انواع روشهای مهاجرت به آلمان

کشور آلمان در نیمکره شمالی و در اروپای مرکزی و غربی واقع شده که با جمعیت نزدیک به 83 میلیون نفر، 16 ایالت و تاریخ حدودا دو هزار ساله، دومین کشور پرجمعیت در اروپا پس از روسیه و پرجمعیت‌ترین کشور عضو اتحادیه اروپا محسوب می‌شود. اقتصاد پویا و قدرتمند و توسعه‌یافتگی آلمان زبانزد عموم است، چرا که برترین اقتصاد اروپا و چهارمین اقتصاد جهان (بر مبنای GDP)، عنوان سومین وارد کننده و صادر کننده جهان را نیز به خود اختصاص داده است.

مهاجرت به کشور آلمان به طور کلی از چند طریق امکان پذیر است که هر یک شرایط و مزایای خاص خود را دارد. مهاجرت از طریق کار، تحصیل، سرمایه‌گذاری، ازدواج، تولد، پناهندگی از جمله روشهای اصلی مهاجرت به آلمان است..

شرایط کلی مهاجرت به کشور آلمان

باید بدانید که شرایط کلی مهاجرت به آلمان شامل اثبات پشتوانه مالی هزینه‌های مهاجرت، ارائه بیمه درمانی یا سلامت و تسلط مطلوب به زبان آلمانی الزامی است. همچنین شرایط سنی مهاجرت به کشور آلمان بنا به روش اقدام متفاوت است. به عنوان مثال برای مهاجرت تحصیلی، عموما شما حداکثر چهار تا پنج سال پس از فارغ‌التحصیلی در آخرین مقطع تحصیلی قبلی، امکان مهاجرت برای ادامه تحصیل در مقطع بعدی را دارید. برای مهاجرت از طریق کار، داشتن حداکثر 40 سال مناسب است. برای مهاجرت از طریق ازدواج، حداقل سن 18 سال و برای مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری، محدودیت سنی وجود ندارد.

مهاجرت از طریق کار

برای مهاجرت از طریق کار، شما امکان اقدام از طریق دریافت پیشنهاد شغلی و یا ویزای جستجوگر کار را دارید و در صورت کسب امتیارات لازم (با توجه به سن، تحصیلات، سابقه کار و…)، به راحتی، ویزای کار را اخذ می‌کنید. همچنین باید پشتوانه مالی معادل با 5118 هزار یورو را اثبات کنید. برای کسب اطلاعات کامل در این زمینه، به مقاله ما در مورد مهاجرت کاری به آلمان مراجعه کنید.

مهاجرت تحصیلی به آلمان

با برخورداری از پیشرفته‌ترین نظام آموزشی و برترین مراکز دانشگاهی در سطح جهان، کشور آلمان همواره انتخاب ایده‌آلی برای مهاجرت تحصیلی شما محسوب می‌شود. مقطع تحصیلی لیسانس در آلمان، چهارساله است و شما باید مدرک B1 (یا آیلتس حداقل 6) را برای تحصیل در این مقطع اخذ نمایید. مقطع کارشناسی ارشد معمولا دوساله است و به منظور تحصیل در این مقطع، شما باید مدرک B2 (یا آیلتس حداقل 5/6) را ارائه دهید. به منظور پذیرش در مقطع دکتری در کشور آلمان، برخورداری از رزومه قوی و جلب نظر استاد راهنما در این کشور ضروری است. همچنین عموما شما باید مدرک آیلتس حداقل 5/6 را نیز برای پذیرش در مقطع دکترا ارائه دهید. لازم به ذکر است که علاوه بر ارزان و بعضا رایگان بودن تحصیل در کشور آلمان، امکان دریافت فاند (کمک مالی) نیز متناسب با صلاحیت‌هایتان برای شما وجود دارد.

مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت

به منظور مهاجرت از این طریق، شما باید با ارائه بیزینس‌پلن (طرح کسب و کار) قوی، اقدام به ثبت شرکت کنید. سرمایه اولیه مورد نیاز شما حدودا 25 هزار یورو است و همچنین شما باید هزینه‌های جانبی مرتبط را نیز پوشش دهید. به این ترتیب، ویزای موقت را برای خود و اعضای خانواده‌تان دریافت نموده و پس از 3 سال برای شما و پس از 5 سال برای سایر اعضای خانواده، اقامت دائم را اخذ می‌نمایید. به طور کلی، سرمایه‌گذاری در کشور آلمان از طریق تاسیس یک کسب و کار فردی (مغازه، …)، شرکت مدنی، شرکت تضامنی، شرکت با مسئولیت محدود، شرکت سهامی، تاسیس شعبه و یا دفتر نمایندگی امکان‌پذیر است.

مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج

این روش بسیار آسان است! ازدواج با یک فرد آلمانی و یا یک فرد مقیم آلمان، امکان مهاجرت به آلمان را برای شما ایجاد می‌کند. البته ارائه مدارک متعدد به سفارت، از جمله عکس‌های خانوادگی، ایمیل، سند ازدواج، گواهی تجرد و گواهی عدم سوء پیشینه به منظور اخذ تابعیت از این طریق الزامی است. همچنین نیاز است که فرد مقیم آلمان نیز پشتوانه مالی لازم برای همسر خود در آلمان را نیز اثبات کند. در این روش، پس از حداقل سه سال زندگی مشترک در آلمان، امکان اخذ پاسپورت برای همسر خارجی فراهم می‌شود.

مهاجرت به آلمان از طریق پناهندگی

این روش، یکی از مخاطره‌برانگیزترین روشهای مهاجرت به کشور آلمان است که مطابق با کنوانسیون ژنو، امکان اخذ پناهندگی را برای متقاضی فراهم می‌کند. البته احتمال رد شدن درخواست پناهندگی بسیار بالا است و اقدام از این روش به هیچ وجه به شما پیشنهاد نمی‌شود. در صورت قبول درخواست پناهندگی برای مهاجرت به آلمان، مجوز اقامت سه ساله به فرد اعطا می‌شود و پس از شش تا هشت سال، امکان دریافت پاسپورت نیز برای او میسر می‌شود.

مهاجرت به آلمان از طریق تولد

تابعیت از طریق تولد بر اساس قاعده خون تعیین می‌شود، اما تحت شرایط خاصی قاعده خاک نیز مد نظر قرار می‌گیرد. بر اساس قوانین آلمان، کودک متولد شده از مادر و یا پدر آلمانی، تابعیت آلمان را اخذ می‌کند.

شما عزیزان می‌توانید برای دریافت هرگونه مشاوره، راهنمایی و پاسخ به سوالات خود در زمینه مهاجرت به آلمان با ما تماس بگیرید. ما مشتاقانه آماده هستیم تا در کوتاهترین زمان ممکن، بهترین خدمات مشاوره را به شما ارائه داده و مسیر مهاجرت شما برای دستیابی به اهداف ارزشمندتان را هموار کنیم.

Call Now Button