فراهانی
بیمه درمانی در آلمان برای مهاجران

بیمه درمانی در آلمان برای مهاجران

بیمه درمانی یکی از اصلی‌ترین مسائلی می‌باشد که موقع سفر یا مهاجرت به کشورهای خارجی، باید به آن توجه کنید. داشتن بیمه درمانی در آلمان برای همه گردشگران، شهروندان و نیز مهاجران الزامی می‌باشد. وقتی صحبت از بیمه درمانی برای مهاجران و گردشگران در آلمان می‌شود، بسته به هدف فرد از ورود به کشور آلمان، مدت اقامت و یا کشور مبدا، الزامات و معیارهای گوناگونی اعمال می‌گردد. در این مقاله می‌خواهیم در مورد بیمه درمانی در آلمان برای مهاجران بحث کنیم. بنابراین اگر می‌خواهید در این باره اطلاعات کسب کنید، تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

بیمه درمانی در آلمان برای مهاجران

در صورتی که فردی بخواهد به کشور آلمان به عنوان دانشجو، گردشگر و یا پژوهشگر مهمان برود باید دقت کند که یافتن یک بیمه‌ی درمانی مناسب از اهمیت زیادی برخورداراست. طبق قوانین این کشور، تمام کسانی که به این کشور وارد می شوند می‌بایست تحت پوشش بیمه‌ی درمانی قرار گرفته و با استفاده از آن شانس دریافت ویزای خود را بالا ببرید.

انواع بیمه درمانی در کشور آلمان

انواع بیمه درمانی در کشور آلمان

به منظور دریافت خدمات درمانی در کشور آلمان می‌توانید بر اساس شرایط خود، از انواع گوناگون بیمه درمانی استفاده کنید.

این بیمه‌ها عبارت اند از:

 • بیمه دولتی

نام دیگر بیمه دولتی آلمان، بیمه سلامت عمومی می‌باشد که حدود ۹۰ درصد از مردم این کشور را تحت پوشش قرار می‌دهد. این نوع از بیمه، اغلب به عنوان شایع‌ترین و با صرفه‌ترین بیمه در آلمان شناخته می‌شود. هزینه بیمه دولتی اغلب با توجه به درآمد ناخالص اشخاص محاسبه می‌گردد و معمولاً بین کارمند و کارفرما در ماه تقسیم می‌شود. اگر قصد دارید هزینه زندگی در آلمان را کمتر کنید برگزیدن این بیمه، راهکاری مناسب می‌باشد.

اکثر تقاضا کنندگان و شهروندان بین‌المللی دارای مجوز اقامت قانونی آلمان، از مراقبت‌های بهداشتی عمومی، یعنی بیمه درمانی دولتی استفاده می‌کنند. چون بیمه خصوصی برای همه قابل دسترس نیست. معمولاً تنها در صورتی می‌توان بیمه درمانی خصوصی را برگزید که درآمد ناخالص تقاضا کننده از کار بیشتر از ۶۲۵۵۰ یورو در سال باشد. کارمندان دولت آلمان از استثناهای این قانون می‌باشند. ولی تعداد بیشتری از مهاجران در خدمات دولتی، نمی‌توانند استخدام شوند. مزیت عمده بیمه درمانی عمومی این می‌باشد که به اعضای خانواده تحت تکفل نیز شامل می‌شود و تقاضا کننده مجبور نیست برای فرزندان و همسر غیر شاغل خود هزینه اضافی پرداخت نماید. اگر تقاضا کننده قصد اقامت در آلمان به ویژه با فرزندان را دارد، معمولا انتخاب بیمه درمانی دولتی آلمان بهترین انتخاب می‌باشد.

خدمات بیمه دولتی:

هزینه این بیمه با صرفه بوده و بر اساس میزان درآمد ماهیانه افراد محاسبه می‌گردد که اغلب بین ۱۴.۶ تا ۱۵.۶ درصد از حقوق ماهیانه می‌باشد.

افراد شاغل، فقط نصف حق بیمه را پرداخت نموده و بقیه آن از سوی کارفرما پرداخت می‌شود.

در بیمه دولتی، همه افراد صرف نظر از سن، درآمد و وضعیت سلامتی، پوشش یکسانی را دریافت می‌کنند. برعکس بیمه خصوصی، با بالا رفتن سن و بازنشستگی هزینه بیشتری پرداخت نخواهید کرد.

همسر و فرزندان تحت تکفل تقاضا کننده نیز تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند.

افراد اگر از قبل بیماری داشته باشند، تحت پوشش قرار گرفته و نیاز به پرداخت هزینه اضافی نخواهند داشت.

امکان استفاده از همه بیمارستان‌های دولتی و بیشتر بیمارستان‌های خصوصی در آن

پرداخت کامل هزینه داروها

 • بیمه خصوصی

کسانی که شرایط اخذ بیمه دولتی در آلمان را ندارند، می‌توانند از بیمه درمانی خصوصی استفاده کنند. هزینه این بیمه نسبت به بیمه دولتی بیشتر بوده و برای کسانی می‌باشد که درآمد ناخالص آن‌ها بیش از ۶۲۵۵۰ یورو در سال یا ۵۲۱۳ یورو در ماه می‌باشد و فقط شخص تقاضا کننده را تحت پوشش قرار می‌دهد. با این وجود، بیمه درمانی خصوصی برای بیماران، سطح بالاتری از خدمات درمان و بهداشت را ارائه خواهد داد که می‌تواند برای بعضی از انسان‌ها انتخاب بهتری باشد.

اگر تقاضا کنندگان بین‌المللی در آلمان شاغل هستند و کمتر از ۶۰ هزار یورو درآمد دارند، شرایط بیمه درمانی را دارند. تقاضا کنندگانی که بالاتر از این آستانه درآمد دارند، می‌توانند همچون تمام ساکنان خود اشتغال در آلمان، تحت پوشش بیمه درمانی خصوصی قرار گیرند. تقاضا کنندگان با سلامت جسمی می‌توانند از مزیت‌های بیمه پس‌انداز بیمه‌های خصوصی آلمان نیز بهره‌مند شوند. در صورتی که تقاضا کننده تحت پوشش سیستم بهداشتی دولت باشد، به داشتن بیمه درمانی خصوصی احتیاجی ندارد. بیمه درمانی خصوصی برای کارمندان دولت آلمان و افراد خود اشتغال نیز در دسترس می‌باشد. اساتید و کارمندان دولتی، مجبور نیستند در سیستم بیمه سلامت دولتی عضو گردند. فریلنسر‌ها بدون توجه به درآمد، می‌توانند بیمه درمانی خصوصی داشته باشند. فرایند تقاضای بیمه درمانی خصوصی در آلمان اندکی پیچیده می‌باشد و این امکان وجود دارد که گواهی آزمایش‌های پزشکی، پرسشنامه‌ای درباره پیشینه پزشکی و مدرکی دال بر درآمد تقاضا کننده ارائه گردد.

خدمات بیمه خصوصی:

 با بالا رفتن سن و بازنشستگی، هزینه حق بیمه نیز بیشتر می‌شود.

حق بیمه بر اساس وضعیت سلامتی و سن افراد محاسبه می‌گردد.

بیمه خصوصی گزینه بهتری برای افراد خود اشتغال می‌باشد. چون آن‌ها باید کل حق بیمه خود را پرداخت نمایند.

بیمه خصوصی در مقایسه با بیمه دولتی موارد بیشتری را پوشش می‌دهند.

با پرداخت هزینه بیشتر در طرح‌های بیمه گوناگون، پوشش درمانی بیشتری را دریافت خواهید نمود.

مدت زمان انتظار برای ملاقات با پزشکان در مقایسه با بیمه دولتی کوتاه‌تر می‌باشد.

امکان استفاده از خدمات کل بیمارستان‌های خصوصی و دولتی آلمان و نیز به کار بردن اتاق بستری شخصی در بیمارستان

پرداخت کامل هزینه داروها

 • بیمه تکمیلی

انتخاب ایده‌آل برای مهاجران، ترکیبی از هر دو نوع بیمه خصوصی و بیمه دولتی می‌باشد. در حقیقت، آن‌ها می‌توانند خدمات جامع طرح بیمه عمومی را همراه با یک طرح خصوصی تکمیلی که می‌تواند خدمات سرپایی همچون اتاق خصوصی در بیمارستان، ویزیت فیزیوتراپی و دندانپزشکی و غیره را پوشش دهند، دریافت نمایند.

نقش و کاربرد بیمه، جبران خسارت در صورت وقوع حادثه و پذیرش ریسک بیمه گذار می‌باشد. بیشترین خسارت و ریسکی که در زندگی می‌تواند بحرانی و آزاردهنده باشد خطراتی می‌باشند که سلامتی انسان را تهدید می‌کنند. بنابراین شاید بتوان اصلی‌ترین بیمه‌ها را بیمه‌هایی دانست که به بیماری‌ها و سلامتی مرتبط می‌باشند. بیمه درمان تکمیلی یکی از انواع بیمه اشخاص می‌باشد که پوشش‌های بیشتری برای انواع بیماری‌ها دارد و می‌تواند در مواقع بیشتری که بیماری‌هایی به سراغ ما می‌آید و در کل به خدمات پزشکی احتیاج داریم از این بیمه استفاده نماییم.

خدمات بیمه تکمیلی

در کل دنیا اعتبار داشته و افراد را تحت پوشش قرار می‌دهند.

در مقایسه با بیمه خصوصی معمولی، پوشش جامع تری را ارائه می‌نماید.

تفاوت هزینه بیمه عمومی و خصوصی در آلمان

معمولاً هزینه‌های بیمه دولتی در کشور آلمان در مقایسه با بیمه خصوصی کمتر می‌باشد. بیمه عمومی به طور خودکار از حقوق شما کم می‌کند، ولی برای بیمه خصوصی نیاز به خرید طرح مربوطه خود دارید. هزینه بیمه خدمات عمومی به سن و میزان درآمد شما بستگی دارد. در صورتی که درآمد کمتری داشته باشید، حدود ۱۴.۶ از حقوق شما بابت بیمه کم می‌شود، ولی اگر از جمله افرادی هستید که درآمد بیشتری دارید، حدود ۱۵.۶ درصد از حقوق شما کمتر خواهد شد. در ضمن، بر اساس سن شما این هزینه فرق می‌کند و با بیشتر شدن سن، مبلغ بیشتری کسر خواهد گردید. هزینه بیمه خصوصی به موارد گوناگونی بستگی دارد، همچون:

 • سن شما
 • پوشش مورد نظر شما
 • شرایط قبلی بیمه درمانی شما

اگر بیمه خدمات بیشتری را پوشش دهد، هزینه طرح آن افزایش می‌یابد و نیز اگر سن شما بیشتر باشد، هزینه بیمه خصوصی افزایش خواهد یافت. به دلیل این که نیاز شما به خدمات تخصصی پزشکی، همواره نسبت به جوانان بیشتر می‌باشد.

بیمه درمانی برای گردشگران و مسافران

در کشور آلمان داشتن بیمه مسافرتی برای گردشگران امری واجب می‌باشد. در حالت کلی، در صورتی که برای اخذ ویزای شینگن آلمان اقدام می‌کنید، باید مدرکی مبنی بر داشتن بیمه مسافرتی را همراه با تقاضای اقامت دائم آلمان ارائه نمایید. بیمه درمانی برای مسافران و گردشگران در کشور آلمان باید شرایط زیر را داشته باشند:

 • حداکثر پوشش بیمه برای هر فرد ۳۰ هزار یورو باشد.
 • افزون بر کشور آلمان، همه کشورهای عضو شینگن را پوشش دهد.
 • در کل مدت اقامت شخص و نیز زمان رفت و برگشت معتبر باشد.

هر نوع هزینه‌های پزشکی غیر منتظره همچون درمان اورژانسی بیمارستان، مراقبت‌های پزشکی فوری و نیز بازگشت به کشور را پوشش دهد. بیماری‌ها و حوادث ناگهانی افراد را در کل مدت اقامت آن‌ها در کشور آلمان، پوشش دهد.

به منظور اخذ بیمه درمانی ویژه گردشگران در کشور آلمان، لازم است بیمه مسافرتی ویزای شینگن را از یک شرکت بیمه خصوصی خریداری نمایید. خرید و اخذ این بیمه به صورت آنلاین امکان‌پذیر می‌باشد.

نحوه دریافت بیمه درمانی در آلمان

کارفرما در کشور آلمان اغلب از ثبت نام تقاضا کننده در یک شرکت بیمه درمانی آلمانی اطمینان حاصل می‌کند، ولی در صورتی که تقاضا کننده خودش بخواهد بیمه را برگزیند، نیازمند اطلاعات بیمه پزشکی می‌باشد. این وظیفه کارفرما می‌باشد که هزینه‌های بیمه درمانی را برای تقاضا کننده معین نماید و نیز کمک مالی تقاضا کننده را به طور خودکار از حقوق کم کرده و ارسال نماید. نرخ سهم بیمه درمانی فعلی در کشور آلمان، مابین ۱۴.۶ الی ۱۵.۶ درصد می‌باشد و تقاضا کننده و کارفرما هر کدام نصف سهم پرداخت می‌نمایند. لازم به ذکر است، یکی از جنبه‌های رایج سیستم مراقبت‌های بهداشتی آلمان، وجود بیمه‌های دولتی و خصوصی می‌باشند.

مهاجران چگونه برای بیمه سلامت ثبت نام کنند؟

به منظور بهره‌بندی از بیمه سلامت، باید به صورت آنلاین در یک شرکت بیمه خصوصی یا بیمه دولتی ثبت نام نموده و گواهی بهره‌مندی از بیمه سلامت را موقع تقاضای ویزا ارائه دهید. شیوه ثبت نام بیمه برای افراد گوناگون به صورت زیر می‌باشد:

 • بیمه سلامت دانشجویان

کسانی که برای تحصیل در کشور آلمان، وارد این کشور می‌شوند، باید پیش از تقاضای ویزا تحصیلی به طور آنلاین، در یکی از شرکت‌های بیمه خصوصی یا بیمه دولتی ثبت نام نموده باشند و گواهی بیمه سلامت را موقع تقاضای ویزای خود ارائه نمایند. در حالت کلی، دانشجویان زیر ۳۰ سال که در یک دوره تحصیلی ثبت نام کرده باشند، می‌توانند از خدمات بیمه دولتی بهره مند شوند و دانشجویان بالای ۳۰ سال باید در شرکت‌های بیمه خصوصی ثبت نام نمایند.

 • بیمه سلامت افراد دارای ویزای کار

در صورتی که در کشور آلمان مشغول به کار می‌باشید و از راه دریافت ویزای کار آلمان، به این کشور مهاجرت نموده‌اید، کارفرمای شما ممکن است شما را ثبت نام نماید و یا به شما این فرصت را بدهد که شرکت بیمه خود را برگزینید. پس از امضای قرارداد با شرکت بیمه، کارت بیمه سلامت را اخذ خواهید نمود. در هر بار مراجعه به بیمارستان یا پزشک، باید این کارت را تحویل بدهید. همینطور افراد شاغلی که بیش از ۶۲۵۵۰ یورو در سال درآمد دارند، می‌توانند از طرح‌های بیمه خصوصی هم استفاده نمایند.

 • بیمه سلامت فریلنسرها و افراد دارای مشاغل آزاد

این گروه از افراد می‌توانند در سیستم بیمه دولتی آلمان ثبت نام کنند. هر ماه هزینه بیمه درمانی بر اساس درصدی از درآمد ماهانه آن‌ها، محاسبه می‌گردد.

 • بیمه سلامت گردشگران

گردشگران در کشور آلمان برای اخذ خدمات درمانی باید پیش از ورود به کشور آلمان و به طور آنلاین، بیمه مسافرتی ویزای شینگن را از یک شرکت بیمه خصوصی خریداری نمایند.

 • بیمه سلامت افراد متقاضی آوسبیلدونگ

این گروه از افراد باید قبل از تقاضای ویزا برای بیمه سلامت ثبت نام نمایند و گواهی بیمه سلامت خود را موقع تقاضا ویزا تحویل دهند.

 • بیمه سلامت بازنشستگان

بازنشستگان در کشور آلمان می‌توانند در شرکت‌های بیمه خصوصی یا بیمه دولتی ثبت نام نمایند. حق بیمه دولتی در آلمان با بالا رفتن سن و بازنشستگی فرقی نخواهد کرد، ولی در شرکت‌های خصوصی بازنشستگان حق بیمه بیشتری را پرداخت خواهند نمود.

 • بیمه سلامت سرمایه‌گذاران

سرمایه‌گذاران نیز باید پیش از ورود به کشور آلمان، برای اخذ بیمه سلامتی اقدام نمایند. هزینه بیمه درمانی آن‌ها نیز با توجه به مقدار درآمد ماهانه محاسبه خواهد گردید.

بیمه درمانی در آلمان چه مواردی را پوشش می‌دهد؟

بیمه‌های گوناگون در کشور آلمان موارد مختلفی را پوشش می‌دهند.

پوشش بیمه درمانی بیمه دولتی آلمان

در حالت کلی، مواردی که بیمه دولتی آلمان پوشش می‌دهد، شامل مواد زیر می‌باشند:

 • مراقبت سرپایی توسط یک پزشک متخصص یا عمومی
 • مراقبت‌های بیمارستانی موقع بستری شدن
 • هزینه خرید داروهای تجویز گردیده
 • مراقبت‌های اولیه دندان و دهان
 • مراقبت‌های اولیه دوران بارداری
 • پرداخت حقوق به افراد
 • تحویل برگه مرخصی استعلاجی به کارمندان

پوشش بیمه درمانی بیمه خصوصی آلمان

پوشش بیمه درمانی بیمه خصوصی آلمان

پوشش شرکت‌های بیمه خصوصی نیز افزون بر موارد اولیه‌ای که بیمه عمومی پوشش می‌دهد، شامل موارد زیر می‌باشند:

 • به کار بردن خدمات و امکانات بیمارستان‌های خصوصی و دسترسی زودتر به پزشکان متخصص
 • مراقبت‌های تخصصی دوران بارداری
 • اخذ خدمات تخصصی روان شناسی
 • مراقبت‌های تخصصی دندان و دهان همچون کشیدن دندان و ایمپلنت
 • درمان‌های باروری

انواع بیمه‌های تامین اجتماعی در آلمان

بیمه‌های تامین اجتماعی در کشور آلمان به وسیله پرداخت کارفرماها و تقاضا کنندگان تامین می‌گردد. حق بیمه برای تمامی دستمزدهای غیر مستقیم و مستقیم تا سقف مشخصی پرداخت می‌گردد. بیمه‌های تامین اجتماعی شامل بیمه از کار افتادگی، بیمه درمانی، بیمه حوادث، بیمه بازنشستگی، بیمه بیماری و زایمان می‌باشند.

آیا می‌توان افراد خانواده را هم بیمه کرد؟

بیمه دولتی آلمان، اعضای خانواده را نیز تحت پوشش قرار می‌دهد. به همین خاطر، افراد تحت تکفل ساکن کشور آلمان، شامل همسر و فرزندان وابسته بدون پرداخت هزینه تحت پوشش بیمه دولتی قرار می‌گیرند. ولی لازم به ذکر است شرکت‌های خصوصی اعضای خانواده را تحت پوشش مفت، قرار نمی‌دهند و برای به کار بردن آن‌ها از خدمات درمانی در زمان زندگی در آلمان، باید هزینه اضافی پرداخت گردد.

معرفی چند شرکت بیمه در آلمان

مهاجران می‌توانند شرکت بیمه دل خواه خود را بر اساس شرایط خود حتی قبل از ورود به کشور آلمان برگزینند. شرکت‌های بیمه همچون Dr-Walter به طور آنلاین در اختیار افراد قرار می‌گیرند و کامل کردن فرم بیمه و تایید بیمه درمانی، مدت زمان بیشتری نیاز ندارد. Dr-Walter از جمله شرکت‌های بیمه می‌باشد که حدود ۶۰ سال، مهاجران بین‌المللی را تحت پوشش قرار می‌دهد.

 • Tk از جمله سایر شرکت‌های بیمه می‌باشد که امکانات مورد نیاز را مهیا می‌کند تا دانشجویان بتوانند در اسرع وقت و به آسانی خود را بیمه کنند.
 • این شرکت خدمات آنلاین ۲۴ ساعته ارائه می‌نماید و پاسخگوی یک شرکت Educare24. همه سوالات می‌باشد.
 •  بیمه خصوصی ایده آل برای دانشجویان است.
 •  دانشجویان بین‌المللی به ترکیبی از بیمه‌های خصوصی و عمومی احتیاج دارند. به همین خاطر ترکیبی از این دو بیمه به عنوان انتخاب مناسبی برای Tk و Educare24 دانشجویان محسوب می‌شوند.

سوالات متداول درباره بیمه درمانی در آلمان برای مهاجران

انواع بیمه درمانی در آلمان کدام‌اند؟

ساکنین آلمان می‌توانند از بیمه دولتی، خصوصی و یا بیمه دولتی همراه با یک طرح تکمیلی خصوصی استفاده کنند.

آیا خانواده مهاجران هم تحت پوشش خدمات درمانی در آلمان قرار می‌گیرند؟

بله، اگر از بیمه دولتی استفاده کنید، خانواده به‌صورت رایگان تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند. همچنین اگر تحت پوشش بیمه خصوصی باشید باید برای بیمه خانواده هزینه اضافی پرداخت کنید.

آیا گردشگران هم باید بیمه شوند؟

بله، برای دریافت بیمه درمانی مخصوص گردشگران در آلمان، لازم است بیمه مسافرتی ویزای شینگن را از یک شرکت بیمه خصوصی خریداری کنید. خرید و دریافت این بیمه به‌صورت آنلاین امکان‌پذیر است.

milani
milani
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *