فراهانی
مهاجرت تحصیلی به آلمان

مهاجرت تحصیلی به آلمان

تحصیل در آلمان دارای سه ویژگی بارز است که منجر شده است مهاجرت تحصیلی به آلمان هدف بسیاری از افراد شود؛ یک تحصیل در اکثر دانشگاه های آلمان رایگان است؛ دو می توان به زبان انگلیسی در بسیاری از دانشگاه ها تحصیل کرد و سوم اینکه می توان تا 18 ماه پس از تحصیل در آلمان اقامت کرد و به دنبال شغل مناسب گشت. مجموع این شرایط عالی برای کمتر کشوری در جهان محیاست؛ بنابراین مهاجرت تحصیلی به آلمان یکی از بهترین راه های مهاجرت است. با ما در این مقاله همراه باشید تا شرایط مهاجرت تحصیلی به آلمان را به طور کامل بررسی نماییم.

مزایا مهاجرت تحصیلی به آلمان

مزایا مهاجرت تحصیلی به آلمان
 1. تحصیل در اکثر دانشگاه های آلمان رایگان است و تنها باید مبلغ کمی در حدود 80 تا 300 یورو به عنوان هزینه ثبت نام پرداخت نمایید. هزینه های زندگی دانشجویی نیز در آلمان در حدود ماهیانه 700 تا 800 یورو می باشد.
 2. دانشگاه های آلمان بیشتر رشته های تحصیلی را در تمام مقاطع تحصیلی ارائه می دهند.
 3. در بعضی از رشته و در بعضی از دانشگاه ها، دروس کاملا به زبان انگلیسی تدریس می شوند و برای افرادی که به زبان آلمانی تسلط کامل ندارند، شرایط بسیار خوبی از این طریق فراهم می شود. بعضی از رشته ها نیز به زبان آلمان تدریس می شوند؛ بنابراین در دانشگاه های آلمان امکان تحصیل به زبان آلمانی و انگلیسی فراهم است.
 4. اکثر دانشگاه های آلمان از نظر علمی دارای رتبه ی بالایی در سطح جهانی هستند و کیفیت آموزشی بالایی دارند. از بهترین دانشگاه آلمان در رشته های فنی و مهندسی می توان به دانشگاه فنی مونیخ با رتبه ی 37 جهانی، از بهترین دانشگاه های آلمان در رشته پزشکی می توان به دانشگاه هایدلبرگ با رتبه ی 36 جهانی و از بهترین دانشگاه های آلمان در رشته هنر و علوم انسانی می توان به دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ با رتبه ی 39 جهانی اشاره کرد.
 5. مدارکی که از طرف دانشگاه های آلمان ارائه می شوند دارای اعتبار بالایی در سطح بین المللی هستند.
 6. بسیاری از رشته های به خصوص در مقاطع تحصیلات تکمیلی کاملا پژوهش محور هستند و داشتن آزمایشگاه های پیشرفته با امکانات بالا، امکان انجام تحقیقات با سطح علمی بالا در دانشگاه های آلمان را فراهم می کند.
 7. دانشجویان در هفته اجازه 20 ساعت کار دارند که بدین وسیله می توانند بسیاری از هزینه های روزمره زندگی در آلمان را تامین کنند.
 8. پس از اتمام تحصیل، دانشجویان می توانند تا حدود 18 ماه اقامت بگیرند و به دنبال شغل مناسب بگردند؛ در صورتی که در شغل متناسب با رشته ی تحصیلی خود شغل پیدا کردند، ویزای خود را به ویزای کاری آلمان تغییر می دهند.
 9. بعد از 5 سال زندگی در آلمان و اشتغال به شغل مناسب، امکان دریافت اقامت دائم آلمان فراهم خواهد شد.

شرایط مهاجرت تحصیلی به آلمان

شرایط مهاجرت تحصیلی به آلمان
 • از واضحات است که برای تحصیل در هر مقطعی، باید مدرک تحصیلی مقطع قبلی را داشته باشید. برای مثال برای تحصیل در کارشناسی باید مدرک دیپلم را داشته باشید. همین طور مدرک تحصیلی شما باید معتبر باشد و مورد تایید دانشگاه های آلمان قرار بگیرد.
 • شرط دیگر مهاجرت تحصیلی به آلمان داشتن شرایط سنی متناسب با مقطع تحصیلی است.
 • داشتن مدرک زبان آلمانی حداقل سطح B1 یا B2 یا داشتن مدرک آیلیس، شرط دیگر مهاجرت تحصیلی به آلمان است. معمولا در سایت دانشگاه مد نظر، مدرک زبان و سطح مورد قبول دانشگاه ذکر شده است. برای مدرک زبان آلمانی می توانید در آزمون های بین المللی مثل TestDaF، گوته یا OSD شرکت کنید.
 • تقریبا تمام دانشگاه های جهان و از جمله دانشگاه های آلمان شرط معدل دارند. بسته به رشته مورد تقاضا و رتبه بندی دانشگاه مد نظر، برای پذیرش تحصیلی به حداقل معدل 3 تا 4 نیاز خواهید داشت.
 • پذیرش از یک دانشگاه معتبر آلمانی مهم ترین سندی است که باید برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان ارائه دهید. این مرحله می تواند پر چالش ترین مرحله مهاجرت تحصیلی به آلمان باشد؛ برای دریافت پذیرش تحصیلی باید مدارکی مانند ترجمه ریز نمرات، مدرک زبان، توصیه نامه استاد، انگیزه نامه و غیره را در مدت تعیین شده برای دانشگاه مورد نظر ارسال کنید.
 • برای درخواست ویزای تحصیلی حتما باید سند تمکن مالی را به سفارت آلمان ارائه دهید و اثبات کنید که توانایی تامین هزینه های زندگی خود در آلمان را دارید.

شرایط سنی مهاجرت تحصیلی به آلمان

شرایط سنی تحصیل در آلمان در مقاطع تحصیلی مختلف، متفاوت است.
پس از دریافت دیپلم و بین سن 18 تا 21 سالگی می توانید برای ورود به کالج های آلمان اپلای کنید؛ نباید بین دریافت دیپلم و اپلای، گپ تحصیلی زیادی وجود داشته باشد.
برای مقطع ارشد نیز به همین منوال بلافاصله بعد از دریافت کارشناسی می توانید برای دانشگاه های مختلف آلمان اپلای کنید، بهتر است حداکثر تا 30 سالگی برای ارشد اقدام کنید.
برای مقطع دکتری نیز تا 40 سالگی بهترین زمان است. اما به یاد داشته باشید تمام این سنین حدودی هستند و هیچ قانون دقیقی در این رابطه وجود ندارد؛ فقط اگر در سنین گفته شده اپلای کنید، شانس شما برای پذیرش تحصیلی بیشتر خواهد بود.

شرایط تحصیل در آلمان زیر 18 سال

شرایط تحصیل در آلمان زیر 18 سال

افراد زیر 18 سال می توانند برای تحصیل در مدارس یا کالج های آلمان اقدام کنند. بدین منظور باید به زبان آلمانی مسلط باشند ولی مدارس انگلیسی زبان خصوصی نیز در آلمان وجود دارند. تحصیل در مدارس دولتی آلمان رایگان است. از جمله مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به آلمان برای افراد زیر 18 سال می توان به پاسپورت معتبر، نامه پذیرش از مدرسه در آلمان، آخرین مدرک تحصیلی و ریز نمرات، انگیزه نامه و تمکن مالی اشاره کرد.

مهاجرت تحصیلی به آلمان با مدرک دیپلم

مهاجرت تحصیلی به آلمان با مدرک دیپلم

در صورتی که مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی داشته باشید می توانید برای مقطع کارشناسی پذیرش تحصیلی بگیرید. جالب است بدانید که رشته ی دبیرستان شما تاثیری روی رشته ای که می توانید برای کارشناسی بخوانید، ندارد و هیچ محدودیتی در این رابطه وجود ندارد. یک سال تحصیلات کالج در آلمان اجباری است و بعد از آن نیز باید در یک آزمون ورودی شرکت کنید و حتما باید مدرک زبان سطح B1 را داشته باشید. پس از گذراندن این دوران و شرکت در آزمون ورودی می توانید برای هر دانشگاهی که می خواهید اپلای نمایید. ترجمه مدارک تحصیلی، مدرک زبان معتبر، ارائه تمکن مالی مناسب، انگیزه نامه، پاسپورت و مدارک هویتی معتبر از جمله مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به آلمان با مدرک دیپلم می باشند.

مهاجرت تحصیلی به آلمان در مقطع ارشد

مهاجرت تحصیلی به آلمان در مقطع ارشد

یکی از پرطرفدار ترین روش های مهاجرت تحصیلی به آلمان برای ایرانیان، درخواست اپلای تحصیلی در مقطع ارشد است. اگر مدرک کارشناسی دارید می توانید مستقیما برای مقطع ارشد اپلای کنید و نیاز به گذراندن دوره یکساله یا شرکت در آزمون ورودی نیست. اما مدرک کارشناسی شما باید مورد تایید دانشگاه های آلمان قرار بگیرد، مدرک دانشگاه های سراسری و آزاد مورد تایید دانشگاه های آلمان می باشند ولی برای مدرک پیام نور و موسسات غیر انتفاعی و دانشگاه علمی کاربردی نیاز به بررسی بیشتر وجود دارد.

می توانید با استفاده از سایت های اعتبارسنجی مدرک تحصیلی مانند anabin ،ZAB یا uni-assist اعتبار مدارک خود را مشخص کنید. به عنوان مثال در سایت anabin اعتبار مدارک تحصیلی با سه علامت +H +/- ،H و –H مشخص می‌شود؛ +H مدرک مورد تایید، +/-H نیاز به بررسی بیشتری و  –H یعنی مورد تایید نیست.

برای مهاجرت تحصیلی به آلمان در مقطع ارشد نیاز به مدارکی از جمله ترجمه مدرک تحصیلی قبلی، ترجمه ریز نمرات، داشتن حد نصاب معدل (معمولا GPA 3 یا 4)، شرکت در آزمون های بین المللی مانند GRE یا GMAT بسته به رشته ی تحصیلی مورد تقاضا، انگیزه نامه، توصیه نامه استاد و مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی بسته به زبان پروگرامی که قصد شرکت در آن را دارید؛ وجود دارد. در بیشتر پروگرام ها قبل از پذیرش دانشجو، یک مصاحبه آنلاین با استاد یا گروه آموزشی برگزار می شود که در پذیرش نهایی شما در دانشگاه بسیار موثر است.

مهاجرت تحصیلی به آلمان در مقطع دکتری

مهاجرت تحصیلی به آلمان در مقطع دکتری

مدرک نهایی شما برای پذیرش در دوره دکتری در آلمان باید معادل با مدرک کارشناسی ارشد در آلمان باشد. معمولا در دانشگاه های آلمان پروگرام های مشخصی در سایت دانشگاه اعلام می شوند که شما می توانید براساس رشته تحصیلی و سابقه پژوهشی خود برای آنها اپلای کنید. برای پذیرش نهایی در این پروگرام ها باید حتما در مصاحبه با استاد شرکت کنید و موافقت نامه ایشان را در کنار سایر مدارک خود برای اپلای به دانشگاه ارسال کنید.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به آلمان در مقطع دکتری نیز مانند مدرک کارشناسی ارشد است. باید حتما قبل از اپلای، سایت دانشگاه را به طور کامل بررسی نمایید. مدارک عمومی می توانند شامل ترجمه مدارک تحصیلی قبلی، ترجمه ریز نمرات، توصیه نامه استاد، انگیزه نامه، مدرک زبان و غیره باشند.

مهاجرت تحصیلی به آلمان از طریق ویزای آوسبیلدونگ (Ausbildung)

یکی از روش های بسیار راحت برای مهاجرت تحصیلی به آلمان استفاده از روش آوسبیلدونگ است؛ اگر قصد تحصیل در مقاطع کارشناسی یا ارشد را ندارید و می خواهید به سرعت جذب بازار کار آلمان شوید، می توانید از این روش استفاده کنید. آوسبیلدونگ آلمان در واقع یک روش آموزش فنی و حرفه ای است که در طول 2 یا 3 سال، مهارت‌ های تئوری و عملی لازم برای کار در یک شغل خاص را به افراد آموزش می دهند. از مزیت های این دوره، دریافت حقوق بین 950 تا 1200 یورو در ماه است. پس از پایان دوره و دریافت گواهینامه، می‌توانید در شغل موردنظرتان در آلمان مشغول کار شوید. برای شرکت در این روش نیاز به تحصیلات دانشگاهی یا سابقه کار ندارید.

تمکن مالی برای مهاجرت تحصیلی به آلمان

همان طور که گفتیم تحصیل در دانشگاه های آلمان رایگان می باشد؛ اما فرد متقاضی باید اثبات کند که می تواند هزینه زندگی و اقامت خود در مدت تحصیل در آلمان را تامین کند. بدین منظور هر ساله با برآوردی از هزینه های معمول زندگی در آلمان، سفارت این کشور از متقاضیان دریافت ویزا، سند تمکن مالی دریافت می کند که معمولا به صورت یک گواهی گردش حساب یا موجودی حساب از تمام بانک های ایران صادر می گردد. تمکن مالی برای مهاجرت تحصیلی آلمان در سال 2023، حداقل ۱۲,۳۲۴ یورو در سال یا ۱,۰۲۷ یورو در ماه است.

تحصیل در آلمان با معدل پایین

تقریبا تمام دانشگاه های جهان و از جمله دانشگاه های آلمان شرط معدل دارند. بسته به رشته مورد تقاضا و رتبه بندی دانشگاه مد نظر، برای پذیرش تحصیلی به حداقل معدل 3 تا 4 نیاز خواهید داشت.
اما امکان تحصیل در آلمان با معدل پایین وجود دارد، به این صورت که اگر معدل فرد پایین باشد اما توانایی تحصیل در دانشگاه داشته باشد، می تواند در آزمون ها و دوره ها شرکت کند تا مهارت او سنجیده شود.

تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان

تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان امکان دارد؟ مدرک زبان آلمانی لازم و مورد تایید سفارت به منظور تحصیل در آلمان سطح B2 می‌باشد، ولی در هر صورت دانشجویان بین‌المللی به منظور ثابت کردن این ادعا که مهارت مورد نیاز و کافی برای طی کردن دروس به زبان آلمانی را دارند، باید یکی از دو امتحان اصلی مورد تایید دانشگاه‌های آلمان را با موفقیت طی نمایند.
این دو آزمون به نام‌های DSH به معنی تست ورودی زبان آلبانی برای دانشگاه و آزمون TEST DAF به معنی آزمون زبان آلمانی به عنوان زبان خارجی می‌باشند.

گروه مشاوره فراهانی

به دلیل تنوع روش های مهاجرت تحصیلی به آلمان، بهترین راهکار کمک و مشاوره گرفتن از کارشناسان مجرب گروه مشاوره فراهانی می باشد. در واقع مهاجرت تحصیلی به آلمان دارای پیچیدگی هایی است که متقاضیان خود قادر به انجام آن نخواهند بود. یکی از برترین موسسه های مهاجرتی در سطح کشور گروه مشاوره فراهانی است که مشاوران مجرب و وکلای برگزیده این موسسه می توانند گام به گام شما را تا دریافت ویزای تحصیلی آلمان، یاری کنند.

جمع بندی

یکی از بهترین و آسان ترین روش های مهاجرت، مهاجرت تحصیلی به آلمان است.
هزینه تحصیل در دانشگاه های آلمان رایگان است و افراد باید تنها قادر به تامین هزینه های زندگی در آلمان باشند؛ از طرفی اجازه 20 ساعت کار نیز به دانشجویان داده می شود.
دانشگاه های آلمان دارای تنوع بالایی در رشته های تحصیلی هستند و دارای رتبه های برتر در سطح بین المللی می باشند که نشان دهنده کیفیت آموزشی و پژوهشی بالاست. امکان تحصیل به زبان آلمان یا انگلیسی نیز در آلمان فراهم است. جمیع این شرایط، آلمان را تبدیل به یکی از پرمتقاضاترین مقاصد برای مهاجرت تحصیلی کرده است. توصیه می کنیم با توجه به پیچیدگی های مهاجرت تحصیلی به آلمان، حتما از مشاوران و وکلای مهاجرتی گروه مشاوره فراهانی راهنمایی بخواهید.

پرسش های متداول درباره مهاجرت تحصیلی به آلمان

هزینه مهاجرت تحصیلی به آلمان چقدر است؟

هزینه ترجمه مدارک تحصیلی و ریزنمرات و غیره به زبان آلمانی، هزینه تامین سند تمکن مالی(حدود 12 هزار یورو سالانه یا هزار یورو ماهانه)، هزینه ثابت ثبت نام در دانشگاه های آلمان (بین 80 تا 300 یورو)، هزینه مصاحبه سفارت آلمان (حدود 80 یورو) و تامین هزینه های زندگی و اقامت در آلمان (بین 700 تا 800 یورو در ماه) از جمله هزینه هایی هستند که باید برای مهاجرت تحصیلی به آلمان برآورد کنید.

طول دوران تحصیل در آلمان چقدر است؟

طول دوره کارشناسی در آلمان بین 3 تا 4 سال و طول دوره کارشناسی ارشد 1 تا 2 سال می باشد.

milani
milani
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *