فراهانی

مهاجرت به آلمان از طریق تولد فرزند

در سال‌های اخیر مسئله‌ای که بیشتر مورد توجه والدین قرار گرفته است موضوع مهاجرت به آلمان از طریق تولد فرزند می‌باشد‌ و به همین دلیل افراد زیادی در سراسر دنیا تمایل دارند تا بتوانند با دریافت اقامت در این کشور پیشرفته و صنعتی ساکن آلمان شوند.

چون کشور آلمان یکی از برترین کشورهای اروپایی است که یک مقصد مهاجرتی عالی برای ایرانیان به شمار می‌رود. به همین دلیل هر ساله افراد زیادی تلاش می‌کنند تا اقامت آلمان را برای خود دریافت نمایند.

یکی از روش‌های رایج که در بسیاری از مواقع می‌توان از آن استفاده کرد مهاجرت به آلمان از طریق تولد فرزند است. با این حال باید به این نکته مهم نیز توجه داشته باشید که این روش جزئیات زیادی نیز دارد و چندان هم راحت نیست.

لازم به ذکر است که شرایط مهاجرت به آلمان از طریق تولد فرزند مانند سایر روش‌های اخذ اقامت نبوده و تفاوت‌هایی دارد.

بنابراین اگر قصد مهاجرت به آلمان را توصیه می‌کنیم در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا شما را بیشتر با شرایط مهاجرت به آلمان از طریق تولد فرزند آشنا کنیم.

مهاجرت به آلمان از طریق تولد فرزند چگونه است؟

از روش‌های مختلفی می‌توان به آلمان مهاجرت کرد که هر یک از آن‌ها مزایا و معایب خود را دارند. اما یکی از بهترین روش‌هایی که برای اقامت به این کشور اروپایی وجود دارد مهاجرت به آلمان از طریق تولد فرزند است.

شما می‌توانید در این روش فرزند خود را در خاک کشور آلمان به دنیا بیاورید و به‌ این‌ ترتیب ویزا و اقامت او را دریافت نمایید.

 برای این‌ که بتوانید اقامت این کشور از طریق این روش دریافت کنید باید حتما به این نکته مهم توجه داشته باشید که مهاجرت به آلمان هم از طریق اصل خون و هم طریق اصل خاک امکان‌ پذیر خواهد بود؛ ولی برای انجام این کا شما می‌بایست حتما با شرایطی که برای این موضوع وجود دارد آشنا شوید و اطلاعات خوبی را در این زمینه به دست آورید.

به طور کلی برای این که شما بتوانید از طریق تولد فرزند تابعیت آلمان را بگیرید دو روش وجود دارد که در ادامه به توضیح هر دو این روش‌ها می‌پردازیم:

  • تابعیت آلمان براساس اصل خاک:

یکی از پرطرفدارترین و شناخته شده‌ ترین روش‌های مهاجرت به آلمان از طریق تولد فرزند، روش اصل خاک می‌باشد‌. بر این اساس هر شخصی که در سرزمین یا قلمرو مکانی یک کشور متولد شده باشد، با توجه به قوانین مربوط به تابعیت و شهروندی می‌تواند به سادگی در آلمان سکونت کند.

  • تابعیت آلمان براساس اصل خون:

روش مهاجرتی دیگری که برای دریافت تابعیت آلمان بسیار مورد استفاده قرار افراد می‌گیرد، اصل خون می‌باشد‌. بر اساس این اصل ملیت هر شخص و همچنین تابعیت یک یا هر دو از والدین در نظر گرفته می‌شود. در این صورت تابعیت و یا شهروندی برای بعضی از اقلیت‌های که در اجتماع و مرز‌های کشور وجود دارند، تعریف می‌‌گردد. این دو اصل باعث می‌شوند تا افراد غریبه نتوانند در یک کشور سکونت داشته باشند. به این شکل دولت نیز می‌تواند مطابق با ضوابط و چارچوب با این افراد برخورد نماید.

مهاجرت به آلمان از طریق تولد فرزند چه مزایایی دارد؟

برای کسانی که به دنبال بدست آوردن اقامت موقت یا دائم در آلمان هستند قطعا مهاجرت به آلمان از طریق تولد فرزند می‌تواند یک گزینه مناسب باشد. علاوه بر موارد ذکر شده این روش مزایای بسیار زیادی نیز دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • حق اقامت در آلمان:

شما می‌توانید با دریافت اقامت از طریق تولد فرزند، به صورت مقیم در آلمان زندگی کرده و به سرعت وارد بازار کار و سایر فعالیت‌های اجتماعی این کشور شوید.

  • دسترسی به خدمات اجتماعی:

یکی دیگر از مزایای مهاجرت به آلمان از طریق تولد فرزند، دسترسی به خدمات اجتماعی آلمان است. به این صورت که شما به خدمات اجتماعی آلمان که شامل آموزش، بهداشت و درمان است و دیگر مزایای آن دسترسی خواهید داشت.

  • حمایت از حقوق فرزند:

با تولد فرزند در آلمان، حقوق و مزایای آن نیز بهبود پیدا می‌کند و شما به عنوان والد، می‌توانید از مزایای و حمایت‌های آنان در آلمان بهره‌مند شوید.

  • پاسخگویی به نیازهای خانواده:

با مهاجرت به آلمان از طریق تولد فرزند شما می‌توانید به نیازهای خانواده خود پاسخ داده و برای آن‌ها محیطی امن و پایدار فراهم کنید.

به هر حال، شما باید قبل از مهاجرت به آلمان از طریق تولد فرزند، به شرایط و مقررات مربوطه آگاه شده و اطمینان حاصل کنید که آیا این روش برای شما مناسب است یا خیر.

نحوه دریافت تابعیت آلمان از طریق تولد چگونه است؟

زمانی که در آلمان یک کودک متولد می‌شود، در صورتی می‌تواند یک شهروند آلمانی به حساب بیاید که در زمان زایمان مادر، حداقل یکی از والدین تابعیت آلمانی و یا حداقل به مدت ۸ سال به صورت قانونی مجوز آن را در اختیار و یا در کشور آلمان اقامت داشته باشند.

طبق قانونی که برای دریافت تابعیت آلمان از طریق تولد فرزند وجود دارد، والدین می‌بایست با ارائه مدارک مربوطه اثبات کنند که در طول این ۸ سال، به صورت پیوسته مجوز اقامت داشته‌اند. در صورتی که فرزندی در آلمان متولد شود و پدر یا مادر او دارای تابعیت آلمان نباشند، شرایطی برای دریافت تابعیت آلمان برای فرزند باید فراهم گردد.

 این شرایط شامل عدم داشتن تابعیت هنگام تولد، تولد در هواپیما یا کشتی، حداقل پنج سال اقامت قانونی در آلمان، عدم محکومیت به بیش از 5 سال حبس و ثبت درخواست تابعیت قبل از 21 سالگی می‌باشد.

اسناد و مدارک دریافت تابعیت آلمان از طریق تولد

برای این که شما بتوانید از طریق تولد فرزند به آلمان مهاجرت کنید باید اسناد و مدارکی را ارائه دهید که از جمله آن‌ها می‌توان به گواهی تولد فرزند، پاسپورت یا کارت شناسایی معتبر والدین، ارائه مدرک زبان آلمانی، گواهی ازدواج رسمی و اثبات تمکن مالی مورد نیاز سفارت آلمان اشاره کرد. افراد زیر ۱۶ سال هم که به دلایل بیماری، سن و یا معلولیت نمی‌توانند شرایط آزمون را داشته باشند، از شرکت در آزمون معاف می‌باشند.

آثار حقوقی مهاجرت به آلمان از طریق تولد فرزند

زمانی که شما به عنوان مقیم دائم در آلمان زندگی می‌کنید، برای شهروندی این کشور واجد شرایط نیستید. به همین دلیل شما نسبت به شهروندان آلمانی دارای محدودیت‌هایی هستید و به همین دلیل می‌باشد که بسیاری از ساکنان دائم آلمان به دنبال شهروندی این کشور هستند.

اگر موفق شدید برای فرزندتان اقامت آلمان را دریافت کنید، فرزندتان می‌تواند از حقوق یک شهروند آلمانی بهره ببرد. این آزادی‌ها و حقوق شامل حق حرکت آزاد در منطقه، حق رای، حق حمایت کنسولی، حق اجتماع و تشکل، حق کارمند شدن و دسترسی نامحدود به بازار کار آلمان است.

علاوه بر موارد ذکر شده، شما تعهدات و وظایفی هم خواهید داشت که هر شهروند آلمانی دارد. این نیز شامل احترام به همه قوانین و اطاعت از آن‌ها، ادغام در جامعه و حتی خدمت نظامی احتمالی در آلمان می‌باشد‌.

هزینه تولد فرزند در آلمان

هزینه تولد فرزند هم یکی دیگر از موضوعات بسیار مهمی می‌باشد که در بحث مهاجرت به آلمان از طریق تولد فرزند مورد توجه افراد قرار می‌گیرد. اشتراک در بیمه درمانی هم می‌تواند تا حد زیادی هزینه‌ها را کاهش دهد.

به همین دلیل بهتر است قبل از تولد فرزند در آلمان و سفر به این کشور تمامی هزینه‌های زندگی در این کشور را مورد بررسی قرار داده و اطلاعات لازم را نیز جمع‌آوری کنید.

موضوع دیگری که باید به آن توجه داشته باشید مدت زمان میانگین اقامت در بیمارستان برای مادرانی می‌باشد‌ که قصد دارند در این کشور وضع حمل کنند. همچنین هزینه اقامت در بیمارستان و تولد فرزند به نوع زایمان و موفقیت این فرایند بستگی دارد.

 اگر زایمان طبیعی انجام شود شما باید ۳ تا ۷ روز در بیمارستان بستری شوید. اما اگر زایمان شما سزارین باشد، باید به مدت ۱۲ روز در بیمارستان بستری باشید.

سوالات درمورد مهاجرت به آلمان از طریق تولد فرزند:

اگر کودکی در آلمان متولد شده باشد می‌تواند تابعیت آلمان را دریافت کند؟

خیر هیچ فرزندی نمی‌تواند با تولد در آلمان تابعیت آلمانی را دریافت کند. چون برای انجام این کار والدین باید به طور جداگانه برای دریافت شهروندی و تابعیت او اقدام کنند.

آیا کودکانی که در کشور آلمان متولد می‌شوند می‌توانند اجازه اقامت را دریافت کنند؟

خیر هیچ کودکی نمی‌تواند با تولد در آلمان اقامت دریافت کند. چون والدین باید در ابتدا برای اقامت موقت او درخواست دهند و بعد اقامت دائم را دریافت نمایند.

elel
elel
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *