فراهانی
آزمون شهروندی آلمان

آزمون شهروندی آلمان

افرادی که می‌خواهند تابعیت آلمان را کسب کنند، بایستی آزمون تابعیت را بگذراند. این آزمون میزان شناخت شما از سیستم حقوقی و اجتماعی در آلمان و شیوه زندگی آلمان را تست می‌کند. آزمون شهروندی به واسطه سازمان فدرال مهاجرت و پناهندگان اداره شده و متقاضیان باید بعد از شروع مراحل تابعیت خود، برای ثبت نام در این آزمون اقدام نمایند.

از سپتامبر ۲۰۰۸ به بعد علاوه بر ارائه گواهی مهارت زبان آلمانی در سطح B1، افرادی که متقاضی تابعیت آلمان هستند، باید دانش خود از نظم قانونی و اجتماعی آلمان و شرایط زندگی خود را نشان دهند. این شرط با موفقیت در امتحان ذکر شده، فراهم می‌شود.

اگر شما نیز ازجمله متقاضیان تابع آلمان هستید و می‌خواهید بیشتر با این آزمون آشنا شوید تا آخر این مقاله با ما همراه شوید.

آزمون شهروندی آلمان چیست؟

آزمون شهروندی آلمان چیست؟

همانطور که ذکر شد تمام افرادی که متقاضی تابعیت آلمان هستند، بایستی آزمون تابعیت را بدهند. این آزمون میزان شناخت افراد از سیستم حقوقی و اجتماعی در آلمان و همچنین شیوه زندگی آلمان را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. آزمون شهروندی حدود یک ساعت زمان برده و شامل 33 سوال چند گزینه‌ای می‌باشد. متقاضیان باید به این سوالات پاسخ دهند.

چه افرادی باید آزمون شهروندی آلمان را بدهند؟ 

چه افرادی باید آزمون شهروندی آلمان را بدهند؟ 

افرادی که در دوره‌های زبان آموزی برای آزمون Orientierungskurses شرکت کرده‌اند و با موفقیت آن را سپری کرده‌اند و در کنار آن اگر این افراد در امتحان زندگی آلمان به نام Orientierungskurses هم توانسته باشند قبول شوند، دیگر نیازی به شرکت کردن در آزمون شهروندی آلمان را ندارند.

استثنائات در آزمون شهروندی آلمان

افرادی که دارای سن زیر ۱۶ سال هستند و از یک مدرسه آلمانی فارغ‌ التحصیل شده باشند و همچنین افرادی که در زمینه علوم اجتماعی، حقوق، سیاسی یا اداری دارای تحصیلات عالی در کشور آلمان می‌باشند یا اینکه دارای معلولیت یا بیماری هستند نیازی نیست آزمون شهروندی آلمان را بگذرانند.

شرایط قبولی در آزمون تابعیت آلمان

شرایط قبولی در آزمون تابعیت آلمان

آزمون تابعیت آلمان شامل سؤالات بسیاری می‌باشد که اکثر شهروندان آلمانی با این سوال‌ها مشکل دارند. از همان ابتدا سوالات این آزمون مورد انتقاد و بحث قرار گرفته است، چرا که عده‌ای از منتقدان ادعا می‌کنند که بعضی از موارد کاملاً دقیق نمی‌باشد. شما در آزمون تابعیت آلمان به مدت ۶۰ دقیقه فرصت دارید تا به سوالات دقیق پاسخ دهید و نیاز است که از بین چهار پاسخ، گزینه صحیح هر سوال را انتخاب نمایید.

شرایط قبولی در آزمون تابعیت آلمان به این شکل است که شما باید بتوانید از ۳۳ سوال به ۱۷ سوال این آزمون پاسخ صحیح دهید، اگر نتوانستید به ۱۷ سوال پاسخ صحیح دهید جای هیچ گونه ناراحتی ندارد چون می‌توانید مجدد در آزمون شرکت نمایید. لازم به ذکر است که برای تعداد دفعاتی که می‌توانید در آزمون تابعیت آلمان شرکت کنید هیچ محدودیتی وجود ندارد.

اگر در این آزمون قبول شدید، از طریق پست از اداره فدرال مهاجرت و پناهندگان گواهینامه‌ای که شامل نتیجه آزمون شما است را دریافت می‌کنید. شما باید این گواهی را هنگام درخواست شهروندی آلمان، به عنوان مدرکی مبنی بر دانش خود به مقامات تابعیت ارائه دهید.

الزامات اساسی جهت دریافت شهروندی

افراد بین‌المللی که به صورت قانونی و مداوم و به مدت ۸ سال در کشور آلمان زندگی کرده باشند ممکن است بتوانند برای دریافت تابعیت آلمان واجد شرایط باشند. از الزامات اساسی جهت دریافت شهروندی آلمان می‌توان به انصراف از تابعیت کشور قبلی، حق اقامت دائم در زمان تابعیت، توانایی حمایت از خود بدون استفاده از کمک‌های اجتماعی، آشنایی با سیستم حقوقی جامعه و شرایط زندگی در جمهوری فدرال کشور آلمان، نداشتن محکومیت جنایی و سابقه پایبندی به اصول قانون اساسی دموکراسی و آزادی و مهارت‌های نوشتاری و شفاهی زبان آلمانی معادل سطح B1 اشاره نمود. لازم به ذکر است که هزینه‌های مربوط به دریافت شهروندی آلمان برای هر نفر معادل ۲۵۵ یورو است. البته، هزینه کودکان و خردسالانی که قصد دارند به همراه خانواده خود تابعیت‌شان را دریافت نمایند حدود ۵۱ یورو می‌باشد.

تاریخ ثبت نام آزمون شهروندی کشور آلمان

تاریخ ثبت نام آزمون شهروندی کشور آلمان

معمولا افراد باید یک ماه قبل از برگزاری امتحان برای ثبت نام در آزمون شهروندی آلمان اقدام نمایند. همچنین متقاضیان باید در روز امتحان خودکار آبی یا سیاه و پاسپورت خود را به همراه داشته باشند. همانطور که قبلا نیز ذکر شد در صورت عدم قبولی در امتحان افراد می‌توانند مجدد در این آزمون شرکت کنند.

مدارک لازم برای دریافت تابعیت آلمانی

برای دریافت تابعیت آلمان باید یک سری مدارک را همراه خود داشته باشید این مدارک شامل پاسپورت یا کارت شناسایی، شناسنامه در صورت متاهل بودن، ارائه سند و گواهی ازدواج، اثبات تمکن مالی با استفاده از ارائه صورت حساب بانکی و…، داشتن مهارت زبان آلمانی و قبولی در آزمون تابعیت می‌باشند.

ساختار آزمون شهروندی آلمان

همانطور که ذکر شد آزمون شهروندی آلمان از 33 سوال چهارگزینه‌ای تشکیل یافته که برای پاسخ دادن به این ۳۳ سوال یک ساعت زمان دارید و در صورت پاسخ دادن به ۱۷ سوال از ۳۳ می‌توانید در این‌ آزمون موفق شدید. در این آزمون ۳۰۰ سوال عمومی برای کشور آلمان و ۱۰ سوال که مخصوص هر ایالت می‌باشد در نظر گرفته شده است که ۳۰ سوال از سوالات عمومی و ۳ سوال از سوالات ایالت‌ها انتخاب می‌شوند که پاسخ‌های اشتباه هیچ امتیاز منفی را نخواهند داشت. سوالات معمولا در رابطه با جغرافیا، تاریخ، فرهنگ و سیاست آلمان خواهند بود و برای پاسخ دادن به این‌ سوالات حتما باید زبان آلمانی را در سطح B1 یا بالاتر آلمانی یاد گرفته باشید.

اهمیت آزمون شهروندی آلمان

بیشتر افرادی که به کشور آلمان مهاجرت می‌کنند، در فکر این هستند که چطور می‌توانند برای شهروندی در آلمان درخواست دهند. چون شهروندی آلمان دارای مزایای بسیار زیادی است و ازجمله آن‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد که شما با داشتن تابعیت آلمان می‌توانید در این کشور آزادانه رفت و آمد کنید، رأی دهید، کاندید شوید و بدون اجازه اقامت زندگی کرده و برای خود شغل داشته باشید. همچنین شما می‌توانید با داشتن پاسپورت آلمانی بدون اینکه ویزا داشته باشید به اکثر کشورها سفر کنید. از دیگر مزایای اهمیت آزمون شهروندی این می‌باشد که حتی می‌توانید در کشور آلمان کارهای اداری خود را به‌صورت آنلاين انجام داده و برای موضوعات مختلف به ادارات مراجعه نکنید. اگر شما در کشور آلمان متولد شده‌اید یا اینکه والدینتان تابعیت آلمان را دارند و برای دریافت شهروندی واجد شرایط هستند می‌توانید با داشتن این شرایط به راحتی تابعیت آلمان را دریافت نمایید.

 اما اگر هم والدین شما آلمانی نبوده و هم شما در آلمان به دنیا نیامده باشید باز هم تحت شرایط خاصی می‌توانید تابعیت این کشور را به‌دست آورید. برای اینکه بتوانید در آلمان اجازه اقامت دریافت نمایید باید در آزمون شهروندی آلمان شرکت کنید.

نمونه سوالات امتحان شهروندی آلمان

آشنایی با نمونه سوالات و دانش مدنی آزمون‌های گذشته، وجه‌های اصلی شرکت در آزمون شهروندی هستند. به همین خاطر ما در ادامه چند نمونه سوال از این آزمون را به زبان فارسی برایتان آورده‌ایم:

  • ترانه سرود ملی آلمان را چه کسی نوشته است؟

۱.فردریش شیلر (Friedrich von Schiller)

۲.کلمنس برنتانو (Clemens Brentano)

۳.یوهان ولفگانگ گوته (Johann Wolfgang von Goethe)

۴.هاینریش هافمن فالازلبن (Heinrich Hoffmann von Fallersleben

پاسخ صحیح: گزینه ۳

  • اتحادیه‌های کارگری شامل کدام‎یک از انجمن‌ها می‌شوند؟

۱.جوانان

۲.کارگران

۳.بازنشستگان

۴.کارمندان

پاسخ صحیح: گزینه ۲

  • واژه خلاصه‌شده EU مخفف چه عبارتی است؟

۱.شرکت‌های اروپایی

۲.اتحادیه اروپا

۳.اتحادیه یکپارچه

۴.اتحادیه یورو

پاسخ صحیح: گزینه ۲

  • کدام کشور جزو قدرت‌های اشغالگر متفقین در آلمان نبود؟

۱.ایالات متحده آمریکا

۲.اتحاد شوروی

۳.فرانسه

۴.ژاپن

پاسخ صحیح: گزینه ۴

  • مردم آلمان برای کدام جشنواره ملی، لباس و نقاب‌های رنگارنگ می‌پوشند؟

۱.Rosenmontag (دوشنبه رُز یا دوشنبه گل سرخ)

۲.Maifeiertag (روز پیروزی یا 9 ماه مه)

۳.Oktoberfest (جشن اکتبر)

۴.Pfingsten (عید پنطیکاست یا عید پنجاهه)

پاسخ صحیح: گزینه ۱

اگر کمتر از هشت سال در آلمان زندگی کرده باشم باز هم میتوانم درخواست تابعیت آلمان کنم؟

اگر کمتر از هشت سال در آلمان زندگی کرده باشم باز هم میتوانم درخواست تابعیت آلمان کنم؟

در بعضی از شرایط بله شما قادر خواهید بود بعد از ۶ الی ۷ سال زندگی در کشور آلمان، شهروندی آلمان را دریافت نمایید. این شرایط به شرح زیر می‌باشند:

  • در صورتی که کلاس‌های زبان برای ادغام را با موفقیت پشت سر گذاشته باشید، قادر خواهید بود بعد از هفت سال تابعیت آلمان را کسب کنید.
  • اگر به زبان آلمانی کاملا مسلط بوده و در حال کار در این کشور بوده و فعالیت‌های داوطلبانه داشته باشید، می‌توانید پس از ۶ سال درخواست شهروندی کنید.
  • در صورتی که با یک شهروند آلمانی ازدواج نمایید، می توانید سریع‌تر تابعیت کشور آلمان را دریافت کنید.
  • همچنین در صورتی که همزمان با خانواده خود یعنی همسر یا فرزندان درخواست تابعیت آلمان را بدهید، مهلت‌ها کمتر می‌شوند.

سوالات درباره آزمون شهروندی آلمان

اگر در آزمون شهروندی آلمان مردود شوید، چه می‌شود؟

در صورتی مردودی، می‌توانید پس از 3 ماه دوباره در این آزمون شرکت کنید و نهایت تا سه بار مجددا این پروسه را تکرار کنید.

مزایای شهروندی آلمان چیست؟

شهروند آلمان حق رای، پاسپورت آلمانی، حق زندگی و کار در هر کشور اتحادیه اروپا و حق دسترسی به مزایای اجتماعی آلمان را دارد.

شرایط شرکت در آزمون شهروندی آلمان چیست؟

باید حداقل 16 سال داشته باشید، حداقل 8 سال در آلمان زندگی کرده باشید، دانش اولیه زبان داشته و در کلاس integration (به شرکت‌کنندگان در این کلاس، تاریخ و فرهنگ آلمان آموزش داده می‌شود) شرکت کرده باشید.

محل برگزاری آزمون شهروندی آلمان کجاست؟

آزمون تابعیت آلمان را می‌توان در مراکز 16 ایالت فدرال آلمان انجام داد. مراکز آزمون توسط اداره فدرال مهاجرت و پناهندگان اداره می‌شود. برای شرکت در آزمون ابتدا باید در BAMF ثبت‌نام کنید و تاریخ را در یک مرکز در منطقه خود رزرو کنید.

milani
milani
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *