فراهانی
هزینه تحصیل در آلمان

هزینه تحصیل در آلمان

اگر قصد مهاجرت تحصیلی به آلمان را دارید یکی از مواردی که حتما باید در نظر بگیرید؛ هزینه تحصیل در آلمان است. آلمان در رشته های مختلف و در مقاطع مختلف، امکان تحصیل متقاضیان را از سرتاسر دنیا فراهم کرده است، اما برای یک دانشجوی بین المللی بحث هزینه تحصیل در آلمان در اولویت قرار می گیرد چرا که با وجودی که بیشتر دانشگاه های آلمان رایگان هستند ولی تمام هزینه های زندگی و اقامت در آلمان به عهده خود فرد می باشد.
بنابراین تصمیم گرفتیم در یک مقاله جامع به بررسی هزینه تحصیل در آلمان بپردازیم، تا انتها با ما همراه باشید.

هزینه تحصیل در آلمان

هزینه تحصیل در آلمان

برای برآورد هزینه تحصیل در آلمان باید به موارد مختلفی توجه کرد. بعضی از هزینه ها ثابت هستند و بعضی با توجه به شرایط مختلف متغیر خواهند بود و نمی توان مبلغ دقیقی برای آنها در نظر گرفت.
افراد باید بعد از در نظر گرفتن شرایط فردی خود، حدودی از هزینه ها را محاسبه و تامین کنند. بعضی از هزینه های تحصیل در آلمان نیز قبل از مهاجرت به آلمان و بعضی برای بعد از مهاجرت به آلمان هستند.
از جمله هزینه هایی که در مسیر مهاجرت تحصیلی به آلمان پیش بینی می شوند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هزینه ترجمه مدارک:
  قبل از اقدام به ارسال مدارک خود برای اپلای تحصیلی، باید تمام مدارک خود را براساس مدارک مورد نیاز در سایت دانشگاه دسته بندی و ترجمه کنید. این مدارک برای اپلای در تمام دانشگاه های آلمان و بعد در هنگام دریافت ویزای تحصیلی آلمان مورد استفاده قرار می گیرند. برای اطلاع دقیق از هزینه های ترجمه رسمی مدارک می توانید به دارالترجمه های معتبر مراجعه نمایید.
 • هزینه یادگیری و آزمون زبان آلمانی یا انگلیسی:
  اگر قصد ادامه تحصیل به زبان آلمانی را دارید باید در آزمون مربوطه حداقل سطح B1 یا B2 را کسب نمایید. آزمون گوته که از معروف ترین آزمون های زبان آلمانی است در سطح B1 و B2 بین 210 تا 240 یورو دریافت می کند. هزینه آزمون آیلیس نیز که از معروف ترین آزمون های زبان انگلیسی است، در سال 1402، در حدود 8 میلیون و پانصد هزار تومان است.
 • هزینه اپلای:
  اپلیکیشن فی مبلغی است که باید برای اپلای به دانشگاه مدنظر پرداخت کنید که در آلمان برای دانشگاه اول معمولا 75 یورو است و برای دانشگاه های بعدی 15 یورو است.
 • هزینه سفارت آلمان برای دریافت ویزای تحصیلی:
  هزینه سفارت آلمان مبلغی است که سفارت برای مصاحبه با متقاضیان ویزا دریافت می کند که در حدود 80 یورو می باشد. این هزینه را باید در روز مصاحبه به سفارت پرداخت کنید.
 • هزینه بیمه سلامت آلمان:
  در هنگام دریافت ویزا باید پوشش بیمه سلامت آلمان را داشته باشید که براساس سطح پوشش می تواند بین 80 تا 1500 یورو متفاوت باشد.
 • سند تمکن مالی:
  گواهی که به سفارت آلمان ارائه می شود تا اثبات شود که فرد توانایی تامین هزینه زندگی در کشور مقصد را دارد و در صورت اقامت در آن کشور، بار مالی اضافی برای دولت ایجاد نمی کند را سند تمکن مالی می نامند. مبلغ مورد نیاز تمکن مالی هر ساله براساس هزینه های جاری زندگی در کشور مقصد تعیین می شود و در حال حاضر برای کشور آلمان در حدود 10000 یورو در سال می باشد.
 • شهریه دانشگاه های آلمان:
  دانشگاه های عمومی در کشور آلمان رایگان هستند و شهریه ندارند ولی دانشگاه های خصوصی شهریه دریافت می کنند. شهریه دانشگاه های خصوصی آلمان نیز براساس مقطع تحصیلی و رشته تحصیلی متفاوت است. شهریه دانشگاه های خصوصی آلمان می تواند تا 3500 یورو به صورت ترمی نیز بالا برود.
 • هزینه ثبت نام دانشگاه های آلمان:
  معمولا برای دانشگاه های آلمان برای هر ترم یک مبلغ ثبت نام ثابت در نظر می گیرند که بین 80 تا 300 یورو متغیر است.
 • هزینه زندگی در طول یک ماه در شهر های مختلف آلمان:
  هزینه زندگی در شهرهای مختلف آلمان نیز در طول سال ها در آلمان دچار تغییراتی شده است. تورم جهانی بعد از کرونا نیز روی هزینه های زندگی در آلمان بی تاثیر نبوده است. بهترین شهر آلمان برای تحصیل برلین، هامبورگ و مونیخ است. هرچند شهرهای دیگر آلمان نیز ویژگی های خود را دارند. هزینه زندگی در این شهرها در سال 2023 برای فرد مجرد به ترتیب حدود 850، 950 و 920 یورو تخمین زده شده است. هزینه اجاره منزل یک خوابه در برلین نیز در حدود 900 یورو ماهیانه تخمین زده می شود. تمام این هزینه ها حدودی است و با توجه به سبک زندگی فرد و شهر محل اقامت ممکن است متفاوت باشد.

هزینه تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی

هزینه تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی

تحصیل در دبیرستان ها و کالج های آلمان تنها به زبان آلمانی امکان پذیر است؛ و تحصیل در دوران دبیرستان در آلمان به زبان انگلیسی فقط در مدارس خصوصی امکان پذیر است.

اگر قصد تحصیل در مقطع کارشناسی را دارید باید بدانید که اکثر دانشگاه های آلمان که به زبان انگلیسی پروگرام های خود را ارائه می دهند؛ دانشگاه های خصوصی هستند و برای تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان، فرد باید زبان آلمانی بلد باشد. دانشگاه های خصوصی نیز دارای شهریه هستند و رایگان نمی باشند.

در مقطع ارشد می توانید در دانشگاه های دولتی آلمان نیز پروگرام هایی به زبان انگلیسی پیدا کنید.

در مقطع دکتری دانشگاه های بسیاری دوره های خود را به زبان انگلیسی ارائه می دهند.
هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی آلمان در مقطع کارشناسی ارشد در بازه 12 هزار یورو تا 30 هزار یورو می باشد.
تحصیل در مقطع دکتری بیشتر به زبان انگلیسی و در دانشگاه های دولتی است. مقطع دکتر آلمان اکثرا رایگان است و هزینه تحصیل برای ثبت نام و بیمه به ازای هر سال عموما 500 یورو می باشد.

هزینه تحصیل دبیرستان در آلمان

تحصیل رایگان در دبیرستان های آلمان برای دانش آموزان بین المللی امکان پذیر است ولی فرد باید به زبان آلمانی مسلط باشد چراکه در مدارس عمومی تنها به زبان آلمانی تدریس می شود.
تحصیل در آلمان در مقطع دبیرستان می تواند فرصت خوبی برای افراد ایجاد کنند که با فرهنگ کشور مقصد آشنا شوند و راحت تر در مقاطع تحصیلی بالاتر در آلمان پذیرش بگیرند.
اگر دانش آموزان زیر 18 سال بدون والدین به آلمان مهاجرت می کنند باید در مدارس شبانه روزی اقامت کنند که معمولا دارای شهریه هستند.

هزینه تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد

اگر قصد ادامه تحصیل به مقطع کارشناسی ارشد را در دانشگاه های عمومی آلمان داشته باشید، نمی خواهد هزینه یا شهریه ای پرداخت کنید. فقط باید بتوانید هزینه های دریافت ویزای تحصیلی، مبلغ ثابت ثبت نام و هزینه های زندگی را در آلمان تامین نمایید.

در صورتی که برای دانشگاه های خصوصی آلمان اپلای کنید باید هر ترم شهریه دانشگاه را پرداخت کنید.

هزینه تحصیل در آلمان در رشته پزشکی و دندانپزشکی

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان نیز تفاوتی با بقیه رشته ها ندارد و در دانشگاه های عمومی آلمان رایگان است ولی در دانشگاه های خصوصی با پرداخت شهریه خواهد بود.

مزایا مهاجرت تحصیلی به آلمان

مزایا مهاجرت تحصیلی به آلمان

آلمان امروزه به یکی از مقاصد محبوب دانشجویان در سرتاسر دنیا تبدیل شده است. این کشور دارای چند ویژگی برتر است که تبدیل به انتخاب اول بسیاری از افراد برای مهاجرت شده است:

 • دانشگاه های معتبر بین المللی دارد که رتبه بالای جهانی دارند. پس می توان انتظار ارائه کیفیت آموزشی بالایی را در این مراکز داشت.
 • مدارک ارائه شده توسط دانشگاه های آلمان در سرتاسر جهان مورد پذیرش هستند و می توانید پس از تحصیل در این کشور با مدرک خود در کشورهای مختلف شروع به کار کنید.
 • بیشتر دانشگاه های دولتی آلمان کاملا رایگان هستند و مانند دیگر دانشگاه های سرتاسر دنیا شهریه ندارند. فقط مبلغ ثابت ثبت نام از دانشجویان اخذ می شود.
 • پروگرام های ارائه شده در آلمان ممکن است به زبان آلمانی یا به زبان انگلیسی باشند.
 • با شکوفا شدن اقتصاد آلمان در دهه های اخیر و پیر شدن جمعیت این کشور از سمت دیگر، امکان تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری آلمان و اقامت دائم در این کشور به آسانی فراهم می شود. دانشجویان پس از اتمام تحصیل 18 ماه فرصت دارند که در آلمان اقامت کنند و به جستجو کار بپردازند. بعد از گذشت بازه 5 ساله سکونت در آلمان نیز می توانند برای دریافت اقامت دائم آلمان اقدام نمایند.

تحصیل در آلمان با معدل پایین

آیا تحصیل در آلمان با معدل پایین امکان دارد؟ باید بگویم یکی از شرایط تحصیل در کشور آلمان معدل بالای ۱۵ است.
اما اگر این معدل را نداشته باشید، با راه هایی که توانایی شما را می سنجند می توانید خود را ثابت کنید.

گروه مشاوره فراهانی

بهترین روش مهاجرت، مهاجرت تحصیلی و یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی، آلمان است به خصوص در مقاطع تحصیلات تکمیلی چراکه عمده دانشگاه های این کشور در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری رایگان هستند. اما به دلیل تنوع رشته ها و دانشگاه های این کشور بهتر است قبل از اقدام به برنامه ریزی و تخمین هزینه تحصیل در آلمان با مشاوران و وکلای با تجربه گروه مشاوران فراهانی مشورت کنید. ما قدم به قدم شما را در مسیر مهاجرت تحصیلی به آلمان همراهی می کنیم. پس برای مشاوره هم اکنون با ما تماس بگیرید.

جمع بندی

هزینه تحصیل در آلمان در مقایسه با بسیاری از کشورهای جهان بسیار کمتر است چراکه بیشتر دانشگاه های عمومی آلمان به خصوص در مقاطع تحصیلات تکمیلی رایگان هستند. اما اگر قصد تحصیل در دانشگاه های خصوصی آلمان را داشته باشید باید شهریه پرداخت نمایید.
اگر در مقطع دبیرستان و زیر 18 سال بدون والدین خود قصد مهاجرت به آلمان را داشته باشید باید سالیانه در بازه 35 تا 50 هزار یورو برای شهریه مدارس شبانه روزی و هزینه های جاری زندگی در آلمان در نظر بگیرید.
هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی آلمان در مقطع کارشناسی بسته به رشته تحصیلی می تواند سالیانه در بازه 10 هزار یورو تا 25 هزار یورو باشد.
هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی آلمان در مقطع کارشناسی ارشد بین 12 هزار یورو تا 30 هزار یورو است. تحصیل در مقطع دکتری رایگان است چرا که در دانشگاه های دولتی آلمان و اغلب به زبان انگلیسی ارائه می شود. هزینه تحصیل در مقطع دکتری در آلمان که عمدتا شامل هزینه ثبت نام و بیمه سلامت است سالیانه در حدود 500 یورو است.

پرسش های متداول هزینه تحصیل در آلمان

آیا امکان تحصیل رایگان در آلمان به زبان انگلیسی وجود دارد؟

اگر قصد تحصیل در دبیرستان، کالج و حتی کارشناسی را دارید؛ امکان تحصیل رایگان به زبان انگلیسی در آلمان در این مقاطع وجود ندارد. اما بعضی از دانشگاه ها و در بعضی از رشته ها در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری دارای دوره های انگلیسی زبان هستند و افراد می توانند اپلای کنند و در این دوره ها به تحصیل رایگان در آلمان به زبان انگلیسی مشغول شوند.

راحت ترین دانشگاه آلمان برای پذیرش کدام است؟

بسته به رشته تحصیلی و مقطع مورد نظر ممکن است از دانشگاه های متفاوتی بتوان به راحتی پذیرش گرفت. در بین دانشگاه های آلمان، دانشگاه شیلر، دانشگاه بن، دانشگاه بین المللی علوم کاربردی برلین راحت ترین دانشگاه ها برای دانشجویان بین المللی هستند.

milani
milani
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *