فراهانی
افتتاح حساب بانکی در آلمان

افتتاح حساب بانکی در آلمان + شرایط و مراحل

افتتاح حساب بانکی در آلمان ازجمله ملزوماتی می‌باشد که به محض ورود به این کشور باید انجام داد. چراکه در امور مختلف مانند پرداخت اجاره و تسهیلات یا دریافت حقوق از کارفرما به یک حساب بانکی در آلمان نیاز است. برای افتتاح حساب بانکی در آلمان نیاز است که با نحوه‌ی باز کردن آن اطلاعات داشته باشید. در این مقاله ما می‌خواهیم شما را به صورت کامل با افتتاح حساب بانکی در آلمان آشنا کنیم برای آشنایی بیشتر با این موضوع در ادامه مطلب همراه ما باشید.

آیا به حساب بانکی در آلمان نیاز دارید؟

اگر در کشور آلمان زندگی می‌‌کنید و شاغل هستید، به حساب بانکی معتبر نیاز خواهید داشت. حساب بانکی بین‌المللی می‌تواند در یک بانک مستقر و یا بانکی که برای تراکنش‌های مالی مشتریان کشور آلمانی تأسیس شده است، افتتاح شود‌. لازم به ذکر است که شما می‌توانید داخل تلفن همراه خود این حساب را بر روی یک همراه بانک داشته باشید.
از جمله مواردی که در آلمان نیاز به استفاده از حساب بانکی دارند شامل پرداخت قبوض برق و آب، گرفتن وام، پرداخت‌های بیمه، دریافت و ارسال پول می‌باشند. افراد خارجی در آلمان و همچنين شهروندان اتحادیه اروپا نیز به سادگی می‌توانند در آلمان حساب بانکی افتتاح نمایند. شهروندان سایر کشورها نیز برای افتتاح حساب در آلمان نیاز به مجوز کار در این کشور دارند. لازم است تا برای باز کردن حساب در آلمان سابقه مالی افراد بررسی گردد. همچنین متقاضیانی که قصد دارند در آلمان حساب باز کنند باید مدارک را شخصاً به بانک مورد نظر تحویل دهند.

شرایط افتتاح حساب بانکی در آلمان

شرایط افتتاح حساب بانکی در آلمان

با توجه به اینکه هر کشور شرایط افتتاح حساب مخصوص به خودی را دارد برای باز کردن حساب در کشور آلمان هم باید شرایط لازم را داشته باشید. آیت شرایط عبارتند از:

 • متقاضی نباید به سایر بانک‌های آلمان بدهکار باشد.
 • سن فرد باید بالای ۱۸ سال باشد.
 • در ۶ ماه اول افتتاح حساب، فرد اجازه برداشت وجه را نخواهد داشت.
 • فرد نباید دارای سابقه کیفری باشد.
 • فرد باید دارای یک آدرس ثابت باشد.
 • فرد باید دارای شماره تلفن فعال و آلمانی باشد.
 • طبق نوع بانک، سرمایه اولیه نیاز است.

 شرایط ذکر شده، شرایط کلی افتتاح حساب در بانک‌های آلمان می‌باشند. امکان دارد که بعضی از بانک‌ها شرایط دیگری هم داشته باشند یا اینکه برای بعضی از افراد شرایط افتتاح حساب در آلمان خاص باشند. به همین خاطر به افراد توصیه می‌کنیم که قبل از افتتاح حساب در بانک، از قوانین آن بانک اطلاعات داشته باشند. اگر فردی زیر ۱۸ سال سن داشته باشد، برای افتتاح حساب به اجازه والدین نیاز خواهد داشت. ولی برای افتتاح حساب بانکی برای فرزندان، والد باید در این بانک دارای حساب فعالی باشد.

روش‌ها و مراحل افتتاح حساب بانکی در آلمان

اگر از شهروندان کشور آلمان هستید حتما باید بدانید که آلمانی‌ها در ادارات به کاغذ بازی مشهور هستند. شما باید برای اینکه در آلمان بتوانید برای خود یک حساب بانکی باز کنید یک سری مدارک را بایستی به همراه داشته و مراحل مشخصی را طی کنید. همچنین ممکن است در بانک‌های آلمان برای افتتاح یک حساب مدارک و مراحل لازمه با یکدیگر متفاوت باشند. اما اکثر آن‌ها در بانک‌های آلمان مشترک هستند و افراد می‌توانند به دو روش اینترنتی و حضوری برای خود حساب باز کنند. اگر به صورت آنلاین می‌خواهید برای خود حساب بانکی افتتاح کنید باید از مراحل زیر پیروی کنید:

در مرحله اول باید وارد وبسایت بانک مورد نظر خود شده و از فرم درخواست یک پرینت تهیه نمایید. سپس به دقت فرم درخواست حساب بانکی را پر کنید و مجدد از فرم PostIdent خود پرینت بگیرید و در آخر آن را امضا کنید. باید گذرنامه، یک کارت شناسایی معتبر و برگ کپی از آدرس ثبت شده‌ی محل سکونت خود در آلمان را به بانک مورد نظر ارائه دهید. در مرحله آخر نیز به نزدیک ترین شعبه ی اداره پست مراجعه نموده و به شعبه‌ی بانکی مورد نظر خود فرم درخواست افتتاح حساب بانکی را ارسال کنید.

شما چند روز بعد از ارسال درخواست نامه، یک نامه‌ی پستی که دارای اطلاعاتی در مورد افتتاح حساب بانکی شما است، دریافت خواهید کرد. به این نکته مهم نیز توجه داشته باشید که شرط اولیه‌ جهت افتتاح حساب بانکی در کشور آلمان، داشتن یک آدرس ثبت شده از محل اقامت شما در این کشور است.

بانک با ارائه‌ی این مدرک متقاعد می‌شود که شما در آلمان اقامت و زندگی می‌کنید.

 اما اگر شما در آلمان به صورت حضوری حساب بانکی افتتاح می‌کنید باید از مراحل زیر پیروی کنید:

در مرحله اول باید از بانک مورد نظر وقت دریافت کنید، سپس فرم در خواست را تکمیل نموده و گذرنامه‌ی معتبر و کارت شناسایی خود را به همراه یک کپی از فرم ثبت نام به بانک ارائه دهید. بعد از انجام این مرحله شما باید حداقل مبلغ برای افتتاح یک حساب بانکی را پرداخت کنید. در نهایت چند روز بعد از گذشت این مراحل شما یک نامه ی تأییدیه دریافت خواهید کرد.

نکاتی درباره افتتاح حساب بانکی در آلمان

در رابطه با افتتاح حساب بانکی در آلمان باید یک سری نکات را مد نظر داشته باشید این نکات به این شرح است که مبلغ سپرده‌ی مقدماتی در بانک‌های مختلف متغیر بوده ک اکثر بانک‌های آلمان هزینه‌های برداشت و نگهداری را پرداخت می‌نمایند.

 عابر بانک‌ها در آلمان به Geldautomat معروف هستند.

بانک Sparkasse گسترده ترین شبکه عابر بانک را در این کشور در اختیار خود دارد.

نقل و انتقال‌ها مالی در بانک‌های اتحادیه اروپا بدون هزینه می‌باشد و همچنین این نقل و انتقال‌ها حدود سه روز کاری زمان می‌برند.

عواملی که هنگام انتخاب بانک باید در نظر بگیرید.

عواملی که هنگام انتخاب بانک باید در نظر بگیرید.

حال که با انواع حساب بانکی در آلمان آشنا شدید، باید به این نکته مهم نیز توجه داشته باشید که کدام یک از بانک‌های آلمان خدمات مورد نظر شما را ارائه می‌دهند. به‌طور کلی، برای انتخاب بانک چند عامل اصلی وجود دارد که قبل از افتتاح حساب در آلمان باید به آن توجه نمایید. این عوامل عبارتند از:

 • هزینه‌ها

اکثر بانک‌هایی که در آلمانی وجود دارند خدمات افتتاح حساب اولیه را به مشتریان خود به‌ صورت رایگان ارائه می‌دهند. معمولا موبایل بانک‌ها و بانک‌های آنلاین خدمات انتقال پول را با مبلغ کارمزد بسیار کمی انجام می‌دهند. البته از نظر تعداد تراکنش‌های ماهانه نیز ممکن است محدودیت‌هایی داشته باشند.

 • ارائه خدمات به زبان انگلیسی

بانک‌های چند ملیتی بزرگ در کشور آلمان به مشتریان خود به زبان انگلیسی نیز خدمات ارائه می‌دهند. از جمله این بانک‌ها می‌توان به بانک‌های Volksbanken و Sparkassen اشاره کرد.

 • ارائه خدمات بیشتر و متنوع

افراد خارجی که به کشور آلمان مهاجرت کرده‌اند، بیشتر قصد دارند تا از بانک خود انتقال پول با کارمزد کمتر و خدمات برداشت پول به‌ صورت رایگان را دریافت کنند. خدمات اضافی همچون تسهیلات اضافه برداشت، ارائه کارت‌های اعتباری و استفاده رایگان از ATM در سراسر کشور، از دیگر خدمات قابل‌ توجه یک بانک هستند. 

 • سهولت دسترسی

از دیگر عواملی که هنگام انتخاب بانک باید در نظر بگیرید سهولت دسترسی به بانک است. با افتتاح حساب از طریق موبایل بانک یا به صورت آنلاین، شما به خدمات بانکی امکان دسترسی ۲۴ ساعته خواهید داشت. اکثر بانک‌های بزرگ در کشور آلمان این خدمات را به مشتریان خود ارائه می‌دهند. 

 • در دسترس بودن حساب مختص افراد غیرمقیم 

اگر تمایل دارید تا قبل از نقل‌ مکان و مهاجرت به این کشور یک حساب بانکی در آلمان داشته باشید، می‌بایست در بانک‌های بین‌المللی یک بانک، به باز کردن حساب بانکی اقدام کنید. به عنوان مثال، این روش برای کسانی که قصد دارند برای تحصیل به کشور آلمان بروند، از اهمیت زیادی برخوردار است. در بانک‌های ملی کشور آلمان، برای مشتریان آلمانی با یک آدرس مشخص امکان افتتاح حساب امکان‌پذیر است.

مدارک مورد نیاز برای افتتاح حساب بانکی در آلمان

مدارک مورد نیاز برای افتتاح حساب بانکی در آلمان

برای افتتاح حساب بانکی در آلمان نیاز است که یک سری مدارک را به بانک ارائه دهید، این مدارک به شرح زیر می‌باشند:

 • پاسپورت
 • ویزای اقامت آلمان
 • مدرک اشتغال
 • فرم تکمیل شده درخواست افتتاح حساب فرم ثبت آدرس محل سکونت در آلمان
 • سپرده اولیه
 • رتبه اعتباری SCHUFA (در بعضی از بانک‌ها ارائه آن اجباری نیست)

هزینه افتتاح حساب بانکی در آلمان

از دیگر نکاتی که افراد باید به آن توجه کنند، هزینه‌های مورد نیاز برای افتتاح حساب بانکی در آلمان می‌باشد. از جمله سوالاتی که بیشتر کاربران با آن مواجه می‌شوند این است که چقدر باید هزینه کرد تا بتوان حساب بانکی را باز کرد؟ و حداقل سرمایه مورد نیاز برای افتتاح حساب چقدر است؟ برای پاسخ به این سوال در ابتدا باید به این نکته مهم اشاره کرد که هیچ یک از بانک‌های آلمان برای کاربران خود جهت افتتاح حساب بانکی هیچ سودی نمی‌دهند. کسانی که تمایل دارند تا حساب بانکی سوپرکنتو یا همان حساب پس انداز را باز کنند، باید به خاطر داشته باشند که بانک جهت نگهداری پول‌های آنان کمی کارمزد نیز دریافت می‌کند. لازم به ذکر است که هر ماه کارمزد نگهداری از این مبلغ چیزی حدود ۵۰ تا ۱۵۰ یورو می‌باشد. البته این مبلغ به پول منتقل شده از حساب جاری به این حساب بستگی دارد. 

سایر هزینه‌هایی که باید برای افتتاح حساب بانکی در این کشور در نظر گرفت، شامل هزینه‌هایی همچون هزینه‌های مربوط به تایید هویت، حداقل سرمایه مورد نیاز و کارمزد انجام پردازش‌های بانکی می‌شوند.

معمولا حداقل سرمایه مورد نیاز هر بانک با یکدیگر متفاوت است و افراد برای اینکه از حداقل سرمایه مورد نیاز خودشان اطمینان حاصل کنند باید به بانک مورد نظر مراجعه نمایند. این میزان از ۰ تا ۵۰۰ یورو می‌تواند متغیر باشد. همچنین بانک‌ها جهت تراکنش‌های بانکی روزمره نیز چیزی در حدود ۲ الی ۵ یورو کارمزد دریافت می‌کنند. اگر فرد قصد انتقال پول را داشته باشد، کارمزد او می‌تواند با توجه به میزان پولی که انتقال می‌دهد، بیشتر شود.

افتتاح حساب بانکی آلمان از داخل ایران

ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که آیا می‌توان از داخل ایران به افتتاح حساب بانکی در آلمان اقدام کرد؟

در پاسخ این سوال باید بگوییم که اکثر سرمایه گذاران و کسانی که به خاطر کار به آلمان رفت و آمد می‌کنند، به صورت معمول برای سرمایه گذاری در آلمان به افتتاح یک حساب بانکی نیاز دارند. به همین خاطر اطلاع از این موضوع ممکن است برای آن‌ها حائز اهمیت باشد.

افتتاح حساب بانکی جاری یا پس‌انداز برای افراد از داخل ایران به هیچ عنوان ممکن نیست، زیرا یکی از شرایط افتتاح حساب در آلمان، داشتن آدرس ثابت و محل سکونت می‌باشد. همچنین بایستی برگه تایید هویت برای فرد از اداره پست‌های محلی آلمان دریافت گردد. پس امکان افتتاح این گونه حساب‌ها از داخل ایران موجود نیست. اپلیکیشن بانک‌های آنلاین نیز فقط در خود آلمان کار کرده و نمی‌توان از آن‌ها در داخل ایران استفاده کرد. 

ولی کسانی که به آلمان رفت و آمد می‌کنند و به یک حساب بانکی در این کشور نیازمند هستند، می‌توانند از حساب مخصوص افراد غیرمقیم استفاده نمایند. لازم به ذکر است که باز کردن این نوع حساب هم از داخل ایران قابل انجام نبوده و فرد بایستی حتما به بانک مراجعه نماید. اما در این نوع از حساب بانکی به داشتن آدرس ثابت نیازی نیست.

حساب شرکتی آلمان

افتتاح یک حساب شرکتی در آلمان برای همه فرم‌های شرکت در آلمان لازم است. با توجه به ساختار انتخابی حساب بانکی، اول از همه از بنیان‌گذاران شرکت می‌خواهند که حداقل سرمایه را به حساب جدید خود واریز نمایند تا فرایند تأسیس تکمیل گردد.

به عنوان مثال برای فرم شرکتی GmbH، حداقل سرمایه لازم 25.000 یورو می‌باشد و در زمان ثبت‌نام حداقل نیمی از آن به حساب بانکی واریز می‌گردد.

سیستم بانکی در آلمان

سیستم بانکی در آلمان به این صورت است که نظام بانکی آلمان از سه نوع سیستم بانک‌های خصوصی، اقتصادی و دولتی تشکیل یافته است.

و مانند ایران تفاوت چندانی در ارائه خدمات به مشتریان نداشته و تنها هزینه ارائه خدمات کمی متفاوت می‌باشد.

انواع حساب بانکی آلمان

در کشور آلمان، انواع مختلف بانک‌ها حساب‌های بانکی گوناگونی را ارائه می‌دهند. حساب جاری یک نوع استاندارد حساب بانکی می‌باشد که برای دریافت حقوق و پرداخت قبوض از آن استفاده شده و شامل انواع حساب‌های جاری عمومی و حساب‌های اختصاصی برای دانشجویان یا جوانان می‌باشد. حساب پس انداز یک حساب با سود بیشتر و حداقل سپرده در یک دوره ثابت است که معمولا برای اهداف سرمایه‌گذاری به کار می‌رود. حساب مختص افراد غیرمقیم هم مخصوص کسانی می‌باشد که قصد مهاجرت به آلمان را داشته یا در این کشور مشغول به کار هستند. همانطور که ذکر شد این حساب نیازی به ارائه آدرس ثابت در آلمان ندارد.

حساب‌های دیجیتالی نیز از دیگر حساب‌های بانکی آلمان هستند که فقط در کشور آلمان کار می‌کنند.

همچنین حساب‌های خارج از کشور از دیگر انواع حساب بانکی در آلمان می‌باشند.

خدمات بانکی در آلمان

خدمات بانکی در آلمان

انواع خدمات بانکی در کشور آلمان عبارتند از:

 • انتقال پول بین المللی

انتقال پول بین المللی یکی از خدمات بانکی آلمان به مشتریان می‌باشد ولی این انتقال پول از بانک آلمان به کشور‌های دیگر یا از دیگر کشور‌ها به آلمان مثل امور بانکی داخلی دیگر کار آسانی نمی‌باشد و حتی امکان دارد چندین هفته زمان ببرد برای سرعت بخشیدن به این کار می‌توان از روش‌های دیگر انتقال پول که در ادامه ذکر می‌کنیم، استفاده کرد.

 • انتقال سوئیفت (Swift)

انتقال پول در این روش توسط انجمن ارتباطات بین بانکی جهانی انجام شده و یکی از دلایل اصلی محبوبیت این روش انتقال پول، امنیت بالا و سرعت عمل زیاد آن می‌باشد. به این صورت که انتقال پول معمولا در یک روز انجام می‌گیرد. هزینه انتقال پول با استفاده از این روش مطابق با کمیسیون، نرخ ارز و سایر عوامل متفاوت خواهد بود.

 • پیش نویس‌های بانکی

پرداخت با این روش صورت توسط چک‌های شخصی انجام می‌گیرد و به خاطر عدم وجود امکان پیگیری در صورت مفقودی یا دزدیده شدن، باید این انتقال توسط پست‌های ثبت شده انجام گردد.

 • استفاده از وجه نقد

برای استفاده از این روش جهت انتقال پول نیاز است به این توجه کنید که هرگونه انتقالی که بالای 12,500 یورو باشد، می‌بایست به بانک ملی جمهوری فدرال آلمان گزارش شود.

 • آژانس‌های انتقال پول

این نوع آژانس‌ها برای کسانی ایجاد شده‌اند که دارای حساب بانکی شخصی نیستند.

بهترین بانک‌های آلمان برای افتتاح حساب

پس از آشنایی با نحوه افتتاح حساب در آلمان نیاز است که با بهترین بانک‌های این کشور برای افتتاح حساب نیز آشنا شوید. از جمله بهترین بانک‌های آلمان برای افتتاح حساب آلمان می‌توان به بانک Deutsche Bank، بانک Postbank، بانک Commerzbank، بانک BerlinerSparkasse، بانک Stadtsparkasse Munich و بانک Frankfurter Sparkasse اشاره کرد.

سوالات درباره افتتاح حساب بانکی در آلمان

آیا افراد خارجی مجاز به افتتاح حساب بانکی در آلمان هستند؟

بله، افراد خارجی و غیرمقیم نیز می‌توانند در این کشور حساب بانکی افتتاح کنند، به شرطی که مجوز کار در آلمان را داشته باشند.

مدارک لازم برای ایجاد حساب بانکی در آلمان چیست؟

برای افتتاح حساب به پاسپورت معتبر، ویزای اقامت آلمان، فرم درخواست افتتاح حساب تکمیل شده، فرم ثبت آدرس سکونت در آلمان و مدرک اشتغال یا درآمد نیاز دارید.

آیا افتتاح حساب در آلمان برای افراد زیر 18 سال امکان دارد؟

بله؛ اغلب بانک‌ها در آلمان امکان افتتاح حساب برای کودکان را فراهم کرده‌اند، اما این کار باید توسط والدین انجام شود.

بانک‌ها در آلمان چه خدمات ارائه می‌دهند؟

خدمات مختلف بانک‌ها علاوه بر انتقال وجه، ارائه کارت و …، شامل ارائه بیمه‌نامه‌ها، انواع وام مسکن، طرح‌های بازنشستگی و گزینه‌های سرمایه‌گذاری است.

milani
milani
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *