فراهانی
ویزای شینگن تایپ D

ویزای شینگن تایپ D

اگر قصد دارید بیش از 90 روز به یک کشور شینگن سفر کنید، باید برای ویزای شینگن طولانی مدت درخواست دهید. اگر دلایل خاصی داشته باشید، می توانید برای ویزای شینگن تایپ D برای بیش از 90 روز، اما حداکثر برای یک سال، درخواست دهید. شرایط خاص این نوع ویزا توسط سفارت کشوری که قصد سفر به آن را دارید، تعیین می شود. در این مقاله قصد داریم شما را با این نوع خاص ویزا آشنا کنیم، پس با ما همراه شوید.

ویزای شینگن نوع D چیست؟

ویزای شینگن نوع D چیست؟

ویزای شینگن نوع D که به آن ویزای ملی نیز می گویند، در موارد خاص به منظور تحصیل، اقامت یا کار در یک کشور منطقه شینگن صادر می شود. مهم ترین نکته در دریافت این نوع ویزا این است که شما شرایط خاصی داشته باشید که بتواند آفیسر را راضی به اعطا این نوع ویزا بکند. با ویزای شینگن نوع D شما می توانید بیش از 90 روز و حداکثر تا 12 ماه در  یک کشور عضو شینگن اقامت کنید.

مدت اعتبار ویزای شینگن نوع D

این ویزا برای هر خارجی که مایل به تحصیل، کار یا زندگی در یک کشور شینگن برای بیش از 90 روز (حداکثر 1 سال) باشد، اجباری است. بنابراین ویزا ملی طولانی مدت (ویزای شینگن نوع D) مجوز اقامت بیش از 90 روز است.

ویزای شینگن نوع D ممکن است برای مدت اقامت حداکثر تا 365 روز در دوازده ماه متوالی صادر شود و اجازه اقامت در سایر کشورهای عضو شنگن را تا 90 روز در مدت 180 روز می دهد.

 شرایط اخذ ویزای شینگن تایپ D

 شرایط اخذ ویزای شینگن تایپ D

فقط در صورت داشتن شرایط و زمینه های خاص می توانید ویزای شینگن نوع D را دریافت کنید. ویزای شینگن نوع D توسط مقاماتِ سفارتِ کشور شینگن مورد نظر، مطابق با قوانین ملی صادر می شود. بنابراین لازم است برای اطلاع از شرایط و تشریفات مختلفی که باید انجام شود با سفارت آن کشور مورد نظر تماس بگیرید.

اگر برای اهداف تحصیلی قصد دریافت ویزای شینگن نوع D را دارید، مثلا شرکت در یک دوره کارآموزی، باید برنامه و اهداف تحصیلی خود را به صورت شفاف ارائه دهید. می توانید پس از اتمام دوره یک ساله این ویزا، مجددا با ارائه برنامه ای که نشان دهد تحصیل شما به طول انجامیده، این ویزا +را تمدید کنید.

اگر به قصد کاری قصد دریافت ویزای شینگن نوع D را دارید، مثلا قصد شرکت در یک نمایشگاه تجاری را دارید، باید اهداف و زمان بندی دقیق خود از سفر به کشور شینگن را توضیح دهید.

اگر برای درمان و اهداف پزشکی قصد دریافت ویزای شینگن نوع D را دارید، باید نشان دهید که درمان شما بیش از 90 روز زمان لازم دارد.

انواع ویزای شینگن نوع D

انواع ویزای شینگن نوع D

ویزای شینگن تایپ D ممکن است به یکی از انواع زیر باشد:

 • ویزای یکبار ورود: فقط یک بار با این نوع ویزا می توان وارد کشور شد، برای افرادی که نیازی به اقامت در کشور شینگن پس از مدت زمان مشخص ندارند و بعد از مدتی کشور را ترک خواهند کرد.
 • ویزای چند بار ورود، که به دارنده اجازه می دهد تا چند مرتبه به کشور شینگن صادر کننده ویزا وارد شوند. این نوع ویزا در موارد زیر اعطا می شود:
 • برای تحصیل تا یک سال با امکان تمدید
 • برای کارهای آموزشی یا تحقیقاتی و همچنین برای نزدیکترین اعضای خانواده؛
 • به کارشناسانی که برای شرکت در فعالیت حرفه ای سفر می کنند؛
 • در موارد اضطراری، مانند شرایط پزشکی، که محدود به یک دوره زمانی خاص است.

اهداف قابل قبول برای دریافت ویزای شینگن نوع D

اهداف سفری که می توانند درخواست ویزای شینگن تایپ D را توجیه کنند عبارتند از:

 • توریستی یا بازدیدهای خصوصی
 • فعالیت های حرفه ای
 • برای درس خواندن، شرکت در یک برنامه آموزشی یا تکمیل دوره کارآموزی
 • دلایل خانوادگی
 • دلایل درمانی و پزشکی

تفاوت ویزای شینگن نوع D و ویزای شینگن نوع C چیست؟

تفاوت ویزای شینگن نوع D و ویزای شینگن نوع C چیست؟

ویزای شینگن نوع C به شما این امکان را می دهد که وارد تمام کشورهای شنگن شوید و در مدت 180 روز به مدت 90 روز در آن کشورها بمانید، مشروط بر اینکه شرایط عمومی ورود را داشته باشید.

ویزای شینگن نوع D به شما اجازه ورود و اقامت در کشور شینگن را می دهد. می تواند برای مدت 91 روز تا 6 ماه (حداکثر یک دوره یکساله) اعطا شود. دارندگان ویزای D همچنین تا 90 روز از آزادی رفت و آمد به سایر کشورهای شینگن برخوردار هستند، مشروط بر اینکه شرایط عمومی ورود را داشته باشند.

مدارک مورد نیاز برای ویزای شینگن نوع D   

اگر سفارت تشخیص دهد که دلایل خاصی دارید که می توانید برای ویزای شینگن نوع D درخواست دهید، از شما خواسته می شود فرم و مدارک مورد نیاز ذکر شده در زیر را پر کنید. یک شرط اساسی این است که تمام مدارک باید به صورت اصلی و به زبان کشور مقصد باشند.

مدارک مورد نیاز برای درخواست این نوع ویزا مانند ویزای شینگن است:

 • پاسپورت معتبر
 • دو قطعه عکس بیومتریک
 • بیمه مسافرتی شینگن
 • کپی ویزاهای قبلی
 • برنامه سفر پرواز
 • اثبات تمکن مالی
 • مدرک اقامت
 • اثبات هزینه پرداخت شده برای ویزا

در مورد ویزای شینگن تایپ D استثنائات زیر وجود دارد:

 • شما باید نشان دهید که شرایط خاصی وجود دارد که به شما اجازه ویزای D را می دهد.
 • فرم مخصوص ویزای شینگن تایپ D را باید تکمیل نمایید،
 • بیمه مسافرتی پزشکی الزامی نیست اما توصیه می شود که تهیه نمایید.

مراحل زیر را برای درخواست ویزای شینگن تایپ D طی کنید:

 • مدارک را جمع آوری کنید و درخواست خود را به سفارت کشور مدنظر ارائه دهید:
 • هزینه ویزا را پرداخت کنید.
 • یک قرار ملاقات در سفارت رزرو کنید.
 • درخواست خود را تا اخد ویزا پیگیری کنید.

ارائه تمکن مالی برای ویزای شینگن نوع D

 یکی از مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای شینگن تایپ D، گواهی تمکن مالی است که کاملا به هدف شما از سفر و کشور مقصد بستگی دارد. روش های اثبات تمکن مالی مانند ویزای شینگن است و از یکی از راه های زیر انجام می شود: گردش حساب بانکی، فیش حقوق دریافتی، گواهی اشتغال، داشتن اسپانسر که شما را از نظر مالی حمایت می کند.

ترکیبی از این روش ها نیز گاهی مورد قبول است، یعنی هم ارائه حساب معتبر و هم معرفی یک اسپانسر، البته میزان تمکن مورد نیاز و گواهی مورد قبول کاملا به کشور مقصد بستگی دارد.

هزینه دریافت ویزای شینگن نوع D

هنگام ارائه درخواست ویزای شینگن، باید هزینه ای را برای پوشش هزینه های پردازش آن بپردازید. جزئیات هزینه های مربوطه در زیر آمده است.

از ژانویه 2020، هزینه ویزای استاندارد شینگن از 60 یورو به 80 یورو افزایش یافت تا اطمینان حاصل شود که کشورهای عضو منطقه شنگن می توانند هزینه پردازش درخواست ها را بهتر پوشش دهند. قیمت معمولا هر سه سال یکبار بررسی می شود.

هزینه ویزای شینگن برای کودکان بین 6 تا 12 سال از 35 یورو به 40 یورو در ژانویه 2020 افزایش یافت.

کودکان زیر شش سال می توانند به صورت رایگان درخواست دهند.

همچنین شایان ذکر است که اگر زیر 24 سال دارید و در یک کنفرانس، رویداد ورزشی یا فرهنگی یا سفری که توسط یک سازمان غیرانتفاعی سازماندهی شده است، شرکت می کنید، ممکن است از پرداخت هزینه صرفنظر شود.

اگر ویزای شما رد شود، پولی که قبلاً پرداخت کرده اید، تحت هیج شرایطی بازپرداخت نمی شود.

هزینه ویزای شینگن برای همه کشورها استاندارد شده است، بنابراین چه به فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، آلمان یا هر یک از 23 کشور دیگر شینگن سفر کنید، هزینه یکسانی دارد. هزینه ویزای چند بار ورود مانند ویزای کوتاه مدت معمولی (80 یورو) است.

همچنین برای دریافت ویزای خود به بیمه مسافرتی و پزشکی نیاز دارید که هزینه های اضطراری تا سقف 30000 یورو را پوشش دهد. ممکن است با ارائه مدارک رزرو پرواز یا برنامه سفر که باید در مصاحبه درخواست ویزا ارائه دهید، هزینه اضافی متحمل شوید.

گروه مشاوره فراهانی

اتباع ایرانی برای ورود به کشورهای شینگن نیاز به اخذ ویزای شینگن دارند، انواع ویزای شینگن می تواند برای افرادی که به تازگی قصد سفر به کشورهای شینگن را کردند، موجب سردرگمی شود، به خصوص ویزای شینگن نوع D که حتما تحت شرایط خاص اعطا می شود. اما ما در گروه مشاوره فراهانی می توانیم شما را از صفر تا صد دریافت ویزای شینگن تایپ D  همراهی کنیم. فاصله ما از شما تنها یک تماس است، بنابراین همین حالا برای دریافت نوبت مشاوره با وکلا با تجربه گروه مشاوره فراهانی با ما تماس بگیرید.

پرسش های متداول درباره ویزای شینگن نوع D

آیا شرایطی وجود دارد که هزینه ویزای شینگن رایگان شود؟

هزینه ویزای شینگن ممکن است برای افراد زیر 24 سال که در رویدادهای فرهنگی، آموزشی یا ورزشی شرکت می کنند، رایگان شود. همچنین ممکن است برای دانش‌آموزان، دانشجویان و معلمان همراه در یک سفر آموزشی، محققانی که برای انجام مطالعات علمی سفر می‌کنند - به‌ویژه آن‌هایی که توسط اتحادیه اروپا یا کشورهای عضو شینگن حمایت می‌شوند، نیز رایگان شود. دارندگان گذرنامه دیپلماتیک، افرادی که برای مقاصد رسمی سفر می کنند نیز نیازی به پرداخت هزینه ویزای شینگن ندارند. کودکان زیر شش سال نیز می توانند بدون پرداخت هزینه درخواست ویزا وارد منطقه شینگن شوند.

فرق ویزای شینگن و مولتی چیست؟

ویزای مولتی به معنای ویزای چند بار ورود است که ویزای شینگن می تواند به صورت چند بار ورود یعنی مولتی یا ویزای یکبار ورود باشد. با ویزای مولتی می تواند چندین مرتبه به کشور مقصد وارد شد.

ویزای بلند مدت شینگن کدام است؟

ویزای شینگن انواع مختلفی دارد که یکی از آنها ویزای بلند مدت یا ویزای D است که به فرد اجازه اقامت بیش از 90 روز را می دهد. حداکثر مدت اقامت با ویزای بلند مدت شینگن یک سال است.

milani
milani
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *