فراهانی
شرایط تبدیل گواهینامه ایرانی به آلمانی چیست؟

شرایط تبدیل گواهینامه ایرانی به آلمانی چیست؟

با توجه به اینکه اکثر مهاجران ایرانی گواهینامه رانندگی ایرانی دارند، می‌خواهند بدانند که آیا گواهینامه ایرانی را به آلمانی می‌توان تبدیل کرد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بله. این کار امکان پذیر است ولی شرایط و مراحلی بایستی طی گردد تا تبدیل گواهینامه انجام بگیرد.
در این مقاله ما می‌خواهیم شما به صورت کامل با تبدیل گواهینامه ایرانی به آلمانی آشنا کنیم برای آشنایی بیشتر با این موضوع در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

شرایط تبدیل گواهینامه ایرانی به آلمانی

کشور آلمان به خاطر داشتن دانشگاه‌های معتبر که از دانشجویان ایرانی استقبال خوبی می‌کند به یکی از مقاصد اصلی مهاجران تبدیل شده است.
اگر فردی پیش از مهاجرت به آلمان گواهینامه رانندگی نداشته باشد، می‌تواند با ثبت‌ نام در یکی از آموزشگاه‌های رانندگی آلمان و طی کردن مراحل قانونی و همچنین شرکت در امتحانات آلمانی به مدت ۲ سال گواهینامه آزمایشی دریافت کند. می توانید درباره گرفتن گواهینامه رانندگی در آلمان بیشتر بدانید.

اما اگر کسی قبل از مهاجرت به آلمان، گواهینامه داشته است، می‌تواند تا ۶ ماه از گواهی رانندگی سابق خود استفاده نماید و بعد از آن باید جهت دریافت گواهینامه آلمانی اقدام کند. اگر از این زمان بگذرد و هیچ اقدامی به تبدیل گواهینامه ایرانی به آلمانی نکنید، حتما باید در کلاس‌های راهنمایی رانندگی این کشور شرکت نمایید، پس بهتر است این موضوع را جدی بگیرید.

مراحل تبدیل گواهینامه ایرانی به آلمانی

مراحل تبدیل گواهینامه ایرانی به آلمانی

تبدیل گواهینامه ایرانی به آلمانی مراحلی دارد که متقاضی می‌بایست آن‌ها را را پشت سر بگذارد تا بتواند گواهینامه آلمانی خود را دریافت کند. شما باید برای تبدیل گواهینامه ایرانی به آلمانی مراحل زیر را به ترتیب طی کنید:

 • گام اول ترجمه گواهینامه

مرحله اول برای تبدیل گواهینامه ایرانی به آلمانی ترجمه گواهینامه است. متقاضی باید گواهینامه ای را که در ایران نزد مراکز معتبر دریافت کرده است به زبان آلمانی ترجمه کند. فرد می‌تواند برای این امر به مراکز ADAC یا یک مترجم رسمی مراجعه نماید. متقاضیان باید به این نکته نیز توجه داشته باشند که تنها گواهینامه ایی که دارای اعتبار است قابلیت تبدیل خواهد داشت. به همین دلیل اگر اعتبار گواهینامه شما تمام شد بهتر است ابتدا در ایران آن را تمدید کنید، در غیر این صورت شما باید به عنوان فرد بدون گواهینامه در آلمان، کلاس‌های مربوطه را سپری کنید تا بتوانید گواهینامه جدید دریافت کنید.

 • گام دوم گذراندن دوره‌های کمک‌های اولیه

مرحله دوم برای تبدیل گواهینامه ایرانی به آلمانی گذراندن دوره‌های کمک‌های اولیه است. مدت این دوره‌ها ۱ روز بوده و با نام Erste Hilfe شناخته می‌شوند. فرد متقاضی به میزان ۷ ساعت در این یک روز دوره‌های کمک‌های اولیه را آموزش خواهد دید. در کشور آلمان مراکز مختلفی این دوره‌ها را ارائه می دهند که فرد متقاضی می‌تواند با توجه به محل زندگی خود، یکی از آن‌ها را انتخاب کند.

 • گام سوم معاینه چشم Siehtest

مرحله سوم برای تبدیل گواهینامه ایرانی به آلمانی معاینه چشم Siehtest است. متقاضی باید برای مطمئن شدن از سلامت بینایی خود در مراکز مربوطه تست بینایی انجام دهند. این مرحله دارای ۳ بخش می‌باشد.

 • گام چهارم ارائه عکس بیومتریک

مرحله چهارم برای تبدیل گواهینامه ایرانی به آلمانی ارائه عکس بیومتریک است. متقاضی باید از خود یک عکس بیومتریک را ارائه دهد. فرد می‌تواند برای انجام این کار از آتلیه‌ها و عکاسی‌های مربوطه استفاده نماید.

 • گام پنجم مراجعه به اداره راهنمایی و رانندگی

مرحله پنجم برای تبدیل گواهینامه ایرانی به آلمانی مراجعه به اداره راهنمایی و رانندگی است. متقاضی باید بعد از گذراندن مراحل ذکر شده به اداره راهنمایی و رانندگی و یا مراکز دیگر مراجعه نموده و مدارکی از جمله کارت اقامت یا پاسپورت، اصل گواهینامه ایرانی خود به همراه ترجمه رسمی، مدرک دوره کمک‌های اولیه، عکس بیومتریک، برگه تاییدیه اقامت، گواهینامه، مدرک پرداخت هزینه درخواست برای و گواهی سلامت چشم خود را ارائه دهد.

 • گام ششم تبدیل گواهینامه

۱ الی ۲ هفته بعد از ارائه کامل مدارک به اداره راهنمایی و رانندگی گواهینامه آلمانی برای فرد ارسال می‌گردد. متقاضی از تاریخ درخواست خود ۱ سال وقت خواهد داشت که در آزمون تئوری رانندگی آلمان شرکت کرده و نمره قبولی را دریافت نماید.

 • گام هفتم ثبت نام در آزمون تئوری

مرحله هفتم برای تبدیل گواهینامه ایرانی به آلمانی این است که متقاضی برای تبدیل گواهینامه به دو آیتم Zugangscode و Auftragsnummer نیاز خواهد داشت. متقاضی می‌تواند با دارا بودن این دو آیتم برای شرکت در آزمون تئوری رانندگی آلمان در سایت Tüvثبت نام کند. در این مرحله محل و زمان آزمون تعیین می‌شود که متقاضی باید تاییدیه مربوطه را دریافت نماید.

 • گام هشتم شرکت در آزمون تئوری گواهینامه رانندگی آلمان

مرحله هشتم برای تبدیل گواهینامه ایرانی به آلمانی شرکت در آزمون تئوری گواهینامه رانندگی آلمان است. آزمون شامل ۳۰ سوال می‌باشد که ۱۱۰ امتیاز دارد. همچنین امتیاز هر سوال ۲ تا ۵ نمره بوده و متقاضی می‌تواند حداکثر ۱ سوال ۵ نمره ای را که مربوط به حق تقدم‌ها است اشتباه پاسخ دهد و تنها اجازه دارد حداکثر ۱۰ امتیاز اشتباه داشته باشد. افرادی که در آزمون پذیرفته نمی‌شوند نمی‌توانند تا دو هفته در آزمون شرکت کنند.

 • گام نهم ثبت نام در آموزشگاه رانندگی

مرحله نهم برای تبدیل گواهینامه ایرانی به آلمانی این می‌باشد که متقاضی نمی‌تواند به صورت مستقیم در آزمون عملی شرکت کند و می‌بایست در یک آموزشگاه رانندگی ثبت نام کند.

 • گام دهم تعلیم رانندگی بر طبق قوانین آلمان

مرحله دهم برای تبدیل گواهینامه ایرانی به آلمانی تعلیم رانندگی بر طبق قوانین آلمان است. این بدان معناست که شما باید بر اساس قوانین این کشور رانندگی را آموزش ببینید.

 • گام یازدهم شرکت در آزمون عملی

یکی دیگر از مراحل تبدیل گواهینامه ایرانی به آلمانی شرکت در آزمون عملی است. این آزمون حدود ۳۰ الی ۴۵ دقیقه است که در صورت رد شدن نمی‌توان تا ۲ مجدد در آن شرکت کرد. اگر شما ۳ بار در آزمون عملی رد شدید، تا ۳ ماه حق شرکت در آن را نخواهد داشت. در صورت رد مجدد تا 5 بار می‌توانید در این آزمون شرکت کنید و در بار هفتم به روانشناس معرفی می‌شوید. متقاضیان باید به این نکته مهم نیز توجه داشته باشند که تنها ۱ سال بعد از آزمون تئوری می‌توانند در آزمون عملی شرکت نمایند. در غیر این صورت افراد باید از نو تمامی مراحل را از اول شروع کنند.

 • گام دوازدهم تبدیل گواهینامه

از دیگر مراحل تبدیل گواهینامه ایرانی به آلمانی تبدیل گواهینامه است. بعد از قبولی در آزمون عملی، گواهینامه آلمانی با مراجعه به ادراه Verkehrsamt یا طی همان روز و تحویل گواهینامه ایرانی صورت می‌پذیرد. در نهایت فرد می‌تواند گواهینامه آلمانی را با اعتبار پانزده ساله دریافت نماید.

مدارک لازم جهت تبدیل گواهینامه ایرانی به آلمانی

مدارک لازم جهت تبدیل گواهینامه ایرانی به آلمانی

مدارک لازم جهت تبدیل گواهینامه ایرانی به آلمانی شامل گواهی تحصیلی، شناسنامه و گواهی ازدواج می‌باشد. بهتر است به این نکته مهم نیز توجه داشته باشید که هر مدرک می‌بایست دستورالعمل‌های خاص پذیرش در آلمان را داشته باشد.

سطح زبان مورد نیاز برای تبدیل گواهینامه ایرانی به آلمانی

 در هر صورت مسلط بودن به دانش زبان آلمانی برای زندگی در آلمان بسیار ضروری است. متقاضی برای تبدیل گواهینامه ایرانی به آلمانی باید دانش زبان آلمانی را داشته باشد تا بتواند در آزمون تئوری شرکت کند. حداقل سطح مورد نیاز سطح A2 می‌باشد. اما با توجه به سطح زبان سوالات و بکارگیری کلمات خاص و تخصصی، نمی‌توان این واقعیت را انکار کرد که امکان قبولی با این سطح از زبان دور از انتظار خواهد بود. از این رو سطح زبان B1 آلمانی برای اقدام به تبدیل گواهینامه ایرانی به آلمانی می‌تواند سطح قابل قبولی باشد.

بازه زمانی لازم برای تبدیل گواهینامه ایرانی به آلمانی

بازه زمانی لازم برای تبدیل گواهینامه ایرانی به آلمانی

همانطور که می‌دانید طول فرایند تبدیل گواهینامه ایرانی به آلمانی، می‌تواند متفاوت باشد. بنابراین بهتر است خیلی زودتر برای جمع آوری مدارک و انجام این کار اقدام کنید.

نکات مربوط به تبدیل گواهینامه ایرانی در آلمان

در مسیر طی کردن تبدیل گواهینامه ایرانی به آلمان، توجه به نکات زیر کمک زیادی به هموار کردن ماجرا می‌کند:

از جمله مجوز‌هایی که متقاضی با کسب آن‌ها می‌تواند در سایت Tüv که مربوط به آزمون تئوری راهنمایی رانندگی می‌باشد، ثبت نام کند می‌توان به Auftragsnummer و Zugangscode اشاره کرد. در روز آزمون تئوری متقاضی پشت سیستم کامپیوتری نشسته و به ۳۰ سوال پاسخ می‌دهد. داوطلب اجازه ندارد بیش از ۳ سوال عادی و بیش از یک سوال ۵ امتیازی را اشتباه بزند. در آزمون عملی، توجه به تابلوها و رعایت حق تقدم از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می‌باشد. لازم به ذکر است که محاسبه هزینه دریافت گواهینامه رانندگی در کشور آلمان به عوامل زیادی بستگی دارد. اما شما می‌توانید از طریق مشاوره با یک موسسه مهاجرتی آگاهی بسیار زیادی نسبت به این موضوع کسب کنید. به طور کلی این مبلغ بالغ بر ۱۰۰۰ یورو تخمین‌ زده می‌شود.

سوالات درمورد تبدیل گواهینامه ایرانی به آلمانی:

آیا می‌توان گواهینامه ایرانی را به آلمانی تبدیل کرد؟

بله، با رعایت شرایط و پشت سر گذاشتن مراحل ذکر شده در این مقاله.

چه شرایطی برای تبدیل گواهینامه ایرانی به آلمانی وجود دارد؟

برای تبدیل گواهینامه ایرانی به آلمانی، باید شرایطی مانند ترجمه گواهینامه، گذراندن دوره‌های کمک‌های اولیه، معاینه چشم، ارائه عکس بیومتریک و مراجعه به اداره راهنمایی و رانندگی را رعایت کنید.

elel
elel
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *