فراهانی
جاب سیکر اقدام کنیم یا آوسبیلدونگ؟

جاب سیکر اقدام کنیم یا آوسبیلدونگ؟

امروزه افراد زیادی تمایل دارند به کشور آلمان مهاجرت کنند. این افراد طبق شرایط و موقعیت خاص خود قادر هستند از راه‌های متنوعی برای مهاجرت به آلمان اقدام نمایند که ازجمله آن‌ها می‌توان به مهاجرت تحصیلی، مهاجرت از طریق سرمایه گذاری، مهاجرت از طریق ازدواج و مهاجرت کاری اشاره کرد. در این مقاله می‌خواهیم در رابطه با انواع ویزاهای کاری به‌خصوص ویزای جاب سیکر و ویزای آوسبیلدونگ، شباهت‌ها و تفاوت‌های آن‌ها حرف بزنیم. اگر در شک هستید و این سوال ذهن شما را مشغول می‌کند که جاب سیکر اقدام کنیم یا آوسبیلدونگ توصیه می‌کنیم تا آخر این مقاله ما را همراهی کنید تا پاسخ سوال خود را بیابید.

جاب سیکر اقدام کنیم یا آوسبیلدونگ؟

برای پاسخ به این سوال ابتدا نیاز است که به صورت کامل با مفهوم‌ این دو ویزا آشنا شوید:

آوسبیلدونگ چیست؟

آوسبیلدونگ چیست؟

آوسبیلدونگ یک دوره آموزشی مهارت-محور می‌باشد که امکان یادگیری و کار کردن به صورت هم‌زمان در آلمان را برای شرکت‌کنندگان فراهم می‌نماید. آموزشی که در این دوره به داوطلبان ارائه می‌گردد از نوع دانشگاهی و آکادمیک نیست بلکه از نوع شغلی می‌باشد.
در حقیقت آوسبیلدونگ از جنبه‌های متنوعی، به دوره‌های فنی و حرفه‌ای در کشور خودمان شبیه است. این دوره رشته‌های مختلفی دارد که تعداد آن‌ها بیشتر از 340 رشته است. آموزش‌های ارائه‌شده در آوسبیلدونگ فرد را برای کار نمودن در آلمان واجد شرایط می‌نماید. با پایان یافتن این دوره، یک مدرکی رسمی دریافت خواهید کرد که این مدرک شما را یک نیروی کار ماهر یا توانمند معرفی می‌نماید. دریافت این مدرک، شانس شما را برای اشتغال در آلمان و دریافت اقامت دائم این کشور به صورت چشمگیری افزایش می‌دهد.

جاب سیکر چیست؟

جاب سیکر چیست؟

در پاسخ به این سوال که جاب سیکر اقدام کنیم یا آوسبیلدونگ  باید گفت که جاب سیکر به معنای جوینده کار در کشورهای خارجی می‌باشد که نوعی ویزا تلقی می‌شود.
در واقع هدف استفاده از عبارت جاب سیکر در پروسه و روند مهاجرت کاری به معنای ویزای جستجوی کار یا همان ویزای جاب سیکر می‌باشد. همچنین ممکن است این سوال نیز برای شما پیش آمده باشد که ویزای جاب سیکر چه تفاوت‌هایی با ویزای کار کشورهای خارجی دارد.
به طور کلی ویزای جاب سیکر یک مجوز اقامتی ۶ تا ۹ ماهه برای شهروندان غیراروپایی و خارجی می‌باشد که می‌خواهند با پیدا کردن شغلی مناسب و حضور در کشور مورد نظر، با کارفرما یک قرارداد کاری بلندمدت یک تا دو ساله تنظیم کرده و از طریق اخذ ویزای جاب سیکر، مجوز کار و قرارداد کاری در کشور خارجی، ویزای جاب سیکر خود را به ویزای کار بلند مدت تبدیل نمایند.
حال که متوجه شدید جاب سیکر چیست ولی هنوز هم با جوانب آن آشنایی کامل ندارید بهتر است بدانید که از دو جهت امکان درخواست و اپلای این نوع ویزا وجود دارد، اولین گزینه این می‌باشد که شما باید به عنوان دانشجوی بین‌المللی در حال تحصیل در خارج از کشور باشید و قبل از فارغ التحصیلی از دانشگاه مورد نظر و تمام شدن اعتبار ویزای تحصیلی، بخواهید با حضور در بازار کار، برای مدت بیشتری در کشور مد نظر خود حضور داشته و کار و زندگی کنید.
در این حالت، شما باید قبل از فارغ التحصیلی از دانشگاه، برای دریافت ویزای جاب سیکر درخواست دهید؛ مجوزی که به شما این اجازه را می‌دهد تا حداکثر ۹ ماه دیگر در کشور مد نظر خود حضور داشته باشید و با یافتن کار قانونی، تمام وقت و عقد قرارداد کاری، از دریافت ویزا و مجوز کار بلندمدت برخوردار شوید.
در این میان، این امکان نیز وجود دارد که بدون حضور و تحصیل در آن کشور، از کنسولگری و سفارت برای ویزای جستجوی کار از خارج از کشور درخواست دهید. یعنی بخواهید تا به صورت حضوری سوابق و رزومه کاری خودتان را ارائه داده و در جستجوی قرارداد کاری بلند و جاب سیکر مدت باشید.
به خاطر اینکه شما جایگزین مناسب‌تری برای این کار هستید و می‌توانید تمامی این پروسه را بدون نیاز به پرداخت هزینه و سفر به کشور خارجی و قبول زحمت، به صورت اینترنتی و آنلاین انجام دهید، معمولا از کشورهای غیراروپایی درخواست ویزای جستجوی کار مورد قبول واقع نمی‌شود.
اغلب ویزای جاب سیکر و این مجوز برای افراد حاضر در کشور مقصد می‌باشد که به منظور هدف دیگری در آن کشور حضور داشته و قصد دارند تا به طور قانونی جهت حضور بلند مدت در بازار کار و زندگی در این کشور اقدام نمایند.

مزایای مهاجرت به آلمان از طریق ویزای آوسبیلدونگ

مهاجرت به آلمان از طریق ویزای آوسبیلدونگ مزایای بسیار زیادی دارد که شامل موارد زیر می‌باشند. حتما شما نیز می‌دانید که کشور آلمان به دلیل آمار بیکاری بسیار پایین، بستر بسیار مناسبی جهت راهیابی به فرصت‌های شغلی تضمین شده و مهاجرت می‌باشد. در روش آوسبیلدونگ افراد متقاضی همزمان از فرصت آموزش، تحصیل و کسب و کار برخوردار هستند و همچنین آموزش عملی و تئوری را به همراه دارند. یکی از بهترین مزایای مهاجرت به آلمان از طریق ویزای آوسبیلدونگ این است که شما از طرف خانواده نیازی به ساپورت مالی ندارید و در طی دوره آموزشی امکان اشتغال و بعد از پایان دوره آوسبیلدونگ مجوز کاری خواهید داشت. از مزایای عمده این روش می‌توان به دریافت اقامت با ویزای کارآموزی، یافتن شغل بلافاصله بعد از اتمام دوره آموزشی و اخذ ویزای اقامت دائم آلمان پس از کار در مشاغل آوسبیلدونگ اشاره کرد.

مزایای مهاجرت به آلمان از طریق ویزای جاب سیکر

افرادی که ویزای جاب سیکر رد دریافت می‌کنند، این فرصت را دارند تا به کمک شرکت‌های کاریابی در کشور مقصد دنبال کار باشند. این ویزا معمولا برای کشورهایی با نیروی کار کم و نرخ بیکاری پایین ارائه می‌گردد و این موضوع باعث بالا رفتن احتمال یافتن کار در آن کشور می‌شود.

شباهت جاب سیکر و آوسبیلدونگ

 در هر دو ویزا باید کارفرما پیدا کرده و با آن‌ها قرارداد بسته و حقوق دریافت خواهید کرد. همچنین در هر دو مورد بیمه خواهید داشت. از دیگر شباهت‌های این دو ویزا این است که بعد از 5 سال کار در آلمان، می‌توانید برای اقامت دائم اقدام کنید. همچنین در هر دو ویزا باید به زبان آلمانی تسلط نسبی داشته باشید.

ناگفته نماند که در آن‌ها ویزای همراه و پیوست خانواده برای هر دو ویزا صادر می‌شود.

شرایط دریافت جاب سیکر آلمان

هر شخصی اجازه دریافت جاب سیکر آلمان را ندارد و باید شرایط اولیه زیر را داشته باشد.

  • داشتن حداقل ۵ سال تجربه کار مرتبط با زمینه تحصیلی
  • اثبات تمکن مالی برای پوشش هزینه‌های سفر و اقامت ۶ ماهه در کشور آلمان
  • داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد یا کارشناسی از یک دانشگاه آلمانی و یا یک مدرک تحصیلی معادل خارجی
  • برخورداری از یک بیمه درمانی بین‌المللی معتبر به مدت زمان حضور در آلمان و سایر کشورهای حوزه شنگن

شما تنها در صورت داشتن شرایط بالا می‌توانید برای ویزای جاب سیکر آلمان اقدام کنید، در غیر این صورت، بهتر است به سراغ سایر روش‌ها و انواع دیگر ویزا بروید.

شرایط آوسبیلدونگ آلمان

 از مهم‌ترین شرایط مهاجرت به آلمان در تمام روش‌ها ارائه مدارک کامل است و اوسبیلدونگ آلمان نیز از این قاعده مستثنا نیست. اگر از طریق اوسبیلدونگ قصد مهاجرت به آلمان را دارید، بهتر است هر چه زودتر تمام مدارک خود را به صورت کامل جمع آوری کنید. لازم به ذکر است که بیشتر شرکت‌های آلمانی برنامه‌ریزی‌های مربوط به جذب کارآموز را یک سال زودتر از برگزاری هر دوره، انجام می‌دهند. بهتر است به این نکته مهم نیز توجه داشته باشید که دوره‌های اوسبیلدونگ در ماه اوت یا سپتامبر آغاز می‌‌شوند. از میان مدارک لازم جهت مهاجرت به آلمان از طریق اوسبیلدونگ، داشتن دو مدرک از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است که به شرح زیر می‌باشند‌:

رزومه (CV): برای دریافت ویزای آوسبیلدونگ آلمان اولین و مهم‌ترین مدرک ارائه رزومه است. چون ارائه یک رزومه حرفه‌ای و به روز که با دقت به آلمانی نیز ترجمه شده باشد، شانس شما را به شکل قابل‌ توجهی افزایش می‌دهد. رزومه شما می‌بایست مفید و مختصر باشد و دارای اطلاعاتی همچون تجربیات حرفه‌ای، سوابق تحصیلی و… باشد.

گواهینامه تحصیل ۹ ساله یا دیپلم: باید در کشور آلمان هم اعتبار این گواهینامه تأیید شود. برای این کار شما باید مدارک خودتان را به سازمان موردنظر که در ایالت محل برگزاری دوره اوسبیلدونگ قرار دارد، ارسال نمایید.

سایر مدارک لازم برای ویزای اوسبیلدونگ عبارتند از:

شرایط آوسبیلدونگ آلمان
  • عکس
  • پاسپورت
  • انگیزه نامه
  • فرم درخواست تکمیل‌شده‌ی ویزای اوسبیلدونگ

شما با شرکت در دوره اوسبیلدونگ، علاوه بر یادگیری مهارت، حقوق ماهانه نیز دریافت می‌کنید. معمولا این حقوق هزینه‌های زندگی شما را در این تأمین می‌کند. بنابراین در چنین شرایطی نیاز نیست تا مدرک موجودی حساب بانکی خود را نیز ارائه دهید. ولی اگر بخواهید از طریق ویزای جاب سیکر برای ثبت‌نام در اوسبیلدونگ به کشور آلمان بروید، باید این تمکن مالی را اثبات نمایید. ناگفته نماند که برای شرکت در اوسبیلدونگ‌های آموزشی که به کارآموزان حقوقی هم نمی‌پردازند، اثبات تمکن مالی برای اوسبیلدونگ ضرورت دارد.

تفاوت جاب سیکر و آوسبیلدونگ

تفاوت جاب سیکر و آوسبیلدونگ

حقوقی که شما در ویزای جاب سیکر دریافت می‌کنید بیشتر از ویزای آوسبیلدونگ می‌باشد.

شما با ویزای آوسبیلدونگ به مدرک تحصیلی یا مدارک خاصی نیاز ندارید اما باید در زمینه شغلی مورد نظرتان برای ویزای جاب سیکر مهارت و تخصص کافی را داشته باشید.

برای بعضی از موقعیت‌های جاب سیکر، به‌خصوص در زمینه IT، مدرک B1 کفایت می‌کند اما شما باید برای ویزای آوسبیلدونگ حداقل مدرک B2 داشته باشید.

در جاب سیکر نیاز نیست تا تمکن مالی خود را ارائه دهید، اما ممکن است در آوسبیلدونگ ارائه این مدرک لازم باشد. در کل گرفتن جاب سیکر سخت‌تر از ویزای آوسبیلدونگ می‌باشد.

جمع بندی

ما در این مقاله دید جامع و مناسبی را در رابطه با مهاجرت به آلمان از طریق آوسبیلدونگ و حاب سیکر برای شما عزیزان ایجاد کردیم و سعی نمودیم که جنبه‌های مختلف این موضوع را تحت پوشش قرار دهیم امیدواریم با مطالعه این مقاله بتوانید پاسخ سوال خود یعنی جاب سیکر اقدام کنیم یا آوسبیلدونگ را بیابید و بهترین انتخاب را برای خود رقم بزنید.

سوالات درمورد جاب سیکر اقدام کنیم یا آوسبیلدونگ؟

تفاوت اصلی بین ویزای جاب سیکر و ویزای آوسبیلدونگ چیست؟

تفاوت اصلی بین ویزای جاب سیکر و ویزای آوسبیلدونگ این است که در ویزای جاب سیکر نیاز به پیشنهاد کار از یک کارفرما در آلمان دارید، در حالی که در ویزای آوسبیلدونگ این نیاز وجود ندارد.

چگونه می‌توان برای درخواست ویزای جاب سیکر اقدام کرد؟

برای درخواست ویزای جاب سیکر، ابتدا باید یک پیشنهاد کار از یک کارفرما در آلمان دریافت کنید. سپس باید مدارک مورد نیاز را جمع آوری کرده و به سفارت یا کنسولگری آلمان در کشور خود مراجعه کرده و درخواست خود را ثبت نمایید.

milani
milani
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *