فراهانی
اقامت دائم آلمان

اقامت دائم آلمان

آلمان به دلیل اقتصاد قوی و استاندارد بالای زندگی، مقصدی محبوب برای مهاجران است. اگر به دنبال مهاجرت به آلمان هستید، در بسیاری از موارد باید اجازه اقامت دریافت کنید. گرفتن اجازه اقامت به خصوص اقامت دائم آلمان، می تواند چالش برانگیز باشد، بنابراین ضروری است که برنامه ریزی را از قبل شروع کنید.در این مقاله قصد داریم روش های مختلف اخذ اقامت دائم آلمان را بررسی نمایید.

انواع اقامت در آلمان

انواع اقامت در آلمان

چندین نوع مجوز اقامت (Aufenthaltstitel) در آلمان موجود است که هر کدام مجموعه ای از شرایط خاص خود را دارند.

رایج ترین انواع مجوزهای اقامت عبارتند از:

 • اجازه اقامت دانشجویی (Aufenthaltserlaubnis zum Studium): این نوع اجازه اقامت موقت برای خارجیانی است که در یک مدرسه یا دانشگاه در آلمان ثبت نام کرده اند. برای واجد شرایط بودن برای این مجوز، باید مدرکی دال بر ثبت نام دانشگاه و منابع مالی خود در طول اقامت خود در آلمان ارائه دهید. اجازه اقامت دانشجویی به شما امکان می دهد در طول تحصیل خود در آلمان بمانید و در صورت تمایل با رعایت مقرراتِ ساعت کاری دانشجویی، به کار دانشجویی بپردازید.
 • مجوز جستجوی کار: اگر به دنبال کار در آلمان هستید، ممکن است واجد شرایط دریافت مجوز جستجوی کار باشید. این مجوز به شما اجازه می دهد تا 18 ماه در آلمان بمانید تا زمانی که در رشته خود شغلی پیدا کنید. برای واجد شرایط بودن برای این مجوز، باید مدرکی دال بر جستجوی شغل و منابع مالی خود ارائه دهید. این نوع مجوز همچنین مجوزی است که اگر تصمیم بگیرید پس از تحصیل در آلمان بمانید اما تا زمان فارغ التحصیلی شغلی پیدا نکرده باشید، می توانید اقدام به اخذ آن کنید.
 • مجوز اقامت کاری (Arbeitserlaubnis): این اجازه اقامت برای خارجیانی است که پیشنهاد کاری برای کار در آلمان دارند. این مجوز به شما اجازه می دهد تا در آلمان بمانید و بسته به مدت قرارداد برای شرکت مد نظر کار کنید. برای واجد شرایط بودن برای این مجوز، باید ویزای کاری معتبر داشته باشید و مدارکی دال بر قرارداد کاری خود را نشان دهید.
 • اجازه اقامت برای اعضای خانواده (Familiennachzug): این نوع اجازه اقامت برای خارجی هایی است که اعضای خانواده آنها در آلمان زندگی می کنند. اعضای خانواده باید بتوانند مدرکی دال بر رابطه خود با شما ارائه دهند و تضمین کنند که می توانند از نظر مالی از شما حمایت کنند.
 • کارت آبی اتحادیه اروپا: کارت آبی اتحادیه اروپا مجوز اقامتی است که تا چهار سال اعتبار دارد. این برای خارجیانی است که پیشنهاد شغلی در آلمان دارند و شرایط خاصی را دارند. برای واجد شرایط بودن برای این مجوز، باید ویزای کاری معتبر داشته باشید، ثابت کنید که منابع مالی لازم برای حمایت از خود را دارید و شرایط زبان خاصی را برآورده کنید.
 • اجازه اقامت دائم آلمان (Niederlassungserlaubnis): این نوع اجازه اقامت برای خارجی هایی است که برای مدت خاصی در آلمان زندگی کرده اند و شرایط خاصی را دارند. برای واجد شرایط بودن برای این مجوز، باید حداقل پنج سال در آلمان زندگی کرده باشید (یا سه سال اگر با یک شهروند آلمانی ازدواج کرده اید). همچنین باید بتوانید مدرکی دال بر اشتغال، منابع مالی و مهارت های زبان آلمانی خود ارائه دهید. اگر این مجوز را داشته باشید، می توانید به طور نامحدود در آلمان بمانید. دانشجویان بین‌المللی که از دانشگاه‌های آلمان فارغ‌التحصیل شده‌اند نیز می‌توانند پس از دو سال داشتن مجوز کار، اقامت دائم خود را دریافت کنند.

شرایط اقامت دائم آلمان

شرایط اقامت دائم آلمان

اگر شرایط زیر را داشته باشید، مجوز اقامت دائم را دریافت می کنید:

 • حداقل پنج سال به طور قانونی در آلمان زندگی کرده باشید.
 • شما می توانید از نظر مالی از خود و اعضای خانواده خود حمایت کنید.
 • تسلط کافی به زبان آلمانی و دانش پایه در مورد سیستم حقوقی و اجتماعی و شیوه زندگی در آلمان دارید.
 • شما فضای فیزیکی کافی برای زندگی خود و خانواده خود دارید.
 • حداقل به مدت 60 ماه سهم اجباری یا داوطلبانه را به بیمه بازنشستگی قانونی پرداخت کرده باشید.

روش های اخذ اقامت دائم آلمان

روش های اخذ اقامت دائم آلمان
 • اقامت کاری آلمان

برای واجد شرایط بودن برای اخذ مجوز اقامت دائم آلمان از طریق کاری، باید حداقل پنج سال در آلمان زندگی و کار کرده باشید. همچنین باید بتوانید مدرکی دال بر اشتغال، منابع مالی و مهارت های زبان آلمانی خود ارائه دهید.

 • اقامت تحصیلی آلمان

در برخی موارد، امکان اخذ اقامت دائم آلمان تنها در دو سال وجود دارد. این امر برای کسانی که از یک دانشگاه آلمان فارغ التحصیل شده اند و سپس به مدت دو سال در آلمان زندگی و در حوزه تحصیلی خود کار کرده اند، صدق می کند. در این مدت باید بیمه بازنشستگی و مالیات شما پرداخت شده باشد تا بتوانید برای اخذ اقامت دائم اقدام کنید.

 • اقامت سرمایه گذاری آلمان

شما نمی توانید تابعیت یا اقامت آلمان را صرفاً با سرمایه گذاری در املاک و مستغلات (یعنی خرید ملک.) دریافت کنید. به عبارت دیگر، شما باید یک کسب و کار یا شرکتی راه اندازی کنید که یک نیاز منطقه ای را تکمیل کند. سرمایه‌گذارانی که در آلمان سرمایه‌گذاری می‌کنند و کسب‌وکاری دارند که تأثیر اقتصادی مثبتی بر اقتصاد آلمان خواهد داشت، یک مسیر احتمالی برای اقامت دارند. این یک فرآیند قطعی و گام به گام در مسیر اخذ اقامت است که حداقل آستانه سرمایه گذاری 25000 یورو که حداقل سرمایه سهام یک شرکتGmbH  است را نیاز دارد.

 • اقامت آلمان از طریق پناهندگی

افرادی که به آلمان درخواست پناهندگی می دهند و بعد از طی مسیر پذیرش پناهندگی در آلمان ساکن می شوند، بعد از 3 تا 5 سال زندگی و کار در این کشور، می‌توانند برای اخذ اقامت دائم آلمان اقدام کنند.

 • اقامت آلمان از طریق تولد فرزند

اگر در زمان تولد کودک، یکی از والدین به مدت هشت سال به طور قانونی در آلمان اقامت داشته باشد و دارای حق اقامت دائم باشد، کودک علاوه بر تابعیت والدین خود، تابعیت آلمان را نیز کسب می کند.

اگر کودکی دارید که تابعیت آلمان را دارد، می توانید از طریق اقامت پیوند خانواده اقدام به اخذ اقامت آلمان کنید.

 • اقامت آلمان از طریق ازدواج

افرادی که با شهروندان آلمانی ازدواج کرده اند، ممکن است پس از سه سال بتوانند برای خود و اعضای خانواده خود برای اقامت دائم درخواست دهند. ازدواج شما باید حتما ثبت شده باشد و همسر شما اثبات کند که می تواند شما را از نظر مالی در آلمان تامین کند.

هزینه های اخذ اقامت دائم آلمان

هزینه های پردازش برای درخواست اجازه اقامت دائم آلمان بسته به مجوز کار فعلی شما در این کشور متفاوت است. خوداشتغال ها یا فریلنسرها ملزم به پرداخت هزینه 124 یورو هستند، در حالی که برای افراد نیروی کار ماهر، این هزینه 147 یورو است. علاوه بر این هزینه ها باید هزینه ترجمه مدارک به آلمانی، هزینه وکیل مهاجرتی و غیره را نیز در نظر بگیرید.

مدارک مورد نیاز برای گرفتن اقامت دائم آلمان

مدارک مورد نیاز برای گرفتن اقامت دائم آلمان

اگر تمام شرایط لازم را داشته باشید، تمام مدارک مورد نیاز را تهیه کنید و با موفقیت در مصاحبه شرکت کنید، به راحتی می توانید اجازه اقامت دائم آلمان را به دست آورید.

این لیستی از تمام مدارک مورد نیاز برای درخواست مجوز اقامت دائم آلمان است:

 • فرم درخواست تکمیل شده (Antrag auf Erteilung der Niederlassungserlaubnis)
 • گواهی بیمه سلامت جاری و پرداخت شده (حداقل 60 ماه حق بیمه)
 • پاسپورت معتبر
 • گواهی شناخته شده دانش زبان آلمانی؛ حداقل سطح B1 آلمانی
 • 1 عدد عکس بیومتریک
 • گواهی مدرک دانشگاهی آلمان (در صورت درخواست برای اجازه اقامت دائم سریع به عنوان فارغ التحصیل از یک دانشگاه آلمان)
 • گواهی ازدواج (در صورت درخواست برای اجازه اقامت دائم سریع به دلیل ازدواج با یک شهروند آلمانی)
 • اثبات امنیت مالی (صورتحسابهای بانکی برای افراد شاغل و اظهارنامه مالیاتی برای افراد خوداشتغال)
 • نامه ای از کارفرما/یا دانشگاه شما
 • گواهی اقامت و ثبت نام (Anmeldungsbestätigung)

مجوز حرفه ای (در صورت درخواست برای اجازه اقامت دائم سریع به دلیل داشتن مهارت بالا در یک زمینه)

قانون جدید اقامت دائم آلمان

برای جبران کمبود نیروی کار ماهر، پارلمان آلمان لایحه مهاجرتی جدیدی را تصویب کرد که مسیرهای مهاجرتی را برای نیروی کار ماهر از کشورهای غیر اتحادیه اروپا ایجاد و گسترش می دهد. تغییرات در زمینه درخواست های اقامت دائم، به ویژه به مدت زمانی که متقاضی باید بر اساس یک مجوز خاص در آلمان اقامت داشته باشد، قبل از اینکه بتواند برای اجازه اقامت دائم درخواست کند، مربوط می شود. این دوره ها به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

با معرفی مقررات جدید، دارنده کارت آبی اتحادیه اروپا در صورتی که حداقل 27 ماه مطابق با کارت آبی اتحادیه اروپا مشغول به کار بوده و مدارک لازم مانند سابقه بیمه بازنشستگی و مدارک زبان را ارائه دهد، می تواند برای دریافت اقامت دائم آلمان اقدام کند.

با وضع مقررات جدید، این امکان برای یک نیروی کار ماهر وجود خواهد داشت که به جای پنج سال تنها پس از سه سال درخواست اقامت دائم کند، مشروط بر اینکه قبلاً حداقل سه سال مجوز اقامت کاری را داشته باشد.

والدین و والدینِ همسر متقاضی که دارای کارت آبی اتحادیه اروپا یا اجازه اقامت نیروی کار ماهر در زمینه های خاصی باشند، نیز برای اولین بار در تاریخ 1 مارس 2024 یا بعد از آن، می توانند مجوز اقامت برای الحاق خانواده دریافت کنند.

تمدید اقامت در آلمان

مجوزهای اقامت دائم، اقامت طولانی مدت در آلمان را اعطا می کنند و به افراد اجازه می دهند به طور نامحدود در آلمان زندگی و کار کنند و معمولاً تاریخ انقضا ندارند.

برای سایر مجوزهای اقامت توصیه می شود حدود 8 تا 10 هفته قبل از تاریخ انقضا برای تمدید مجوز اقامت خود اقدام کنید. مقامات آلمانی ممکن است چند هفته طول بکشد تا پرونده شما را ارزیابی کنند و بنابراین، تأخیر می تواند برای شما آسیب زا باشد. اقامت در آلمان بیش از مدت مجوز اقامت شما می تواند منجر به مشکلات قانونی شود.

مزایای اخذ اقامت دائم آلمان

مزایای اخذ اقامت دائم آلمان

اقامت دائم آلمان چندین مزیت دارد:

 • بدون محدودیت در آلمان کار کنید

با داشتن یک مجوز اقامت دائم معتبر، می توانید آزادانه شغل خود را انتخاب کنید. شما می توانید بدون نیاز به اطلاع دادن به اداره فدرال یا آژانس کار فدرال شغل خود را تغییر دهید.

 • لازم نیست هر چند سال یک بار برای تمدید مجوز اقامت خود اقدام کنید.
 • رتبه اعتباری بهتر

اگر فقط حق اقامت موقت در آلمان دارید، پیدا کردن بانکی که به شما وام بدهد بسیار سخت است. ممکن است خیلی نامشخص باشد که آیا واقعاً می توانید وام را بازپرداخت کنید. اقامت دائم آلمان شانس شما را برای دریافت وام از بانک به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

 • مجوز سفر

شما نه تنها می توانید بدون محدودیت در داخل آلمان سفر کنید، بلکه بدون هیچ مشکلی می توانید خارج شوید و برگردید. ممکن است آلمان را برای بیش از 6 ماه ترک کنید. این مزیت خاصی دارد که می توانید در هر زمانی بدون از دست دادن مجوز اقامت خود در آلمان به کشور مبدا خود سفر کنید.

 • مجوز اقامت دائم اتحادیه اروپا

علاوه بر اقامت دائم و کار در آلمان، اقامت طولانی تر در سایر کشورهای اتحادیه اروپا نیز امکان پذیر است. بسته به کشور، مجوز کار نیز وجود دارد.

 • برخورداری از بیمه

مقیم دائم آلمان حق برخورداری از بیمه بازنشستگی و سلامت را دارد، این بدان معناست که در صورت از دست دادن شغل یا بیکار شدن، به مزایای اجتماعی مانند مزایای مراقبت از کودک، مزایای بهداشتی و کمک های اجتماعی دسترسی دارید.

 • برای تحصیل در دانشگاه های آلمان درخواست کمک مالی کنید

به عنوان یک مقیم دائم، می توانید برای تحصیل در یکی از دانشگاه های آلمانی مورد نظر خود درخواست کمک مالی کنید.

 • تابعیت آلمان شوید

پس از پنج سال اقامت دائم در آلمان می توانید برای شهروندی آلمان اقدام کنید.

اجازه اقامت دائم آلمان چیست؟

اجازه اقامت دائم آلمان (German permanent residence permit یا PR) که گاهی به آن اجازه سکونت (settlement permit) نیز گفته می شود، می تواند برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا که پنج سال یا بیشتر در آلمان زندگی کرده اند، صادر شود. شما باید مجوز اقامت موقت یا ویزا از طریق روش های مختلف، برای این مدت زمان 5 ساله داشته باشید. شما باید دانش کافی از زبان آلمانی و همچنین درک درستی از نظم قانونی و اجتماعی محلی و جامعه آلمان به طور کلی داشته باشید تا واجد درخواست اقامت دائم شوید.

اجازه اقامت دائم آلمان به افراد اجازه می دهد برای مدت نامشخصی در آلمان بمانند. اگرچه این مانند اخذ تابعیت آلمان و داشتن پاسپورت آلمانی نیست، اما اقامت دائم امنیت بسیار بیشتری نسبت به داشتن مجوز اقامت موقت (Aufenthaltserlaubnis) ارائه می دهد.

علاوه بر این، اگر به مدت 5 سال یا بیشتر در یکی از کشورهای اتحادیه اروپا زندگی کرده اید، این گزینه نیز وجود دارد که برای اجازه اقامت طولانی مدت EC که به عنوان مجوز اقامت اتحادیه اروپا نیز شناخته می شود، درخواست دهید.

یکی از مزایای اصلی داشتن چنین عنوان اقامتی این است که امکان جابجایی آزاد در منطقه کشورهای اتحادیه اروپا را فراهم می کند و نیازی به تمدید ندارد.

فرآیند اخذ مجوز اقامت دائم آلمان

مراحل مختلفی برای طی موفقیت آمیز این فرآیند وجود دارد. اولین کار این است که فرم صحیح (Antrag auf Erteilung der Niederlassungserlaubnis) را از اداره مهاجرت دریافت کنید و وقت مصاحبه بگیرید. سپس، مطمئن شوید که تمام مدارک شما آماده است. با فرم تکمیل شده و کلیه مدارک ذکر شده برای قرار ملاقات خود مراجعه کنید. در طول مصاحبه، مدارک شما بررسی می شود و ممکن است از شما سوالاتی در مورد دلیل ارائه درخواست پرسیده شود.

درخواست تابعیت آلمان

کسانی که دارای مجوز اقامت دائم آلمان هستند، می توانند به طور دائم در آلمان بمانند. در صورت تمایل گام بعدی، درخواست تابعیت است که به معنای شهروند آلمان شدن و داشتن پاسپورت آلمانی است. از سال 2023، قبل از اینکه واجد شرایط شوید، باید به مدت 8 سال اقامت دائم داشته باشید. با این حال، قانون جدید قرار است در سال 2024 لازم الاجرا شود، که شاهد تغییراتی شامل کاهش جدول زمانی از 8 سال به عنوان اقامت دائم به 5 سال و گزینه حفظ شهروندی چندگانه است.

تفاوت اقامت دائم با شهروندی آلمان

افرادی که دارای مجوز اقامت دائم آلمان هستند، می توانند برای مدت نامشخصی در آلمان بمانند، اما این به این معنا نیست که تابعیت آلمان و پاسپورت آلمانی را دارند و از امکانات کلی شهروند آلمان بودن برخوردار هستند و تنها اجازه اقامت در آلمان را دارند؛ هرچند این روش به نسبت سایر روش های اقامت موقت آلمان دارای ثبات و امنیت بسیار خوبی است.

گروه مشاوره فراهانی

اخذ مهاجرت به آلمان و دریافت اقامت این کشور را دارید؟ اجازه دهید در مورد فرصت های کار و زندگی در آلمان به شما مشاوره دهیم. کارشناسان ما با سوالاتی در مورد جستجوی کار، ویزا، روش های اخذ اقامت موقت و دائم از شما پشتیبانی خواهند کرد.

پرسش های متداول درباره اقامت دائم آلمان

مدت زمان اخذ اقامت دائم آلمان چقدر است؟

از زمان مصاحبه، به شرطی که مدارک شما کاملاً مرتب باشد، معمولاً حدود 2-3 هفته طول می کشد تا مجوز اقامت دائم شما بررسی شود.

اگر بیشتر از زمان ویزای خود در آلمان بمانیم چه اتفاقی می افتد؟

ویزا برای دوره های زمانی مختلف اعطا می شود که اغلب به طول دوره تحصیل یا قرارداد کاری بستگی دارد. خیلی مهم است که بیشتر از زمان اعطا شده برای ویزای خود در آلمان نمانید. اقامت بیش از حد با ویزا یک جرم قانونی است، شما را به یک مهاجر غیرقانونی تبدیل می کند و می تواند منجر به اخراج از کشور شود.

milani
milani
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *