فراهانی
نحوه گرفتن گواهینامه رانندگی در آلمان

گرفتن گواهینامه رانندگی در آلمان

گرفتن گواهینامه رانندگی در آلمان، یکی از نخستین کارهایی می‌باشد که مهاجرت کنندگان بعد از مهاجرت به کشور آلمان انجام می‌دهند. هر کشور اغلب قوانین و مقررات رانندگی منحصر به فرد خود را دارد. کشور آلمان نیز از این قاعده مستثنی نمی‌باشد و شما برای گرفتن گواهینامه رانندگی در آلمان باید قبل از هر چیزی با قوانین و مقررات رانندگی در این کشور آشنا شوید. در مقاله می‌خواهیم درباره گرفتن گواهینامه رانندگی در آلمان بحث نماییم. برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره، تا پایان مقاله ما را همراهی کنید.

نحوه گرفتن گواهینامه رانندگی در آلمان

همه کسانی که به کشور آلمان مهاجرت می‌کنند، ممکن است از قبل گواهینامه رانندگی در کشور خود را گرفته باشند. آن گروه از کسانی که گواهینامه رانندگی خود را از کشوری که عضو اتحادیه اروپا می‌باشد گرفته باشند، حق رانندگی در کشور آلمان را به طور نامحدود خواهند داشت. در صورتی که گواهینامه فرد تقاضا کننده از کشوری غیر از اتحادیه اروپا صادر شده باشد، فقط می‌تواند به مدت ۶ ماه بعد از این که وارد کشور آلمان شد، در این کشور رانندگی کند و بعد از آن باید به طور قانونی گواهینامه رانندگی در این کشور را بگیرد تا بتواند حق رانندگی در کشور آلمان را داشته باشد.
لازم به ذکر است تنها آن گروه از افراد نیازمند استفاده از گواهینامه رانندگی در آلمان هستند که مقیم یک کشور غیر از اتحادیه اروپا می‌باشند که برای زمانی بیشتر از یک سال در این کشور سکونت دارند. برای تبدیل گواهینامه رانندگی خود به گواهینامه رانندگی در آلمان ممکن است لازم باشد تا در یک آزمون رانندگی یا یک آزمون کتبی شرکت کنید. حتی ممکن است لازم باشد در هر دو آزمون شرکت کنید.

مراحل گرفتن گواهینامه رانندگی در آلمان

مراحل گرفتن گواهینامه رانندگی در آلمان

کسانی که می‌خواهند گواهینامه رانندگی در آلمان را اخذ نمایند، باید بعضی از مراحل را سپری کند تا در گرفتن گواهینامه رانندگی در آلمان موفق شوند. این مراحل عبارتند از:

 • رانندگی به مدت ۱۵ الی ۳۵ ساعت در شهر
 • رانندگی به مدت ۸ ساعت در اتوبان‌ها و بزرگ راه‌ها
 • رانندگی به مدت ۲۰ ساعت در مسیرهای کوهستانی
 • رانندگی به مدت ۵ الی ۱۰ ساعت در شهر به طور شبانه
 • رانندگی به مدت ۵ ساعت در مسیرهای شهری و خیابان‌ها
 • گذراندن دوره امداد شخصی به مدت سه ساعت
 • گذراندن دوره ایمنی به مدت ۵ ساعت
 • ارائه بعضی مدارک همچون آدرس دقیق محل سکونت، ۸ قطعه عکس ۴ در ۶، گواهی سلامت بدنی و برگه آزمایش خون و سلامت بینایی
 • شرکت در آموزش‌ها، دوره‌ها و نیز شرکت در آزمون‌ها
 • پرداخت هزینه آموزشگاه رانندگی

آزمون کتبی برای گرفتن گواهینامه رانندگی در آلمان

این آزمون که برای گواهینامه رانندگی در آلمان از تقاضا کنندگان گرفته می‌شود، به بیشتر زبان‌های دنیا ترجمه شده است و برای پاسخگویی به آن‌ها فقط لازم است که سوالات را درک نمایید. اگر تحصیلات بالاتری داشته باشید و به زبان آلمانی و یا یکی دیگر از زبان‌های مطرح و زنده دنیا تسلط بیشتری داشته باشید، آسان‌تر می‌توانید این مرحله را سپری کنید. هم اکنون، از هر ۱۰ تقاضا کننده دریافت گواهینامه رانندگی در آلمان، سه نفر توانسته‌اند در اولین بار شرکت در آزمون کتبی نمره قبولی را دریافت کنند.
خوب است بدانید که منبع اصلی بیشتر کسانی که برای قبولی در آزمون و اخذ گواهینامه رانندگی در آلمان از آن استفاده می‌کنند، Lehrbuch Englisch می‌باشد که با هزینه‌ای به طور تقریبی ۵۰ یورو می‌توانید آن را تهیه کنید. اگر نمی‌خواهید این کتاب را تهیه کنید، می‌توانید نسخه الکترونیکی و آنلاین آن را خریداری کرده و مطالعه کنید. درباره آزمون کتبی نکته دیگری برای گواهینامه رانندگی در آلمان وجود دارد که آن این است که آزمون به طور چند گزینه‌ای بوده و نیز این امکان وجود دارد که بیش از یک پاسخ صحیح برای هر سوال وجود داشته باشد. اگه بخواهیم با مثال بگوییم، این امکان وجود دارد که همه گزینه‌ها برای یک سوال درست باشد.

زمان و اعتبار گرفتن گواهینامه رانندگی در آلمان

اعتبار گرفتن گواهینامه رانندگی در آلمان

زمان گرفتن گواهینامه رانندگی در آلمان به میزان بیشتری به سرعت عمل شما وابسته است. هرچه سریع‌تر مدارک مورد نیاز را در اختیار موسسه آموزش رانندگی قرار دهید و تقاضای خود را ارائه کنید، زودتر می‌توانید موفق به گرفتن گواهینامه رانندگی در آلمان شوید. دقت کنید که بعد از ارائه مدارک، باید حداقل سه الی ۶ هفته صبر کنید تا مدرک شما صادر گردد و به دست شما برسد. خوب است بدانید روند تبدیل گواهینامه به کشور مبدا نیز بستگی دارد.
گواهینامه رانندگی در آلمان اعتبار طولانی تری دارد. اگر شما گواهینامه رانندگی در آلمان را دریافت کنید، می‌توانید با استفاده از آن برای مدت ۱۵ سال رانندگی کنید و بعد از تمام شدن این دوره آن را با کارت جدید عوض کنید. پیش از ۱۹ ژانویه سال ۲۰۱۳، کارت گواهینامه رانندگی در آلمان محدودیت زمانی نداشت و از اعتبار نامحدودی برخوردار بود. ولی در حالت کلی، اعتبار گواهینامه رانندگی در آلمان به نوع گواهینامه و سن تقاضا کننده بستگی دارد. اعتبار معمولی برای انواع گواهینامه رانندگی در آلمان عبارت است از:

 • گواهینامه رانندگی خودروی خصوصی

این گواهینامه رانندگی در کشور آلمان اغلب اعتباری حدود ۱۵ سال دارد و بعد از تمام شدن این مدت باید گواهینامه را تمدید نمایید.

 • گواهینامه رانندگی کامیون و اتوبوس

این گواهینامه در کشور آلمان ۵ سال اعتبار داره و بعد از تمام شدن این مدت باید آن را تمدید کنید.

 • گواهینامه رانندگی موتور سیکلت

گواهینامه رانندگی موتور سیکلت در کشور آلمان ۲۵ سال اعتبار دارد و بعد از آن، اعتباری ده ساله خواهد داشت.

بیشتر کسانی که به کشور آلمان مهاجرت می‌کنند، به دنبال گرفتن گواهینامه رانندگی در آلمان می‌باشند. همان گونه که گفته شد، آن گروه از کسانی که گواهینامه خود را از اتحادیه اروپا اخذ نموده‌اند، می‌توانند در کشور آلمان نیز از آن استفاده کنند. ولی کسانی که از کشورهایی غیر از اتحادیه اروپا گواهینامه اخذ نموده‌اند، باید برای گرفتن گواهینامه رانندگی در آلمان اقدام نمایند.

هزینه گرفتن گواهینامه رانندگی در آلمان چقدر می‌باشد؟

هزینه گرفتن گواهینامه رانندگی در آلمان

جمع کل هزینه‌های مجوز رانندگی در کشور آلمان می‌تواند بیش تر از ۱۰۰۰ یورو باشد و به تعداد دروس رانندگی که باید بگذرانید، بستگی دارد. هزینه‌های دروس رانندگی و تئوری اصلی ترین هزینه‌ها می‌باشند. گذراندن دروس تئوری به موارد گوناگونی بستگی دارد. بعضی از دروس رانندگی برای مبتدیان اجباری می‌باشد. لازم به ذکر است هر آموزشگاه رانندگی هزینه‌های گوناگونی را برای دروس رانندگی در نظر گرفته است. هزینه‌های تئوری و آزمون‌های رانندگی در مقایسه با هزینه دروس رانندگی قابل توجه نیستند.

جمع بندی

برای گرفتن گواهینامه رانندگی در کشور آلمان، خوب است قبل از هر چیزی با قوانین و مقررات کشور آلمان آشنایی داشته باشید. اکثر کسانی که به کشور آلمان مهاجرت می‌کنند، می‌خواهند گواهینامه رانندگی در آلمان را اخذ نمایند. بنابراین آن گروه از کسانی که گواهینامه خود را از اتحادیه اروپا اخذ نموده‌اند، می‌توانند در کشور آلمان نیز از آن استفاده نمایند. اما افرادی که از کشورهای غیر از اتحادیه اروپا گواهینامه خود را گرفته‌اند باید برای دریافت گواهینامه رانندگی در آلمان اقدام کنند. گواهینامه رانندگی در کشور آلمان، اعتبار نسبتا طولانی مدتی دارد. به طوری که بعد از گرفتن گواهینامه رانندگی در آلمان می‌توانید به مدت ۱۵ سال در آن کشور رانندگی کنید. برای گرفتن گواهینامه رانندگی در آلمان آزمون کتبی گرفته می‌شود. برای این که در این آزمون راحت‌تر قبول شوید، باید تحصیلات بیشتری داشته و به زبان آلمانی یا دیگر زبان‌های مطرح دنیا، تسلط کاملی داشته باشید.

سوالات درمورد گرفتن گواهینامه رانندگی در آلمان:

چه کسانی حق رانندگی بی نهایت در آلمان دارند؟

کسانی که گواهینامه رانندگی خود را از کشور عضو اتحادیه اروپا گرفته باشند.

چه مدارکی برای گرفتن گواهینامه رانندگی در آلمان نیاز است؟

آدرس دقیق محل سکونت، ۸ قطعه عکس ۴ در ۶، گواهی سلامت بدنی و برگه آزمایش خون و سلامت بینایی.

چقدر زمان لازم است تا گواهینامه رانندگی در آلمان صادر شود؟

سه تا شش هفته بعد از ارائه مدارک.

elel
elel
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *