فراهانی
کار دانشجویی در آلمان

کار دانشجویی در آلمان

برای بسیاری افرادی که به تازگی وارد دانشگاه می شوند، مسائل مالی به یکی از دغدغه های اصلی آنها تبدیل می شود. به خصوص اگر مهاجر باشند و در یک کشور غریب و با هزینه های زیاد درس بخوانند. اینجاست که انجام یک کار دانشجویی یک انتخاب خوب است. آلمان نیز که همیشه یکی از مقاصد پرطرفدار برای دانشجویان بین المللی است و دولت فدرال آلمان برای ساماندهی به شرایط کار دانشجویی در آلمان، قوانین خاصی را در این زمینه تدوین کرده است. در این مقاله قصد داریم هر آنچه نیاز دارید که در مورد کار دانشجویی در آلمان را بدانید، خدمتتان شرح دهیم.

شرایط کار دانشجویی در آلمان

قبل از شروع به کار به عنوان یک دانشجوی بین المللی در آلمان، باید در مورد شرایط و قوانین کلی موجود اطلاعات کسب کنید. دانستن این موارد مهم است زیرا انجام یک اشتباه می تواند صورت حساب های بیمه و مالیات شما را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. دانشجویانی که از کشورهایی غیر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا/ منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس هستند و قصد انجام کار دانشجویی در آلمان را دارند؛ باید از چند محدودیت ویژه پیروی کنند. بنابراین اگر از ایران به آلمان مهاجرت می کنید، شما جزو این دسته هستید و باید مواردی در نظر داشته باشید:

 • ساعات کاری محدود. شما فقط مجاز به 120 روز کامل یا 240 نیم روز کار در سال هستید. اشتغال محدود شما مجاز به انجام خوداشتغالی یا آزادکاری نیستید. اگر می خواهید بیش از ساعات مجاز کار کنید، باید از آژانس کاریابی محلی (Agentur für Arbeit) و اداره ثبت نام خارجی ها (Ausländerbehörde) مجوز ویژه بخواهید.
 • دانشجویان بین المللی که در حال گذراندن یک دوره زبان یا دوره مقدماتی هستند، فقط با مجوز آژانس کار فدرال و اداره مهاجرت مجاز به کار (در دوره های تعطیلی) هستند.
 • به طور معمول، اجازه کار بیشتر به دانشجویانی که در مناطقی با نرخ بیکاری پایین زندگی می‌کنند، اعطا می‌شود.
 • دانشجویان بین المللی که به عنوان دستیار علمی کار می کنند معمولاً محدود به ساعات کاری نیستند. با این وجود، آنها همچنان باید به دفتر ثبت نام خارجی ها شرایط خود را اطلاع دهند.

میزان ساعت کار دانشجویی در آلمان چقدر است؟

میزان ساعت کار دانشجویی در آلمان چقدر است؟

در حین تحصیل می توانید تا 20 ساعت در هفته کار کنید. دانشجویانی که از کشورهای غیر اتحادیه اروپا در آلمان تحصیل می کنند نیز می توانند در کنار تحصیل در آلمان به مدت 120 روز کامل یا 240 نیم روز در سال کار کنند.

اگر بیش از 20 ساعت در هفته کار کنید، نه تنها ممکن است از نظر قانونی تأثیر منفی بر تحصیل شما بگذارد، بلکه باید حق بیمه سلامت، بیکاری و مراقبت های پزشکی را نیز بپردازید.

درآمد کار دانشجویی در آلمان

درآمد کار دانشجویی در آلمان

خوشبختانه، اقتصاد خوب آلمان، فرصت های شغلی دانشجویی را برای دانشجویانی که در حین تحصیل به درآمد اضافی نیاز دارند، ارائه می دهد. طبق آمار اداره آمار فدرال در آلمان، یک خانواده یک نفره به ۱۶۲۹ یورو در ماه نیاز دارد. با این حال، به گفته اتحادیه دانشجویان آلمان، زندگی دانشجویی ارزان تر است، زیرا با 867 یورو در ماه هم می توان زندگی کرد؛ اما هزینه های تحصیل و اجاره مسکن نیز از جمله هزینه های زندگی دانشجویی است.

کار دانشجویی در آلمان به اندازه ای است که دانشجو بتواند درآمد اضافی یا پول جیبی اضافی کسب کند و متاسفانه به اندازه کافی برای پوشش تمام هزینه های زندگی نیست. در حال حاضر حداقل دستمزد دانشجویان بین المللی در آلمان 9.60 یورو در ساعت است و معمولا هر دو سال یکبار تعدیل می شود. به طور متوسط، دانشجویان در آلمان معمولاً حدود 10 تا 15 یورو در ساعت درآمد دارند. به عنوان یک دانشجو، شما می توانید تا 522.50 یورو در ماه بدون نیاز به پرداخت مالیات، درآمد کسب کنید. بنابراین اگر هر ماه حقوق خود را از یک کار پاره وقت دریافت کنید، سالانه 6270 یورو درآمد خواهید داشت.

از طرفی برای افراد و مشاغل مختلف ممکن است میزان درآمد متفاوت باشد؛ عوامل زیادی وجود دارد که تعیین می کند دانشجویان در حین کار در آلمان چقدر درآمد خواهند داشت، مانند:

 • مهارت ها و شایستگی های دانشجو
 • صنعت معینی که در آن مشغول به کار هستید، در مشاغلی مانند تولیدات، مؤسسات دانشگاهی و همچنین نمایشگاه‌های تجاری، دستمزد ساعتی معمولاً بالاتر از حداقل دستمزد است.
 • شهر آلمانی که در آن مشغول به کار هستید، این به این معنی است که در شهرهای بزرگتر آلمان، ممکن است شغلی پیدا کنید که در مقایسه با همان شغل در یک شهر کوچکتر آلمان، درآمد بیشتری داشته باشد.

سطح زبان مورد نیاز برای کار دانشجویی در آلمان

سطح زبان مورد نیاز برای کار دانشجویی در آلمان

بسته به ایالت فدرالی که می خواهید در آن کار کنید، سطح B1 یا B2 از آزمون بین المللی European Framework of Reference for Languages (CEFR) مورد نیاز است. در نظر داشته باشید که بدون داشتن دانش زبان آلمانی، فرصت های شغلی بسیار محدودی خواهید داشت.

مالیات کار دانشجویی در آلمان

سقف معاف از مالیات هر سال تعدیل می شود و مقدار کمی افزایش یابد. بنابراین باید هر سال بررسی کنید که چقدر مجاز به کسب درآمد هستید.

مقدار مجاز معاف از مالیات در حال حاضر 11604 یورو در سال 2024 است که ممکن است این مبلغ دوباره برای امسال به 11784 یورو تعدیل شود؛ این گزینه برای ایجاد تسهیلات مالی بیشتر برای دانشجویان در آلمان به دلیل تورم مداوم برنامه ریزی شده است. بنابراین می توانید ساعات کاری یا اضافه کاری خود را بدون نگرانی افزایش دهید، زیرا هنوز جا برای کسب درآمد بیشتر در طول امسال وجود دارد. حتی یک دوره کارآموزی با حقوق تا زمانی که از کمک هزینه ذکر شده در بالا تجاوز نکنید، امکان پذیر است. اگر درآمد شما بیش از 522.20 یورو در ماه باشد، کارفرمای شما باید مالیات و حق بیمه تامین اجتماعی بپردازد.

بنابراین اگر با درآمد کار پاره وقت خود فراتر از آستانه درآمد سالیانه در آلمان برای دانشجویان، درآمد داشته باشید باید اظهارنامه مالیاتی پر کنید. تمام فیش های حقوقی و صورت های دستمزد خود را جمع آوری کنید تا بتوانید یک اظهارنامه مالیات بر درآمد مناسب ارائه دهید. شما می توانید این کار را در راحتی در خانه، با استفاده از پورتال مالیات آنلاین انجام دهید.

بیمه بیکاری برای کار پاره وقت دانشجویی در آلمان

همه دانشجویان بین المللی باید تحت پوشش بیمه دانشجویی قرار بگیرند، این نوع بیمه برای دانشجویان مزایایی را به دنبال دارد مانند پوشش بیمه سلامت. اما اگر دانشجو، کار پاره وقت داشته باشد امکان داشتن بیمه بیکاری وجود ندارد چرا که برای داشتن بیمه بیکاری باید شرایط خاصی را داشته باشد و مبلغی از حقوق خود را برای استفاده کردن از امتیازات بیمه بیکاری در نظر بگیرند.

مزایای یک شغل در کنار تحصیلات

اگر بتوانید در طول تحصیل خود به یک کار دانشجویی در آلمان مشغول شوید، می توانید مزیت های زیادی را به دست آوردید. داشتن کار دانشجویی در آلمان در طول تحصیل نه تنها باعث تقویت مالی شما می شود؛ بلکه موجب تقویت جنبه هایی از شما به عنوان یک همکار، کارمند، سرپرست یا متخصص می شود. در نقش های مختلف و شاید در شرایط سخت خود را می شناسید. همچنین با افرادی خارج از حلقه دانشگاه و حلقه دوستان خود ملاقات می کنید. مطمئناً داشتن یک شغل رزومه شما را نیز بهبود می دهد. واقعاً مهم نیست که در چه صنعتی هستید؛ برای استخدام کنندگان مهم است که تجربه عملی داشته باشید. با کار در حین تحصیل در آلمان ثابت می کنید که می توانید زمان خود را به خوبی مدیریت کنید و سخت کار کنید. می توانید دانش خود را در عمل به کار ببرید و با حوزه های جدیدی از رشته تحصیلی خود آشنا می شوید. مهم تر اینکه ممکن است همین شرکت بعد از فارغ التحصیلی به شما شغل دائمی پیشنهاد دهد. پس جدا از جنبه های مالی، داشتن یک کار دانشجویی در آلمان را در حین تحصیل در نظر بگیرید.

انواع کار دانشجویی در آلمان

انواع کار دانشجویی در آلمان

در اینجا رایج ترین انواع کار دانشجویی در آلمان آورده شده است:

 • دانشجوی شاغل در رشته تحصیلی خود:

شما در یک شرکت در زمینه ای کار می کنید که با تحصیلات شما مرتبط است. به عنوان مثال، به عنوان یک دانشجوی بازرگانی در زمینه بازاریابی، منابع انسانی یا فروش. شغل یک دانشجوی شاغل مزایای زیادی دارد: اول اینکه می توانید دانش خود را در عمل به کار ببرید. دوم اینکه در عمل با حوزه های جدیدی از رشته تحصیلی خود آشنا می شوید. ثالثاً شما جا پای خود را در شرکتی ثابت می کنید که ممکن است بعد از فارغ التحصیلی به شما شغل دائمی پیشنهاد دهد. چهارم، شما تجربه کاری خوب به دست می آورید و رزومه خود را ارتقا می دهید. پنجم، شما با افراد و تجربیات آنها در محیطی آشنا می شوید که به رشته تحصیلی شما مربوط است. ششم، درآمد معمولاً تا حدودی بهتر از مشاغل جانبی مانند پرستاری از کودک یا پیشخدمت است. هفتم، دانشجوی شاغل به عنوان کارمند عادی پاره وقت محسوب می شود و دارای حق تعطیلات مربوطه می باشد.

 • شغل پاره وقت از نوع مینی جاب:

اگر زیر 25 سال سن دارید و یک دانشجوی تمام وقت هستید، کلاسیک ترین حالت در میان مشاغل پاره وقت، مینی جاب ها برای شما مناسب هستند. شما می توانید تا 450 یورو در ماه درآمد کسب کنید. با حداقل دستمزد 9.50 یورو در ساعت، شما باید حداکثر حدود یازده ساعت در هفته یا حدود 47 ساعت در ماه برای این مقدار کار کنید. در این دسته مشاغل نیازی به پرداخت مالیات یا سهم تامین اجتماعی نیست به همین دلیل مینی جاب برای کارفرمایان نیز جذاب است.

 • شغل پاره وقت از نوع مید جاب:

این دسته شغل ها نه تمام وقت هستند و نه پاره وقت، تفاوت اساسی در بیمه درمانی و بیمه بیکاری است که کارفرما نسبت به شغل تمام وقت، سهم بیشتری از آن را پرداخت می کند. درآمد ممکن است بین 450 تا 1300 یورو در ماه باشد. مانند کارمندان عادی پاره وقت، شما مستحق تعطیلات و پرداخت مستمر دستمزد در صورت بیماری هستید و حق بازنشستگی را پرداخت می کنید. اما اگر بخواهید بیمه درمانی دانشجویی خود را از دست ندهید؛ فقط مجاز به دریافت 850 یورو در ماه هستید.

 • خوداشتغالی/فریلنسر:

شما همچنین می توانید بدون کارفرما در مشاغلی مانند نویسندگی، ادیت کردن متن و ویدیو، تدریس خصوصی یا طراحی وب کار کنید.

بهترین کارهای دانشجویی در آلمان

بهترین کارهای دانشجویی در آلمان

در آلمان، دانشجویان بین‌المللی ممکن است به صورت پاره وقت در طیف وسیعی از صنایع کار کنند. از کار در کافه‌ها یا بایگانی مدارک در دفاتر گرفته تا کار در دانشگاه به عنوان دستیار علمی، گزینه های متعددی در دسترس است. یک فرصت شغلی پاره وقت مناسب، فرصتی است که به نوعی با رشته تحصیلی آنها مرتبط باشد.

برخی از رایج ترین مشاغل پاره وقت برای دانشجویان بین المللی در آلمان عبارتند از:

 • دستیاران علمی اساتید، کار در کتابخانه، پژوهشگر، دستیار آموزشی.
 • مشاغل خارج از دانشگاه: پیشخدمت، کار در نمایشگاه تجاری، پیک، پرستار بچه، متصدی بار، صندوقدار، ثبت اسناد اداری و تدریس خصوصی.

شرایط کارآموزی در آلمان

شما باید بین کارآموزی اجباری و کارآموزی داوطلبانه تفاوت قائل شوید. همانطور که از نام آن پیداست، دوره کارآموزی اجباری بخشی جدایی ناپذیر از تحصیل شما است. کارفرمایان مجبور نیستند حداقل دستمزد را برای دوره های کارآموزی اجباری بپردازند. بنابراین، شما اغلب در طول دوره کارآموزی اجباری درآمد ندارید یا بسیار کم درآمد کسب می کنید. شرایط برای کارآموزی داوطلبانه متفاوت است: اگر بیش از سه ماه طول بکشد، شما مستحق حداقل دستمزد هستید. ممکن است هر دو دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد شامل کارآموزی اجباری باشند. به این ترتیب همه دانشجویان می توانند تجربه عملی کسب کنند تا بتوانند آموخته های خود را در موقعیت های واقعی به کار گیرند. شرکت ها برای استخدام کارکنان جدید ارزش زیادی برای تجربه عملی مرتبط قائل هستند.

نحوه یافتن شغل دانشجویی

 1. یک راه خوب استفاده از شبکه ارتباطات شماست: از همشهری ها، سایر دانشجویان و دوستان خود در مورد فرصت های شغلی بپرسید. از اساتید خود بخواهید که شما را در صورت امکان به یک کارفرمای خوب معرفی کنند.
 2. روش دیگر استفاده از انواع سایت های کاریابی آنلاین است مانند stellenwerk.de، appjobs یا Young Capital که مشاغل را بر اساس شهر فیلتر می‌کنند و فهرست‌های به‌روز را ارائه می‌کنند.
 3. روش دیگر استفاده از پرتال Career Service Center (CBS) است که دانشجویان را قادر می‌سازد تا در زمینه‌های مختلف، چه در تدریس به عنوان دستیار دانشجو و چه در بخش‌های مختلف مدیریت، کار پیدا کنند.

شرایط کار پس از تحصیل در آلمان

فارغ التحصیلانی که از کشورهای غیر اتحادیه اروپا مانند ایران هستند، می توانند پس از پایان تحصیلات خود با تمدید مجوز اقامت خود تا 18 ماه پس از فارغ التحصیلی در آلمان کار کنند. این 18 ماه به محض اتمام امتحانات پایانی شروع می شود، بنابراین بهتر است زمانی که هنوز در دانشگاه هستید یا در ترم آخر تحصیلی خود به دنبال شغل باشید. در نظر داشته باشید که در طول این 18 ماه، برای تامین مخارج خود تا زمانی که شغل تمام وقت پیدا کنید، می توانید هر شغلی را انجام دهید که لزوماً به رشته تحصیلی شما مرتبط نباشد.

کار دانشجویی چه میزان از هزینه تحصیل و زندگی در آلمان را پوشش می دهد؟

به طور کلی می توان گفت که مهم نیست که در کدام شهر آلمان زندگی می کنید، به عنوان یک دانشجو، می توانید در هر جایی با 600 تا 800 یورو (به طور معمول گفته می شود 824 یورو در ماه) به راحتی زندگی کنید. این شامل اجاره، هزینه های سفر، هزینه های غذا، پوشاک، لوازم تحریر، بیمه درمانی، تلفن، اینترنت، هزینه های مجوز رادیو و تلویزیون و فعالیت های تفریحی می شود.

هنگامی که هزینه های تحصیل در آلمان را تخمین بزنید، می توانید به فکر نحوه تامین هزینه تحصیل خود باشید. دانشجویان بین المللی مجوز محدودی برای کار در آلمان دارند و تا سقف 522.20 یورو در ماه مجاز به داشتن درآمد بدون نیاز به پرداخت مالیات هستند. بنابراین یک کار دانشجویی در آلمان می تواند بودجه شما را افزایش دهد، اما تامین کل هزینه های زندگی از این طریق بسیار سخت است.

همیشه می توانید درخواست بورسیه را به عنوان یک راه حل خوب در نظر بگیرید.

جمع بندی

انجام کار دانشجویی در آلمان آسان است؛ بسیاری از دانشجویان در آلمان در اوقات فراغت خود کار می کنند. برخی از آنها ممکن است دستیاران پژوهشی در دانشگاه ها، موسسات تحقیقاتی یا کتابخانه ها باشند، در حالی که برخی دیگر پیشخدمت یا پرستار بچه باشند. دانشجویان بین المللی می توانند تا 20 ساعت در هفته کار کنند و حداقل 450 یورو در ماه درآمد داشته باشند. هرچند این درآمد جبران تمام هزینه های دانشجویان را برای زندگی در آلمان نمی کند ولی تحصیل و کار همزمان مزایای زیادی برای افراد دارد. به یاد داشته باشید که همیشه می توانید برای مشاوره در زمینه بهترین کار دانشجویی در آلمان و کاریابی در آلمان با وکلا گروه مشاوره فراهانی مشورت کنید. ما شمار را برای طی راحت تر این مسیر همراهی می کنیم.

elel
elel
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *