصد دارد به آن وارد شود، ارسال کند.

مزایای ویزای شینگن

مزایای ویزای شینگن
 • ویزای شینگن، که به عنوان ویزای اروپا نیز شناخته می شود، به افراد واجد شرایط اجازه می دهد تا آزادانه در کشورهای عضو منطقه شینگن سفر کنند.
 • مسافران اروپایی تحت کنترل مرزی در مرزهای داخلی شنگن نخواهند بود. با این حال، بازرسی های مرزی برای مسافرانی که از مرزهای خارجی عبور می کنند، همچنان برقرار است؛ یعنی مرزهای بین کشورهای شینگن و غیر شینگن.
 • می تواند دارای اعتبار 6 ماهه باشد.
 • شما می توانید چندین بار بر اساس هدف خود، با ویزای شینگن وارد اروپا شوید.
 • می توانید آزادانه در بین کشورهای شینگن سفر کنید.

قیمت ویزای شینگن

هزینه پردازش ویزای شینگن 80 یورو است که قابل استرداد نیست. هیچ ارز دیگری پذیرفته نمی شود.

برای کودکان زیر 6 سال رایگان و برای کودکان 6 تا 12 سال باید 60 یورو هزینه ویزای شینگن پرداخت شود.

هزینه های مربوطه به یورو می باشد و باید به صورت نقدی در مرکز درخواست ویزا پرداخت شود.

مدارک مورد نیاز ویزای شینگن

ویزای شینگن یک سند منحصر به فرد است که به شما امکان می دهد با یک ویزا به چندین کشور اروپایی دسترسی داشته باشید. برای درخواست آن، باید مدارک زیر را ارائه دهید:

 • پاسپورت دارای اعتبار حداقل 3 ماهه
 • تکمیل فرم درخواست ویزای شینگن
 • برنامه سفر شامل کشورهایی که قصد بازدید از آنها را دارید، محل اقامت و جزئیات پرواز
 • شواهدی مبنی بر تمکن مالی
 • مدارکی دال بر وضعیت شغلی یا دانشجویی شما که ثابت کند شما باید به کشور مبدا بازگردید و در کشور مقصد نخواهید ماند
 • اثبات بیمه درمانی مناسب
 • 2 عکس مشابه که اخیرا گرفته شده باشند
 • بلیط برگشت تایید شده

شرایط دریافت ویزای شنگن

اتباع کشورهایی که مجاز به سفر به منطقه شینگن هستند، می توانند تا حداکثر 90 روز در یک دوره 180روزه در صورت داشتن شرایط زیر درخواست ویزای شینگن دهند:

 • شما باید شهروند یک کشور غیر اروپایی که در اتحادیه اروپا نیست باشید.
 • هدف سفر و همچنین مدت اقامت باید توجیه شود. قبل از درخواست، لطفاً مطمئن شوید که “هدف بازدید” خاص خود را به درستی می توانید توضیح دهید.
 • شما باید حداقل 3 ماه پس از تاریخ درخواست ویزا، گذرنامه معتبر داشته باشید و حداقل دو صفحه خالی در گذرنامه موجود باشد.
 • برای درخواست ویزای اروپا باید حداقل 30000 یورو بیمه مسافرتی پزشکی داشته باشید که شرایط بیمه ویزای شینگن را برآورده کند.
 • یک بلیط رفت و برگشت یا مدرکی مبنی بر پول کافی برای خرید داشته باشید.
 • درخواست ها را نمی توان زودتر از شش ماه قبل از شروع سفر برنامه ریزی شده، ارسال کرد.
 • فرآیند درخواست زمانی آغاز می شود که متقاضی شخصاً درخواست ویزای خود و سایر مدارک مورد نیاز را به سفارت ارائه دهد.

مراحل اخذ ویزای شینگن

مرحله 1: اطمینان حاصل کنید که واجد شرایط ویزای شینگن برای گردشگران هستید. از آنجایی که انواع ویزای شینگن وجود دارد، باید از ویزای مناسب خود مطمئن باشید. سفارتی که باید درخواست خود را ارسال کنید، بیابید.

مرحله 2: تعیین زمان بهینه برای درخواست ویزای شینگن که بهترین زمان سه ماه قبل از سفر است.

مرحله 3: مدارک لازم برای ویزای شینگن را جمع آوری کنید.

مرحله 4: از سفارت کشور مقصد خود وقت بگیرید. ممکن است لازم باشد این قرار به صورت آنلاین یا حضوری در سفارت انجام شود.

مرحله 5: هزینه ویزا را بپردازید.

مرحله 6: منتظر تصمیم درخواست ویزا خود باشید.

زمان درخواست ویزای شنگن

زمان درخواست ویزای شنگن

شش ماه قبل از شروع سفر باید اقدام به درخواست ویزای شینگن کنید، زودتر از این زمان نباید درخواست دهید. بهترین زمان درخواست ویزای شینگن سه ماه قبل از سفر برنامه ریزی شده است.

درخواست ویزای شینگن حداقل 15 روز طول می کشد تا پردازش شود. ممکن است براساس شرایط شخصی فرد این زمان طولانی تر نیز شود. در مناطق خاصی، زمان پردازش 30 روز خواهد بود. در مواردی که سخت گیری ها بیشتر است، می تواند بیش از 60 روز باشد.

اگر درخواست کامل نباشد، ممکن است بیشتر طول بکشد. لطفاً توجه داشته باشید که همه درخواست ها به صورت جداگانه پردازش می شوند. سفارت ممکن است مدارک و اطلاعات بیشتری را درخواست کند یا ممکن است از شما برای مصاحبه دعوت شود که می تواند زمان پردازش را طولانی تر کند.

درخواستی که به اشتباه و بی دقت پر شده باشد می تواند باعث تاخیر یا رد ویزا شود. ارائه تمامی مدارک مورد نیاز هنگام ارسال درخواست ویزا باعث تسریع در زمان رسیدگی می شود. ممکن است متقاضی نیاز به ارائه جزئیات بیشتری داشته باشد، به عنوان مثال، برنامه دقیق تر سفر.

راحت ترین کشور برای ویزای شینگن

راحت ترین کشور برای ویزای شینگن

به طور کلی، لیتوانی ساده ترین کشور برای دریافت ویزای شینگن است و مقامات به 98.7 درصد از درخواست ها، ویزای شینگن اعطا می کنند. این کشور همچنین نسبت به کشورهایی مانند آلمان یا فرانسه که در بین گردشگران و مسافران تجاری بسیار محبوب هستند، درخواست های کمتری دریافت می کند. از کشورهای دیگری که راحت تر ویزای شینگن اعطا می کنند به ترتیب می توان به یونان، استونی، ایسلند، فنلاند، لتونی، لوکزامبورگ، سوئیس، دانمارک و سوئد اشاره کرد.

بر اساس آمار ویزا برای سال 2022، پنج کشور برتر منطقه شنگن با کمترین نرخ رد ویزا به شرح زیر است:

ایسلند – تنها 1.9 درصد، لیتوانی – 7.8 درصد، لتونی – 9.5 درصد، فنلاند – 9.7 درصد و اسلواکی – 9.7 درصد.

سخت ترین کشور برای گرفتن ویزای شینگن 2024

در آمارهایی که اخیرا منتشر شده اند کشورهای فرانسه، اسپانیا و آلمان بیشترین درخواست های ویزای شینگن را دریافت می کنند از طرفی بیشترین نرخ رد ویزا نیز مربوط به همین کشورهاست. پنج کشوری که سخت ترین کشور برای گرفتن ویزای شینگن هستند شامل فرانسه، اسپانیا، آلمان، ایتالیا و هلند هستند.

در سال 2023، پنج کشور شنگن با بالاترین نرخ رد شدن به شرح زیر بودند:

مالت 36.4 درصد، سوئد 29 درصد، بلژیک 28.4 درصد، فرانسه 22.2 درصد و نروژ 20.3 درصد.

اعتبار ویزای شنگن

ویزای شینگن یک ویزای اقامت کوتاه است و به شکل برچسبی است که روی پاسپورت چسبانده شده است. تعریف “اقامت کوتاه” اقامت “90 روز در هر دوره 180 روزه” است. به این معنی که کل مدت اقامت حداکثر 90 روز در هر دوره 180 روزه است.

ویزای شینگن برای کدام کشورهاست؟

کشورهای زیر عضو معاهده شینگن هستند: اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال. اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد و سوئیس.

چه کسانی نیاز به ویزا برای ورود به اروپا دارند؟

اتباع اکثر کشورها باید قبل از سفر به اتحادیه اروپا برای ویزای شینگن اقدام کنند؛ به غیر اتباع کشورهایی که دارای توافقنامه آزاد سازی ویزا با کشورهای عضو شینگن دارند. اتباع ایرانی از آن دسته ای هستند که باید برای ورود به اروپا، ویزای شینگن تهیه کنند.

انواع ویزای شینگن و میزان اعتبار آن‌ها

ویزای متحدالشکل شینگن (USV) به مسافران این امکان را می دهد که وارد هر کشوری شوند که بخشی از منطقه شینگن است و در آن اقامت کنند. با این حال، بازدیدکنندگان با این نوع ویزا فقط مجاز به سفر یا اقامت تا 90 روز در منطقه شینگن در هر شش ماه، از روز ورود یا ورود به منطقه شینگن هستند.

بسته به هدف یا ماهیت سفر، ویزای متحدالشکل شینگن برای دسته های زیر قابل اعمال است:

 • ویزای شینگن نوع A یا ویزای ترانزیت فرودگاهی

ویزای ترانزیت فرودگاه شینگن (نوع A) مجوزی است که به شما امکان می دهد پرواز خود را در یک فرودگاه شینگن برای رسیدن به یک کشور غیر شینگن تغییر دهید. این نوع ویزا به شما امکان می دهد در منطقه حمل و نقل بین المللی فرودگاه منتظر بمانید، اما نمی توانید از آن خارج شوید. با این نوع ویزا نمی توانید از کشورهای شنگن بازدید کنید.

 • ویزای شینگن نوع B یا ویزای ترانزیت

با این نوع ویزا، بازدیدکنندگان مجاز به عبور از هر کشور شینگن برای رسیدن به کشوری هستند که عضو شینگن نیست. با این حال، زمان سفر نمی تواند بیش از پنج روز باشد.

 • ویزای شینگن نوع C

این نوع ویزا، “ویزای کوتاه مدت” است. دارندگان این نوع ویزا مجاز به اقامت در کشورهای شینگن برای مدت زمان معینی بر اساس اعتبار ویزا هستند. سه نوع ویزا وجود دارد که در این دسته می توان دریافت کرد:

 • ویزای یکبار ورود – مسافران دارای این ویزا می توانند یک بار در مدت زمان تعیین شده در ویزا وارد یک کشور شینگن شوند. اگر مسافری در هر زمانی کشور شینگن را ترک کند، ویزا بلافاصله منقضی می شود.
 • ویزای دوبار ورود – مشابه ویزای یکبار ورود، با این تفاوت که مسافر می تواند دو بار در مدت زمان تعیین شده در ویزا وارد کشور شینگن شده و از آن خارج شود. ویزا پس از خروج دوم مسافر منقضی می شود.
 • ویزای چند بار ورود – مسافرانی که این نوع ویزا را دارند، اجازه دارند هر چند وقت یک بار که دوست دارند وارد منطقه شینگن و از آن خارج شوند. با این حال، این تنها هر شش ماه یک بار در یک دوره حداکثر 90 روزه مجاز است.
 • ویزای شینگن نوع D

ویزای شینگن نوع D یا ویزای طولانی مدت ملی، برای هر خارجی که مایل به تحصیل، کار یا زندگی در یک کشور شینگن برای بیش از 90 روز (حداکثر 1 سال) باشد، اجباری است.

دلایل ریجکتی ویزای شینگن

برخی از رایج ترین دلایل ریجکتی ویزای شینگن عبارتند از:

 • درخواست ناقص یا نادرست
 • بیمه سلامت مسافرتی ناکافی
 • عدم اثبات تمکن مالی
 • هدف نامعتبر یا ناکافی از سفر
 • محل اقامت و برنامه سفر مشکوک
 • مشکلات گذرنامه (مثلاً منقضی شده، صفحات خالی ناکافی، اعتبار ناکافی)
 • نقض قبلی ویزا یا اقامت بیش از حد
 • اسناد ناکافی یا متناقض
 • سابقه کیفری یا نگرانی های امنیتی

چگونه برای رفع ریجکتی ویزای شینگن اقدام کنیم؟

باید خیالتان راحت کنم که بهتر است خیال اعتراض به ریجکت ویزای شینگن را از ذهن خود بیرون کنید. البته که اعتراض در بعضی موارد کارساز است اما اگر اطلاعات دقیقی از آن نداشته باشید، قطعا پول و زمان خود را هدر داده‌اید. پیشنهاد گروه مشاوره فراهانی در خصوص رفع ریجکتی ویزای شینگن، خرید تورهای گروهی اروپا و اقدام از طریق تور گروهی است. در تورهای گروهی اروپا شانس اخذ ویزای شما تا ۹۹% افزایش پیدا می‌کند. 

برای پیگیری ویزای شنگن چه باید کرد؟

پس از این که درخواست خود را تنظیم کردید و مدارک را به سفارت ارائه دادید، مدتی طول می‌کشد تا پرونده بررسی شود. در این مدت می‌توانید از طریق وب سایت سفارت وضعیت پرونده خود را پیگیری کنید. برای این کار از کد رهگیری و شماره گذرنامه استفاده می‌شود.

به طور مثال بعد از تحویل مدارک به کنسولگری ایتالیا، می‌توانید از سایت CKGSIR وضعیت ویزای شنگن خود را پیگیری کنید.

گروه مشاوره فراهانی

گروه مشاوره فراهانی بهترین راه حل برای کمک به اخذ ویزای شینگن شماست. ما نوع ویزای مناسب شما را ارزیابی می کنیم، در پر کردن فرم های درخواست آنلاین کمک می کنیم، تمام اسناد شما را بررسی می کنیم و در فرآیند درخواست ویزا از ابتدا تا انتها شما را یاری می کنیم.

پرسش های متداول درباره ویزای شینگن

کدام کشورها عضو شینگن نیستند؟

بلغارستان، کرواسی، قبرس، ایرلند، رومانی و بریتانیا کشورهای اتحادیه اروپا هستند که عضو شنگن نیستند. این بدان معناست که پرواز از یکی از این کشورها به یکی از کشورهای شینگن به عنوان پرواز خارجی در نظر گرفته می شود و مشمول بررسی های مرزی می شود.

چه کسانی می توانند در منطقه شینگن به صورت نامحدود سفر کنند؟

شهروندان کشورهای شینگن، دارندگان اجازه اقامت صادر شده توسط یک کشور شینگن، شهروندان اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا، افراد غیر اتحادیه اروپا از کشورهای واجد شرایط که نیازی به دریافت ویزا برای سفر 90 روزه یا کمتر ندارند و افراد غیر اتحادیه اروپا با ویزای معتبر.

آیا می توانید ویزای شینگن 5 ساله بگیرید؟

این نوع ویزا معمولاً برای دوره های طولانی تری از شش ماه تا پنج سال بسته به هدف بازدید و شرایط مسافر صادر می شود.

milani
milani
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *